Protokół Nr XXVI/09
z XXVI sesji Rady Powiatu w Augustowie
z dnia 30 czerwca 2009 r.
Ad. pkt 1) – Otwarcie obrad.
XXVI Sesja Rady Powiatu w Augustowie rozpoczęła się o godz. 1000 w sali konferencyjnej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie przy ul. Brzostowskiego 2. Przewodniczący Rady Powiatu Roman Krzyżopolski otworzył obrady, a następnie powitał przybyłych na sesję radnych, naczelników wydziałów Starostwa Powiatowego, dyrektorów i kierowników powiatowych jednostek organizacyjnych, służb, inspekcji i straży, przedstawicieli mediów lokalnych (lista zaproszonych gości stanowi załącznik nr 1 do protokołu).
Następnie Przewodniczący Rady Powiatu stwierdził, że zgodnie z podpisaną listą obecności w sesji uczestniczy 16 radnych. Nieobecni radni: Pani Małgorzata Bielang, Pan Dariusz Szkiłądź, Pan Robert Jagłowski (lista obecności radnych stanowi załącznik nr 2 do protokołu).
Ad. pkt 2) - Przedstawienie porządku obrad.
Przewodniczący Rady Powiatu Roman Krzyżopolski przypomniał, że proponowany porządek obrad (załącznik nr 3 do protokołu) został przekazany wszystkim radnym wraz z materiałami na sesję.
Ponadto wyjaśnił, że wpłynęło pismo od Zarządu Powiatu dotyczące wprowadzenie do porządku obrad dodatkowego punktu tj. podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie przez Zarząd Powiatu w Augustowie umowy użyczenia z Wojewódzką Komendą Ochotniczych Hufców Pracy w Białymstoku na okres siedmiu lat. Przewodniczący Rady Powiatu zaproponował, aby powyższa uchwała została zrealizowana jako pkt 10, wobec czego nastąpi odpowiednio zmiana numeracji kolejnych punktów porządku obrad (pismo stanowi załącznik nr 4 do protokołu).
Nie zgłoszono innych propozycji zmian do porządku obrad, Przewodniczący Rady Powiatu poddał pod głosowanie wprowadzenie powyższego punktu.
Rada Powiatu w wyniku głosowania 16 głosami ,,za’’, przy braku głosów .,przeciwnych’’ i ,,wstrzymujących się’’ postanowiła o uzupełnieniu porządku obrad o punkt - podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie przez Zarząd Powiatu w Augustowie umowy użyczenia z Wojewódzką Komendą Ochotniczych Hufców Pracy w Białymstoku na okres siedmiu lat. Punkt ten został ujęty w porządku obrad jako punkt 10.
Następnie Przewodniczący Rady Powiatu poddał pod głosowanie porządek obrad wraz z wprowadzonymi zmianami.
Rada Powiatu w wyniku głosowania 16 głosami ,,za’’, przy braku głosów .,przeciwnych’’ i ,,wstrzymujących się’’ przyjęła porządek obrad wraz z wprowadzonymi zmianami. W związku z czym przystąpiono do realizacji porządku, obejmującego niżej wymienione punkty:
1. Otwarcie obrad.
2. Przedstawienie porządku obrad.
3. Sprawozdanie Starosty Augustowskiego z pracy Zarządu Powiatu w Augustowie.
4. Interpelacje radnych.
5. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Uchwały Nr 253/XXXIV/06 Rady Powiatu w Augustowie z dnia 26 października 2006r. w sprawie przyjęcia ,,Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Augustowskiego na lata 2007 - 2013’’.
6. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Augustowskiego na 2009r.
7. Podjęcie uchwały w sprawie dokonania przeniesień pomiędzy zadaniami, na które przeznacza się środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2009r.
8. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany składu osobowego Rady Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Augustowie.
9. Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi Państwa Danuty i Tadeusza Waluś.
10. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie przez Zarząd Powiatu w Augustowie umowy użyczenia z Wojewódzką Komendą Ochotniczych Hufców Pracy w Białymstoku na okres siedmiu lat.
11. Odpowiedzi na interpelacje radnych.
12. Przyjęcie protokołu z XXV Sesji Rady Powiatu z dnia 17 kwietnia 2009 roku.
13. Wolne wnioski i zapytania radnych.
14. Zakończenie obrad.
Ad. pkt 3)- Sprawozdanie Starosty Augustowskiego z pracy Zarządu Powiatu w Augustowie.
Starosta Franciszek Wiśniewski przedstawił informacje dotyczące postawionych wobec niego zarzutów przez Prokuraturę Okręgową w Białymstoku. Starosta powiedział, że postawiony został mu zarzut podrobienia decyzji pozwolenia na budowę oraz zalegalizowania samowoli budowlanej w miejscowości Bryzgiel. Podkreślił, że postawiony zarzut jest nieprawdziwy, bowiem inwestor kupując działkę otrzymał również pozwolenie na budowę budynku mieszkalno – pensjanotowego, którego budowę rozpoczął pierwszy właściciel, w tymże pozwoleniu znalazło się również pozwolenie na budowę budynku gospodarczego. Podkreślił, że prawdą jest, że budynek gospodarczy położony obok budynku mieszkalno – pensjanotowego został pobudowany z odstępstwami tj. o innych gabarytach. Prawo budowlane przewiduje odpowiedni tryb postępowania w sytuacji dokonywania zmian w tym zmiany gabarytów budynku tzn. sporządzenie projektu zamiennego i złożenie do Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Augustowie. W tym przypadku inwestor bez nakazu Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego złożył taki projekt zamienny do Wydziału Architektury i Budownictwa. Ponadto Starosta dodał, że w przypadku gdyby inwestor nie złożył projektu zamiennego w takiej sytuacji Powiatowy Inspektor Budowlany zobowiązałby decyzją do podjęcia takich działań, określając termin i nakładając karę. Decyzja przy projekcie zamiennym jest zwykłą decyzją legalizującą gabaryty, kondygnacje czyli odstępstwa od zatwierdzonego projektu budowlanego. Starosta podkreślił, że podrabianie powyższej decyzji jest nielogiczne, gdyż jak wcześniej wspomniał wydawana jest decyzja na projekt zamienny tj. z powiększonymi gabarytami. Zarzut dotyczący samowoli budowlanej dotyczył innego budynku gospodarczego, który jest usytuowany przy granicy działki sąsiedniej. Właścicielka działki sąsiedniej postawiła szereg oskarżeń wobec inwestora, sprawa była tematem prasowym i zakończyła się przeprosinami inwestora na łamach prasy.
Starosta podkreślił, że o wyroku sądu, który uchylił postanowienie prokuratorskie dowiedział się z prasy. Starosta podziękował wszystkim za wsparcie, następnie przeszedł do przedstawienia sprawozdania
z pracy Zarządu Powiatu w Augustowie za okres od 18 kwietnia 2009r. do 29 czerwca 2009r. o następującej treści:
„Panie Przewodniczący,
Wysoka Rado,
Składam Wysokiej Radzie sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu w Augustowie za okres od 18 kwietnia do 29 czerwca 2009 r.
Zarząd Powiatu w tym okresie odbył 6 posiedzeń, na których podjął 51 uchwał.
Pod obrady Wysokiej Rady w dniu dzisiejszym Zarząd kieruje 4 projekty uchwał, które będą szczegółowo omawiane podczas realizacji poszczególnych punktów porządku obrad dzisiejszej sesji.
Panie i Panowie Radni,
W związku z realizacją zadania pn. ,,Przebudowa ciągu drogowego Bargłów Kościelny - Granica Państwa - Etap I' Zarząd Powiatu wyznaczył Powiatowy Zarząd Dróg w Augustowie do przygotowania dokumentacji przetargowej, powołania komisji i przeprowadzenia przetargu na roboty budowlane i nadzór inwestorski nad prowadzonymi robotami budowlanymi.
