Protokół Nr II/06

Protokół Nr II/06

z II sesji Rady Powiatu w Augustowie

z dnia 22 grudnia 2006 r.

Ad. pkt 1) - Otwarcie obrad.

O godz.1100 w sali konferencyjnej Powiatowego Zarządu Dróg w Augustowie (ul. Wojska Polskiego 54) Roman Krzyżopolski, Przewodniczący Rady Powiatu otworzył obrady II sesji Rady Powiatu w Augustowie. Następnie powitał przybyłych na sesję radnych, naczelników wydziałów Starostwa Powiatowego, dyrektorów i kierowników powiatowych jednostek organizacyjnych, służb, inspekcji i straży, przedstawicieli mediów lokalnych oraz mieszkańców Augustowa (lista zaproszonych gości stanowi załącznik nr 1 do protokołu).

Stwierdził, że zgodnie z podpisaną listą obecności w chwili obecnej w obradach sesji bierze udział 18 radnych, w związku z czym Rada Powiatu może obradować i podejmować prawomocne uchwały (lista obecności radnych stanowi załącznik nr 2 do protokołu).

Nieobecna była radna Beata Biedulewicz.

Ad. pkt 2) - Przedstawienie porządku obrad.

Roman Krzyżopolski, Przewodniczący Rady Powiatu przypomniał, że porządek obrad II sesji (załącznik nr 3 do protokołu) został dostarczony wraz z materiałami na sesję, a następnie zwrócił się z zapytaniem, czy ktoś z radnych chce zgłosić wniosek o zmianę bądź uzupełnienie porządku sesji.

W związku z tym, że nie zgłoszono żadnych dodatkowych punktów do rozpatrzenia na forum Rady, Przewodniczący zarządził głosowanie nad porządkiem.

W głosowaniu jawnym Rada Powiatu jednomyślnie, tj. 18 głosami "za" przyjęła i przystąpiła do realizacji porządku obrad II sesji, obejmującego niżej wymienione punkty:

1. Otwarcie obrad.

2. Przedstawienie porządku obrad.

3. Sprawozdanie Starosty Augustowskiego z pracy Zarządu Powiatu w Augustowie.

4. Interpelacje radnych.

5. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia Regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom: dodatku funkcyjnego, dodatku motywacyjnego, dodatku za warunki pracy, dodatku za wysługę lat, nagród ze specjalnego funduszu nagród, dodatku mieszkaniowego oraz regulaminu określającego szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw.

6. Podjęcie uchwały w sprawie dokonania przeniesień pomiędzy zadaniami, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz określenia zadań, na które przeznacza się zwiększone środki w 2006 roku.

7. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu Augustowskiego na 2006 rok.

8. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Przewodniczącemu Zarządu Powiatu w Augustowie.

9. Podjęcie uchwały w sprawie uzupełnienia składu osobowego Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Augustowie.

10. Odpowiedzi na interpelacje radnych.

11. Przyjęcie protokołu z I sesji Rady Powiatu z dnia 27 listopada 2006 r.

12. Wolne wnioski i zapytania radnych.

13. Zakończenie obrad.

Przewodniczący Rady Powiatu, Roman Krzyżopolski poinformował, że w związku z wnioskiem o stwierdzenie nieważności obrad I sesji Rady Powiatu w Augustowie, która odbyła się w dniu 27 listopada 2006r., skierowanym do Wojewody Podlaskiego przez sześciu radnych Powiatu Augustowskiego, Wydział Nadzoru i Kontroli Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku wystosował pismo w sprawie udzielenia informacji dotyczących przebiegu sesji. Następnie Przewodniczący Rady odczytał treść przedmiotowego pisma (pismo nr 4 NK.II.J.S.0915/161/06 stanowi załącznik nr do protokołu), a także zapoznał radnych z tekstem udzielonej odpowiedzi (pismo Nr OP.0712/17/06 z dn. 20.12.2006r. stanowi załącznik nr 5 do protokołu).

Poinformował, że w dniu dzisiejszym do Starostwa Powiatowego w Augustowie wpłynęły pisemne zawiadomienia o wszczęciu postępowań nadzorczych w sprawie stwierdzenia nieważności uchwał podjętych na I sesji Rady Powiatu tj.:

- uchwały Nr 1/I/06 w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu w Augustowie (pismo Nr PN.II.J.S.0910/5-46/06 stanowi załącznik nr 6 do protokołu),

- uchwały Nr 2/I/06 w sprawie wyboru Wiceprzewodniczących Rady Powiatu w Augustowie (pismo Nr PN.II.J.S.0910/5-47/06 stanowi załącznik nr 7 do protokołu),

- uchwały Nr 3/I/06 w sprawie wyboru Starosty Augustowskiego (pismo Nr PN.II.J.S.0910/5-48/06 stanowi załącznik nr 8 do protokołu),

- uchwały Nr 4/I/06 w sprawie wyboru Wicestarosty Augustowskiego (pismo Nr PN.II.J.S.0910/5-49/06 stanowi załącznik nr 9 do protokołu),

