Protokół Nr I/02
Protokół Nr I/02
z I Sesji Rady Powiatu w Augustowie
z dnia 19 listopada 2002 r.
Ad. pkt. 1) - Otwarcie obrad.
O godz. 10.20 w sali konferencyjnej Powiatowego Zarządu Dróg w Augustowie Tadeusz Wasilewski Przewodniczący Rady Powiatu I kadencji otworzył obrady I Sesji Rady Powiatu w Augustowie II kadencji. Pogratulował radnym sukcesu wyborczego i objęcia mandatów. Powitał przybyłych na Sesję radnych, zaproszonych gości, pracowników Starostwa Powiatowego i podległych jednostek:
- Czesława Karpińskiego - Starostę Augustowskiego,
- Eleonorę Chodkiewicz - Wicestarostę Augustowskiego,
- Józefa Bućko, Macieja Krzywińskiego oraz Edwarda Białego - członków Zarządu Powiatu w Augustowie,
- Andrzeja Lićwinko- Burmistrza Miasta i Gminy Lipsk,
- Tadeusza Drągiewicza - Wójta Gminy Sztabin,
- Andrzeja Chmieleckiego - Dyrektora SP ZOZ w Augustowie,
- Marcina Pożarowskiego - Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie,
- Dariusza Górnego - Dyrektora Centrum Kształcenia Praktycznego w Augustowie,
- Jarosława Kwietnia - Dyrektora Bursy Międzyszkolnej w Augustowie,
- Wiesława Jurgielewicza - Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Augustowie,
- Krystynę Wilczewską - p.o. Dyrektora Zespołu Zakładów Opieki Długoterminowej w Augustowie,
- Wiesława Jeruć - Dyrektora Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Augustowie,
- Andrzeja Krzywickiego - Kierownika Powiatowego Urzędu Pracy w Augustowie,
- Franciszka Wereszczyńskiego - p.o. Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Augustowie,
- Krzysztofa Bręk - Dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych w Augustowie,
- Leszka Osydę - Geodetę Powiatowego,
- Marka Pirsztuka - Powiatowego Inspektora Weterynarii,
- Bożennę Łukaszewicz - Dyrektora Zespołu Szkół Specjalnych w Augustowie,
- Joannę Lisek - Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie,
- Bogdana Dyjuka - Dyrektora Augustowskiego centrum Edukacyjnego,
- Jacka Truszkowskiego, Leszka Czokajło, Macieja Krzywińskiego - radnych Rady Miejskie w Augustowie,
- Annę Urban - Dyrektora Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej,
- Mirosława Krakowskiego- Skarbnika Powiatu,
- Bogdana Grabowego - Naczelnika Wydziału Architektury i Budownictwa,
- Bożennę Kondracką - Naczelnika Wydziału Oświaty,
- Barbarę Łoboda - Naczelnika Wydziału Zdrowia,
- Antoniego Dębowskiego - Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego,
- Antoniego Hiero - Powiatowego Inspektora Sanitarnego,
- Grzegorza Dadurę - Naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska,
- Macieja Folejewskiego - Sekretarza Powiatu,
- Teresę Szałwińską - Naczelnika Wydziału Komunikacji,
- Sylwię Pieńczykowską - Naczelnika Wydziału Organizacyjnego,
- Małgorzatę Mitros - Naczelnika Wydziału Promocji Powiatu,
- Red. Renatę Metelicką, Jerzego Buzona, Ewę Bartkowiak,
- Radców prawnych Sławomira Mitros, Michała Hintertan oraz przybyłych na sesję mieszkańców Augustowa.
Powiedział, że zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym pierwszą sesję nowo wybranej rady powiatu zwołuje przewodniczący rady poprzedniej kadencji. Ponadto pierwszą sesję nowo wybranej rady powiatu, do czasu wyboru przewodniczącego rady, prowadzi najstarszy wiekiem radny obecny na sesji. Stwierdził, że jest to Pan Czesław Józef Warakomski, któremu następnie przekazał dalsze prowadzenie obrad.
Radny Senior Czesław Warakomski serdecznie powitał radnych obecnej kadencji, radnych poprzedniej kadencji oraz wszystkich zaproszonych i przybyłych na sesję gości (zał. nr 1 do protokołu).
Ad. pkt. 2) - Ślubowanie.
Czesław Warakomski powiedział, iż zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym radny przed objęciem mandatu składa ślubowanie. Następnie odczytał tekst ślubowania (zał. nr 2 do protokołu). Radny Senior w kolejności alfabetycznej wyczytywał radnych, którzy składali ślubowanie, wypowiadając słowo "Ślubuję" lub "Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg":
- Józef Bućko,
- Marek Chodorski,
- Mirosław Dęmski,
- Krystyna Grajewska,
- Tadeusz Kasjanowicz,
- Mirosław Kruszewski,
- Roman Krzyżopolski,
- Adam Medykiewicz,
- Witold Naumowicz,
- Stanisław Paulako,
- Ireneusz Ramotowski,
- Andrzej Słomski,
- Antoni Snarski,
- Stanisław Sokołowski,
- Jarosław Szlaszyński,
- Andrzej Waldemar Ślinko,
- Czesław Józef Warakomski,
- Barbara Wierzbicka,
- Franciszek Wiśniewski.
Radny Czesław Warakomski podziękował radnym za złożenie ślubowania.
Ad. pkt. 3) - Przyjęcie porządku obrad.
Radny Senior stwierdził, że w Sesji zgodnie z listą obecności (lista obecności stanowi załącznik nr 3 do protokołu) bierze udział 19 radnych, więc obrady są prawomocne. Powiedział, że radnym wraz z materiałami został doręczony porządek obrad (zał. nr 4 do protokołu), jednak po uzgodnieniach z częścią radnych zaproponował nowy porządek obrad (zał. nr 5 do protokołu), który radni otrzymali tuż po otwarciu obrad. Stwierdził, że jest to zgodne z zapisem art. 15 ust. 2 ustawy o samorządzie powiatowym - rada powiatu może wprowadzić zmiany w porządku obrad bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady.