W wyniku postępowania przetargowego przeprowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego wyłoniono najkorzystniejsze oferty. Wykonawcą robót budowlanych będzie Augustowskie Przedsiębiorstwo Drogowe S.A. w Augustowie za kwotę 13.395.246,74 zł, a nadzór inwestorski będzie pełniło Biuro Obsługi Inwestycji w Choroszczy - Grzegorz Gabrian za kwotę 80.398.00 zł.
W zakresie realizacji tego zadnia tj. "Przebudowa ciągu drogowego Bargłów Kościelny - Granica Państwa - Etap I' Zarząd zawarł umowy o pomocy finansowej:
1. z Miastem Gminą Lipsk na realizację w 2009 r. inwestycji pn.: ,,Przebudowa drogi nr 1228 B Sztabin - Lipsk od km 14+500 do km 19+470 (odcinek na terenie Gminy Lipsk od km 16+295 do km 19+470 długości odcinka 3,175 km),
2. z Gminą Sztabin na realizację w 2009 i 2010 r. inwestycji:
I) przebudowa drogi nr 1228B Sztabin-Lipsk od km 14+500 do km 19+470 (odcinek leżący na terenie Gminy Sztabin od km 14+500 do km 16+295-długości odcinka 1,795 km),
II) przebudowa drogi powiatowej nr 1227B Podcisówek - Kryłatka - Krasnybór od km +000 do km 7+525,
III) przebudowa drogi powiatowej nr 1228B Sztabin - Lipsk od km 8+230 do km 12+000.
Informuję również, że na wniosek Burmistrz Miasta Gminy Lipsk Zarząd Powiatu pozytywnie zaopiniował propozycję zaliczenia ulicy Jaśminowej w Lipsku do kategorii dróg gminnych.
Wysoka Rado, informuję, że po odbyciu przez Pana Daniela Hiero służby przygotowawczej i uzyskaniu pozytywnego wyniku z egzaminu kończącego tę służbę, Zarząd Powiatu podjął uchwałę o zatrudnieniu go na stanowisko Kierownika Powiatowego Zarządu Dróg w Augustowie z dniem 26 czerwca 2009 r. na czas nieokreślony.
Wysoka Rado,
Zgodnie z posiadanymi kompetencjami Zarząd Powiatu, po zasięgnięciu opinii Burmistrzów i Wójtów z terenu Powiatu Augustowskiego, a także Okręgowej Rady Aptekarskiej w Białymstoku, ustalił rozkład pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Augustowskiego.
Uchwała została przesłana do publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego. Ponadto informacja o godzinach pracy aptek, a także wykaz aptek pełniących dyżury została zamieszczona na stronie internetowej Powiatu Augustowskiego.
Szanowni Państwo,
W związku z wnioskiem Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Augustowie w sprawie zabezpieczenia w budżecie Powiatu Augustowskiego na 2009 r. kwot wkładu własnego w celu rozpoczęcia procedury pozyskania środków finansowych na dofinansowanie projektów inwestycyjnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 oraz przystąpieniu do programu polsko - litewskiego, Zarząd Powiatu podtrzymał swoją deklarację dotyczącą zapewnienia przez Powiat Augustowski udziału wkładu własnego w składanych projektach. Udział własny zostałby zapewniony w formie dotacji celowej z budżetu Powiatu dla SP ZOZ w Augustowie.
Potwierdzenie zapewnienia wkładu własnego wymaga zgody Rady Powiatu. Temat będzie przedmiotem obrad dzisiejszej sesji.
Również na wniosek Dyrektora SP ZOZ, Zarząd Powiatu, jako poręczyciel, postanowił dokonać zapłaty kolejnych rat kredytu zaciągniętego przez SP ZOZ w Augustowie w BRE Banku Hipotecznym w Warszawie. Z tego tytułu dokonano zapłaty zobowiązań w kwotach: 25.083,45 zł, 25.128,99 zł i 25.922,28 zł.
Wysoka Rado,
W okresie sprawozdawczym Zarząd Powiatu podjął uchwałę w sprawie przyjęcia i podania do publicznej wiadomości informacji o wykonaniu budżetu Powiatu Augustowskiego za 2008 rok i wykazu osób prawnych i fizycznych, którym udzielono pomocy publicznej w 2008 roku. Zarząd przyjął informację z wykonaniu budżetu Powiatu Augustowskiego za I kwartał bieżącego roku.
Został także przyjęty harmonogram realizacji budżetu Powiatu w III kwartale 2009r. oraz została przyjęta uchwała w sprawie pobierania dochodów i dokonywania wydatków w jednostkach budżetowych Powiatu Augustowskiego.
Zarząd zatwierdził rozliczenie dotacji celowych udzielonych w 2008 roku z budżetu Powiatu. Dotacje zostały wykorzystane w całości i zgodnie z przeznaczeniem dotyczyły następujących zadań:
1) realizacji zadania w zakresie zimowego utrzymania dróg powiatowych w sezonie zimowym 2008/2009, przedstawionego przez Wójta Gminy Płaska,
2) wykonania dokumentacji przebudowy i adaptacji pomieszczeń oraz zagospodarowania terenu nieruchomości przy ul. I Pułku Ułanów Krechowieckich 17 w Augustowie w związku z planowanym rozszerzeniem usług opieki długoterminowej.
Ponadto Zarząd Powiatu zatwierdził sprawozdania finansowe Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej oraz Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Długoterminowej w Augustowie za 2008 rok.
Wysoka Rado,
Zarząd Powiatu postanowił o współorganizacji i współfinansowaniu:
1) I Wystawy Koni Zimnokrwistych,
2) wyjazdu zespołu ludowego ,,Modry len" do Kazimierza Dolnego na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych,
3) VI Otwartego Triathlonu Papieskiego,
4) Międzynarodowego Konkursu skoków na Nartach Wodnych ,,Netta Cup" Memoriał Zygmunta Kowalika -2009,
5) Zjazdu Eucharystycznego Ruchu Młodych,
6) III Zawodów Kajakowych Branży Turystycznej.
Zarząd postanowił o zakupie nagród laureatom IX Otwartych Międzynarodowych Zawodów Spinningowych Dziennikarzy ,,Drapieżnik 2009" oraz przeznaczyć kwotę 700 zł na zakup nagrody rzeczowej Panu Andrzejowi Milanowskiemu za wybitne osiągnięcia sportowe w trójboju siłowym w kategorii do 90 kg.
Ze środków finansowych zaplanowanych w budżecie Powiatu na 2009r. Zarząd Powiatu postanowił o współorganizacji i współfinansowaniu:
1) Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego ,
2) Międzywojewódzkich Mistrzostw Polski Baseballa,
3) Obchodów Dnia Polonii i Polaków za Granicą.
Informuję Szanownych Państwa, że Zarząd Powiatu przystąpił do trójstronnego porozumienia o współpracy z Powiatem Suwalskim i Sejneńskim w sprawie złożenia wniosku dotyczącego wspierania przedsiębiorczości na obszarach wiejskich powiatów augustowskiego, sejneńskiego, suwalskiego. Celem projektu jest kompleksowe wsparcie osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą oraz zapewnienie uczestnikom projektu wsparcia finansowego, szkoleniowego i doradczego z zakresu utworzenia i prowadzenia firmy.
Szanowni Państwo,
W dniu 28 maja bieżącego roku Zarząd zatwierdził arkusze organizacji na rok szkolny 2009/2010 szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez Powiat Augustowski.
Zostały przyznane zasiłki pieniężne na pomoc zdrowotną nauczycielom oraz nauczycielom emerytom i rencistom korzystającym z opieki zdrowotnej.
Zarząd ustalił wysokość dotacji w 2009r.:
1. na jednego ucznia Gimnazjum Specjalnego w Augustowie prowadzonego przez Fundację Cordis w wysokości 822,09 zł miesięcznie,
2. na jednego wychowanka Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Augustowie prowadzonego przez Fundację Cordis w wysokości 3.706,16 zł miesięcznie.