- uchwały Nr 5/I/06 w sprawie wyboru członków Zarządu Powiatu w Augustowie (pismo Nr PN.II.J.S.0910/5-50/06 stanowi załącznik nr 10 do protokołu),

- uchwały Nr 6/I/06 w sprawie ustalenia składu osobowego Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Augustowie (pismo Nr PN.II.J.S.0910/5-51/06 stanowi załącznik nr 11 do protokołu),

- uchwały nr 7/I/06 w sprawie ustalenia składu osobowego Komisji Budżetu i Finansów Rady Powiatu w Augustowie (pismo Nr PN.II.J.S.0910/5-52/06 stanowi załącznik nr 12 do protokołu),

- uchwały Nr 8/I/06 w sprawie ustalenia składu osobowego Komisji Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu w Augustowie (pismo Nr PN.II.J.S.0910/5-53/06 stanowi załącznik nr 13 do protokołu),

- uchwały Nr 9/I/06 w sprawie ustalenia składu osobowego Komisji Rodziny, Zdrowia i Pomocy Społecznej, Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Obywateli Rady Powiatu w Augustowie (pismo Nr PN.II.J.S.0910/5-54/06 stanowi załącznik nr 14 do protokołu),

- uchwały Nr 10/I/06 w sprawie ustalenia składu osobowego Komisji Budownictwa i Dróg, Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami, Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Leśnictwa i Rolnictwa Rady Powiatu w Augustowie (pismo Nr PN.II.J.S.0910/5-55/06 stanowi załącznik nr 15 do protokołu).

Przewodniczący Rady wyjaśnił, że ww. zawiadomienia informują jedynie o wszczęciu postępowań nadzorczych, wobec czego dzisiejsze obrady odbywają się zgodnie z prawem.

Radna Małgorzata Bielang odczytała pismo, które otrzymała z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego z prośbą o poinformowanie o jego treści pozostałych radnych. Zgodnie z ww. pismem organ nadzoru prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie złożonych wniosków dotyczących stwierdzenia nieważności obrad i uchylenia wszystkich uchwał podjętych przez Radę Powiatu w Augustowie podczas I sesji Rady w dniu 27 listopada 2006r. W ramach tego postępowania Wydział Nadzoru i Kontroli zwrócił się do Przewodniczącego Rady Powiatu o przesłanie protokołu z obrad tej sesji oraz o udzielenie informacji dotyczących spraw podniesionych we wnioskach. Po zakończeniu postępowania wydane rozstrzygnięcie zostanie niezwłocznie przekazane autorom wniosku.

Radny Dariusz Szkiłądź złożył oświadczenie w imieniu radnych, którzy podpisali się pod wnioskiem skierowanym do Wojewody Podlaskiego. Oświadczył, że w związku z wątpliwościami co do aspektów prawnych i organizacyjnych związanych z przebiegiem I sesji, radni ci nie będą uczestniczyli w podejmowaniu jakichkolwiek decyzji podczas dzisiejszych obrad Rady, a także innych spotkań zwoływanych przez Przewodniczącego Rady Powiatu do czasu wydania rozstrzygnięcia przez organ nadzoru. Poinformował, że powyższe oświadczenie składa w imieniu radnych: Zenona Sieńko, Kazimierza Skokowskiego, Władysława Rukścińskiego, Małgorzaty Bielang, Jolanty Prostko i Dariusza Szkiłądzia.

Przewodniczący Rady Powiatu poprosił wyżej wymienionych radnych o potwierdzenie przedmiotowego oświadczenia.

W związku z zapytaniem Przewodniczącego Rady kierowanym kolejno do poszczególnych radnych, pięciu z nich potwierdziło oświadczenie. Natomiast radna Jolanta Prostko poinformowała, że nie potwierdza oświadczenia.

Wobec tego radny Dariusz Szkiłądź wyjaśnił, że złożył oświadczenie w imieniu tych radnych, którzy je potwierdzili.

O godz. 1118 radni: Małgorzata Bielang, Władysław Rukściński, Zenon Sieńko, Kazimierz Skokowski i Dariusz Szkiłądź opuścili salę obrad.

Ad. pkt 3) - Sprawozdanie Starosty Augustowskiego z pracy Zarządu Powiatu w Augustowie.

Franciszek Wiśniewski Starosta Augustowski przedstawił sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu w Augustowie za okres od 27 listopada do 22 grudnia 2006 r. o następującej treści:

"Panie Przewodniczący,
Wysoka Rado,

Składam Wysokiej Radzie sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu za okres od 27 listopada do 22 grudnia 2006 r.

W tym okresie Zarząd odbył 3 posiedzenia, na których podjął 15 uchwał i skierował do Wysokiej Rady te projekty, które będą przedmiotem obrad dzisiejszej sesji, a które dotyczą między innymi:

- ustalenia Regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom: dodatku funkcyjnego, dodatku motywacyjnego, dodatku za warunki pracy, dodatku za wysługę lat, nagród ze specjalnego funduszu nagród, dodatku mieszkaniowego oraz regulaminu określającego szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw,

- dokonania przeniesień pomiędzy zadaniami, na które przeznacza się środki PFRON oraz określenia zadań, na które przeznacza się zwiększone środki w 2006 r.

