Protokół Nr II/02

Protokół Nr II/02
z II Sesji Rady Powiatu w Augustowie
z dnia 17 grudnia 2002 r.

Ad. pkt. 1) - Otwarcie obrad.

O godz. 9.10 w sali konferencyjnej Powiatowego Zarządu Dróg w Augustowie Roman Krzyżopolski Przewodniczący Rady Powiatu otworzył obrady II Sesji Rady Powiatu w Augustowie. Powitał przybyłych na Sesję radnych, zaproszonych gości, pracowników Starostwa Powiatowego i podległych jednostek (lista zaproszonych gości stanowi załącznik nr 1 do protokołu):

- Franciszka Wiśniewskiego - Starostę Augustowskiego,

- Jarosława Szlaszyńskiego - Wicestarostę Augustowskiego,

- Marka Chodorskiego, Adama Medykiewicza, Antoniego Snarskiego - członków Zarządu Powiatu w Augustowie,

- Eleonorę Chodkiewicz - Powiatowego Rzecznika Konsumentów,

- Andrzeja Chmieleckiego - Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Augustowie,

- Wiesława Jeruć - Dyrektora Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Augustowie,

- Andrzeja Krzywickiego - Kierownika Powiatowego Urzędu Pracy w Augustowie,

- Franciszka Wereszczyńskiego - p.o. Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Augustowie,

- Bogdana Dyjuka - Dyrektora Augustowskiego Centrum Edukacyjnego,

- Mirosława Krakowskiego- Skarbnika Powiatu,

- Bogdana Grabowego - Naczelnika Wydziału Architektury i Budownictwa,

- Bożennę Kondracką - Naczelnika Wydziału Oświaty,

- Barbarę Łoboda - Naczelnika Wydziału Zdrowia,

- Antoniego Dębowskiego - Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego,

- Grzegorza Dadurę - Naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska,

- Macieja Folejewskiego - Sekretarza Powiatu,

- Sylwię Pieńczykowską - Naczelnika Wydziału Organizacyjnego,

- Red. Renatę Metelicką, Jerzego Buzona, Ewę Bartkowiak,

- Radcę prawnego Michała Hintertan oraz przybyłych na sesję mieszkańców Augustowa.

Ad. pkt. 2) - Przyjęcie porządku obrad.

RomanKrzyżopolski Przewodniczący Rady Powiatu w Augustowie stwierdził, że w Sesji bierze udział 19 radnych, więc obrady są prawomocne (zał. nr 2 do protokołu). Powiedział, że radni wraz z materiałami na Sesję otrzymali proponowany porządek obrad (zał. nr 3 do protokołu). Poinformował, że wpłynęło pismo od Przewodniczącego Zarządu Powiatu w Augustowie w sprawie wprowadzenia dwóch dodatkowych punktów w porządku obrad (zał. nr 4 do protokołu):

- uchwały Rady Powiatu w Augustowie w sprawie zmian w budżecie Powiatu Augustowskiego na 2002 rok,

- uchwały Rady Powiatu w Augustowie w sprawie ustalenia terminu spłaty pożyczki udzielonej Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Augustowie.

W/w uchwały miałyby być wprowadzone jako pkt. 16 i 17 porządku obrad. Projekty zostały już dostarczone radnym. Powiedział, a ponadto zostały rozpatrzone przez Zarząd już po wysłaniu materiałów do radnych. Podziękował też Skarbnikowi Powiatu za szybkie opracowanie uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu Augustowskiego.

Franciszek Wiśniewski Starosta Augustowski zgłosił wniosek w sprawie wprowadzenia do porządku obrad jeszcze dwóch projektów uchwał Rady Powiatu w Augustowie:

- pkt. 18 - uchwała Rady Powiatu w Augustowie w sprawie odwołania Sekretarza Powiatu w Augustowie,

- pkt. 19 - uchwała Rady Powiatu w Augustowie w sprawie powołania Sekretarza Powiatu w Augustowie. Przewodniczący Rady Powiatu w Augustowie dodał, że w/w projekty uchwał także zostały już doręczone radnym.

Innych propozycji do porządku obrad nie zgłoszono.

W głosowaniu jawnym za rozszerzeniem porządku obrad I Sesji Rady Powiatu w Augustowie o następujące projekty uchwał:

- pkt. 16 - uchwała Rady Powiatu w Augustowie w sprawie zmian w budżecie Powiatu Augustowskiego na 2002 rok,

- pkt. 17 - uchwała Rady Powiatu w Augustowie w sprawie ustalenia terminu spłaty pożyczki udzielonej Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Augustowie.

- pkt. 18 - uchwała Rady Powiatu w Augustowie w sprawie odwołania Sekretarza Powiatu w Augustowie,

- pkt. 19 -uchwała Rady Powiatu w Augustowie w sprawie powołania Sekretarza Powiatu w Augustowie, głosowało 19 radnych, żaden radny nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Następnie Roman Krzyżopolski Przewodniczący Rady Powiatu w Augustowie odczytał porządek obrad uwzględniający wszystkie zgłoszone zmiany:

1. Otwarcie obrad.

2. Przedstawienie porządku obrad.

3. Sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu w Augustowie.

4. Interpelacje radnych.

5. Uchwała Rady Powiatu w Augustowie w sprawie wyboru Wiceprzewodniczących Rady Powiatu w Augustowie.

6. Uchwała Rady Powiatu w Augustowie w sprawie zmian w Statucie Powiatu Augustowskiego.

7. Uchwała Rady Powiatu w Augustowie w sprawie ustalenia składu liczbowego i osobowego Komisji Budżetu i Finansów.

8. Sprawozdanie z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów.

9. Uchwała Rady Powiatu w Augustowie w sprawie odwołania Powiatowego Rzecznika Konsumentów.

10. Uchwała Rady Powiatu w Augustowie w sprawie powołania Powiatowego Rzecznika Konsumentów.

11. Uchwała Rady Powiatu w Augustowie w sprawie desygnowania przedstawiciela Powiatu Augustowskiego do Związku Powiatów Polskich.

12. Uchwała Rady Powiatu w Augustowie w sprawie zmiany uchwały Nr 170/XXIII/2001 Rady Powiatu w Augustowie z dnia 19 lutego 2001 r. w sprawie przystąpienia Powiatu Augustowskiego do Stowarzyszenia Samorządów Polskich Euroregionu "Niemen".

13. Uchwała Rady Powiatu w Augustowie w sprawie odwołania i powołania Rady Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Augustowie.

14. Uchwała Rady Powiatu w Augustowie w sprawie odwołania i powołania Rady Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Długoterminowej w Augustowie.

15. Uchwała Rady Powiatu w Augustowie w sprawie ustalenia wysokości wynagrodzenia Przewodniczącemu Zarządu Powiatu w Augustowie.

16. Uchwała Rady Powiatu w Augustowie w sprawie zmian w budżecie Powiatu Augustowskiego na 2002 rok.

17. Uchwała Rady Powiatu w Augustowie w sprawie ustalenia terminu spłaty pożyczki udzielonej Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Augustowie.

18. Uchwała Rady Powiatu w Augustowie w sprawie odwołania Sekretarza Powiatu Augustowskiego.

19. Uchwała Rady Powiatu w Augustowie powołania Sekretarza Powiatu Augustowskiego.

20. Odpowiedzi na interpelacje radnych.

21. Przyjęcie protokołu z XLIII Sesji Rady Powiatu w Augustowie z dn. 09.10.2002 r. oraz z I Sesji Rady Powiatu w Augustowie z dnia 19.11.2002 r.