Wysoka Rado,
Zarząd Powiatu upoważnił Starostę i Wicestarostę do podpisania i złożenia wniosku o dotację na monitoring wizyjny w Zespole Placówek Młodzieżowych w Augustowie. Wniosek obejmowałby wersję standardową z dodatkowym wyposażeniem.
W związku z przystąpieniem Zespołu Szkół Technicznych w Augustowie do programu Leonardo Da Vinci, który jest częścią nowego dużego programu edukacyjnego Unii Europejskiej "Uczenie się przez całe życie", Zarząd Powiatu udzielił pełnomocnictwa Dyrektorowi do podpisania formularza aplikacyjnego na wizytę przygotowawczą w trakcie której Dyrektor prowadzić będzie rozmowy na temat zorganizowania praktyk zawodowych dla uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej Nr 2, kształcącej w zawodzie kucharz małej gastronomii. W ramach Programu uczniowie kształcący się w zawodzie technik żywienia i gospodarstwa domowego, odbywać będą praktyki zawodowe w Niemczech.
Ponadto w ramach posiadanych kompetencji Zarząd Powiatu udzielił pełnomocnictwa Panu Bogdanowi Dyjukowi - Dyrektorowi ACE do podjęcia działań w zakresie przygotowania dokumentacji przetargowej, powołania komisji przetargowej i przeprowadzenia przetargu na zakup wyposażenia pracowni kształcenia zawodowego.
Wysoka Rado,
W związku z podpisaniem w dniu 30 kwietnia 2009 r. umowy z Zarządem Województwa Podlaskiego na dofinansowanie zadania ,,Rozbudowa Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego jako Centrum Sportów Wodnych i Turystyki ,,Augustów" Etap II" w ramach środków RPOWP, Zarząd Powiatu w dniu 11 maja br. wyznaczył Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Augustowie do wykonywania czynności związanych z przygotowaniem i realizacją tego zadania.
Zarząd Powiatu zawarł także umowę z Przedsiębiorstwem Produkcyjno-Usługowo-Handlowym ,,Ania" na wyposażenie pomieszczeń w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Augustowie w meble, w ramach realizacji zadania ,,Modernizacja Ośrodka Kajakarsko - Żeglarskiego jako Centrum Sportów Wodnych przy Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Augustowie" .
Została również zawarta umowa z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych w Warszawie na dostawy dokumentów i oznaczeń komunikacyjnych. Umowa została zawarta na 2 lata. Łączna wartość umowy w latach obowiązywania nie przekroczy kwoty 795.000 zł.
Informuję, że w roku bieżącym z Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zostaną przeznaczone środki w wysokości 34 000 zł. na rozbiórkę i utylizację płyt azbestowo - cementowych stanowiących pokrycie części budynków Augustowskiego Centrum Edukacyjnego.
Szanowni Państwo,
Reprezentantka Powiatu Augustowskiego – Aneta Skibicka, uczennica Gimnazjum Nr 3 w Zespole Szkół Samorządowych w Augustowie, została laureatką XV Ogólnopolskiej Edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków ,,Ośmiu Wspaniałych”. Głównym celem Konkursu, organizowanego przez Fundację ,,Świat na Tak” z siedzibą w Warszawie we współpracy z samorządami lokalnymi, jest kreowanie pozytywnych, a jednocześnie atrakcyjnych dla młodzieży wzorów zachowań, postaw i działań na rzecz najbliższego otoczenia oraz upowszechnianie młodzieżowego wolontariatu. Aneta, uznana za najaktywniejszą wolontariuszkę w naszym powiecie, została doceniona również przez Kapitułę Ogólnopolską Konkursu i znalazła się w najwspanialszej ósemce w kraju. Ogłoszenie wyników nastąpiło podczas uroczystej Gali Finałowej Konkursu, która w czerwcu odbyła się w Poznaniu.
Po raz pierwszy reprezentantka naszego Powiatu uplasowała się tak wysoko w Konkursie (w tym roku Powiat Augustowski przystąpił do Konkursu po raz dziewiąty).
Wysoka Rado,
Starostwo Powiatowe w Augustowie jest finalistą Konkursu „SAMORZĄDOWY LIDER ZARZĄDZANIA 2009 – USŁUGI SPOŁECZNE” w dziedzinie oświaty. Zajęliśmy drugie miejsce w Polsce. Ten cykliczny Konkurs, skierowany do powiatów, miast i gmin wiejskich, organizowany jest przez Związek Miast Polskich w partnerstwie ze Związkiem Powiatów Polskich, Związkiem Gmin Wiejskich RP oraz Norweskim Związkiem Władz Lokalnych i Regionalnych. Przedsięwzięcie jest jednym z komponentów projektu „Budowanie potencjału instytucjonalnego samorządów dla lepszego dostarczania usług publicznych (2007 – 2011), współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
Celem Konkursu jest identyfikacja i upowszechnianie dobrych praktyk. W bieżącym roku dziedzinami konkursowymi były usługi społeczne: kultura, pomoc społeczna i oświata. Starostwo Powiatowe w Augustowie zostało docenione za usługę – Elektroniczny nabór do szkół ponadgimnazjalnych.
Panie Przewodniczący,
Wysoka Rado,
Przedkładając niniejsze sprawozdanie, proszę o jego przyjęcie’’.
Do przedłożonego sprawozdania nie zgłoszono żadnych pytań, uwag. Przewodniczący Rady Powiatu, stwierdził, że sprawozdanie zostało przyjęte.
Na salę obrad przybył Radny Dariusz Szkiłądź.
Ad. pkt 4) - Interpelacje radnych.
Przewodniczący Rady Powiatu Roman Krzyżopolski poprosił radnych o zgłaszanie interpelacji.
Jako pierwszy zabrał głos Radny Władysław Rukściński, który podziękował za odpowiedź na interpelację złożoną na XXV sesji Rady Powiatu w Augustowie w dniu 17 kwietnia 2009r. Dotyczyła ona procesu działań i podejmowanych czynności oraz wydatkowania środków przez Powiatowy Urząd Pracy w Augustowie na rzecz aktywizacji zawodowej oraz tworzenia nowych miejsc pracy. Radny zwrócił uwagę, że w dziale informacje z realizacji programów regionalnych oraz współpraca przy projektach innych instytucji za 2007r. w podrozdziale : Wsparcie samozatrudnienia oraz przedsiębiorców w tworzeniu miejsc pracy zostały przedstawione kwoty 158 017,05 zł i 146 863,18 zł, jednakże nie zostały określone osoby, czy też instytucje, które otrzymały dofinansowanie z tytułu podjęcia działalności gospodarczej, czy też refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy. Radny zwrócił się do Mirosława Karolczuka Zastępcy Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Augustowie o udzielenie odpowiedzi na powyższe zapytanie.
Następnie głos zabrał Radny Zenon Sieńko, który złożył interpelację w sprawie usunięcia zakrzaczeń znajdujących się na poboczach dróg powiatowych na terenie Gminy Sztabin. Zadaniem Radnego podjęte działania związane z usunięciem części zakrzaczeń z poboczy dróg są niewystarczające. Zakrzaczenia, które pozostały powodują ograniczenie widoczności, a tym samym stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu pojazdów.