- zmian w budżecie Powiatu Augustowskiego na 2006 rok.

oraz projekty uchwał, nad którymi Wysoka Rada będzie obradowała 29 grudnia br.

Szanowni Państwo,

Informuję, iż Zarząd Powiatu w okresie sprawozdawczym podejmował uchwały dotyczące zmian w budżecie powiatu na 2006 r. Zmiany polegały między innymi na:

- zmniejszeniu rezerwy ogólnej i zwiększeniu planu wydatków o kwotę 10.000 zł z przeznaczeniem na remont drogi Bargłów Kościelny - Tajno Stare.

- zwiększeniu planu dochodów oraz planu wydatków budżetu,

- dokonaniu przeniesień w planie wydatków.

Zarząd Powiatu na wniosek nauczycieli kontraktowych z Augustowskiego Centrum Edukacyjnego w Augustowie ubiegających się o awans zawodowy na stopień nauczyciela mianowanego, powołał komisje, które przeprowadziły postępowania egzaminacyjne.

Również Zarząd Powiatu przyznał zasiłki pieniężne na pomoc zdrowotną nauczycielom oraz nauczycielom emerytom i rencistom korzystającym z opieki zdrowotnej, zgodnie z propozycją komisji rozpatrującej wnioski. Zasiłki przyznawane są w systemie kwartalnym. W budżecie powiatu na IV kwartał br. została zarezerwowana na ten cel kwota 5.430 zł w dziale Oświata i wychowanie oraz 500 zł w dziale Edukacyjna opieka wychowawcza.

Zarząd Powiatu na wniosek Dyrektora II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie wyraził zgodę na nauczanie indywidualne - dla jednej uczennicy tej szkoły.

Ponadto Zarząd wyraził zgodę na przekazanie węzła cieplnego przy Augustowskim Centrum Edukacyjnym Miejskiemu Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej "GIGA" Sp. z o.o. w Augustowie.

Szanowni Państwo Radni,

Zarząd Powiatu na wniosek Kierownika Powiatowego Zarządu Dróg w Augustowie ustalił wysokość stawek za wynajem pomieszczeń w budynku przy ul. Wojska Polskiego 54.

Zawarł aneks nr 1 do umowy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dotyczącej realizacji przez jednostkę samorządu terytorialnego programu pn. "Program wyrównywania różnic między regionami". Na wniosek Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lipsku, Zarząd Powiatu wystąpił do PFRON Oddział w Białymstoku o przedłużenie realizacji umowy dotyczącej budowy pochylni w ramach tego programu. Aneks dotyczy przedłużenia do dnia 31 marca 2007 r. terminu złożenia końcowych dokumentów rozliczeniowych w ramach projektu pn. "Likwidacja barier w zakładach opieki zdrowotnej i placówkach edukacyjnych w zakresie umożliwienia osobom niepełnosprawnym poruszania się i komunikowania".

Panie i Panowie Radni,

Zarząd Powiatu zawarł także:

1. porozumienie w sprawie umieszczenia dzieci pochodzących z Powiatu Monieckiego w rodzinie zastępczej funkcjonującej na terenie Powiatu Augustowskiego i wysokości wydatków na ich utrzymanie oraz sposobu i terminu ich przekazywania,

2. aneks do porozumienia w sprawie umieszczenia dziecka pochodzącego z terenu Powiatu Augustowskiego w rodzinie zastępczej funkcjonującej na terenie Powiatu Białostockiego i wysokości wydatków na jego utrzymanie.

3. umowy dotacji z Domem Pomocy Społecznej w Augustowie i Domem Pomocy Społecznej w Studzienicznej o dofinansowanie realizacji programu naprawczego.

Wysoka Rado,

Zarząd Powiatu przyjął propozycję Wójta Gminy Nowinka w sprawie realizacji zadania inwestycyjnego pn. "Przebudowa drogi powiatowej Nr 1184B Olszanka - Pijawne Polskie - Pijawne Ruskie - Osińska Buda - granica gminy Raczki" o długości ok.7 km przez gminę Nowinka jako inwestora bezpośredniego i beneficjenta końcowego. Zarząd Powiatu przychylił się również do propozycji Wójta Gminy dotyczącej udziału finansowego powiatu i gminy w realizacji zadania z uwzględnieniem dotychczas poniesionych przez powiat nakładów na opracowanie dokumentacji technicznej oraz na studium wykonalności. Przypominam, że inwestycja ta pod nazwą "Modernizacja drogi Nr 1184B Żubrynek - Kurianki - Juryzdyka" ujęta jest w Planie Rozwoju Lokalnego Powiatu Augustowskiego na lata 2007 - 2013. Powiat Augustowski jako partner projektu zadeklaruje współudział realizacji inwestycji po złożeniu przez Gminę Nowinka formalnego wniosku o środki z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej.

Wysoka Rado,

W okresie sprawozdawczym Zarząd Powiatu podjął uchwałę w sprawie współorganizacji i współfinansowania wigilii dla dzieci uczęszczających do Świetlicy Św. Urszuli Ledóchowskiej przy Zgromadzeniu Sióstr Urszulanek SJK w Augustowie oraz w imieniu Rady przekazał życzenia wraz z drobnymi upominkami dzieciom uczęszczającym do placówek oświatowo - wychowawczych Powiatu Augustowskiego.