22. Wolne wnioski i zapytania radnych.

23. Informacja Przewodniczącego Rady Powiatu dotycząca treści uchwały Nr 244/XXXIV/2001 Rady Powiatu w Augustowie z dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie ustalenia wysokości diet oraz sposobu ustalania należności z tytułu zwrotu kosztów podróży służbowych radnych Powiatu Augustowskiego.

24. Zamknięcie obrad i zakończenie Sesji.

W głosowaniu jawnym za przyjęciem porządku obrad odczytanego przez Przewodniczącego Rady Powiatu uwzględniającego wszystkie zgłoszone zmiany głosowało 19 radnych, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Następnie Przewodniczący Rady Powiatu w Augustowie powiedział, że począwszy od obecnej sesji wszystkie przeprowadzane głosowania będą liczone przez radnych, a nie jak do tej pory przez Biuro Rady Powiatu. Ustalono, iż głosy będą liczyć radni Adam Medykiewicz oraz Andrzej Ślinko.

Ad. pkt. 3) - Sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu w Augustowie.

Franciszek Wiśniewski Przewodniczący Zarządu Powiatu w Augustowie poinformował, że na każdą środę na godz. 1000 ustalono stały dzień posiedzeń Zarządu Powiatu. Ponadto zaprosił radnych do uczestnictwa w posiedzeniach Zarządu Powiatu w Augustowie. Następnie przedstawił sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu za okres od 27 listopada 2002 r. do 11 grudnia 2002 r. (zał. nr 5 do protokołu). Powiedział, że w obradach Zarządu dominowały dwa problemy - sprawy SP ZOZ w Augustowie oraz sytuacja finansowa szkół średnich. Zarząd Powiatu zapoznał się z sytuacją szpitala oraz szkół średnich w celu pomocy im jeszcze w 2002 roku i uratowania jeszcze jakichś środków w budżecie i doprowadzenia do nie pobierania kolejnej transzy kredytu dla szpitala uruchomionego w Banku Zachodnim. Stwierdził, że Zarządowi poprzez odpowiednie poukładanie budżetu udało się doprowadzić do tego, iż druga transza kredytu nie zostanie uruchomiona.

Starosta Augustowski powiedział, że do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych został złożony przez SP ZOZ w Augustowie uzupełniony wniosek restrukturyzacyjny. Ponadto podziękował radnemu Mirosławowi Kruszewskiemu za okazaną inicjatywę i podjęte działania mające na celu uregulowanie spraw związanych z PFRON. Ponadto przedstawił następujące dane dotyczące szpitala:

1) Stan zatrudnienia w szpitalu wynosił :

- na koniec grudnia 1998 roku - 656 osób,

- na koniec grudnia 1999 roku - 590 osób,

- na koniec grudnia 2000 roku - 471 osób,

- na koniec grudnia 2001 roku - 381 osób,

- na koniec grudnia 2002 roku - 350 osób zatrudnionych.

2) Strata brutto na działalności medycznej:

- za 1998 rok - 2 mln 408.000 złotych bez tzw. "13"; strata uwzględniająca trzynastą pensję wynosiła za rok 1998 - 2 mln 653.000 złotych,

- za 1999 rok - 514.000 złotych,

- za 2000 rok - 964.000 złotych,

- za 2001 rok - 8 mln 521.000 złotych. Starosta poinformował, że Zarząd Powiatu podjął stosowne kroki mające na celu zweryfikowanie bilansu za rok 2001 rok.

- przewidywana kwota straty za 2002 rok - 500.000 złotych.

3) Wielkość zobowiązań:

- za rok 1998 - 2 mln 769.000 złotych,

- za rok 1999 - 4 mln 984.000 złotych,

- za rok 2000 - 6 mln427.000 złotych,

- za rok 2001 - 12 mln 879.000 złotych.

Starosta podkreślił, że kwota zobowiązań maleje. Planowana wysokość zobowiązań na 2002 rok wynosi 11 mln złotych. Jeśli Zarząd PFRON rozpatrzy pozytywnie wniosek dyrekcji szpitala, to prawdopodobnie ulegnie ona dalszemu zmniejszeniu. Starosta podkreślił, że po przedstawionych przez niego sumach widać, iż w szpitalu następowała restrukturyzacja , spadała także strata za usługi medyczne, jednak jeśli dodać do tego wielkość zobowiązań, to można wysnuć wniosek, iż wielkość restrukturyzacji nie nadążała za faktycznymi potrzebami szpitala wynikającymi z niedoszacowanych kontraktów z Kasą Chorych. Zdaniem Starosty Augustowskiego kolejni dyrektorzy nie sprostali podstawowemu zadaniu zbilansowania przychodów z wydatkami. Starosta stwierdził, że w przedstawionym Zarządowi Powiatu programie naprawczym trzeba wprowadzić jeszcze wiele zmian, mających na celu unormowanie sytuacji finansowej w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Augustowie.

Franciszek Wiśniewski odnośnie sytuacji szkół i placówek oświatowych Powiatu Augustowskiego powiedział, że marzeniem byłoby, aby budżety szkół i placówek oświatowych zamknąć w kwocie subwencji. W sprawie ujęcia we wniosku o dofinansowanie z 10 % rezerwy części drogowej subwencji ogólnej następujących zadań:

- budowa drogi Barszcze-Pomiany - poinformował, że grunt pod jej budowę został wykupiony od prywatnego właściciela jeszcze za czasów istnienia Urzędu Rejonowego w Augustowie,

- przebudowa drogi Przewięź-Rudawka - Starosta powiedział, że na przebudowę tej drogi nie zaplanowano żadnych środków w budżecie i nie został spełniony warunek zaangażowania środków powiatu, w związku z czym istnieje ryzyko nie ujęcia dofinansowania tej drogi w roku 2003,

- przebudowa drogi Sztabin -Lipsk.

Przewodniczący Zarządu Powiatu w Augustowie poprosił o przyjęcie sprawozdania z działalności Zarządu Powiatu.

Roman Krzyżopolski Przewodniczący Rady Powiatu w Augustowie podziękował Staroście Augustowskiemu za złożenie sprawozdania z pracy Zarządu Powiatu w Augustowie.

Ad. pkt. 4) - Interpelacje radnych.

Nie zgłoszono żadnych interpelacji radnych.

Ad. pkt. 5) - Uchwała Rady Powiatu w Augustowie w sprawie wyboru Wiceprzewodniczących Rady Powiatu w Augustowie.

Przewodniczący Rady Powiatu w Augustowie powiedział, że zgodnie z art. 14 ustawy o samorządzie powiatowym rada powiatu wybiera ze swego grona przewodniczącego i jednego lub dwóch wiceprzewodniczących bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym. Następnie poprosił o zgłaszanie kandydatur radnych do składu Komisji Skrutacyjnej.

Radny Marek Chodorski zgłosił kandydatury radnych Adama Medykiewicza i Antoniego Snarskiego. Obaj zgłoszeni radni wyrazili zgodę na kandydowanie.

Radny Adam Medykiewicz zgłosił kandydaturę radnego Ireneusza Ramotowskiego, który wyraził zgodę na kandydowanie.

W głosowaniu jawnym za powołaniem Komisji Skrutacyjnej w składzie:

- radny Adam Medykiewicz,

- radny Antoni Snarski,

- radny Ireneusz Ramotowski, głosowało 19 radnych.

Przewodniczący Rady Powiatu w Augustowie poprosił o zgłaszanie kandydatur na Wiceprzewodniczących Rady Powiatu w Augustowie.

Radny Andrzej Słomski zgłosił kandydaturę radnego Mirosława Dęmskiego, który wyraził zgodę na kandydowanie.

Radny Witold Naumowicz zgłosił kandydaturę radnego Tadeusza Kasjanowicza, który wyraził zgodę na kandydowanie.