Ponadto Radny przypomniał, że złożył interpelację w sprawie przebudowy drogi powiatowej Nr 1230B Jastrzębna Pierwsza - Kamienna Nowa na odcinku 4 km 200m. Podkreślił, że na pewnym odcinku tej drogi rosną drzewa i krzaki, a ponadto na kilometrowym odcinku w ogóle nie ma drogi i mieszkańcy okolicznych wsi poruszają się po pasie kolejowym. Radny dodał, że otrzymał odpowiedź na swoją interpelację, jednakże ma wątpliwości, czy zmiany w postaci zwiększenia kwoty na wykonanie dokumentacji technicznej do wysokości 21 tys. zł są wystarczające. Radny wymienił poszczególne drogi
z Planu Rozwoju Lokalnego wraz z kwotami i odcinkami ciągów drogowych, które zostały zaplanowane do realizacji i po raz kolejny wyraził obawy, czy kwota, która została przydzielona na drogę powiatową
Nr 1230B Jastrzębna Pierwsza - Kamienna Nowa jest wystarczająca. Radny przypomniał, że Gmina Sztabin będzie partycypowała w kosztach przy realizacji powyższego ciągu drogowego i zostanie zaciągnięty kredyt na powyższe zadnie, jednakże musi być wola Powiatu przy realizacji tej inwestycji. Podkreślił, że sprawa tego ciągu jest bardzo istotna, gdyż mieszkańcy zarówno Jastrzębnej Pierwszej jak i Kamiennej Nowej wielokrotnie na posiedzeniach sesji Rady Gminy w Sztabinie podejmują powyższą kwestię. Ponadto Radny dodał, że chciałby, aby w tym roku powyższy ciąg drogowy zgłoszono do ,,Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008 - 2011’’, gdyż jeżeli zostaną podjęte takie działania Gmina Sztabin ujmie powyższą inwestycję w budżecie na kolejny rok. Ponadto zwrócił uwagę, że przed posiedzeniami sesji Rady Powiatu są przekazywane materiały z autopoprawkami, Radny podkreślił, że mimo, iż wielokrotnie ubiegał się o zmiany w Planie Rozwoju Lokalnego dotyczące zadań drogowych takie zmiany nie są dokonywane.
Radny Dariusz Szkiłądź zgłosił interpelację dotyczącą rekrutacji na rok szkolny 2009/2010 do Gimnazjum Nr 4 w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Augustowie. Radny stwierdził, że w Gimnazjum Nr 4 nie jest przestrzegane zarządzenie Nr 7/09 Podlaskiego Kuratora Oświaty z dnia 17 lutego 2009r. w sprawie ustalenia terminów i zasad rekrutacji do gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Radny powiedział, że Gimnazjum Nr 4 kwalifikowało uczniów na podstawie kserokopii świadectw, kiedy w zarządzeniu jest zapis, że powinno to być świadectwo. Radny zwrócił się z pytaniem, czy kwalifikacja zastosowana przez Gimnazjum Nr 4 przy rekrutacji uczniów jest ważna oraz czy została wykonana zgodnie z zarządzeniem Podlaskiego Kuratora Oświaty. Poprosił o udzielenie odpowiedzi na powyższą interpelację na piśmie.
Więcej interpelacji nie zgłoszono.
Ad. pkt 5) - Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Uchwały Nr 253/XXXIV/06 Rady Powiatu w Augustowie z dnia 26 października 2006r. w sprawie przyjęcia ,,Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Augustowskiego na lata 2007 - 2013’’.
Przewodniczący Rady Powiatu poinformował, że wpłynęło pismo od Zarządu Powiatu w Augustowie w sprawie autopoprawek do projektu uchwały w sprawie zmiany Uchwały Nr 253/XXXIV/06 Rady Powiatu w Augustowie z dnia 26 października 2006r. w sprawie przyjęcia ,,Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Augustowskiego na lata 2007 - 2013’’. Proponowane zmiany dotyczą rozdziału IV pkt 4 - zadania z zakresu opieki długoterminowej. Przewodniczący Rady Powiatu wyjaśnił, że zmiany wprowadzone są na wniosek Pani Krystyny Wilczewskiej - Dyrektora SPZZOD w Augustowie i związane są z przygotowaniem wniosku ,,Remont, przebudowa i rozbudowa budynku po byłym internacie Zespołu Szkół Zawodowych i istniejącego Zakładu Opieki Długoterminowej oraz zmiana jego sposobu użytkowania na przychodnię i Zespół Zakładów Opieki Długoterminowej’’ na dofinansowanie jego realizacji ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007 - 2013.
Zmianie ulega wartość zadania z kwoty 7 118 340 zł do kwoty 18 573 100 zł. Wzrost kwoty wynika nie tylko z konieczności rozbudowy umożliwiającej rozszerzenie usług opieki długoterminowej, ale również ma na celu dostosowanie obiektu do spełnienia standardów umożliwiających świadczenie usług. Zakłada się, że zadanie będzie realizowane w latach 2009 - 2011 przy wkładzie własnym wynoszącym 10% wartości inwestycji. Ponadto zmianie ulega tytuł zadania w rozdziale IV pkt 3 poz. 3 (pismo stanowi załącznik nr 5 do protokołu).
Następnie Przewodniczący Rady Powiatu udzielił głosu Wicestaroście Jarosławowi Szlaszyńskiemu, który szczegółowo omówił projekt uchwały wraz z wprowadzonymi autopoprawkami przez Zarząd Powiatu.
Wicestarosta wyjaśnił, że Zarząd Województwa Podlaskiego ogłosił nabór wniosków na zadania z zakresu służby zdrowia i zostały one umieszczone w trzecim obszarze Planu Rozwoju Lokalnego. Zmiany w tych zadaniach obejmują uszczegółowienie kwot wniosków na poszczególne zadania w tym na: poprawie dostępności usług w zakresie diagnostyki obrazowej oraz na termomodernizację budynków SP ZOZ. Ponadto wyjaśnił, że Dyrektor SP ZOZ w Augustowie zdecydowała, że złożony wcześniej wniosek rozszerzy o instalację kolektorów słonecznych dla potrzeb podgrzewania wody, gdyż takie działanie podniesie punktację złożonego wniosku i jednocześnie przyczyni się do oszczędności w kosztach zużycia ciepłej wody. Pozycja 4 tj. podniesienie jakości ratownictwa współpracujących instytucji medycznych w obszarze przygranicznym został doprecyzowany. Zmianie ulega zadanie dotyczące rozbudowy SPZZOD w Augustowie. W lipcu br. upływa termin składania wniosków.
W związku z tym w budżecie Powiatu i w Planie Rozwoju Lokalnego została umieszczona wartość zadania podana przez Dyrektor SPZZOD w Augustowie.
Przewodniczący Rady Powiatu udzielił głosu Staroście Franciszkowi Wiśniewskiemu.
Starosta Franciszek Wiśniewski odniósł się do wypowiedzi Radnego Zenona Sieńko dotyczącej przekazywania materiałów przed posiedzeniem sesji Rady Powiatu wyjaśniając, że dokonywane zmiany
w postaci autopoprawek są niezbędne, w sytuacji możliwości pozyskania środków zewnętrznych i dlatego też dokonywane są zmiany w budżecie Powiatu oraz w Planie Rozwoju Lokalnego Powiatu Augustowskiego.
Projekt uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez:
- Komisję Budżetu i Finansów (opinia Komisji stanowi załącznik nr 6 do protokołu),
- Komisję Rodziny, Zdrowia i Pomocy Społecznej, Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Obywateli (opinia Komisji stanowi załącznik nr 7 do protokołu).
Radni nie zgłosili pytań do przedstawionego projektu uchwały, w związku z czym Przewodniczący Rady Powiatu przeprowadził głosowanie.
Rada Powiatu w wyniku jawnego głosowania /liczba obecnych radnych w trakcie głosowania – 17. Wyniki głosowania: za - 17, przeciw – 0, wstrzymało się - 0/ podjęła uchwałę Nr 151/XXVI/09 w sprawie zmiany Uchwały Nr 253/XXXIV/06 Rady Powiatu w Augustowie z dnia 26 października 2006r. w sprawie przyjęcia ,,Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Augustowskiego na lata 2007 - 2013’’ (uchwała stanowi załącznik nr 8 do protokołu).
Ad. pkt 6) – Podjecie uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Augustowskiego na 2009r.