Radny Józef Bućko wyraził wątpliwość w sprawie pośpiechu przy podejmowaniu decyzji w sprawie wyboru na kluczowe stanowiska w radzie i powiecie. Zdaniem radnego pośpiech może tylko poróżnić radnych, ponadto radni dopiero zaczynają pracę w radzie i nie stanie się nic złego jeśli decyzje w/w sprawach odłoży się na następną sesję. Następnie zgłosił wniosek formalny w sprawie realizowania porządku obrad dostarczonego radnym wraz z materiałami na sesję.
Radny Adam Medykiewicz zgłosił wniosek o przyjęcie porządku obrad zaproponowanego przez Radnego Seniora Czesława Warakomskiego.
Czesław Warakomski stwierdził, że nie widzi potrzeby dalszej dyskusji. Zostały zgłoszone dwa wnioski i należy je przegłosować. Następnie poddał pod głosowanie wniosek rozszerzający porządek obrad I sesji Rady, jako dalej idący.
Radny Józef Bućko powiedział, że jego zdaniem dalej idący jest pierwotny porządek obrad i to właśnie ten porządek należy najpierw poddać pod głosowanie.
Radny Senior stwierdził, że "nie widzi motywacji, że akurat tak jest", i korzystając z prawa przysługującego prowadzącemu obrady poddał pod głosowanie wniosek rozszerzający porządek sesji.
W głosowaniu jawnym za rozszerzeniem porządku obrad I Sesji Rady Powiatu w Augustowie głosowało 12 radnych, 6 radnych było przeciwnych, 1 radny wstrzymał się od głosu.
Radny Senior stwierdził, że wniosek uzyskał wymaganą większość w związku z czym głosowanie drugiego wniosku jest bezprzedmiotowe.
Ad. pkt. 4) - Wybór Przewodniczącego Rady Powiatu w Augustowie.
Przewodniczący obrad Radny Senior Czesław Warakomski poprosił o zgłaszanie kandydatur na Przewodniczącego Rady Powiatu w Augustowie.
Radny Józef Bućko zgłosił kandydaturę radnego Romana Krzyżopolskiego.
Radny Stanisław Sokołowski zgłosił kandydaturę radnej Barbary Wierzbickiej. Powiedział, że jest ona rodowitą Augustowianką, psychologiem, absolwentką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, pedagogiem - absolwentką Uniwersytetu w Białymstoku. Zawodowo pracuje jako psycholog społeczny i udziela pomocy psychologicznej małżonkom i rodzinom w sytuacjach kryzysu w rodzinie. Przez 5 lat kierowała pracami Wojewódzkiego Zespołu Wychowania Prorodzinnego w Województwie Suwalskim. Przez ponad dwa lata kierowała pracami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Suwałkach. Obecnie pracuje w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Augustowie. Pani Barbara Wierzbicka była radną w Radzie Powiatu w Augustowie I kadencji, w której pełniła także funkcję przewodniczącej Komisji Rodziny, Pomocy Społecznej i Rynku Pracy. W swojej pracy w Radzie Powiatu walczyła o utrzymanie szpitala jako jednostki publicznej. Zdaniem radnego Stanisława Sokołowskiego Pani radna Barbara Wierzbicka jest właściwą kandydatką do sprawowania funkcji Przewodniczącej Rady Powiatu. Jest przygotowana merytorycznie, a także ma doświadczenie w pracy w Radzie Powiatu.
Radny Roman Krzyżopolski zwrócił uwagę, że został popełniony błąd formalny, gdyż przed zgłoszeniem kandydatur powinni zostać zgłoszeni kandydaci do Komisji Skrutacyjnej, gdyż nie powinni oni wchodzić w jej skład.
Czesław Warakomski powiedział, że jego zdaniem nie jest to żadne uchybienie.
Radny Adam Medykiewicz zgłosił kandydaturę radnego Czesława Warakomskiego.
Radny Roman Krzyżopolski wyraził zgodę na kandydowanie.
Radna Barbara Wierzbicka wyraziła zgodę na kandydowanie.
Radny Czesław Warakomski wyraził zgodę na kandydowanie.
Radny Senior poprosił o zgłaszanie kandydatur radnych do pracy w Komisji Skrutacyjnej. Zaproponował skład trzyosobowy. Stwierdził, iż wyłoniona Komisja powinna przeprowadzić wszystkie przewidziane podczas tej sesji głosowania tajne.
Radny Mirosław Dęmski zgłosił kandydaturę radnego Andrzeja Słomskiego.
Radny Roman Krzyżopolski zgłosił kandydaturę radnego Jarosława Szlaszyńskiego.
Radny Andrzej Ślinko zgłosił kandydaturę radnego Stanisława Sokołowskiego. Wszyscy zgłoszeni radni wyrazili zgodę na kandydowanie.
W głosowaniu jawnym za powołaniem Komisji Skrutacyjnej do przeprowadzenia głosowań tajnych przewidzianych w porządku I Sesji Rady w składzie:
- radny Andrzej Słomski,
- radny Jarosław Szlaszyński,
- radny Stanisław Sokołowski,
głosowało 16 radnych, nikt nie był przeciwny, 2 radnych wstrzymało się od głosu.
Przewodniczący Rady Powiatu w Augustowie ogłosił 5 minut przerwy w obradach.
Po wznowieniu obrad Radny Senior poprosił Przewodniczącego Komisji Skrutacyjnej Jarosława Szlaszyńskiego o zabranie głosu, gdyż w przerwie obrad powstała różnica zdań dotycząca wersji karty do głosowania. Zdaniem Przewodniczącego Obrad na jednej karcie do głosowania powinny zostać umieszczone 3 zgłoszone nazwiska kandydatów w kolejności alfabetycznej. Obok nazwiska byłaby kratka, w której radni wstawialiby znak X przy nazwisku wybranego kandydata lub nie wstawialiby go w ogóle. Każdy z radnych mógłby postawić znak X tylko przy jednym nazwisku. Powiedział, że Komisja Skrutacyjna ma inny podgląd na tę sprawę.