Zarząd przeznaczył także środki finansowe w wysokości 650 zł na pokrycie kosztów spektaklu teatralnego pt. "Pakt o nieagresji". Spektakl został przygotowany przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie i skierowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Augustowski.

Panie Przewodniczący,

Wysoka Rado,

Przedkładając niniejsze sprawozdanie proszę Wysoką Radę o jego przyjęcie".

Do przedłożonego sprawozdania z pracy Zarządu Powiatu nie zgłoszono żadnych pytań, w związku z czym Przewodniczący Rady stwierdził, że Rada Powiatu bez uwag przyjęła ww. sprawozdanie.

Ad. pkt 4) - Interpelacje radnych.

Nie zgłoszono żadnych interpelacji.

Ad. pkt 5) - Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia Regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom: dodatku funkcyjnego, dodatku motywacyjnego, dodatku za warunki pracy, dodatku za wysługę lat, nagród ze specjalnego funduszu nagród, dodatku mieszkaniowego oraz regulaminu określającego szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw.

Jarosław Szlaszyński, Wicestarosta Augustowski wyjaśnił, że zgodnie z art. 30 ust. 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, obowiązkiem organu prowadzącego szkołę, będącego jednostką samorządu terytorialnego, jest coroczne określanie w drodze regulaminu wysokości i szczegółowych warunków przyznawania dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego - dodatku funkcyjnego, dodatku motywacyjnego, dodatku za warunki pracy, dodatku za wysługę lat, nagród ze specjalnego funduszu nagród, dodatku mieszkaniowego oraz regulaminu określającego szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw. Projekt uchwały w tej sprawie został przekazany radnym w materiałach na sesję, a także był przedmiotem obrad Komisji Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu.

W porównaniu do uchwały Rady Powiatu w tej sprawie obowiązującej w 2006 r. w wyniku negocjacji przeprowadzonych ze związkami zawodowymi:

1) W załączniku nr 1 do projektu uchwały tj. w regulaminie określającym wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków do wynagrodzeń:

- w §2 ust. 7 pkt 1) wprowadzono zmianę polegającą na zwiększeniu wysokości dodatku funkcyjnego za wychowawstwo klasy z 4% do 5% wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela mianowanego z wyższym wykształceniem magisterskim, z przygotowaniem pedagogicznym.

- w tabeli nr 1 "dodatki funkcyjne przysługujące nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze" w pkt 5 w związku ze zmianą nazwy i sposobu organizacji placówki wprowadzono zmianę polegającą na wykreśleniu dyrektora Bursy Międzyszkolnej i ujęciu dyrektora Zespołu Placówek Młodzieżowych.

- W §6 -"nagrody ze specjalnego funduszu nagród" w ust 8 w pkt 3) w miejsce zapisu "szczególnych uroczystości" wprowadzono zapis "uroczystości szkolnych" oraz dodano pkt 4) - "za wyróżniającą postawę i osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej".

2) W załączniku nr 2 do projektu uchwały tj. w regulaminie dotyczącym zasad i trybu przyznawania nagród Starosty Augustowskiego:

- w ust. 3 wprowadzono pkt 8) - "przeciwdziałanie przejawom agresji i sytuacjom zagrażającym bezpieczeństwu uczniów i nauczycieli", w związku z czym następuje odpowiednio zmiana numeracji dotychczasowego pkt 8) i pkt 9).

- z w ust. 4 wprowadzono pkt 9) - "wdrażanie działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa w szkole", w związku z czym dotychczasowy pkt 9) staje się pkt 10).

- ust. 11 otrzymuje brzmienie - "W uzasadnieniu wniosku o Nagrodę Starosty należy podać wymierne efekty pracy osiągane przez nauczyciela lub dyrektora, w okresie od otrzymania ostatniej nagrody za osiągnięcia dydaktyczno - wychowawcze".

Radna Krystyna Grajewska przedstawiła opinię Komisji Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu w sprawie przedłożonego projektu uchwały (załącznik nr 16 do protokołu).

Do przedłożonego projektu uchwały nie zgłoszono żadnych pytań, w związku z czym Przewodniczący Rady zarządził głosowanie.

Na sali obrad w momencie głosowania znajdowało się 13 radnych.

Przewodniczący Rady Powiatu stwierdził, że w głosowaniu jawnym Rada Powiatu w Augustowie jednomyślnie 13 głosami "za" podjęła Uchwałę Nr 11/II/06 w sprawie ustalenia Regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom: dodatku funkcyjnego, dodatku motywacyjnego, dodatku za warunki pracy, dodatku za wysługę lat, nagród ze specjalnego funduszu nagród, dodatku mieszkaniowego oraz regulaminu określającego szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw (uchwała stanowi załącznik nr 17 do protokołu).

Ad. pkt 6) - Podjęcie uchwały w sprawie dokonania przeniesień pomiędzy zadaniami, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz określenia zadań, na które przeznacza się zwiększone środki w 2006 roku.