Przewodniczący Rady Powiatu poinformował, że Zarząd Powiatu w Augustowie zgłosił autopoprawki do projektu uchwały Rady Powiatu w sprawie zmiany budżetu Powiatu Augustowskiego na 2009r., które zostały przyjęte przez Zarząd w dniu 22 czerwca 2009r. i będą przedmiotem obrad dzisiejszego posiedzenia.
Następnie Przewodniczący Rady Powiatu udzielił głosu Skarbnikowi Powiatu, który szczegółowo omówił projekt uchwały wraz z wprowadzonymi autopoprawkami w sprawie zmiany budżetu Powiatu Augustowskiego na 2009r.Wprowadzone zmiany skutkują zmianami treści projektu uchwały Rady Powiatu oraz większości załączników do uchwały więc Zarząd Powiatu przyjął jednolity tekst projektu uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w budżecie Powiatu Augustowskiego na 2009 rok ( pismo wraz z omówieniem autopoprawek stanowi załącznik nr 9 do protokołu).
Projekt uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Budżetu i Finansów (opinia Komisji stanowi załącznik nr 10 do protokołu).
Przewodniczący Rady udzielił głosu Radnemu Władysławowi Rukścińskiemu.
Radny Władysław Rukściński zwrócił się zapytaniem dotyczącym bezpieczeństwa budżetu Powiatu Augustowskiego biorąc pod uwagę zaciągane kredyty.
Odpowiedzi udzielił Skarbnik Powiatu wyjaśniając Radnemu Władysławowi Rukścińskiem, że Powiat może przeznaczyć na spłaty kredytu rocznie od 1 mln zł do 1,5 mln zł. Zadłużenie Powiatu w 2008 roku się zmniejszyło. Obecnie są do wykorzystania środki z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013, aby z nich skorzystać niezbędne jest zapewnienie wkładu własnego. Z powodu braku środków własnych konieczne jest zaciągnięcie kredytu bankowego. Przy określeniu warunków na jakich trzeba zaciągnąć kredyt, a przede wszystkim okresu spłaty (należy wziąć pod uwagę możliwości spłaty). Stąd każde kolejne zwiększenie kwoty kredytu wymusza wydłużenie okresu spłaty o 1 rok. Przy takim postępowaniu nie ma większego niebezpieczeństwa co do zadłużenia się Powiatu. Oczywiście w konsekwencji zadłużenie się jest odpowiednio zmniejszeniem zaangażowania inwestycyjnego Powiatu w latach następnych.
Radni nie zgłosili więcej pytań do przedstawionego projektu uchwały, w związku z czym Przewodniczący Rady Powiatu przeprowadził głosowanie.
Rada Powiatu w wyniku jawnego głosowania /liczba obecnych radnych w trakcie głosowania – 17. Wyniki głosowania: za - 16, przeciw – 0, wstrzymało się - 1/ podjęła uchwałę Nr 152/XXVI/09 w sprawie zmiany budżetu Powiatu Augustowskiego na 2009 r.( uchwała stanowi załącznik nr 11 do protokołu).
Ad. pkt 7– Podjęcie uchwały w sprawie dokonania przeniesień pomiędzy zadaniami, na które przeznacza się środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2009r.
Przewodniczący Rady Powiatu udzielił głosu Kierownikowi Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Augustowie Zdzisławowi Wasilewskiemu, który szczegółowo omówił i uzasadnił projekt uchwały w sprawie dokonania przeniesień pomiędzy zadaniami, na które przeznacza się środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2009r.
Projekt uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez:
- Komisję Budżetu i Finansów (opinie Komisji stanowi załącznik nr 12 do protokołu),
- Komisję Rodziny, Zdrowia i Pomocy Społecznej, Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Obywateli (opinia Komisji stanowi załącznik nr 13 do protokołu).
Przewodniczący Rady Powiatu udzielił głosu Radnej Krystynie Grajewskiej.
Radna Krystyna Grajewska powiedziała, że do proponowanego podziału środków nie wnosi uwag. Natomiast zwróciła uwagę, że kilka osób ubiegało się o dofinansowanie rozpoczęcia działalności gospodarczej, jednakże osoba, która otrzymała dofinansowanie, zwróciła środki i tym samym uniemożliwiła pozyskanie większej kwoty środków dla innej osoby. Radna zaznaczyła, że osoba niepełnosprawna może zrezygnować z dofinansowania, ale powinna najpierw skalkulować koszty rozpoczęcia działalności gospodarczej.
Przewodniczący Rady Powiatu udzielił głosu Zastępcy Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Augustowie Mirosławowi Karolczukowi.
Mirosław Karolczuk wyjaśnił, że środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej mogą pochodzić z Funduszu Pracy i otrzymują takie środki osoby niepełnosprawne spełniające warunki osoby bezrobotnej, zaś środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych otrzymują osoby niepełnosprawne, które nie mogą być osobami bezrobotnymi. Osoba, która otrzymała dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej nie mogła otrzymać środków z Funduszu Pracy, a wyłącznie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wśród osób ubiegających się o dofinansowanie jest większa ilość osób niepełnosprawnych na prawach bezrobotnych i Powiatowy Urząd Pracy mógłby pomagać udzielając dotacji z Funduszu Pracy z tym, że Państwowy Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych daje możliwość otrzymania 3 - krotnie większej kwoty środków, niż Fundusz Pracy. Mirosław Karolczuk podkreślił, że problem polega na tym, w jaki sposób podzielić środki, czy pomóc większej liczbie osób dzieląc te środki na mniejsze kwoty, czy też przeznaczyć większą pulę środków dla jednej osoby. W tym przypadku środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zostały podzielone na dwie osoby. Jedna osoba otrzymała dofinansowanie w kwocie 20 tys. zł, gdyż jej wniosek został oceniony wyżej, zaś druga 19 tys. zł. Osoba niepełnosprawna, która otrzymała dofinansowanie w kwocie 19 tys. zł zrezygnowała, gdyż oczekiwała na większy nakład finansowy, zaś sama nie posiadała takich środków, aby móc rozpocząć działalność gospodarczą. Ponadto osoba, która zrezygnowała powiedziała, że może poczekać z rozpoczęciem działalności gospodarczej, jednakże ma nadzieje, że w przyszłości będą to większe środki. Mirosław Karolczuk zaznaczył, że istnieje możliwość, że Powiatowy Urząd Pracy w Augustowie otrzyma środki z rezerwy i jeżeli Rada Powiatu uzna, że część tych środków zostanie przeznaczona na rehabilitację zawodową w tym na rozpoczęcie działalności gospodarczej to istnieje możliwość, że ta osoba otrzyma większe dofinansowanie. Zaznaczył, że osoba, która zrezygnował z dofinansowania jest na rencie i w ten sposób zamierzała ,,dorobić’’ i chciała przeznaczyć środki na zakup samochodu do usług taksówkarskich, jednakże pula środków w kwocie 19 tys. zł nie byłaby wystarczająca na zakup sprzętu, który byłby ,,rękojmią uzyskiwania dochodów’’.
Radna Krystyna Grajewska podkreśliła, że osoba, która zrezygnowała z dofinansowania tym samym uniemożliwiła otrzymanie większej ilości środków dla innej osoby, która została zakwalifikowana do dofinansowania.
Mirosław Karolczuk poinformował, że w związku z podpisaniem umowy o dofinansowanie z daną osobą, kwota dofinansowania zawarta w umowie nie mogła w późniejszym czasie ulec zwiększeniu.
Radni nie zgłosili więcej pytań do przedstawionego projektu uchwały, w związku z czym Przewodniczący Rady Powiatu przeprowadził głosowanie.
Rada Powiatu w wyniku jawnego głosowania /liczba obecnych radnych w trakcie głosowania – 17. Wyniki głosowania: za - 17, przeciw – 0, wstrzymało się - 0/ podjęła uchwałę Nr 153/XXVI/09 w sprawie dokonania przeniesień pomiędzy zadaniami, na które przeznacza się środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2009 roku ( uchwała stanowi załącznik nr 14 do protokołu).