Jarosław Szlaszyński Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej powiedział, że w przerwie obrad ukonstytuowała się Komisja Skrutacyjna w następującym składzie:
- Jarosław Szlaszyński - Przewodniczący Komisji,
- Stanisław Sokołowski - Sekretarz,
- Andrzej Słomski - Członek Komisji.
W trakcie przerwy Komisja dyskutowała nad wzorem karty do głosowania i przyjęła następujące rozwiązanie. Na karcie zostaną umieszczone nazwiska zgłoszonych kandydatów w kolejności alfabetycznej. Karta została opracowana w taki sposób, że istnieje możliwość oddania głosu na któregoś z kandydatów oraz na dole byłby wariant IV wstrzymania się od głosu. Każdy z głosujących radnych ma prawo oddać 1 głos. Głos jest ważny jeśli na karcie do głosowania znajdzie się tylko jeden znak przy nazwisku tylko jednego kandydata.
Radny Senior powiedział, że jego zdaniem Rada Powiatu powinna w głosowaniu jawnym zająć stanowisko w sprawie wzoru karty do głosowania.
Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej poprosił o opinię prawną w powyższej sprawie.
Michał Hintertan radca prawny powiedział, że zarówno z ogólnych reguł głosowania, jak i ze Statutu Powiatu wynika, że każdy radny ma prawo oddania głosu za, przeciw oraz ma możliwość wstrzymania się od głosu. Niezależnie od tego jaka będzie interpretacja głosów przeciw i wstrzymujących się, które będą miały jednakową wagę, to nie można radnym odebrać prawa wstrzymania się od głosu, dlatego też radcowie przychylają się do propozycji Komisji Skrutacyjnej uwzględniającej możliwość wstrzymania się od głosu. Wynika to także ze Statutu Powiatu, w którym jest mowa o tym, że bezwzględna większość głosów jest to więcej niż razem oddanych głosów przeciw i wstrzymujących się. Statut te dwie rzeczy wyraźnie odróżnia.
Radny Senior powiedział, że istotą sprawy jest to, który kandydat uzyskał najwięcej głosów. Następnie poddał pod głosowanie wzór karty do głosowania tajnego w sprawie wyboru przewodniczącego Rady Powiatu w Augustowie.
W głosowaniu jawnym za wzorem karty do głosowania w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu w Augustowie, na której umieszczono zgłoszone 3 nazwiska w kolejności alfabetycznej oraz 3 kratki bez uwzględnienia możliwości wstrzymania się od głosu, głosowało 13 radnych, 1 radny był przeciwny, 3 radnych wstrzymało się od głosu.
Czesław Warakomski stwierdził, że wobec powyższych wyników głosowania, głosowanie nad drugim wzorem karty jest bezprzedmiotowe. Następnie ogłosił 10 minut przerwy w obradach w celu przygotowania przez Komisję Skrutacyjną kart do głosowania.
Radny Jarosław Szlaszyński Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej powiedział, że Komisja proponowała inny wzór karty do głosowania, lecz Rada przegłosowała odmienny wariant. Zaproponował, aby nie ogłaszać przerwy, a tylko na już opracowanej karcie do głosowania dokonać przekreślenia wariantu wstrzymania się od głosu. Po poprawieniu kart Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej wyczytywał nazwiska radnych zgodnie z listą obecności radnych na posiedzeniu I Sesji Rady Powiatu w Augustowie, a Sekretarz oraz Członek Komisji rozdali radnym karty do głosowania. Następnie radni w kolejności alfabetycznej głosowali, wrzucając karty do urny.
Radny Senior ogłosił kwadrans przerwy w obradach.
Po wznowieniu obrad radny Jarosław Szlaszyński Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej odczytał protokół Komisji z głosowania tajnego w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu w Augustowie (zał. nr 6 do protokołu). Powiedział, iż Komisja stwierdziła, że w obradach Sesji według listy obecności bierze udział 19 radnych. W głosowaniu tajnym udział wzięło 19 radnych, nikt nie wstrzymał się od głosowania. Komisja stwierdziła, że na 19 oddanych kart do głosowania w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu w Augustowie głosów ważnych oddano 19, nieważnych nie oddano. W wyniku tajnego głosowania za wyborem:
- Pana Romana Krzyżopolskiego głosowało 7 radnych,
- Pana Czesława Józefa Warakomskiego głosowało 9 radnych,
- Pani Barbary Wierzbickiej głosowało 3 radnych.
Nikt nie wstrzymał się od głosu. Komisja Skrutacyjna stwierdziła, że żaden z kandydatów nie uzyskał bezwzględnej większości głosów, tj. głosów 10 w obecności ustawowego składu Rady. Do drugiej tury głosowania przechodzą kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę głosów, tj. Pan Roman Krzyżopolski i Pan Czesław Józef Warakomski.
Radny Senior poprosił radcę prawnego o dalsze wytyczne.
Sławomir Mitros powiedział, że istnieją dwa rozwiązania. Można przeprowadzić drugą turę głosowania lub, jeśli Rada nie chce podejmować decyzji w tej sprawie na obecnym posiedzeniu, to może na wniosek zgłoszony przez radnego przerwać obrady. Wniosek taki należy poddać pod głosowanie.
Radny Jarosław Szlaszyński zgłosił wniosek formalny o dokończenie głosowania.
Innych wniosków nie zgłoszono.
W głosowaniu jawnym za wnioskiem zgłoszonym przez radnego Jarosława Szlaszyńskiego w sprawie kontynuowania głosowania głosowało 18 radnych, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu. Radny Senior poprosił członków Komisji Skrutacyjnej o przygotowanie kart do głosowania w/w sprawie. Następnie ogłosił 10 minut przerwy w obradach.
Po wznowieniu posiedzenia Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej w kolejności alfabetycznej wyczytywał nazwiska radnych zgodnie z listą obecności radnych na I Sesji Rady, a Sekretarz i Skarbnik Komisji doręczali wyczytanym radnym karty do głosowania. Następnie każdy z radnych wziął udział w głosowaniu.