Radny Antoni Snarski zgłosił kandydaturę radnej Barbary Wierzbickiej, która wyraziła zgodę na kandydowanie.

Przewodniczący Rady Powiatu w Augustowie ogłosił 20 minut przerwy w obradach w celu umożliwienia Komisji Skrutacyjnej przygotowania zasad i kart do głosowania. Ponadto zaprosił radnych i gości do obejrzenia i zakupu prac wykonanych przez młodzież z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Augustowie. Dodał, że pieniądze zgromadzone z zakupu stroików świątecznych, figurek, świeczników przyczynią się do dalszego funkcjonowania Warsztatów.

Po wznowieniu obrad radny Adam Medykiewicz Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej powiedział, że na karcie do głosowania zostały umieszczone w kolejności alfabetycznej nazwiska zgłoszonych radnych. Powiedział, że istnieje możliwość oddania głosu za, głosu przeciw oraz wstrzymania się od głosu. Każdy z radnych powinien dwukrotnie oddać głos z postawionym znakiem X na "TAK" i jeden raz na "NIE". Stwierdził także, że radni mają możliwość wstrzymania się od głosu.

Następnie radnym rozdano karty do głosowania zgodnie z listą obecności radnych na II Sesji Rady Powiatu w Augustowie. Każdy z radnych wziął udział w głosowaniu poprzez wrzucenie karty do urny.

Komisja Skrutacyjna opuściła salę obrad w celu policzenia głosów.

Ad. pkt. 6) - Uchwała Rady Powiatu w Augustowie w sprawie zmian w Statucie Powiatu Augustowskiego.

Radna Krystyna Grajewska Przewodnicząca Komisji Statutowej przedstawiła sprawozdanie z pracy Komisji. Powiedziała, że Komisja obradowała w składzie:

- Mirosław Dęmski,

- Józef Bućko,

- Andrzej Ślinko,

- Ireneusz Ramotowski,

- Krystyna Grajewska,

- Barbara Wierzbicka.

Powiedziała, że praca Komisji polegała głównie na wprowadzeniu zmian w Statucie zgodnych z obowiązującym stanem prawnym. Wszystkie zaproponowane przez Komisję zmiany zostały uwzględnione w projekcie uchwały Rady Powiatu w Augustowie, który radni otrzymali wraz z materiałami. Następnie odczytała z projektu uchwały wszystkie zaproponowane zmiany (zał. nr 6 do protokołu).

Radny Tadeusz Kasjanowicz zwrócił uwagę na fakt, że zapis w § 1 pkt. 10 jest niezgodny z zasadami ortografii, gdyż nazwy własne pisze się dużą literą, a nazwy administracyjne typu powiat augustowski, małą literą. Krystyna Grajewska powiedziała, że Komisja nie kierowała się zasadami ortografii, a rolę grały względy grzecznościowe. Jeśli chce się podnieść czyjąś rangę, to wtedy pisze się nazwę wielką literą.

Przewodniczący Rady Powiatu powiedział, że jego zdaniem chodziło o podkreślenie Rady i Zarządu Powiatu jako organów uchwałodawczych i wykonawczych.

Radny Czesław Warakomski stwierdził, że jest to zabieg czysto kosmetyczny, ale jeśli nie jest on zgodny z zasadami ortografii, to zdaniem radnego powinien zostać wykreślony.

Roman Krzyżopolski powiedział, że w niektórych ustawach wielką literą pisane jest np. Skarb Państwa.

Radny Czesław Warakomski zgłosił wniosek w sprawie wykreślenia pkt. 10 z projektu uchwały Rady Powiatu w Augustowie w sprawie zmiany Statutu Powiatu Augustowskiego.

Przewodniczący Rady Powiatu w Augustowie powiedział, że na dzisiejszej Sesji Rada Powiatu ma ustalić skład liczbowy i osobowy Komisji Budżetu i Finansów. Powołanie w/w komisji jest istotne dla dalszych prac nad budżetem powiatu na rok 2003. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Statutu Powiatu Augustowskiego umożliwi już po jej ogłoszeniu i wejściu w życie ustalenie innych komisji Rady Powiatu w Augustowie. Radni nie zgłosili innych uwag do uchwały w sprawie zmian w Statucie Powiatu Augustowskiego.

Radny Adam Medykiewicz Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej powołanej do przeprowadzenia tajnego głosowania w sprawie wyboru Wiceprzewodniczących Rady Powiatu w Augustowie przedstawił protokół Komisji (zał. nr 7 do protokołu). Powiedział, że Komisja Skrutacyjna stwierdziła, iż w obradach Sesji według listy obecności bierze udział 19 radnych. W głosowaniu tajnym wzięło udział 19 radnych. Komisja stwierdziła, że na 19 oddanych kart do głosowania w sprawie wyboru Wiceprzewodniczących Rady Powiatu w Augustowie, głosów ważnych oddano 19, nieważnych nie oddano. W wyniku tajnego głosowania za wyborem :

- Pana Mirosława Dęmskiego głosowało 12 radnych, przeciw głosowało 6 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu,

- Pana Tadeusza Kasjanowicza głosowało 7 radnych, przeciw głosowało 4 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu,

- Pani Barbary Wierzbickiej głosowało 8 radnych, przeciw głosowało 9 radnych, żaden radny nie wstrzymał się od głosu.

Komisja Skrutacyjna stwierdziła, że w wyniku tajnego głosowania Rada Powiatu w Augustowie bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady Powiatu wybrała Pana Mirosława Dęmskiego na Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu w Augustowie.

Wobec wyboru tylko jednego Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu w Augustowie Przewodniczący Rady Powiatu w Augustowie poprosił o ponowne zgłaszanie kandydatur na w/w funkcję.

Radny Antoni Snarski zgłosił kandydaturę radnej Barbary Wierzbickiej, która wyraziła zgodę na kandydowanie.

Radny Witold Naumowicz zgłosił kandydaturę radnego Tadeusza Kasjanowicza, który wyraził zgodę na kandydowanie.

Radny Roman Krzyżopolski zgłosił kandydaturę radnego Józefa Bućko, który wyraził zgodę na kandydowanie.

Komisja Skrutacyjna opuściła salę obrad w celu ustalenia zasad głosowania.

Przewodniczący Rady Powiatu ogłosił 20 minut przerwy w obradach.

Po wznowieniu obrad radny Adam Medykiewicz Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej wyjaśniał zasady głosowania. Powiedział, że na karcie do głosowania znajdują się nazwiska 3 zgłoszonych radnych w kolejności alfabetycznej oraz 3 kratki przy każdym nazwisku przy słowach: "TAK", "NIE", "WSTRZYMUJĘ SIĘ". Każdy z radnych może postawić tylko jeden znak X na "TAK" oraz po dwa na "NIE" lub na "WSTRZYMUJĘ SIĘ".

Michał Hintertan radca prawny powiedział, że na karcie do głosowania znajdują się 3 nazwiska oraz 3 kratki. Na karcie do głosowania każdy z radnych może postawić 3 znaki X, ale przy każdym nazwisku można postawić tylko jeden znak X. Dodał, że na "TAK" można postawić tylko jeden znak.

Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej wyczytywał nazwiska radnych zgodnie z listą obecności radnych na posiedzeniu II Sesji Rady Powiatu w Augustowie, a Sekretarz oraz Członek Komisji rozdali radnym karty do głosowania. Następnie radni głosowali w kolejności alfabetycznej, wrzucając karty do urny.