Ad. pkt 8) - Podjęcie uchwały w sprawie zmiany składu osobowego Rady Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Augustowie.
Przewodniczący Rady Powiatu poinformował, że w dniu 8 maja 2009r. wpłynęło pismo od Wojewody Podlaskiego, w którym informuje, że Pani Elżbieta Bogdan, która pełniła funkcję przedstawiciela Wojewody Podlaskiego w Radzie Społecznej przy SP ZOZ w Augustowie przeszła na emeryturę. Wojewoda Podlaski desygnował do pracy w Radzie Społecznej Panią Dorotę Maksimowicz starszego inspektora
w Wydziale Polityki Społecznej w Białymstoku.
Radni nie zgłosili pytań do przedstawionego projektu uchwały, w związku z czym Przewodniczący Rady Powiatu przeprowadził głosowanie.
Rada Powiatu w wyniku jawnego głosowania /liczba obecnych radnych w trakcie głosowania – 17. Wyniki głosowania: za - 16, przeciw – 0, wstrzymało się - 1/ podjęła uchwałę Nr 154/XXVI/09 w sprawie zmiany składu osobowego Rady Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Augustowie ( uchwała stanowi załącznik nr 15 do protokołu).
Ad. pkt 9) - Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi Państwa Danuty i Tadeusza Waluś.
Przewodniczący Rady Powiatu poinformował, że Państwo Danuta i Tadeusz Waluś złożyli do Wojewody Podlaskiego skargę na czynności Starosty Augustowskiego. Treść powyższej skargi została przekazana wraz z materiałami na sesję i stanowi załącznik nr 16 do protokołu.
Przewodniczący Rady Powiatu udzielił głosu Naczelnikowi Wydziału Ochrony Środowiska Grzegorzowi Dadurze.
Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska przedstawił szczegółowe wyjaśnienia dotyczące złożonej skargi przez Państwo Danutę i Tadeusza Waluś. Przedstawił poszczególne działania wykonane w sprawie przez Starostę Augustowskiego (szczegółowe informacje dotyczące przebiegu działań znajdują się w załączniku nr 17 do protokołu).
Pani Lucyna Waluś poprosiła o udzielenie głosu, wyjaśniła, że otrzymała upoważnienie do wystąpienia na dzisiejszym posiedzeniu sesji Rady Powiatu w Augustowie (upoważnienie stanowi załącznik nr 18 do protokołu). Pani Lucyna Waluś powiedziała, że działania podjęte przez Starostę Augustowskiego były niewystarczające. Wyjaśniła, że Pan Marek Salik wyciął drzewa nieposiadając pozwolenia i ukrywał fakt wycinki lasu, ponadto przy zamianie lasu na użytek rolny powoływał się na fakt, że działka była użytkowana rolniczo przez jego rodziców. Las został wycięty w 2005r. i pozostało zaledwie około 18 drzew na terenie Natura 2000.
Starosta Augustowski wyjaśnił, że sprawa zgłoszona przez Państwo Danutę i Tadeusza Waluś dotycząca nielegalnego wykarczowania drzew została przekazana do prokuratury. Nie wpłynęło żadne pismo w tej sprawie z prokuratury i dlatego też Starostwo Powiatowe nie może zająć stanowiska. Ponadto Starosta podkreślił, że pracownicy wykonali wszystkie niezbędne działania i wniósł o uznanie skargi za niezasadną.
Głos zabrała Pani Lucyna Waluś, która wyjaśniła, że prokuratura zakończyła postępowanie i zostało wydane postanowienie w powyższej sprawie.
Starosta zaznaczył, że pierwsze postanowienie zostało wydane przed skierowaniem sprawy do prokuratury, a ponadto Starostwo Powiatowe nie otrzymało żadnego dokumentu z prokuratury o ukończeniu postępowania.
Pani Lucyna Waluś wyjaśniła, że prokuratura umorzyła złożony wniosek, gdyż sprawa została przedawniona. Ponadto dodała, że posiada postanowienie prokuratury. Podkreśliła, że sprawa została umorzona, ale uważa, że Starosta Augustowski powinien nie czekając na postanowienie prokuratury podjąć działania. Uważa, że prokuratura powinna ukarać za nielegalną wycinkę drzew, zaś Starosta Augustowski powinien stwierdzić, czy dokumenty jakie przedłożył Pan Marek Salik są prawidłowe. Pani Lucyna Waluś zaznaczyła, że las został wykarczowany i pozostały karcze, które nie zostały uporządkowane i stanowią zagrożenie pożarowe.
Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska wyjaśnił, że nielegalna wycinka drzew ścigana jest z kodeksu wykroczeń i nie jest to postępowanie administracyjne i dlatego też Starosta Augustowski nie może prowadzić postępowania w tej sprawie.
Głos zabrał Radny Władysław Rukściński, który powiedział, że powyższa sprawa ma charakter publiczny i dlatego też powinna być przekazana do ,,organów ścigania’’, gdyż na dzisiejszym posiedzeniu zostało złożone oświadczenie przez Panią Lucynę Waluś, które wnosi wiele do tej sprawy.
Radny Dariusz Szkiłądź stwierdził, że w powyższej sprawie dokonano naruszenia prawa. Zostały podjęte dwie decyzje: prawna (karna) i administracyjna. Radny zwrócił się z pytaniem, jakie decyzje administracyjne zostały podjęte, oprócz złożenia wniosku do prokuratury w sprawie podejrzenia przestępstwa. Radny zaznaczył, że ma wątpliwości co do podjętych działań w powyższej sprawie, gdyż sprawa toczy się już 3 lata. Ponadto Radny dodał, że karcze o których wspomniała Pani Lucyna Waluś stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców jak i lasu, sprawa została zgłaszana do Starosty Augustowskiego i powinny być podjęte jakieś działania. Radny podkreślił, że uważa, że skarga jest zasadna, gdyż pozostałości po nielegalnie wyciętym lasie pozostają i stanowią zagrożenie. Ponadto Radny jeszcze raz podkreślił, że Starosta Augustowski powinien podjąć działania, gdyż złożenie wniosku do prokuratury nie rozwiązuje powstałego problemu.
Następnie głos zabrał Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska wyjaśniając, że decyzja, która została podjęta jest ostateczna, art. 145 Kodeksu Postępowania Administracyjnego określa kiedy można wznowić postępowanie. Naczelnik podkreślił, że Starosta Augustowski zbadał sprawę a Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Suwałkach utrzymało w mocy decyzję Starosty Augustowskiego. Przy rozpatrywaniu sprawy Starosta odniósł się do art.145 kpa, jednakże nie ma podstaw do wszczęcia ponownego postępowania i jeżeli Starosta dostrzeże przesłanki to zostaną podjęte taki działania.
Pani Lucyna Waluś powołała się na art.145 § 1 pkt 1 kpa w sprawie zakończenia decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli dowody na których podstawie ustalone istotne dla sprawy okoliczności faktyczne, okazały sie fałszywe. Podkreśliła, że powołuje się na ten artykuł ze względu na fakt, że w chwili złożenia wniosku przez Pana Marka Salika nie były to grunty rolne, a wyłącznie las.
Starosta odpowiedział, że dowody w sprawie są sprawdzane przez prokuraturę i nie należy to do kompetencji Rady Powiatu, czy też Starostwa Powiatowego.
Przewodniczący Rady Powiatu podkreślił, że Rada Powiatu na dzisiejszym posiedzeniu nie będzie rozstrzygała, czy las był, czy też go nie było. Rada Powiatu ma rozstrzygnąć, czy skarga na czynności Starosty Augustowskiego jest uzasadniona, czy też nieuzasadniona tj. czy Starosta jako organ, który prowadził sprawę podjął wszystkie niezbędne działania.