Radny Senior ogłosił 10 minut przerwy w obradach.
Po przerwie Jarosław Szlaszyński Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej odczytał protokół Komisji powołanej do przeprowadzenia tajnego głosowania w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu w Augustowie (zał. nr 7 do protokołu). Komisja stwierdziła, że w obradach Sesji według listy obecności bierze udział 19 radnych. W głosowaniu tajnym udział wzięło 19 radnych, nikt nie wstrzymał się od głosowania. Komisja stwierdziła, że na 19 oddanych kart do głosowania w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu w Augustowie głosów ważnych oddano 19, nieważnych nie oddano. W wyniku tajnego głosowania za wyborem:
- Pana Romana Krzyżopolskiego głosowało 11 radnych,
- Pana Czesława Józefa Warakomskiego głosowało 8 radnych.
Komisja Skrutacyjna stwierdziła, że w wyniku tajnego głosowania Rada Powiatu w Augustowie bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady Powiatu, ilością 11 głosów, wybrała Pana Romana Krzyżopolskiego na Przewodniczącego Rady Powiatu w Augustowie.
Uchwałą Nr 1/I/02 Rada Powiatu w Augustowie wybrała Przewodniczącego Rady Powiatu w Augustowie.
Czesław Józef Warakomski podziękował wszystkim radnym, którzy głosowali zarówno na niego, jak i na jego konkurenta. Następnie złożył gratulacje nowo wybranemu Przewodniczącemu Rady Powiatu w Augustowie Romanowi Krzyżopolskiemu.
Roman Krzyżopolski Przewodniczący Rady Powiatu w Augustowie podziękował za wybór. Stwierdził, że złożone na Sesji ślubowanie będzie w pełni realizowane. Powiedział, że jako Przewodniczący Rady Powiatu będzie dążył do poprawy sytuacji powiatu oraz do skonstruowania logicznego, mocnego i właściwego gremium zarządzającego powiatem. Następnie ogłosił półgodzinną przerwę w obradach.
Po wznowieniu obrad Przewodniczący Rady Powiatu w Augustowie udzielił głosu Tadeuszowi Wasilewskiemu Przewodniczącemu Rady Powiatu w Augustowie I kadencji.
Tadeusz Wasilewski przekazał Romanowi Krzyżopolskiemu Przewodniczącemu Rady Powiatu w Augustowie II kadencji projekt budżetu Powiatu Augustowskiego na 2003 rok.
Roman Krzyżopolski Przewodniczący Rady Powiatu w Augustowie powiedział, że Rada powinna realizować pkt. 5 porządku obrad - wybór Starosty Augustowskiego, jednak zgodnie z zapisem § 16 Statutu Powiatu Augustowskiego zgłosił wniosek o przerwanie obrad do dnia 26 listopada 2002 r. do godz. 9.00. Radny Tadeusz Kasjanowicz zgłosił wniosek dotyczący zwoływania sesji w dniach ustawowo wolnych od pracy. Stwierdził, że takie rozwiązanie pokazałoby, że radni chcą służyć społeczeństwu, a nie kandydowali tylko dla określonych korzyści finansowych. Zdaniem radnego rozwiązanie takie byłoby tym bardziej zasadne, iż większość radnych pracuje także zawodowo, a zwoływanie sesji w godzinach pracy zazwyczaj koliduje z wykonywaniem obowiązków służbowych.
Roman Krzyżopolski poprosił o wnikliwe rozważenie zgłoszonego wniosku, gdyż radni mogą służyć społeczeństwu w dniach wolnych od pracy, ale do obsługi Rady niezbędne są osoby zawodowo zatrudnione w Starostwie.
Radny Tadeusz Kasjanowicz powiedział, że jego zdaniem pracownikom Starostwa Powiatowego można zrekompensować dzień pracy w dniu wolnym np. poprzez dodatkowy dzień urlopu.
Przewodniczący Rady Powiatu poddał pod głosowanie zgłoszony wniosek.
W głosowaniu jawnym za wnioskiem zgłoszonym przez radnego Tadeusza Kasjanowicza dotyczącym odbywania sesji w dni wolne od pracy głosowało 9 radnych, przeciw było 5 radnych.
Wobec zaistniałych trudności z liczeniem głosów radnych, którzy wstrzymali się od głosu, Przewodniczący Rady Powiatu podkreślił, iż radni w/w głosowaniu mieli wypowiedzieć się za lub przeciw odbywaniu posiedzeń w dni wolne od pracy.
Radny Jarosław Szlaszyński powiedział, że każdemu z radnych na czas obrad sesji, komisji czy też innych posiedzeń związanych z wykonywaniem mandatu radnego przysługuje urlop bezpłatny, a pobierana dieta jest rekompensatą utraconych w tym dniu zarobków.
Radny Tadeusz Kasjanowicz powiedział, że wyborcy odbierają to jako "dorwanie się do stołków".
Radna Barbara Wierzbicka powiedziała, że wniosek Pana radnego Kasjanowicza jest bardzo dobry, ale zbyt wczesny, gdyż trudno na I Sesji Rady ustalić, że wszystkie posiedzenia Sesji będą odbywać się w dniach wolnych od pracy.
Przewodniczący Rady Powiatu w Augustowie poprosił wnioskodawcę o zweryfikowanie swojego stanowiska i ewentualne odłożenie wniosku do rozpatrzenia w terminie późniejszym.
Radny Tadeusz Kasjanowicz stwierdził, że podtrzymuje zgłoszony wniosek w sprawie zwoływania sesji na dzień wolny od pracy lub na godziny popołudniowe.
Radny Józef Bućko zgłosił wniosek formalny w sprawie przełożenia rozpatrzenia wniosku zgłoszonego przez radnego Tadeusza Kasjanowicza na następną Sesję Rady Powiatu.
Radny Tadeusz Kasjanowicz stwierdził, że nie rozumie postępowania Przewodniczącego Rady Powiatu, gdyż głosowanie się już odbyło, a to, że Pani licząca głosy nie zdążyła ich właściwie policzyć nie jest już sprawą radnych.