Zdzisław Wasilewski - Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Augustowie wyjaśnił, że powiat jest dysponentem środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, które przeznacza się na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i rehabilitacji społecznej. Poinformował, że środki te rokrocznie przekazywane są przez fundusz na przełomie kwietnia i maja, a rezerwa z tytułu niewykorzystanych środków na koniec roku pozostałych w funduszu, jest rozdysponowywana na przełomie sierpnia i września.

W bieżącym roku Powiat Augustowski otrzymał na realizację zadań dodatkowo z PFRON kwotę 101.886 zł. W związku z tym, iż środki te zostały przekazane w miesiącu listopadzie, Rada Powiatu poprzedniej kadencji nie miała możliwości podjęcia decyzji o sposobie ich rozdysponowania. Zgodnie z załącznikiem nr 2 do projektu uchwały z ww. kwoty dodatkowych środków - 13.000 zł zostanie przeznaczone na dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych w komunikowaniu się i technicznych w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych, natomiast kwotę 88.886 zł proponuje się przeznaczyć na dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze.

Ponadto zgodnie załącznikiem nr 1 do projektu uchwały proponowane jest dokonanie przeniesień środków pomiędzy zadaniami z zakresu rehabilitacji społecznej, polegające na zmniejszeniu o 1.652 zł środków na dofinansowanie uczestnictwa osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych i zwiększenie o tę kwotę środków na dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze.

Radni Grzegorz Wojdacki i Witold Naumowicz przedstawili w kolejności opinie:

- Komisji Rodziny, Zdrowia i Pomocy Społecznej, Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Obywateli (załącznik nr 18 do protokołu),

- Komisji Budżetu i Finansów (załącznik nr 19 do protokołu)

w sprawie ww. projektu uchwały.

Przewodniczący Rady Powiatu, Roman Krzyżopolski odczytał treść pisma Krzysztofa Anuszkiewicza - Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych im. Króla Zygmunta Augusta w Augustowie, z prośbą o poparcie inicjatywy utworzenia Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kuriance i przeznaczeniu w drodze uchwały Rady Powiatu na ten cel środków PFRON (pismo stanowi załącznik nr 20 do protokołu). Następnie poinformował, że sprawa ta była analizowana na posiedzeniu Komisji Rodziny, Zdrowia i Pomocy Społecznej, Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Obywateli. Ponadto w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie
w Augustowie został powołany przez Starostę Augustowskiego zespół oceniający pod względem merytorycznym i formalnym wniosek stowarzyszenia o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych kosztów utworzenia i działalności warsztatu terapii zajęciowej w Kuriance. Poinformował, że w wyniku posiedzenia wyjazdowego członkowie ww. zespołu uznali, że pomieszczenia i wyposażenie budynku po byłej szkole w Kuriance nie spełniają warunków niezbędnych do funkcjonowania warsztatów. Wyjaśnił, że uruchomienie WTZ wymaga zawarcia porozumienia z Burmistrzem Miasta i Gminy Lipsk, określenia prawnego statusu obiektu oraz oddania obiektu do użytku zgodnie z wymogami prawa budowlanego. Zapewnił, że Rada Powiatu widzi potrzebę uruchomienia warsztatów terapii zajęciowej i nie uchyla od tematu ich utworzenia. Jednakże ze względu na zapewnienie właściwych warunków i dobro uczestników warsztatów, uważa, że decyzję w tej sprawie należy podjąć w terminie późniejszym.

Radny Witold Naumowicz poinformował, że był członkiem komisji powołanej przez Starostę w celu dokonania oceny przystosowania budynku szkoły w Kuriance do prowadzenia warsztatów terapii zajęciowej. Po odbyciu wizytacji komisja stwierdziła, że obecnie obiekt nie jest na tyle przygotowany, aby zapewnić właściwe warunki osobom niepełnosprawnym, które miałyby być uczestnikami warsztatów. Ponadto nie została uregulowana kwestia własności ww. budynku,
a także istnieją wątpliwości co do faktycznej liczby potencjalnych uczestników WTZ. Dodał również, że dowóz zainteresowanych, mieszkających m.in. w Polkowie, Raczkach, Janówce, Strzelcowiźnie, Mołowistym, wiąże się z koniecznością pokonania przez te osoby dwa razy dziennie trasy około 300 km w czasie około 3 godzin. Ponadto stwierdził, iż istnieje obawa, że ze względu na przewidywany koszt dowozu osób do Kurianki, kwota środków PFRON przypadająca na jednego uczestnika warsztatów nie będzie wystarczająca na pokrycie wszystkich niezbędnych wydatków. Komisja uważa, że idea utworzenia warsztatu terapii zajęciowej jest szczytnym celem, jednakże przed podjęciem decyzji o jej realizacji wymaga ponownego przeanalizowania.