Następnie głos zabrał Radny Władysław Rukściński, który podkreślił, że mapki, które zostały dostarczone wraz z materiałami przedstawiają, że w chwili złożenia wniosku przez Pana Marka Salika na działce był las. Podkreślił, że podjęcie uchwały w tej sprawie budzi wiele emocji i z przekonaniem chciałby zagłosować za uznaniem skargi za nieuzasadnioną, jednak nie może, gdyż przedstawione przez Panią Lucynę Waluś stanowisko budzi wiele wątpliwości. Radny wniósł o zdjęcie z porządku obrad tego punktu, gdyż uważa, że należy przedyskutować i znaleźć jakieś rozwiązanie w powyższej sprawie.
Przewodniczący Rady Powiatu poprosił o zabranie głosu przez Radcę Prawnego Pana Tadeusza Pieślaka.
Radca Prawny wyjaśnił, że decyzja ostateczna została podjęta przez organ, który działa na podstawie prawa i w granicach prawa i dlatego też Rada Powiatu głosując nic nie zmieni w tej sprawie. Takie decyzje podejmuje organ właściwy do podejmowania tego rodzaju spraw. Przedstawione stanowisko w sprawie przez Panią Lucynę Waluś jest subiektywną wizją jednej strony. Organ orzeka na podstawie dowodów zgromadzonych w sprawie. Sprawa została badana poprzez kontrolę instancyjną i uznano decyzję za prawidłową, ponadto decyzja nie została zaskarżana do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i z punktu widzenia prawa nie ma podstawa do uchylenia decyzji. Ponadto Radca Prawny podkreślił, że art. 145 § 1 pkt 1, na który powołuje się Pani Lucyna Waluś twierdząc, że dowody na podstawie, których wydano decyzje są fałszywe musi być to stwierdzone urzędowo, a nie na podstawie oświadczenia, gdyż jest to wyłącznie subiektywne przekonanie i nie jest to prawda obiektywna. Dodał, że w uzasadnieniu Samorządowego Kolegium Odwoławczego została przedstawiona wskazówka, że można rozważyć postępowanie z urzędu, jednak należy zauważyć, że decyzja Starosty Augustowskiego została poprzedzona decyzją środowiskową Wojewody Podlaskiego i do momentu, gdy nie ulegnie zmianie decyzja Wojewody Podlaskiego nie ma podstaw do podejmowania jakiegokolwiek działania. Ponadto dodał, że Rada Powiatu nie ma zadania rozpatrywać merytorycznie sprawy.
Następnie głos zabrała Radna Krystyna Grajewska, która podkreśliła, że radni zabierający głos w powyższej sprawie mówią o sprawie społecznej dotyczącej wycięcia lasu, jednakże Rada Powiatu nie rozpatruje tejże sprawy, nie ma takich kompetencji, żeby móc ukarać za wycinkę drzew. Na dzisiejszym spotkaniu Rada Powiatu zastanawia się, czy Starosta może odwołać decyzję ostateczną, która nie dotyczy wycinki drzew a wyłącznie przekwalifikowania gruntów. Radna podkreśliła, że sprawa była rozpatrywana przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze tj. organ, który kontrolował Starostę Augustowskiego, ponadto w tej sprawie występował również Wojewoda Podlaski.
Przewodniczący Rady Powiatu wyjaśnił, że Rada Powiatu nie może orzekać o czyjejś winie, gdyż nie jest świadkiem tego zdarzenia. Ponadto Rada Powiatu może wyłącznie rozpatrzyć skargę na czynności Starosty Augustowskiego. Zaznaczył, że Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska przedstawił działania podjęte przez Starostę Augustowskiego i decyzja podjęta przez niego została podtrzymana przez organ wyższej instancji i jest to dowód na podejmowanie czynności w powyższej sprawie.
Pani Lucyna Waluś podkreśliła, że chciałaby, aby sprawa dotycząca wydania decyzji na zamianę lasu na użytek rolny była przeanalizowana ponownie do rozpoznania, gdyż w chwili wydania takiej decyzji rósł jeszcze las.
Przewodniczący Rady Powiatu wyjaśnił, że Rada Powiatu jest organem publicznym, ale nie ma takich możliwości, takie sprawy rozstrzyga sąd. Po raz kolejny przypomniał, że jest to skarga na czynności Starosty Augustowskiego.
Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska zaznaczył, że ustawa określa, że możliwe jest dokonanie zmiany lasu na użytek rolny, w sytuacji kiedy las rośnie i figuruje wciąż w ewidencji gruntów jako las.
Przewodniczący Rady Powiatu zakończył dyskusję w powyższej sprawie i poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi Danuty i Tadeusza Waluś i uznaniem jej za niezasadną.
Radny Władysław Rukściński powiedział, że nie będzie brał udziału w głosowaniu.
Rada Powiatu w wyniku jawnego głosowania /liczba obecnych radnych w trakcie głosowania – 17. Wyniki głosowania: za - 14, przeciw – 0, wstrzymało się - 2/ podjęła uchwałę Nr 155/XXVI/09
w sprawie rozpatrzenia skargi Państwa Danuty i Tadeusza Waluś ( uchwała stanowi załącznik nr 19 do protokołu).
Ad. pkt 10)- Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie przez Zarząd Powiatu w Augustowie umowy użyczenia z Wojewódzką Komendą Ochotniczych Hufców Pracy w Białymstoku na okres siedmiu lat .
Przewodniczący Rady Powiatu udzielił głosu Wicestaroście Jarosławowi Szlaszyńskiemu, który przedstawił i uzasadnił projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie przez Zarząd Powiatu w Augustowie umowy użyczenia dwóch pomieszczeń o powierzchni 48 m2 w Augustowskim Centrum Edukacyjnym w Augustowie Wojewódzkiej Komendzie Ochotniczych Hufców Pracy w Białymstoku na okres siedmiu lat .
Wicestarosta wyjaśnił, że Ochotnicze Hufce Pracy będą realizowały projekt pt. ,,OHP jako realizator usług rynku pracy", współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet I, Działanie 1.3 Ogólnopolskie programy integracji i aktywności zawodowej. Wojewódzki Komendant Ochotniczych Hufców Pracy w Białymstoku wystąpił do Dyrektora Bogdana Dyjuka z propozycją realizacji projektu w Augustowskim Centrum Edukacyjnym w Augustowie. W związku z powyższym Dyrektor Bogdan Dyjuk zwrócił się do Zarządu Powiatu w Augustowie z prośbą o podpisanie porozumienia z Podlaską Wojewódzką Komendą Ochotniczych Hufców Pracy w Białymstoku na realizację projektu w Augustowskim Centrum Edukacyjnym w Augustowie. W ramach projektu w szkole powstałoby młodzieżowe centrum kariery i punkt pośrednictwa pracy. Przystępując do tego projektu należałoby użyczyć Wojewódzkiej Komendzie Ochotniczych Hufców Pracy w Białymstoku na okres siedmiu lat pomieszczeń w Augustowskim Centrum Edukacyjnym w Augustowie. Bieżące koszty utrzymania ponosiłaby Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy w Białymstoku. Zgodnie z art. 12 ustawy o samorządzie powiatowym do wyłącznej właściwości Rady Powiatu należy podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych Powiatu, dotyczących wynajmu na okres dłuższy niż 3 lata.
Radni nie zgłosili pytań do przedstawionego projektu uchwały, w związku z czym Przewodniczący Rady Powiatu przeprowadził głosowanie.
Rada Powiatu w wyniku jawnego głosowania /liczba obecnych radnych w trakcie głosowania – 17. Wyniki głosowania: za - 17, przeciw – 0, wstrzymało się - 0 / podjęła uchwałę Nr 156/XXVI/09 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie przez Zarząd Powiatu w Augustowie umowy użyczenia z Wojewódzką Komendą Ochotniczych Hufców Pracy w Białymstoku na okres siedmiu lat (uchwała stanowi załącznik nr 20 do protokołu).