Radny Marek Chodorski stwierdził, że wniosek został zbyt wczesnie poddany pod głosowanie i radni nie mieli czasu, aby się nad nim zastanowić i zbyt szybko podjęli decyzję w tej sprawie. Następnie zgłosił wniosek o reasumpcję głosowania.
Roman Krzyżopolski Przewodniczący Rady Powiatu w Augustowie powiedział, że jego zdaniem zgłoszony wniosek należy odłożyć do rozpatrzenia na następnej sesji.
Radna Krystyna Grajewska stwierdziła, że jest to wniosek antyrodzinny.
Radny Tadeusz Kasjanowicz wyraził zgodę na przełożenie podjęcia decyzji w tej sprawie na następną sesję Rady Powiatu w Augustowie.
Następnie Przewodniczący Rady Powiatu w Augustowie poddał pod głosowanie zgłoszony przez siebie wniosek dotyczący przerwania obrad do dnia 26 listopada 2002 r. na godz. 9 00 w celu kontynuowania przyjętego porządku obrad I Sesji Rady Powiatu.
W głosowaniu jawnym za przerwaniem sesji do dnia 26 listopada 2002 r. głosowało 9 radnych, 9 radnych było przeciwnych, 1 radny wstrzymał się od głosu.
Michał Hintertan radca prawny powiedział, że wniosek upadł, gdyż nie uzyskał wymaganej większości głosów i należy dalej realizować przyjęty porządek obrad.
Ad. pkt. 5) - Wybór Starosty Augustowskiego.
Roman Krzyżopolski poprosił o zgłaszanie kandydatur na Starostę Augustowskiego.
Radna Krystyna Grajewska zgłosiła kandydaturę radnego Franciszka Wiśniewskiego na Starostę Augustowskiego. Powiedziała, że jest to znana w powiecie osoba, w związku z czym skupi się na trzech walorach zgłaszanego kandydata:
1) posiada duże doświadczenie zarówno w administracji rządowej, jak i samorządowej. Od 1990 do 1998 roku pełnił funkcję Naczelnika Urzędu Rejonowego w Augustowie. Następnie w latach 1998-2001 zajmował stanowisko Starosty Augustowskiego. Budował ten powiat, zabiegał o prawidłowe funkcjonowanie szkół. Spektakularnym osiągnięciem był fakt, że jako jedyny Starosta w kraju podpisał porozumienie z Krajowym Urzędem Pracy, dzięki czemu powiat otrzymał środki na realizowanie pięciu najlepszych programów organizowania stanowisk pracy dla bezrobotnych. W czasie pełnienia w/w stanowiska cieszył się uznaniem innych starostów województwa podlaskiego, pełniąc funkcję Przewodniczącego Konwentu oraz zajmował inne strategiczne funkcje - Wiceprzewodniczący Komisji Budżetu i Finansów oraz Komisji Transportu.
2) jest należycie wykształcony. Ukończone wyższe studia rolnicze w Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Ukończone podyplomowe studia menedżerskie w zakresie zarządzania w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, studia podyplomowe na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim o specjalności szacowanie nieruchomości, studia podyplomowe w zakresie integracji z Unią Europejską, aplikacja NIK.
3) ma duże poparcie społeczne, o czym świadczy ilość uzyskanych w wyborach głosów, a czego lekceważyć nie wolno.
Stwierdziła, że ma nadzieję, iż przedstawiona przez nią kandydatura spotka się z uznaniem Rady.
Radny Franciszek Wiśniewski wyraził zgodę na kandydowanie na stanowisko Starosty Augustowskiego.
Innych kandydatur nie zgłoszono, w związku z czym Przewodniczący Rady Powiatu w Augustowie poprosił Komisję Skrutacyjną o przygotowanie procedury głosowania. Następnie ogłosił 15 minut przerwy.
Po wznowieniu obrad Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej przedstawił radnym wzór karty do głosowania. Na karcie do głosowania umieszczono nazwisko kandydata. Każdy z radnych ma możliwość trojakiego głosowania, tzn. za albo przeciw kandydaturze lub też może wstrzymać się od głosu.
Radni nie zgłosili żadnych zastrzeżeń do przedstawionego wzoru karty do głosowania. Następnie radnym w kolejności alfabetycznej zgodnie z listą obecności doręczono karty do głosowania, po czym każdy z radnych wziął udział w głosowaniu.
Przewodniczący Rady Powiatu ogłosił 10 minut przerwy w obradach w celu umożliwienia Komisji Skrutacyjnej policzenia głosów oraz sporządzenia protokołu.
Po wznowieniu obrad Jarosław Szlaszyński Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej przedstawił protokół Komisji Skrutacyjnej powołanej do przeprowadzenia tajnego głosowania w sprawie wyboru Starosty Augustowskiego (zał. nr 8 do protokołu). Powiedział, iż Komisja stwierdziła, że w obradach według listy obecności udział bierze 19 radnych. W głosowaniu tajnym udział wzięło 19 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosowania. Komisja stwierdziła, że na 19 oddanych kart do głosowania w sprawie wyboru Starosty Augustowskiego, głosów ważnych oddano 19, nieważnych nie oddano. W wyniku tajnego głosowania za wyborem Pana Franciszka Wiśniewskiego głosowało 11 radnych, 7 radnych było przeciwnych, 1 radny wstrzymał się od głosu. Komisja Skrutacyjna stwierdziła, że w wyniku tajnego głosowania Rada Powiatu w Augustowie bezwzględną większością głosów ustawowego składu Rady Powiatu ilością 11 głosów wybrała Pana Franciszka Wiśniewskiego na Starostę Augustowskiego.
Uchwałą Nr 2/I/02 Rada Powiatu w Augustowie wybrała Starostę Augustowskiego.
Roman Krzyżopolski Przewodniczący Rady w Augustowie pogratulował Franciszkowi Wiśniewskiemu wyboru na stanowisko Starosty Augustowskiego.