Krzysztof Anuszkiewicz - Prezes Zarządu Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych podziękował za zrozumienie potrzeby uruchomienia warsztatów terapii zajęciowej i zachętę do ich utworzenia. Wyjaśnił, że w chwili obecnej zgłosiło się 25 osób, które są zainteresowane uczestnictwem w WTZ, a ponadto drugie tyle jest potencjalnych kandydatów, którzy zamieszkują w samym Lipsku i okolicznych miejscowościach. Jednakże największy problem stanowi brak aktualnych orzeczeń o stopniu niepełnosprawności tych osób. Stwierdził, że jego zdaniem zostały spełnione wszystkie warunki do uruchomienia w bieżącym roku WTZ m.in. Burmistrz Lipska wyraził zgodę na zagospodarowanie budynku po byłej szkole w Kuriance i przeznaczył 20 tys. zł na przygotowanie pomieszczeń na potrzeby warsztatów. Dodał, że podjęcie decyzji o utworzeniu warsztatów w tym roku, zapewniłoby przekazanie środków na ten cel przez PFRON w przyszłym roku.

Następnie Przewodniczący Rady Powiatu, Roman Krzyżopolski udzielił głosu dwóm matkom osób niepełnosprawnych, które są zainteresowane uczestnictwem w warsztatach terapii zajęciowej w Kuriance.

Do przedłożonego projektu uchwały, omówionego przez Kierownika PCPR, nie zgłoszono żadnych pytań, w związku z czym przystąpiono do głosowania.

Na sali obrad w momencie głosowania znajdowało się 13 radnych.

Przewodniczący Rady Powiatu, Roman Krzyżopolski stwierdził, że w głosowaniu jawnym Rada Powiatu w Augustowie jednomyślnie 13 głosami "za" podjęła Uchwałę Nr 12/II/06 w sprawie dokonania przeniesień pomiędzy zadaniami, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz określenia zadań, na które przeznacza się zwiększone środki w 2006 roku (uchwała stanowi załącznik nr 21 do protokołu).

Ad. pkt 7) - Podjęcie uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Augustowskiego na 2006 rok.

Skarbnik Powiatu, Mirosław Krakowski wyjaśnił, że zmiany budżetu powiatu augustowskiego na 2006 rok proponowane w projekcie uchwały obejmują:

1. Zmiany w planie dochodów, które są związane:

- z uzyskaniem dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska o kwotę 11.556 zł przeznaczonej na zakup ubrań gazoszczelnych dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie,

- z otrzymaniem dotacji celowej z budżetu państwa w wysokości 78.000 zł na pokrycie wkładu własnego w realizacji programu "Udoskonalanie systemu zarządzania sytuacjami niebezpiecznymi noszącymi znamiona nadzwyczajnych zagrożeń środowiska naturalnego w układzie transgranicznym północno-wschodniej Polski na bazie Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Augustowie",

- ze zwiększeniem przez Ministra Finansów części oświatowej subwencji ogólnej na 2006 r. o kwotę 74.682 zł,

- ze zwiększeniem planu dochodów o 8.000 zł w Zespole Placówek Młodzieżowych w Augustowie.

- ze zmniejszeniem planu dochodów o kwotę 9.000 zł z tytułu dotacji ze środków PFRON przeznaczonych na dofinansowanie podjazdu dla osób niepełnosprawnych w budynku Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Augustowie, w związku z realizacją tego zadania w roku 2007,

- z przeniesieniem w planie dochodów między paragrafami kwoty 141.000 zł w związku ze zmianą zakwalifikowania dotacji otrzymanej od Wojewody Podlaskiego przeznaczonej na zakup sprzętu i wyposażenia dla Szpitalnego Oddziału Ratownictwa w SP ZOZ w Augustowie.

2. Zmiany w planie wydatków, polegające na:

- zwiększeniu planu wydatków o kwotę 4.000 zł przeznaczoną na koszty transportu zwłok do prosektorium osób, które zginęły w miejscu publicznym.

- zwiększeniu planu wydatków o kwotę 105.121 zł przeznaczoną na koszty wynagrodzeń pracowników realizujących zadania zlecone z zakresu administracji rządowej o 36.621 zł oraz zakup materiałów i usług pozostałych w Starostwie Powiatowym w związku ze zwiększoną realizacją zadań związanych z wydawaniem praw jazdy o 68.500 zł.

- przeniesieniu kwoty 128.275 zł przeznaczonej na termomodernizację budynku Bursy Międzyszkolnej, w związku z mniejszymi niż przewidywano kosztami realizacji tej inwestycji, na przeprowadzenie remontu pomieszczeń w Augustowskim Centrum Edukacyjnym w Augustowie

- zwiększeniu planu wydatków o kwotę 2.845 zł przeznaczoną na dotację dla Miasta Białystok na pokrycie kosztów pobytu dzieci pochodzących z powiatu augustowskiego w placówkach opiekuńczo-wychowawczych położonych na terenie tego Miasta.

- zwiększeniu planu wydatków w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej o 23.318 zł, w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym o 5.563 zł, w Zespole Placówek Młodzieżowych o 19.600 zł

oraz o 2.788 zł z przeznaczeniem jako udział własny na realizację w 2006 r. przez MOS projektu "Wyrównać i być lepszym".