Ad. pkt 11) Odpowiedzi na interpelacje radnych.
Przewodniczący Rady Powiatu poprosił o udzielenie odpowiedzi na interpelacje radnych przez Wicestarostę Augustowskiego Jarosława Szlaszyńskiego.
Wicestarosta udzielił odpowiedzi na interpelację Radnego Zenona Sieńko wyjaśniając, że poruszona kwestia dotycząca usunięcia zakrzaczeń poboczy dróg powiatowych na terenie Gminy Sztabin zostanie przekazana Kierownikowi Powiatowego Zarządu Dróg w Augustowie. Następnie odniósł się do drugiej części interpelacji radnego, wyjaśniając, że została dokonana zmiana w budżecie Powiatu na 2009r. zwiększająca kwotę na dokumentację techniczną o 6 tys zł na odcinek 917 m drogi powiatowej Nr 1230B Jastrzębna Pierwsza - Kamienna Nowa. Wicestarosta wyjaśnił, że wniesiona przez Radnego Zenona Sieńko interpelacja dotyczyła ujęcia w Planie Rozwoju Lokalnego całego odcinka na drodze Jastrzębna Pierwsza – Kamienna Nowa, jednakże wiąże się to z wydatkowaniem dużej kwoty środków przeznaczonych na prace geodezyjne oraz dokumentację techniczną i dlatego też niezbędne jest zorganizowanie spotkania z Wójtem Gminy Sztabin. Ponadto przy podjęciu decyzji o budowie całego ciągu drogowego Jastrzębna Pierwsza - Kamienna Nowa niezbędna jest deklaracja pisemna Wójta Gminy Sztabin o partycypacji w kosztach inwestycji. Wicestarosta podkreślił, że możliwości Gminy Sztabin mogą być ograniczone, gdyż w przyszłym roku gmina będzie uczestniczyła przy realizacji ciągu drogowego Bargłów Kościelny - Lipszczany. Następnie wyjaśnił, że należy dokonać kosztorysu powyższego ciągu drogowego przed zgłoszeniem do ,,Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008 - 2011’’.
Następnie Wicestarosta odniósł się do interpelacji złożonej przez Radnego Dariusza Szkiłądzia dotyczącej rekrutacji na rok szkolny 2009/2010 do Gimnazjum Nr 4 w Augustowie informując, że pisemna odpowiedź zostanie udzielona Panu Radnemu przez Panią Joannę Lisek Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Augustowie prowadzącego nabór.
Głos zabrał Radny Władysław Rukściński, który powiedziała, że uzyskał informację dotyczącą kwestii dofinansowania z tytułu podjęcia działalności gospodarczej, czy też refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy od Zastępcy Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Augustowie Pana Mirosława Karolczuka.
Ad. pkt 12) - Przyjęcie protokołu z XXV sesji Rady Powiatu z dnia 17 kwietnia 2009r.
Przewodniczący Rady Powiatu Roman Krzyżopolski poinformował, że protokół z XXV sesji Rady Powiatu z dnia 17 kwietnia 2009r. zgodnie ze Statutem Powiatu był wyłożony do wglądu w Wydziale Organizacyjno – Prawnym Starostwa Powiatowego w Augustowie oraz podczas dzisiejszych obrad, w związku z czym radni mieli możliwość zapoznania się z jego treścią.
Przewodniczący zwrócił się do radnych z pytaniem, czy ktoś ma uwagi lub zastrzeżenia do protokołu. Do treści protokołu z XXV sesji nie zgłoszono uwag. W wyniku jawnego głosowania Rada Powiatu w Augustowie 17 głosami „za”, przy braku głosów ,,przeciwnych’’i ,,wstrzymujących się’’ przyjęła protokół z XXV sesji Rady Powiatu z dnia 17 kwietnia 2009 r.
Ad. pkt 13) - Wolne wnioski i zapytania radnych.
Głos zabrał Radny Zenon Sieńko, który odniósł się do swojej interpelacji dotyczącej budowy drogi powiatowej Nr 1230B Jastrzębna Pierwsza – Kamienna Nowa podkreślając, że w Planie Rozwoju Lokalnego nie znalazł się zapis, jakiej długości będzie to odcinek w/w ciągu drogowego.
Wicestarosta Jarosław Szlaszyński wyjaśnił, że porównując kwoty jakie zostały zapisane do poszczególnych ciągów drogowych wyraźnie widoczna jest różnica, na jaki odcinek przygotowano środki na dokumentację techniczną. Ponadto dodał, że Powiat ma określone zadania i możliwości i w tym momencie dokonano zwiększenia do kwoty wystarczającej na ten odcinek ciągu drogowego. Pozostała część ciągu zostanie rozpatrzona do realizacji po rozmowach z Gminą Sztabin.
Następnie głos zabrał Starosta Franciszek Wiśniewski, który podkreślił, że Powiat nie jest przeciwny realizacji powyższego ciągu drogowego, jednakże musi być zorganizowane spotkanie, w którym będą uczestniczyć przedstawiciele Powiatu jak i Gminy Sztabin.
Głos zabrał Radny Władysław Rukściński, który zwrócił się z zapytaniem o realizację ciągów drogowych na ulicy Młodości i Kwaśnej oraz na ulicy 3 Maja.
Starosta Franciszek Wiśniewski wyjaśnił, że jeżeli Miasto Augustów będzie partycypować w kosztach realizacji ciągu drogowego na ulicy Młodości i Kwaśnej w wysokości 30% wartości zadania to Powiat przygotuje wniosek o dofinansowanie realizacji inwestycji ze źródeł wewnętrznych. Natomiast budowa ciągu drogowego na ulicy 3 Maja nie może być zrealizowana, gdyż Miasto Augustów nie chce podpisać porozumienia. Nie ma również deklaracji 25% partycypacji w kosztach inwestycji.
Radny Dariusz Szkiłądź zwrócił się z zapytaniem do Dyrektor SP ZOZ w Augustowie o funkcjonowanie w szpitalu instytucji prywatnej świadczącej usługi tj. tomografu komputerowego do obsługi mieszkańców Powiatu. Radny zapytał, jaka część obiektu szpitalnego została wydzierżawiona pod potrzeby tomografu komputerowego oraz z jakiej części szpitala zrezygnowano na rzecz wydzierżawienia pomieszczeń pod potrzeby aptek.
Starosta odpowiedział, że apteka zajmuje pomieszczenie, które było dzierżawione przez firmę ,,Falck Medycyna’’.
Następnie Radna Beata Biedulewicz wyjaśniła, że tomograf komputerowy znajduje się w ciągu, w którym był gabinet okulistyczny i laryngologiczny, gdyż jest to ciąg radiologiczny i znajdują się tam odpowiednie zbrojenia oraz osłona przeciw promieniowaniu.
Radny Dariusz Szkiłądź wyraził swoje wątpliwości, czy nie doszło do sytuacji takiej jaka miała miejsce w przypadku kardiologii inwazyjnej tj. rezygnacji z części oddziału chirurgii na rzecz oddziału.
Radna Beata Biedulewicz wyjaśniła, że poradnia okulistyczna, laryngologiczna i kardiologiczna zostały przeniesione w miejsce pustostanów czyli w miejsce Poradni K i w to miejsce wszedł tomograf komputerowy.
Ad. pkt 14) – Zamknięcie obrad.
Przewodniczący Rady Powiatu w Augustowie podziękował radnym i zaproszonym gościom za udział w obradach. W związku z wyczerpaniem przyjętego porządku posiedzenia o godz. 1240 zamknął obrady XXVI sesji Rady Powiatu w Augustowie.
Przewodniczący Rady Powiatu
Roman Krzyżopolski
Protokół sporządziła:
Urszula Tomczyk
Metryka strony