Franciszek Wiśniewski Starosta Augustowski poprosił o kontynuowanie porządku obrad.
Ad. pkt. 6) - Wybór Wicestarosty Augustowskiego.
Franciszek Wiśniewski Starosta Augustowski zgłosił kandydaturę Jarosława Szlaszyńskiego na stanowisko Wicestarosty Augustowskiego.
Radny Jarosław Szlaszyński wyraził zgodę na kandydowanie.
Roman Krzyżopolski poprosił o zgłaszanie kandydatur do Komisji Skrutacyjnej, gdyż Przewodniczący Komisji Pan Jarosław Szlaszyński został zgłoszony na stanowisko Wicestarosty Augustowskiego i nie może dalej przewodniczyć Komisji Skrutacyjnej.
Radny Antoni Snarski zgłosił kandydaturę radnej Barbary Wierzbickiej.
Radna Barbara Wierzbicka wyraziła zgodę na kandydowanie.
W głosowaniu jawnym za uzupełnieniem składu osobowego Komisji Skrutacyjnej o radną Barbarę Wierzbicką głosowało 16 radnych, nikt nie był przeciwny, 1 radny wstrzymał się od głosu.
Komisja Skrutacyjna opuściła salę obrad w celu opracowania procedury głosowania w/w sprawie.
Przewodniczący Rady Powiatu ogłosił 15 minut przerwy w obradach.
Po wznowieniu obrad radna Barbara Wierzbicka Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej powiedziała, że na karcie do głosowania jest napisane: "Czy jesteś za wyborem Pana Jarosława Szlaszyńskiego na Wicestarostę Augustowskiego". Do wyboru są następujące warianty - "TAK, NIE, WSTRZYMUJĘ SIĘ". Powiedziała, ze wicestarosta jest wybierany zwykłą większością głosów ustawowego składu rady powiatu. Następnie radnym rozdano karty do głosowania. Radni kolejności alfabetycznej zgodnej z listą obecności radnych na I Sesji Rady Powiatu oddawali głosy w/w sprawie.
Radna Barbara Wierzbicka Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej przedstawiła protokół Komisji z głosowania w sprawie wyboru wicestarosty augustowskiego (zał. nr 9 do protokołu). Powiedziała, że w obradach według listy obecności udział bierze 19 radnych. W głosowaniu tajnym udział wzięło 19 radnych, nikt nie wstrzymał się od głosowania. Komisja stwierdziła, że na 19 oddanych kart od głosowania w sprawie wyboru wicestarosty augustowskiego, głosów ważnych oddano 19, nieważnych nie oddano. W wyniku tajnego głosowania za wyborem Pana Jarosława Szlaszyńskiego głosowało 12 radnych, 7 radnych było przeciwnych, nikt nie wstrzymał się od głosu. Komisja Skrutacyjna stwierdziła, że w wyniku tajnego głosowania Rada Powiatu w Augustowie zwykłą większością głosów ustawowego składu rady powiatu, ilością 12 głosów wybrała Pana Jarosława Szlaszyńskiego na Wicestarostę Augustowskiego.
Uchwałą Nr 3/I/02 Rada Powiatu w Augustowie wybrała Wicestarostę Augustowskiego.
Radny Jarosław Szlaszyński podziękował za wybór na stanowisko Wicestarosty Augustowskiego.
Ad. pkt. 7) - Wybór Członków Zarządu Powiatu w Augustowie.
Franciszek Wiśniewski Starosta Augustowski zgłosił kandydatury następujących radnych na członków Zarządu Powiatu w Augustowie:
- Adama Medykiewicza,
- Antoniego Snarskiego,
- Marka Chodorskiego.
Wszyscy w/w radni wyrazili zgodę na kandydowanie.
Przewodniczący Rady Powiatu poprosił Komisję Skrutacyjną o przygotowanie zasad głosowania. Następnie ogłosił 10 minut przerwy w obradach.
Po wznowieniu obrad radna Barbara Wierzbicka Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej powiedziała, że na karcie do głosowania zostało napisane: "Czy jesteś za wyborem Pana" - tutaj następują nazwiska kandydatów - na członka Zarządu Powiatu". Przewidziano 3 możliwości głosowania - "TAK, NIE, WSTRZYMUJĘ SIĘ". Każdy z radnych otrzyma 3 karty do głosowania, oddzielnie na każdego z kandydatów. Następnie radni w kolejności alfabetycznej otrzymywali i wypełniali karty do głosowania, a następnie oddawali głosy.
Komisja Skrutacyjna opuściła salę obrad w celu ustalenia wyników głosowania.
Przewodniczący Rady Powiatu w Augustowie ogłosił 10 minut przerwy w obradach.
Po wznowieniu obrad radna Barbara Wierzbicka Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej odczytała protokół Komisji z tajnego głosowania w sprawie wyboru członków Zarządu Powiatu w Augustowie (zał. nr 10 do protokołu). Powiedziała, że w obradach według listy obecności udział bierze 19 radnych. W głosowaniu tajnym udział wzięło 19 radnych, nikt nie wstrzymał się od głosowania. Komisja stwierdziła, że na 57 oddanych kart od głosowania w sprawie wyboru członków Zarządu Powiatu w Augustowie, głosów ważnych oddano 57, nieważnych nie oddano. Komisja Skrutacyjna stwierdziła, że w wyniku tajnego głosowania zgłoszeni kandydaci na stanowisko członków Zarządu Powiatu otrzymali kolejno:
1. Za wyborem Pana Marka Chodorskiego na członka Zarządu - głosowało 10 radnych, przeciw było 9 radnych, nikt nie wstrzymał się od głosu,
2. Za wyborem Pana Adama Medykiewicza na członka Zarządu - głosowało 12 radnych, 7 radnych było przeciwnych, nikt nie wstrzymał się od głosu,
3. Za wyborem Pana Antoniego Snarskiego - głosowało 12 radnych, 6 radnych było przeciwnych, 1 radny wstrzymał się od głosu.