Roman Krzyżopolski Przewodniczący Rady Powiatu powiedział, że zostały wyłożone do wglądu protokoły z XLIII Sesji Rady Powiatu w Augustowie z dnia 9 października 2002 r. oraz I Sesji Rady Powiatu w Augustowie II kadencji z 19 listopada 2002 r. Poinformował radnych, że protokół z Sesji wykładany jest do wglądu w Biurze Rady Powiatu w Starostwie Powiatowym na 7 dni przed następną Sesją oraz w dniu Sesji na sali obrad. Zwrócił uwagę, że zapisy w protokołach będą dotyczyły tylko najważniejszych kwestii, a nie będą odzwierciedlały całości dyskusji nad każdym punktem porządku obrad.

Radny Adam Medykiewicz Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej przedstawił protokół Komisji z głosowania tajnego w sprawie wyboru Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu w Augustowie (zał. nr 8 do protokołu). Powiedział, że Komisja Skrutacyjna stwierdziła, iż w obradach Sesji według listy obecności bierze udział 19 radnych. W głosowaniu tajnym wzięło udział 19 radnych. Komisja stwierdziła, że na 19 oddanych kart do głosowania w sprawie wyboru Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu w Augustowie, głosów ważnych oddano 19, nieważnych nie oddano. W wyniku tajnego głosowania za wyborem :

- Pana Józefa Bućko głosowało 5 radnych, przeciw głosowało 10 radnych, 4 radnych wstrzymało się od głosu,

- Pana Tadeusza Kasjanowicza głosowało 6 radnych, przeciw głosowało 10 radnych, 3 radnych wstrzymało się od głosu,

- Pani Barbary Wierzbickiej głosowało 4 radnych, przeciw głosowało 13 radnych, 2 radnych wstrzymało się od głosu.

Komisja Skrutacyjna stwierdziła, że w wyniku tajnego głosowania Rada Powiatu w Augustowie bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady Powiatu nie wybrała Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu w Augustowie.

Adam Medykiewicz powiedział, że Komisja Skrutacyjna stwierdziła, że do następnej tury głosowania przechodzą radni Józef Bućko oraz Tadeusz Kasjanowicz.

Wobec nie wyłonienia w głosowaniu drugiego Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu w Augustowie Przewodniczący Rady Powiatu w Augustowie poprosił radcę prawnego o wyjaśnienia dotyczące prawidłowości rozwiązania zaproponowanego przez Komisję Skrutacyjną.

Michał Hintertan powiedział, że druga tura głosowania jest tylko jednym z możliwych rozwiązań. Powiedział, że zarówno ustawa o samorządzie powiatowym, jak i Statut Powiatu Augustowskiego mówią o tym, że wiceprzewodniczący rady może być jeden lub może dwóch wiceprzewodniczących. Nie ma bezwzględnego obowiązku wyboru drugiego wiceprzewodniczącego. Rada może zdecydować o tym, że jednak zostanie tylko jeden wiceprzewodniczący.

Radny Mirosław Dęmski powiedział, że jeśli jednak dojdzie do głosowania w sprawie wyboru drugiego Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu w Augustowie, to chciałby zgłosić kandydaturę radnego Stanisława Paulako.

Jarosław Szlaszyński Wicestarosta Augustowski zgłosił wniosek formalny o zakończenie głosowań w sprawie wyboru drugiego Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu w Augustowie na obecnej II Sesji Rady Powiatu.

W głosowaniu jawnym za wnioskiem zgłoszonym przez radnego Jarosława Szlaszyńskiego w sprawie zakończenia głosowań w sprawie wyboru drugiego Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu w Augustowie głosowało 12 radnych, nikt nie był przeciw, 6 radnych wstrzymało się od głosu.

Uchwałą Nr 7/II/02 Rada Powiatu w Augustowie wybrała Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu w Augustowie.

Roman Krzyżopolski przypomniał, iż radny Czesław Warakomski zgłosił wniosek w sprawie wykreślenia pkt. 10 z projektu uchwały Rady Powiatu w Augustowie w sprawie zmiany Statutu Powiatu Augustowskiego.

W głosowaniu jawnym za wnioskiem zgłoszonym przez radnego Czesława Warakomskiego w sprawie wykreślenia pkt. 10 z projektu uchwały Rady Powiatu w Augustowie w sprawie zmiany Statutu Powiatu Augustowskiego głosowało 11 radnych, 4 radnych było przeciwnych, 2 radnych wstrzymało się od głosu.

Przewodniczący Rady Powiatu odczytał projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w Statucie bez wykreślonego pkt. 10.

W głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały w sprawie zmian w Statucie Powiatu Augustowskiego głosowało 19 radnych, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Uchwałą Nr 8/II/02 Rada Powiatu w Augustowie dokonała zmian w Statucie Powiatu Augustowskiego.

Ad. pkt. 7) - Uchwała Rady Powiatu w Augustowie w sprawie ustalenia składu liczbowego i osobowego Komisji Budżetu i Finansów.

Przewodniczący Rady Powiatu zaproponował pięcioosobowy skład komisji oraz głosowanie jawne w powyższej sprawie.

W głosowaniu jawnym za ustaleniem pięcioosobowego składu liczbowego Komisji Budżetu i Finansów głosowało 19 radnych, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.

W głosowaniu jawnym za przeprowadzeniem głosowania jawnego w sprawie podjęcia uchwały w sprawie ustalenia składu liczbowego i osobowego Komisji Budżetu i Finansów głosowało 19 radnych, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Przewodniczący Rady Powiatu w Augustowie poprosił o zgłaszanie kandydatur do składu Komisji Budżetu i Finansów.

Radny Adam Medykiewicz zgłosił kandydatury radnych Czesława Warakomskiego oraz radnego Stanisława Paulako, którzy wyrazili zgodę na kandydowanie.

Radny Ireneusz Ramotowski zgłosił kandydaturę radnego Witolda Naumowicza, który wyraził zgodę na kandydowanie.

Radny Józef Bućko zgłosił kandydatury radnych Krystyny Grajewskiej oraz Andrzeja Słomskiego, którzy wyrazili zgodę na kandydowanie.

W głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały w sprawie ustalenia pięcioosobowego składu Komisji Budżetu i Finansów w następującym składzie osobowym:

- Krystyna Grajewska,

- Witold Naumowicz,

- Stanisław Paulako,

- Andrzej Słomski,

- Czesław Józef Warakomski, głosowało 19 radnych, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Uchwałą Nr 9/II/02 Rada Powiatu w Augustowie ustaliła skład liczbowy i osobowy Komisji Budżetu i Finansów Rady Powiatu w Augustowie.

Ad. pkt. 8) - Sprawozdanie z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów.

Eleonora Chodkiewicz Powiatowy Rzecznik Konsumentów złożyła sprawozdanie z działalności za okres od 5 czerwca 2002 r. do 16 grudnia 2002 r. (zał. nr 9 do protokołu).

W głosowaniu jawnym za przyjęciem sprawozdania z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów głosowało 14 radnych, 1 radny był przeciwny, 4 radnych wstrzymało się od głosu.

Ad. pkt. 9) - Uchwała Rady Powiatu w Augustowie w sprawie odwołania Powiatowego Rzecznika Konsumentów.

W głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały w sprawie odwołania Eleonory Urszuli Chodkiewicz z funkcji Powiatowego Rzecznika Konsumentów głosowało 14 radnych, 1 radny był przeciwny, 4 radnych wstrzymało się od głosu.

Uchwałą Nr 10/II/02 Rada Powiatu w Augustowie odwołała Eleonorę Urszulę Chodkiewicz z funkcji Powiatowego Rzecznika Konsumentów.

Ad. pkt. 10) - Uchwała Rady Powiatu w Augustowie w sprawie powołania Powiatowego Rzecznika Konsumentów.