- zmniejszeniu planu wydatków z tytułu skutków poręczenia przez powiat kredytu dla SP ZOZ w Augustowie o kwotę 159.741 zł.

W planie przychodów i rozchodów budżetu zmiany polegają na zwiększeniu kwoty rat kredytów, które zostaną spłacone w bieżącym roku, których źródłem pokrycia będą m.in. środki z tytułu spłaty w większej wysokości przez SPZOZ pożyczki udzielonej przez powiat.

Konsekwencją zmian wprowadzonych w planie dochodów i wydatków budżetu jest uaktualnienie wydatków na realizację zadań inwestycyjnych w 2006r. oraz dotacji dla innych jednostek samorządu terytorialnego na podstawie porozumień.

Radny Witold Naumowicz przedstawił opinię Komisji Budżetu i Finansów w sprawie omówionych przez Skarbnika Powiatu propozycji zmian w budżecie powiatu na 2006 rok (załącznik nr 21 do protokołu).

Do przedłożonego projektu uchwały nie zgłoszono żadnych pytań, w związku z czym przystąpiono do głosowania.

Na sali obrad w momencie głosowania znajdowało się 13 radnych.

Przewodniczący Rady Powiatu, Roman Krzyżopolski stwierdził, że w głosowaniu jawnym Rada Powiatu w Augustowie jednomyślnie 13 głosami "za" podjęła Uchwałę Nr 13/II/06 w sprawie zmiany budżetu Powiatu Augustowskiego na 2006 rok (uchwała stanowi załącznik nr
22 do protokołu).

Ad. pkt 8) - Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Przewodniczącemu Zarządu Powiatu w Augustowie.

Roman Krzyżopolski, Przewodniczący Rady Powiatu wyjaśnił, że zgodnie z art. 12 pkt 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym ustalenie wynagrodzenia dla przewodniczącego zarządu powiatu należy do wyłącznej właściwości rady powiatu.

Poinformował, że wynagrodzenie Pana Franciszka Wiśniewskiego - Przewodniczącego Zarządu Powiatu dotychczas nie było podwyższane i przez okres poprzedniej czteroletniej kadencji kształtowało się na poziomie ustalonym przez Radę Powiatu w dniu 17 grudnia 2002 roku. Ponadto było to wynagrodzenie w takiej samej wysokości, jaką otrzymywał jeszcze jego poprzednik.

Wysokość wynagrodzenia dla Przewodniczącego Zarządu Powiatu w Augustowie zaproponowana w projekcie uchwały jest zgodna z przepisami ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych oraz rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich.

W związku z tym, że nie zgłoszono pytań ani uwag do treści ww. projektu uchwały, Przewodniczący Rady zarządził głosowanie.

Na sali obrad w momencie głosowania znajdowało się 13 radnych.

Roman Krzyżopolski stwierdził, że w głosowaniu jawnym Rada Powiatu w Augustowie 11 głosami "za", przy dwóch głosach "wstrzymujących się" i braku głosów "przeciwnych" podjęłaUchwałę Nr 14/II/06 w sprawie ustalenia wynagrodzenia Przewodniczącemu Zarządu Powiatu w Augustowie (uchwała stanowi załącznik nr 23 do protokołu).

Ad. pkt 9) - Podjęcie uchwały w sprawie uzupełnienia składu osobowego Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Augustowie.

Roman Krzyżopolski, Przewodniczący Rady Powiatu przypomniał, że Rada Powiatu podczas obrad I sesji w dniu 27 listopada 2006r. podjęła uchwałę w sprawie ustalenia składu osobowego Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu. Jednakże w związku ze złożeniem pisemnej rezygnacji z udziału w pracach tej komisji przez radną Krystynę Grajewską w jej skład wchodzi czterech członków. Natomiast zgodnie z § 43 ust. 1 Statutu Powiatu Augustowskiego komisje Rady Powiatu są powoływane w składzie pięcioosobowym, wobec czego niezbędne jest uzupełnienie składu osobowego Komisji Rewizyjnej.

Następnie Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przyjęcie rezygnacji radnej Krystyny Grajewskiej z członkostwa w ww. komisji.

Na podstawie wyników jawnego głosowania Przewodniczący stwierdził, że Rada Powiatu w Augustowie 12 głosami "za", przy jednym głosie "wstrzymującym się" i braku głosów przeciwnych przyjęła rezygnację radnej Krystyny Grajewskiej z udziału w pracach Komisji Rewizyjnej.

Roman Krzyżopolski poprosił o zgłaszanie kandydatur radnych do składu Komisji Rewizyjnej, a następnie przypomniał, że każdy zgłoszony kandydat musi wyrazić zgodę na kandydowanie.

Radny Adam Medykiewicz zgłosił kandydaturę Grzegorza Wojdackiego, który wyraził na to zgodę.

Innych kandydatur nie zgłoszono, w związku z czym Przewodniczący poddał pod głosowanie zamknięcie listy zgłoszeń.

W głosowaniu jawnym Rada Powiatu jednomyślnie 13 głosami "za" podjęła decyzję o zamknięciu listy zgłoszeń kandydatów celem uzupełnienia składu Komisji Rewizyjnej.