Komisja Skrutacyjna stwierdziła, że w wyniku tajnego głosowania Rada Powiatu w Augustowie zwykłą większością głosów ustawowego składu Rady Powiatu, w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady wybrała:
- Pana Marka Chodorskiego na członka Zarządu,
- Pana Adama Medykiewicza na członka Zarządu,
- Pana Antoniego Snarskiego na członka Zarządu.
Uchwałą Nr 4/I/02 Rada Powiatu w Augustowie wybrała Zarząd Powiatu w Augustowie.
Ad. pkt. 8) - Wybór komisji Statutowej.
Roman Krzyżopolski Przewodniczący Rady Powiatu w Augustowie powiedział, że zmieniły się przepisy, ponadto zmienił się skład Rady Powiatu w Augustowie, dlatego też zaproponował powołanie doraźnej Komisji Statutowej, która miałaby dokonać stosownych zmian w Statucie Powiatu. Skład liczbowy Komisji Przewodniczący Rady Powiatu określił na od 5 do 7 radnych. Powiedział, że powołanie Komisji nastąpi w drodze głosowania jawnego.
Radny Adam Medykiewicz zgłosił kandydatury radnych Krystyny Grajewskiej i Mirosława Dęmskiego, którzy wyrazili zgodę na kandydowanie.
Radny Józef Bućko zgłosił kandydaturę radnej Barbary Wierzbickiej, która wyraziła zgodę na kandydowanie.
Jarosław Szlaszyński Wicestarosta Augustowski zgłosił kandydaturę radnego Andrzeja Ślinko, który wyraził zgodę na kandydowanie.
Radny Ireneusz Ramotowski zgłosił kandydaturę radnego Józefa Bućko, który wyraził zgodę na kandydowanie.
Radny Józef Bućko zgłosił kandydaturę radnego Ireneusza Ramotowskiego, który wyraził zgodę na kandydowanie.
W głosowaniu jawnym za zamknięciem listy kandydatów do składu Komisji Skrutacyjnej głosowało 19 radnych.
W głosowaniu jawnym za wyborem Komisji Statutowej w składzie:
- Radny Józef Bućko,
- Radny Mirosław Dęmski,
- Radna Krystyna Grajewska,
- Radny Ireneusz Ramotowski,
- Radny Andrzej Ślinko,
- Radna Barbara Wierzbicka
głosowało 18 radnych, nikt nie był przeciwny, 1 radny wstrzymała się od głosu.
Uchwałą Nr 5/I/02 Rada Powiatu w Augustowie powołała doraźną Komisję Statutową.
Ad. pkt. 9) - Uchwała Rady Powiatu w Augustowie w sprawie zmian w budżecie powiatu na 2002 r.
Mirosław Krakowski Skarbnik Powiatu objaśniał zmiany dokonane w budżecie. Powiedział, że zmiany planu wydatków budżetu na 2002 rok w zakresie zadań własnych obejmują:
1. W dziale 700 Gospodarka mieszkaniowa rozdz. 70 005 Gospodarka gruntami i nieruchomościami zmniejsza się plan wydatków o kwotę 36.280 złotych przeznaczony na gospodarowanie nieruchomościami powiatowymi.
2. W dziale 853 Opieka społeczna zwiększ się plan wydatków o kwotę 36.280 złotych przeznaczoną na:
a) remont dachu wPowiatowym Urzędzie Pracy w Augustowie w kwocie 31.000 złotych (rozdz. 85 333),
b) dotację celową dla Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych im. Króla Zygmunta Augusta w Augustowie w kwocie 5.280 złotych przeznaczoną na funkcjonowanie Domu Dziennego Pobytu Osób Niepełnosprawnych w Augustowie, który obejmuje swoją opieką 12 osób niepełnosprawnych.
Wiesław Jurgielewicz Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Augustowie powiedział, że rodzice dzieci niepełnosprawnych złożyli wniosek do Starostwa Powiatowego o utworzenie świetlicy, bądź ośrodka wsparcia dla dzieci, czy też domu opieki w godzinach dziennych. W związku z tym zostały przez PCPR Augustowie podjęte działania mające na celu zapewnienie środków na funkcjonowanie takiej placówki. Wystosowano m.in. pismo do Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, jednak decyzja w tej sprawie była odmowna. W uzasadnieniu podano, że taka inwestycja - powstanie ośrodków mających na celu udzielenie pomocy osobom niepełnosprawnym nie była przewidziana do zrealizowania w bieżącym roku. Dwukrotnie też przedstawiano sprawę Zarządowi Powiatu. Zarząd Powiatu stanął na stanowisku, że takiej dotacji można udzielić Stowarzyszeniu, które miałoby prowadzić tę placówkę. Zgodnie z art. 10 a ustawy o pomocy społecznej powiat może udzielić dotacji na prowadzenie ośrodka wsparcia. Poinformował, iż wnioskodawca utworzenia ośrodka - Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych im. Króla Zygmunta Augusta w Augustowie pozyskał już lokal od Urzędu Miejskiego na prowadzenie takiej opieki. Dodał, że jest to budynek byłego przedszkola na ul. Tytoniowej w Augustowie, który został już wyremontowany i wyposażony. Wysokość dotacji wyasygnowanej przez powiat miałaby pomóc Stowarzyszeniu w rozpoczęciu działalności. Prezes Stowarzyszenia poinformował, że Stowarzyszenie jest gotowe na przyjęcie dzieci już od następnego dnia.
Mirosław Krakowski Skarbnik Powiatu poinformował, że dotacja nie pokrywa całości kosztów funkcjonowania tego ośrodka, resztę środków zapewnia Stowarzyszenie.
W głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu Augustowskiego na 2002 rok głosowało 19 radnych, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Uchwałą Nr 6/I/02 Rada Powiatu w Augustowie zmieniła budżet Powiatu Augustowskiego na 2002 r.
Ad. pkt. 10) - Wolne wnioski.
Czesław Karpiński w imieniu odchodzącego Zarządu Powiatu złożył gratulacje oraz życzył owocnej pracy nowo wybranemu Zarządowi.