Franciszek Wiśniewski Starosta Augustowski zgłosił kandydaturę Jarosława Szlaszyńskiego Wicestarosty Augustowskiego na Powiatowego Rzecznika Konsumentów.

W głosowaniu jawnym za powołaniem Jarosława Szlaszyńskiego na Powiatowego Rzecznika Konsumentów głosowało 18 radnych, nikt nie był przeciwny, 1radny wstrzymał się od głosu.

Uchwałą Nr 11/II/02 Rada Powiatu w Augustowie powołała Powiatowego Rzecznika Konsumentów.

Ad. pkt. 11) - Uchwała Rady Powiatu w Augustowie w sprawie desygnowania przedstawiciela Powiatu Augustowskiego do Związku Powiatów Polskich.

Przewodniczący Rady Powiatu w Augustowie powiedział, że w dotychczas obowiązującej uchwale delegatem Powiatu Augustowskiego był Czesław Karpiński, w projekcie uchwały dostarczonym radnym wraz z materiałami wpisano, iż na delegata Powiatu Augustowskiego desygnuje się Franciszka Wiśniewskiego Starostę Augustowskiego.

W głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały w sprawie desygnowania przedstawiciela Powiatu Augustowskiego do Związku Powiatów Polskich w osobie Franciszka Wiśniewskiego Starosty Augustowskiego głosowało 18 radnych, nikt nie był przeciwny, 1 radny wstrzymał się od głosu.

Uchwałą Nr 12/II/02 Rada Powiatu w Augustowie desygnowała delegata Powiatu Augustowskiego do Związku Powiatów Polskich.

Ad. pkt. 12) - Uchwała Rady Powiatu w Augustowie w sprawie zmiany uchwały Nr 170/XXIII/2001 Rady Powiatu w Augustowie z dnia 19 lutego 2001 roku w sprawie przystąpienie Powiatu Augustowskiego do Stowarzyszenia Samorządów Polskich Euroregionu "Niemen".

Przewodniczący Rady Powiatu w Augustowie powiedział, że w dotychczas obowiązującej uchwale reprezentantem Powiatu Augustowskiego był poprzedni Starosta Czesław Karpiński, a w projekcie uchwały dostarczonym radnym wraz z materiałami wpisano, iż na delegata Powiatu Augustowskiego desygnuje się Franciszka Wiśniewskiego Starostę Augustowskiego.

W głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr 170/XXIII/2001 Rady Powiatu w Augustowie z dnia 19 lutego 2001 roku w sprawie przystąpienie Powiatu Augustowskiego do Stowarzyszenia Samorządów Polskich Euroregionu "Niemen" głosowało 18 radnych, nikt nie był przeciwny, 1 radny wstrzymał się od głosu.

Uchwałą Nr 13/II/02 Rada Powiatu w Augustowie zmieniła uchwałę Nr 170/XXIII/2001 Rady Powiatu w Augustowie z dnia 19 lutego 2001 roku w sprawie przystąpienie Powiatu Augustowskiego do Stowarzyszenia Samorządów Polskich Euroregionu "Niemen".

Ad. pkt. 13) - Uchwała Rady Powiatu w Augustowie w sprawie odwołania i powołania Rady Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Augustowie.

Franciszek Wiśniewski Starosta Augustowski powiedział, że Rada Społeczna przy SP ZOZ jest organem, który opiniuje wszystkie decyzje podejmowane w związku z restrukturyzacją szpitala. Na ostatnim posiedzeniu Rady Społecznej kierowanej przez pana Eugeniusza Simsona zapadła decyzja stwierdzająca, że jest to już ostatnie posiedzenie tej Rady. Starosta stwierdził, że nie wyobraża sobie, by przy tak wielu problemach związanych ze szpitalem mogłoby nie być Rady Społecznej.

Przewodniczący Rady Powiatu odczytał projekt uchwały w/w sprawie (zał. nr 10 do protokołu). Ponadto zaproponował głosowanie jawne w tej sprawie.

W głosowaniu jawnym za wnioskiem zgłoszonym przez Przewodniczącego Rady Powiatu dotyczącym głosowania jawnego w sprawie odwołania i powołania Rady Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Augustowie głosowało 19 radnych, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.

StarostaAugustowski powiedział, że do niego należy prawo zgłaszania kandydata na Przewodniczącego Rady Społecznej. Następnie zaproponował kandydaturę Romana Krzyżopolskiego Przewodniczącego Rady Powiatu w Augustowie. Ponadto poinformował, że Wojewoda Podlaski wytypował swojego przedstawiciela do Rady Społecznej przy SP ZOZ - Pana Józefa Maliszewskiego - Kierownika Oddziału Kontroli i Legalności Pracy w Wydziale Polityki Społecznej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku.

Roman Krzyżopolski podziękował za zgłoszenie jego kandydatury na przewodniczącego rady społecznej przy SP ZOZ w Augustowie. Powiedział, że sprawa dalszego istnienia i normalnego funkcjonowania szpitala jest dla niego bardzo ważna, dlatego też wyraził zgodę na kandydowanie. Ponadto poprosił o zgłaszanie kandydatur na przedstawicieli Rady Powiatu w Radzie Społecznej przy SP ZOZ.

Radny Mirosław Kruszewski zgłosił kandydatury radnych Witolda Naumowicza oraz Czesława Warakomskiego, którzy wyrazili zgodę na kandydowanie.

Radny Marek Chodorskizgłosił kandydatury radnych Mirosława Dęmskiego, Józefa Bućko oraz Barbary Wierzbickiej, którzy wyrazili zgodę na kandydowanie.

W głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały w sprawie odwołania i powołania Rady Społecznej przy SP ZOZ w Augustowie z następującym zapisem w § 3 uchwały:

1. Rada Społeczna przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Augustowie składa się z 7 osób.

2. W skład Rady Społecznej wchodzą:

1) Przewodniczący - Roman Krzyżopolski,

Członkowie:

2) Przedstawiciel Wojewody Podlaskiego - Józef Maliszewski,

3) Przedstawiciel Rady Powiatu - Józef Bućko,

4) Przedstawiciel Rady Powiatu - Mirosław Dęmski,

5) Przedstawiciel Rady Powiatu - Witold Naumowicz,

6) Przedstawiciel Rady Powiatu - Czesław Józef Warakomski,

7) Przedstawiciel Rady Powiatu - Barbara Wierzbicka,

głosowało 19 radnych, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Uchwałą Nr 14/II/02 Rada Powiatu w Augustowie odwołała i powołała Radę Społeczną przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Augustowie.

Ad. pkt. 14) - Uchwała Rady Powiatu w Augustowie w sprawie odwołania i powołania Rady Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Długoterminowej w Augustowie.

Przewodniczący Rady Powiatu odczytał projekt uchwały w/w sprawie (zał. nr 11 do protokołu). Następnie poprosił o zgłaszanie kandydatur.

Starosta Augustowski zaproponował kandydaturę radnego Józefa Bućko na Przewodniczącego Rady Społecznej przy SP ZZOD w Augustowie. Ponadto poinformował, że Wojewoda Podlaski także wytypował swojego przedstawiciela do Rady Społecznej przy SP ZZOD w Augustowie - Panią Ninę Kościuk - Kierownika Oddziału Pomocy Społecznej w Wydziale Polityki Społecznej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku.

Radny Antoni Snarski zgłosił kandydatury radnych Stanisława Sokołowskiego oraz Barbary Wierzbickiej, którzy wyrazili zgodę na kandydowanie.

Roman Krzyżopolski zgłosił kandydaturę radnego Ireneusza Ramotowskiego, który wyraził zgodę na kandydowanie.

W głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały w sprawie odwołania i powołania Rady Społecznej przy SP ZZOD w Augustowie z następującym zapisem w § 3 uchwały:

1. Rada Społeczna przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Augustowie składa się z 5 osób.

2. W skład Rady Społecznej wchodzą:

1) Przewodniczący - Józef Bućko,

Członkowie:

2) Przedstawiciel Wojewody Podlaskiego - Nina Kościuk,

3) Przedstawiciel Rady Powiatu - Ireneusz Ramotowski

4) Przedstawiciel Rady Powiatu - Stanisław Sokołowski,

5) Przedstawiciel Rady Powiatu - Barbara Wierzbicka,

głosowało 19 radnych, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Uchwałą Nr 15/II/02 Rada Powiatu w Augustowie odwołała i powołała Radę Społeczną przy Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Długoterminowej w Augustowie.

Ad. pkt. 15) - Uchwała Rady Powiatu w Augustowie w sprawie ustalenia wynagrodzenia Przewodniczącemu Zarządu Powiatu w Augustowie.

Roman Krzyżopolski Przewodniczący Rady Powiatu odczytał projekt uchwały w powyższej sprawie (zał. nr 12 do protokołu). Powiedział, że wysokość wynagrodzenia ustalono na tym samym poziomie, jak wynagrodzenia poprzedniego Przewodniczącego Zarządu. W głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Przewodniczącego Zarządu Powiatu w Augustowie głosowało 18 radnych, nikt nie był przeciwny, 1 radny wstrzymał się od głosu.

Uchwałą Nr 16/II/02 Rada Powiatu w Augustowie ustaliła wynagrodzenie Przewodniczącemu Zarządu Powiatu w Augustowie.

Ad. pkt. 16) - Uchwała Rady Powiatu w Augustowie w sprawie zmian w budżecie Powiatu Augustowskiego na 2002 rok.

Mirosław Krakowski Skarbnik Powiatu przedstawiał zmiany w budżecie powiatu na 2002 rok:

Zmiany planu dochodów:

1. Zmniejszenie planu dotacji od Gminy Nowinka przeznaczonej na finansowanie inwestycji na drogach powiatowych o kwotę 99.874 złotych.

2. Zwiększenie planu dochodów realizowanych przez Starostwo Powiatowe o kwotę 214.100 złotych z następujących tytułów:

a) opłat komunikacyjnych za prawa jazdy i tablice rejestracyjne o 190.000 zł,

b) wynajmu pomieszczeń w budynkach administracyjnych przez Starostwo Powiatowe o 20.000 złotych,

c) pozostałych dochodów o 4.100 zł.

3. Otrzymania darowizn pieniężnych od różnych podmiotów oraz dotacji od Miasta Augustów przeznaczonych na zakup paliwa dla Komendy Powiatowej Policji w kwocie 11.150 złotych.

4. Zwiększenie przez Ministra Finansów części oświatowej subwencji ogólnej dla Powiatu o kwotę 522.933 złotych przeznaczonej na:

a) realizację nowych zadań oświatowych od dnia 1 września 2002 r. w wysokości 512.762 zł,

b) odprawy dla zwalnianych nauczycieli w wysokości 10.171 zł.

5. Otrzymania dotacji od gmin za uczniów uczęszczających do gimnazjum prowadzonego w Zespole Szkół Ogólnokształcących w wysokości 8.888 zł, z tego:

a) Miasto Augustów w kwocie 6.290 zł,

b) Gmina Sztabin w kwocie 1.255 zł,

c) Gmina Bargłów Kościelny w kwocie 1.343 zł;

6. Zwiększenie planu dochodów jednostek oświatowych o kwotę 94.350 zł, z tego:

a) w dziale 801 Oświata i wychowanie o kwotę 56.000 zł:

- Augustowskie Centrum Edukacyjne o kwotę 16.000 złotych,

- Centrum Kształcenia Praktycznego o kwotę 40.000 złotych,

b) w dziale 854 Edukacyjna opieka wychowawcza o kwotę 39.000 zł:

- Międzyszkolny Ośrodek Sportowy o kwotę 9.000 zł i zmniejszenie o 650 złotych,

- Bursa Międzyszkolna o kwotę 30.000 złotych.

7. Zmniejszenie przez Wojewodę Podlaskiego pismem Nr FB.II.3011-377/02 z dnia 27.11.2002 r. dotacji celowych na zadania własne powiatu w dziale 853 Opieka społeczna, rozdz. 85302 Domy pomocy społecznej z tytułu niewykorzystania miejsc o kwotę 6.560 zł.

Zmiany planu wydatków budżetu:

W zakresie zadań własnych

1. W dziale 600 Transport i łączność, rozdz. 60014 Drogi publiczne powiatowe zmniejszenie dotacji o kwotę 99.874 zł dla Gminy Nowinka przeznaczonej na dofinansowanie zadania inwestycyjnego pn. "Modernizacja drogi Monkinie-Danowskie-Tobołowo".

2. W dziale 700 Gospodarka mieszkaniowa, rozdz. 70005 Gospodarka gruntami i nieruchomościami przeniesienie w planie wydatków między paragrafami w kwocie 80 zł. Środki są przeznaczone na zwiększenie kwoty wydatków na zakup nieruchomości gruntowej położonej w Augustowie przy ul. Nowomiejskiej.

3. Zwiększenie planu wydatków realizowanych przez Starostwo Powiatowe o kwotę 150.912 złotych oraz przeniesienia w planie wydatków między paragrafami o kwotę 20.440 zł. Źródłem zwiększenia planu wydatków są dodatkowe dochody uzyskane przez Starostwo Powiatowe z tytułu opłat komunikacyjnych. Środki przeznaczone są na zakupy druków komunikacyjnych i tablic rejestracyjnych (130.000 zł) oraz wydatki związane z utrzymaniem budynków (11.000 zł) oraz funkcjonowaniem Starostwa Powiatowego (9.912 zł).

4. W dziale 754 Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa, rozdz. 75405 Komendy powiatowe Policji zwiększenie planu wydatków o kwotę 11.150 zł; środki pochodzące z darowizn pieniężnych oraz dotacji z Miasta Augustów są przeznaczone na zakup paliwa do samochodów Komendy Powiatowej Policji.

5. W dziale 757 Obsługa długu publicznego, rozdz. 75704 Rozliczenia z tytułu poręczeń i gwarancji zmniejsza się plan wydatków z tytułu udzielonego poręczenia o kwotę 647.136 zł, tj. do kwoty 32.500 zł. Plan zmniejsza się do rzeczywistej kwoty, która wynika do zapłaty w 2002 r. z tytułu poręczenia udzielonego dla Nordea Bank Polska S.A. w Gdyni za przejęte zobowiązania SP ZOZ w Augustowie.

6. W dziale 758 Różne rozliczenia, rozdz. 75818 Rezerwy ogólne i celowe:

a) zwiększenie rezerwy ogólnej o kwotę 30.000 zł na nieprzewidziane wydatki,

b) zmniejszenie rezerwy celowej na wydatki oświatowe o kwotę 78.000 zł na zwiększenie środków na płace i pochodne jednostek oświatowych zaliczanych do działu 801 Oświata i wychowanie.