W głosowaniu jawnym za powołaniem do składu Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu radnego Grzegorza Wojdackiego głosowało 12 radnych, nikt nie był przeciwny i jeden radny wstrzymał się od głosu.

Przewodniczący Rady Powiatu, Roman Krzyżopolski stwierdził, że Rada Powiatu w Augustowie podjęła Uchwałę Nr 15/II/06 w sprawie uzupełnienia składu osobowego Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Augustowie (uchwała stanowi załącznik nr 24 do protokołu).

Ad. pkt 10) - Odpowiedzi na interpelacje radnych.

Nie zgłoszono żadnych interpelacji radnych, w związku z czym nie udzielono na nie odpowiedzi.

Ad. pkt 11) - Przyjęcie protokołu z I Sesji Rady Powiatu z dnia 27 listopada 2006 r.

Przewodniczący Rady Powiatu - Roman Krzyżopolski poinformował, że protokół z obrad I sesji Rady Powiatu z dnia 27 listopada 2006 r. był wyłożony do wglądu
w Wydziale Organizacyjno - Prawnym Starostwa Powiatowego i podczas dzisiejszych obrad, w związku z czym radni mieli możliwość zapoznania się z jego treścią. Zapytał, czy ktoś ma uwagi lub zastrzeżenia do treści protokołu.

Radna Krystyna Grajewska zaproponowała zmianę kolejności słów użytych w treści pkt 4d) na str. 6 protokołu tj. "...... a wyczytanych radnych o podchodzenie, głosowanie oraz wrzucenie karty do głosowania do urny" następująco "..... a wyczytanych radnych o głosowanie, podchodzenie i wrzucanie kart do urny".

Roman Krzyżopolski, Przewodniczący Rady Powiatu wyjaśnił, że protokół jest pisany na podstawie elektronicznego zapisu z przebiegu obrad i jeżeli była taka kolejność, to w taki sposób musi pozostać.

W związku z uzyskanymi wyjaśnieniami, radna Krystyna Grajewska wycofała zgłoszony wniosek.

Innych propozycji ani uwag nie zgłoszono.

W wyniku jawnego głosowania Rada Powiatu w Augustowie 12 głosami "za" i przy jednym głosie "wstrzymującym się" bez uwag przyjęła protokół z obrad I sesji Rady Powiatu w Augustowie z dnia 27 listopada 2006 r.

Ad. pkt 12) - Wolne wnioski i zapytania radnych.

Radna Krystyn Grajewska poinformowała, że na ostatnim posiedzeniu Komisji Budżetu i Finansów zorganizowanym wspólnie z przewodniczącymi pozostałych komisji stałych Rady Powiatu zgłosiła wniosek w sprawie poprawy bezpieczeństwa ruchu na skrzyżowaniu ulic Brzostowskiego i Licealnej w Augustowie poprzez zainstalowanie sygnalizacji świetlnej, a także ustawienie znaku ograniczenia prędkości. Z uwagi na liczbę występujących tam wypadków, spowodowanych natężonym transportem samochodów ciężarowych tzw. TIR-ów, podjęcie działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa, jest sprawą priorytetową. W związku z tym oczekuje na pozytywne rozpatrzenie wniosku.

Radny Adam Medykiewicz zaproponował wystąpienie przez Radę Powiatu z apelem o przyspieszenie działań zmierzających do budowy obwodnicy Augustowa.

Przewodniczący Rady Powiatu poinformował, że propozycja stanowiska Rady Powiatu w powyższej sprawie zostanie przygotowane na następną sesję.

Następnie Przewodniczący odczytał treść pisma Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Józefa Piotra Klima z gratulacjami i życzeniami dla radnych w związku ze zdobyciem mandatu radnego Powiatu Augustowskiego (treść pisma stanowi załącznik nr 25 do protokołu).

Innych zapytań i wniosków nie zgłoszono.

Roman Krzyżopolski przypomniał o Samorządowym Spotkaniu Opłatkowy, które odbędzie się po zakończeniu obrad sesji w Gimnazjum nr 2 w Augustowie i ponownie zaprosił do wzięcia w nim udziału. Następnie złożył wszystkim obecnym życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Ad. pkt 13) - Zakończenie obrad - godz. 1220.

Roman Krzyżopolski, Przewodniczący Rady Powiatu w Augustowie podziękował radnym i zaproszonym gościom za udział w obradach oraz w związku z wyczerpaniem przyjętego porządku posiedzenia zamknął obrady II sesji Rady Powiatu w Augustowie.

Przewodniczący Rady Powiatu

Roman Krzyżopolski

Protokołowała:

Dorota Wiszniewska

Załączniki do protokołu w formie papierowej są dostępne do wglądu w Wydziale Organizacyjno-Prawnym Starostwa Powiatowego w Augustowie, ul. 3 Maja 29.

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Powiatu Augustowskiego

Wytwarzający/odpowiadający: Grzegorz Haraburda

Wprowadzający: Grzegorz Haraburda

Data wprowadzenia: 2007-02-09

Data modyfikacji: 2007-02-09

Opublikował: Sylwia Zajkowska

Data publikacji: 2007-02-09