Roman Krzyżopolski Przewodniczący Rady Powiatu w Augustowie powiedział, że w porządku obrad sesji powinien znaleźć się jeszcze jeden punkt - przyjęcie protokołu z ostatniej sesji Rady Powiatu. Powiedział, że w/w punkt nie został ujęty w obecnym porządku sesji, ponadto radni nie zapoznali się z jego treścią. W związku z czym zgłosił wniosek dotyczący przyjęcia protokołu z obrad XLIII Sesji Rady Powiatu w Augustowie na następnej Sesji Rady.
W głosowaniu jawnym za wnioskiem zgłoszonym przez Przewodniczącego Rady Powiatu w Augustowie w sprawie przyjęcia protokołu z obrad XLIII Sesji Rady Powiatu w Augustowie na następnej Sesji Rady Powiatu głosowało 17 radnych, nikt nie był przeciwny, 1 radny wstrzymał się od głosu.
Franciszek Wiśniewski Starosta Augustowski podziękował za wybór wicestarosty oraz członków zarządu powiatu. Powiedział, że wybór na stanowisko Starosty Augustowskiego przyjmuje bez triumfu i wielkiej radości, ale w poczuciu odpowiedzialności jakiej podjął się osobiście, jakiej podjął się Zarząd i Rada Powiatu. Powiedział, że osobiście przyjął to jako zobowiązanie wobec wyborców, którzy w wyborach oddali na niego największą ilość głosów spośród kandydatów do Rady Powiatu w Augustowie. Stwierdził, iż wraca do powiatu po 3 latach nieobecności. Powiedział, że jego zdaniem sprawy powiatu idą w niedobrym kierunku. Stwierdził, że powiatowi poświęcił 11 lat życia i wspólnie z pracownikami Urzędu Rejonowego budował ten powiat. Powiedział, że jest dumny z tego, iż posiada kadrę z roku 1990, która pracowała na rzecz tego powiatu. Dodał, że na starcie Powiat Augustowski był jednym z najbogatszych powiatów w województwie. Ocenił sytuację panującą w powiecie jako bardzo trudną. Stwierdził, że już najwyższy czas, aby poddać ocenie i weryfikacji marzenia o potężnym powiecie z faktycznymi możliwościami finansowymi powiatu. Budżet powiatu prawie wyłącznie składa się z dotacji i subwencji, a jego dochody są marginalne. Posumował, że takiej oceny w minionej kadencji nie dokonano, a brak takiej oceny spowodował powstanie nieuzasadnionych kosztów. W 1999 roku wszyscy starostowie mieli przeświadczenie, że małe powiaty nie wytrzymają finansowo. Tak się jednak nie stało, a co więcej małe powiaty nie mają takich problemów finansowych jak nasz powiat, gdyż zdaniem Starosty była tam wola przetrwania, rozwiązywania problemów i dalszego rozwoju. Starosta stwierdził ponadto, że obecną Radę i obecny Zarząd Powiatu czekają do podjęcia najbardziej niepopularne decyzje. Przede wszystkim będą to decyzje zmierzające do ograniczenia wydatków na funkcjonowanie jednostek powiatowych i sprowadzenie ich do rzeczywistych i faktycznych możliwości budżetowych powiatu. W pierwszej kolejności zdaniem Starosty należy zapewnić sprawną obsługę obywateli, gdyż po to właśnie działa administracja. Realizacja zadań własnych i zleconych powinna przebiegać sprawnie, ale niekoniecznie przy tak wysokich wydatkach. Niezbędne także jest podjęcie zdecydowanych działań w sprawie szpitala, jak również zapewnienie dostatecznej ilości środków w oświacie. Zdaniem Starosty niezbędne jest uaktywnienie form pracy Powiatowego Urzędu Pracy, bieżącego kontaktu z pracodawcami i podjęcie takich działań, które zapobiegną powiększaniu się bezrobocia. Na zakończenie zaapelował do wszystkich radnych o współdziałanie ponad podziałami partyjnymi po to, aby wspólnie dążyć do wyprowadzenia spraw powiatowych na drogę rozwoju.
Roman Krzyżopolski Przewodniczący Rady Powiatu życzył radnym obecnej kadencji podejmowania konstruktywnych decyzji oraz pracy na rzecz rozwoju Powiatu Augustowskiego.
Ad. pkt. 13) - Zakończenie obrad.
Roman Krzyżopolski Przewodniczący Rady Powiatu w Augustowie o godz. 17.00 podziękował radnym i zaproszonym gościom za udział w obradach I Inauguracyjnej Sesji Rady oraz w związku z wyczerpaniem przyjętego porządku obrad zamknął obrady I Sesji Rady Powiatu w Augustowie II kadencji.
PRZEWODNICZĄCY RADY POWIATU W AUGUSTOWIE
Roman Krzyżopolski
Protokół sporządziła:
Małgorzata Czyżewska-Kleczkowska
Załączniki do protokołu Nr I/02:
(do wglądu w siedzibie Starostwa Powiatowego w Augustowie, ul.3-go Maja 29, w godzinach pracy urzędu)
1) Lista zaproszonych gości,
2) Tekst ślubowania,
3) Lista obecności radnych,
4) Porządek obrad I Sesji Rady Powiatu w Augustowie,
5) Porządek obrad I Sesji Rady Powiatu w Augustowie,
6) Protokół Komisji Skrutacyjnej z głosowania tajnego w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu w Augustowie,
7) Protokół Komisji Skrutacyjnej z głosowania tajnego w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu w Augustowie,
8) Protokół Komisji Skrutacyjnej z głosowania tajnego w sprawie wyboru Starosty Augustowskiego,
9) Protokół Komisji Skrutacyjnej z głosowania tajnego w sprawie wyboru Wicestarosty Augustowskiego,
10) Protokół Komisji Skrutacyjnej z głosowania tajnego w sprawie wyboru Członków Zarządu Powiatu w Augustowie,
11) Uchwały Rady Powiatu w Augustowie podjęte na I Sesji Rady Powiatu w Augustowie.
Metryka strony