7. W dziale 801 Oświata i wychowanie:

a) zwiększenie planu wydatków jednostek oświatowych o kwotę 586.588 zł:

- Zespół Szkół Specjalnych o kwotę 31.250 złotych,

- II Liceum Ogólnokształcącego o kwotę 78.903 złotych,

- Augustowskie Centrum Edukacyjne o kwotę 192.090 złotych,

- Zespół Szkół Technicznych o kwotę 213.115 złotych,

- Centrum Kształcenia Praktycznego o kwotę 71.230 złotych.

b) zmniejszenie dotacji dla ZDZ w Białymstoku o kwotę 14.332 zł przeznaczoną na koszty funkcjonowania szkół niepublicznych prowadzonych na terenie Powiatu Augustowskiego, z tytułu pobierania nauki przez mniejszą liczbę uczniów niż planowano,

c) przeniesienie w planie wydatków poszczególnych jednostek oświatowych między paragrafami i rozdziałami na kwotę 10.096 zł:

- Zespół Szkół Specjalnych w kwocie 5.645 zł,

- Zespołu Szkół Ogólnokształcących w kwocie 4.451 zł.

8. W dziale 851 Ochrona zdrowia, rozdz. 85111 Szpitale ogólne zmniejszenie planu wydatków o kwotę 2.269.915 zł do wysokości 379.636 zł. Plan zmniejsza się do wysokości faktycznej wydatków na pokrycie ujemnego wyniku finansowego SP ZOZ w Augustowie za 2000 rok.

9. W dziale 853 Opieka społeczna:

a) zmniejszenie dotacji dla domów pomocy społecznej z tytułu niewykorzystania miejsc o kwotę 6.560 złotych,

- DPS Augustów, ul. 3 Maja 57 o kwotę 6.040 zł,

- DPS Augustów, ul. Studzieniczna 2 o kwotę 520 zł;

zmiana wynika ze zmniejszenia dotacji celowej z budżetu państwa na ten cel;

b) zwiększenie planu wydatków przeznaczonego na koszty obsługi zadań wynikających z ustawy o rehabilitacji osób niepełnosprawnych w kwocie 15.000 złotych.

10. W dziale 854 Edukacyjna opieka wychowawcza:

a) zwiększenie planu wydatków jednostek oświatowych zaliczanych do tego działu o kwotę 74.723 zł:

- Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej o kwotę 6.265 złotych,

- Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym o kwotę 9.408 złotych,

- Bursie Międzyszkolnej o kwotę 59.050 złotych.

b) przeniesienie w planie wydatków poszczególnych jednostek między paragrafami na kwotę 19.848 zł:

- Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w kwocie 3.379 złotych,

- Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym o kwotę 8.969 złotych,

- Bursie Międzyszkolnej o kwotę 7.500 złotych.

11. W dziale 921 Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego:

a) udzielenie dotacji dla Miasta i Gminy Lipsk w kwocie 1.000 zł na dofinansowanie działalności Zespołu Regionalnego "Lipsk";

b) zmniejszenie kwoty dotacji przeznaczonych dla jednostek nie zaliczonych do sektora finansów publicznych o kwotę 1.000 złotych.

Pozostałe zmiany:

1. Zmiany w planie przychodów i wydatków na 2002 r. dotyczą:

a) zmniejszenia kwoty nadwyżki planowanych wydatków nad planowanymi dochodami w 2002 r. do wysokości 2.550.523 zł.

b) zmniejszenia kwoty spłaty rat zaciągniętych kredytów w 2002 r. do wysokości 24.000 zł;

2. Zmiany planu środków specjalnych polegają na zmniejszeniu planu przychodów i wydatków środka funkcjonującego w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym o kwotę 10.302 zł.

3. Dokonanie przeniesienia w planie i wydatków Powiatowego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym w kwocie 1.000 zł. Środki przeznacza się na wydatki związane z konserwacją sprzętu.

W głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu Augustowskiego na 2002 rok głosowało 19 radnych, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Uchwałą Nr 17/II/02 Rada Powiatu w Augustowie zmieniła budżet Powiatu Augustowskiego na 2002 rok.

Ad. pkt. 17) - Uchwała Rady Powiatu w Augustowie w sprawie ustalenia terminu spłaty pożyczki udzielonej Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Augustowie.

Mirosław Krakowski Skarbnik Powiatu powiedział, że na wniosek Dyrektora SP ZOZ w Augustowie z dnia 2 sierpnia 2002 r. Zarząd Powiatu udzielił pożyczki w wysokości 400.000 złotych. Pożyczka została przeznaczona na:

1. wypłatę wynagrodzeń pracownikom za miesiąc lipiec 2002 r. w kwocie 372.927 złotych.

2. zakup leków, materiałów medycznych i artykułów żywnościowych w kwocie 27.073 złotych.

Pożyczka została udzielona ze względu na fakt, że SP ZOZ posiadał środki na rachunku w wysokości 8.140 złotych, natomiast w wyniku postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Augustowie w całości zostały zajęte należności w Podlaskiej Kasie Chorych w Białymstoku za świadczone usługi medyczne w ogólnej kwocie 1,212.185 złotych. Umowę pożyczki zawarto w dniu 08 sierpnia 2002 r. Termin zwrotu pożyczki określono na 15 grudnia 2002 r. Dyrektor SP ZOZ pismem z dnia 11 grudnia 2002 r. zwrócił się do Zarządu Powiatu, o przesuniecie terminu zwrotu pożyczki do dnia 30 listopada 2003 r. Stwierdził, że obecnie SP ZOZ posiada środki pozwalające jedynie na wypłatę wynagrodzeń za miesiąc grudzień 2002 r. Dokonanie zwrotu pożyczki pozbawi SP ZOZ możliwości wypłaty wynagrodzenia pracownikom. Zgodnie z § 6 uchwały Nr 301/XL/2002 Rady Powiatu w Augustowie z dnia 10 lipca 2002 r. w sprawie zmian w budżecie Powiatu Augustowskiego na 2002 r. Zarząd Powiatu może udzielić pożyczki tylko w ramach jednego roku budżetowego. Przesunięcie terminu spłaty na rok następny, tj. 2003 wymaga zgody Rady Powiatu. Stad też wynikła konieczność podjęcia uchwały przez Radę Powiatu.

Radny Czesław Warakomski zapytał jakie będą koszty podjęcia tej uchwały.

Mirosław Krakowski powiedział, że konsekwencją podjęcia tej uchwały jest spłata odsetek od kwoty udzielonej pożyczki, czyli 400.000 złotych. Odsetki wynoszą 9 % w stosunku rocznym.

W głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały w sprawie ustalenia terminu spłaty pożyczki udzielonej Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Augustowie głosowało 19 radnych, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Uchwałą Nr 18/II/02 Rada Powiatu w Augustowie ustaliła termin spłaty pożyczki udzielonej Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Augustowie.

Ad. pkt. 18) - Uchwała Rady Powiatu w Augustowie w sprawie odwołania Sekretarza Powiatu Augustowskiego.

Franciszek Wiśniewski Starosta Augustowski powiedział, że zgłosił w/w projekt uchwały pod obrady Rady Powiatu w celu usprawnienia pracy Starostwa Powiatowego i Zarządu

W głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały w sprawie odwołania Cezarego Macieja Folejewskiego ze stanowiska Sekretarza Powiatu Augustowskiego głosowało 17 radnych, nikt nie był przeciwny, 2 radnych wstrzymało się od głosu.

Uchwałą Nr 19/II/02 Rada Powiatu w Augustowie odwołała Sekretarza Powiatu Augustowskiego.

Ad. pkt. 19) - Uchwała Rady Powiatu w Augustowie w sprawie powołania Sekretarza Powiatu Augustowskiego.

Franciszek Wiśniewski Starosta Augustowski zaproponował powołanie na Sekretarza Powiatu Augustowskiego Barbarę Łoboda dotychczas zajmującą stanowisko Naczelnika Wydziału Zdrowia.

W głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały w sprawie powołania Barbary Łoboda na stanowisko Sekretarza Powiatu Augustowskiego głosowało 19 radnych, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Uchwałą Nr 20/II/02 Rada Powiatu w Augustowie powołała Sekretarza Powiatu Augustowskiego.

Ad. pkt. 20) - Odpowiedzi na interpelacje radnych.

Nie zgłoszono żadnych interpelacji radnych w związku z czym nie udzielono odpowiedzi na zgłoszone interpelacje radnych.

Ad. pkt. 21) - Przyjęcie protokołu z XLIII Sesji Rady Powiatu w Augustowie z dn. 09.10.2002 r. oraz I Sesji Rady Powiatu w Augustowie z dnia 19.11.2002 roku.

W głosowaniu jawnym za przyjęciem protokołu z XLIII Sesji Rady Powiatu w Augustowie z dn. 09.10.2002 r. oraz I Sesji Rady Powiatu w Augustowie z dnia 19.11.2002 roku głosowało 19 radnych, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Ad. pkt. 22) - Wolne wnioski i zapytania radnych.

Roman Krzyżopolski Przewodniczący Rady Powiatu w Augustowie powiedział, że radni otrzymali zaproszenia na III uroczystą Sesję Rady Powiatu zaplanowaną na dzień 23 grudnia 2002 r. Poinformował także, że na jego ręce wpłynęło pismo z gratulacjami z okazji uzyskania mandatu radnego od Józefa Laskowskiego Posła na Sejm RP. Ponadto powiedział, że do wiadomości Rady Powiatu wpłynęło pismo Związku Sybiraków o przemianowanie ulicy Ludwika Waryńskiego na ul. Sybiraków (zał. nr 13 do protokołu). Adresatem tego pisma była Rada Miejska w Augustowie. Poinformował również radnych, iż pełni dyżur w Starostwie w każdą środę w godz. 1300 - 1530.

Przewodniczący Rady Powiatu powiedział, że na poprzedniej Sesji radny Tadeusz Kasjanowicz złożył wniosek w sprawie odbywania posiedzeń sesji oraz komisji w dni wolne od pracy. Powiedział, że mogą zaistnieć sytuacje, w których konieczne będzie zwołanie Sesji na dzień ustawowo wolny od pracy lub na późne godziny popołudniowe. Podkreślił jednak, że chodzi tylko o sytuacje wyjątkowe - np. związane z obchodami konkretnego święta.

Radny Tadeusz Kasjanowicz wycofał wniosek złożony na I Sesji Rady Powiatu w dniu 19 listopada 2002 r.

Radny Witold Naumowicz powiedział, że na poprzedniej Sesji radni otrzymali Regulamin działania Zarządu Powiatu. Zauważył pewną sprzeczność, a mianowicie w Regulaminie jest podany inny skład liczbowy Zarządu Powiatu niż w Statucie Powiatu.

Starosta Augustowski powiedział, że oczywiście zmiany wymaga również Regulamin działania Zarządu Powiatu

Przewodniczący Rady Powiatu stwierdził, że już po opublikowaniu i wejściu w życie Statutu Powiatu Augustowskiego zostanie także zmieniony Regulamin działania Rady Powiatu w Augustowie, gdyż znajdują się tak nieaktualne zapisy dotyczące np. ilości i nazewnictwa komisji Rady.

Ad. pkt. 23) - Informacja Przewodniczącego Rady Powiatu dotycząca treści uchwały Nr 244/XXXIV/2001 Rady Powiatu w Augustowie z dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie ustalenia wysokości diet oraz sposobu ustalania należności z tytułu zwrotu kosztów podróży służbowych radnych Powiatu Augustowskiego.

Roman Krzyżopolski Przewodniczący Rady Powiatu poinformował radnych na temat uchwały Nr 244/XXXIV/2001 Rady Powiatu w Augustowie z dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie ustalenia wysokości diet oraz sposobu ustalania należności z tytułu zwrotu kosztów podróży służbowych radnych Powiatu Augustowskiego (zał. nr 14 do protokołu). Powiedział, że w/w uchwała podjęta przez poprzednią Radę nadal obowiązuje. Zgodnie z uchwałą ustalono miesięczne ryczałtowe diety dla radnych Powiatu Augustowskiego w następującej wysokości:

a) Przewodniczący Rady Powiatu - 1.300 złotych,

b) Wiceprzewodniczący Rady Powiatu - 650 złotych,

c) Członek Zarządu Powiatu - 1.300 złotych,

d) Przewodniczący Komisji rady Powiatu - 450 złotych,

e) Pozostali radni - 350 złotych.

Za każdą nieobecność na posiedzeniu radnym z należnej diety miesięcznej będą potrącane kwoty w następującej wysokości:

a) Przewodniczącemu Rady, Wiceprzewodniczącym Rady i członkom Zarządu w wysokości 20 % należnej miesięcznej diety,

b) Przewodniczącym komisji i pozostałym radnym w wysokości 33 % należnej miesięcznej diety. Ponadto do 7 każdego miesiąca ustalono termin wypłaty diet miesięcznych.

Powiedział, że jego zdaniem w obecnej sytuacji finansowej powiatu wysokość diet nie powinna ulec zwiększeniu.

Przewodniczący Rady powiedział, że diety za nieobecność będą potrącane tylko w sytuacjach, w których radny mógł uczestniczyć w posiedzeniu, a nie uczestniczył.

Ad. pkt. 24) - Zakończenie obrad.

Roman Krzyżopolski Przewodniczący Rady Powiatu w Augustowie o godz. 12.30 podziękował radnym i zaproszonym gościom za udział w obradach oraz w związku z wyczerpaniem przyjętego porządku obrad zamknął obrady II Sesji Rady Powiatu w Augustowie.

PRZEWODNICZĄCY RADY POWIATU W AUGUSTOWIE
Roman Krzyżopolski

Protokół sporządziła:
Małgorzata Czyżewska-Kleczkowska

Załączniki do protokołu Nr II/02:

(do wglądu w siedzibie Starostwa Powiatowego w Augustowie, ul.3-go Maja 29, w godzinach pracy urzędu)

1) Lista zaproszonych gości,

2) Lista obecności radnych,

3) Porządek obrad II Sesji Rady Powiatu w Augustowie,

4) Pismo Przewodniczącego Zarządu w sprawie wprowadzenia dodatkowych punktów do porządku obrad,

5) Sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu,

6) Projekt uchwały w sprawie zmiany Statutu Powiatu Augustowskiego,

7) Protokół Komisji Skrutacyjnej z głosowania tajnego w sprawie wyboru Wiceprzewodniczących Rady,

8) Protokół Komisji Skrutacyjnej z głosowania tajnego w sprawie wyboru Wiceprzewodniczących Rady,

9) Sprawozdanie Powiatowego Rzecznika Konsumentów,

10) Projekt uchwały w sprawie odwołania i powołania Rady Społecznej przy SP ZOZ w Augustowie,

11) Projekt uchwały w sprawie odwołania i powołania Rady Społecznej przy SP ZZOD w Augustowie,

12) Projekt uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Przewodniczącemu Zarządu Powiatu w Augustowie,

13) Pismo Związku Sybiraków w Augustowie,

14) Uchwała Nr 244/XXXIV/2001 Rady Powiatu w Augustowie w sprawie ustalenia wysokości diet oraz sposobu ustalania należności z tytułu zwrotu kosztów podróży służbowych radnych Powiatu Augustowskiego,

15) Uchwały podjęte na II Sesji Rady Powiatu w Augustowie.

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Powiatu Augustowskiego

Wytwarzający/odpowiadający: Jan Redaktor

Wprowadzający: Jan Redaktor

Data wprowadzenia: 2003-08-28

Data modyfikacji: 2003-08-28

Opublikował: Jan Redaktor

Data publikacji: 2003-08-28