Protokół Nr XII/03
Protokół Nr XII/03
z XII sesji Rady Powiatu w Augustowie
z dnia 22 grudnia 2003 r.
Ad. pkt 1) - Otwarcie obrad.
Roman Krzyżopolski Przewodniczący Rady Powiatu w Augustowie o godz. 910 w sali konferencyjnej Powiatowego Zarządu Dróg otworzył obrady XII sesji Rady Powiatu w Augustowie. Powitał przybyłych na sesję radnych, naczelników wydziałów Starostwa Powiatowego, dyrektorów
i kierowników powiatowych jednostek organizacyjnych, przedstawicieli mediów lokalnych (lista zaproszonych gości stanowi załącznik nr 1 do protokołu):
- Franciszka Wiśniewskiego - Starostę Augustowskiego,
- Jarosława Szlaszyńskiego - Wicestarostę Augustowskiego;
- Andrzeja Krzywickiego - Kierownika Powiatowego Urzędu Pracy w Augustowie;
- Zdzisława Fadrowskiego - Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej
w Augustowie;
- Zdzisława Szkiruć - Dyrektora Wigierskiego Parku Narodowego;
- Marian Szypiłło - przedstawiciela Suwalskiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej;
- Barbarę Łoboda - Sekretarza Powiatu;
- Mirosława Krakowskiego - Skarbnika Powiatu;
- Sylwię Pieńczykowską - Naczelnika Wydziału Organizacyjno - Prawnego;
- Grzegorza Dadurę - Naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska, Leśnictwa i Rolnictwa;
- Małgorzatę Mikos - Pełnomocnika ds. Promocji, Rozwoju Powiatu i Integracji Europejskiej;
- Jerzego Buzona - redaktora Przeglądu Augustowskiego.
Ad. pkt 2) - Przedstawienie porządku obrad.
Przewodniczący Rady Powiatu Roman Krzyżopolski powiedział, że zgodnie z podpisaną listą obecności w sesji bierze udział 14 radnych, w związku z czym obrady są prawomocne (lista obecności radnych stanowi załącznik nr 2 do protokołu). Poinformował, że przed rozpoczęciem obrad radni otrzymali nowy projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie oraz projekt uchwały dotyczącej dokonania przeniesień pomiędzy zadaniami, na które przeznacza się środki PFRON w 2003 r., przyjęte przez Zarząd Powiatu na ostatnim posiedzeniu. Zapytał, czy ktoś z radnych chce zgłosić wniosek o uzupełnienie lub zmianę proponowanego porządku obrad, który został przekazany
w materiałach na XII sesję (zał. nr 3 do protokołu).
Nie zgłoszono żadnych propozycji zmiany lub uzupełnienia porządku obrad sesji.
Na sali obrad znajduje się 14 radnych.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym jednogłośnie (14 głosami "za") przyjęła porządek obrad XII sesji obejmujący niżej wymienione punkty:
1. Otwarcie obrad.
2. Przedstawienie porządku obrad.
3. Sprawozdanie Starosty Augustowskiego z pracy Zarządu Powiatu w Augustowie.
4. Interpelacje radnych.
5. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia "Programu Ochrony Środowiska Powiatu Augustowskiego na lata 2004-2007" wraz z "Powiatowym Planem Gospodarki Odpadami".
6. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia "Powiatowego programu działań na rzecz osób niepełnosprawnych na lata 2003-2006".
7. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany budżetu powiatu augustowskiego na 2003 rok.
8. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany w budżetu powiatu augustowskiego na 2003 rok.
9. Podjęcie uchwały w sprawie dokonania przeniesień pomiędzy zadaniami, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2003 r.
10. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia terminów spłaty pożyczek udzielonych Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Augustowie.
11. Podjęcie uchwały w sprawie nieodpłatnego nabycia prawa własności nieruchomości położonych
w Augustowie na osiedlu Śródmieście.
12. Odpowiedzi na interpelacje radnych.
13. Przyjęcie protokołu z XI Sesji Rady Powiatu w Augustowie z dnia 14 listopada 2003 r.
14. Wolne wnioski i zapytania radnych.
15. Zakończenie obrad.
Ad. pkt. 3) - Sprawozdanie Starosty Augustowskiego z pracy Zarządu Powiatu w Augustowie.
Starosta Augustowski Franciszek Wiśniewski przedstawił sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu
w Augustowie w okresie od 27 listopada do 17 grudnia 2003 roku (zał. nr 4 do protokołu).
Poinformował, że w związku z prośbą Wicewojewody Podlaskiego, wytypowano Pana Bogdana Wysockiego Wójta Gminy Płaska jako przedstawiciela powiatu do grupy ekspertów ds. opracowania projektu modernizacji Kanału Augustowskiego.
Na salę obrad weszła radna Barbara Wierzbicka oraz radny Antoni Snarski, w związku z czym w sesji bierze udział 16 radnych.
Do przedłożonego sprawozdania nie zgłoszono żadnych pytań.
Przewodniczący Rady Powiatu podziękował Panu Staroście za złożenie sprawozdania z pracy Zarządu Powiatu.
Ad. pkt 4) - Interpelacje radnych.
Nie zgłoszono żadnych interpelacji radnych.
Ad. pkt 5) - Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia "Programu Ochrony Środowiska Powiatu Augustowskiego na lata 2004-2007" wraz z "Powiatowym Planem Gospodarki Odpadami".
Roman Krzyżopolski Przewodniczący Rady Powiatu poinformował, że zgodnie z art. 10 ust. 4 ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o wprowadzeniu ustawy - Prawo ochrony środowiska, ustawy
o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw, powiatowy program ochrony środowiska wraz z planem gospodarki odpadami powinien zostać uchwalony przez Radę Powiatu w terminie do dnia 31 grudnia 2003 roku.
Na podstawie art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 21 kwietnia 2001 roku prawo ochrony środowiska oraz art. 14 ust. 7 pkt 3 ustawy o odpadach projekt programu został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Województwa Podlaskiego. Ponadto Program ochrony środowiska był przedmiotem wspólnego spotkania radnych oraz wójtów i burmistrzów z terenu powiatu augustowskiego.
Zdzisław Szkiruć Dyrektor Wigierskiego Parku Narodowego poinformował, że program ochrony środowiska powiatu augustowskiego został opracowany przez Suwalską Radę Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej, wyłonioną w drodze przetargu nieograniczonego.
Następnie przedstawił główne założenia obu programów:
1) Program ochrony środowiska
Istnienie dwóch parków narodowych zapewnia ochronę zasobów przyrodniczych na terenie powiatu augustowskiego w dużo większym stopniu niż w innych regionach kraju. Kondycja i zasobność ekosystemów leśnych jest lepsza niż średnie parametry lasów w Polsce. Pogorszyła się natomiast jakość wód powierzchniowych i wgłębnych. Głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza tlenkiem siarki i dwutlenkiem węgla są urządzenia grzewcze w gospodarstwach domowych, natomiast tlenkiem azotu - transport drogowy. Jednakże biorąc pod uwagę parametry jakie zostały ustalone dla obszarów chronionych, stan powietrza w powiecie jest dobry.
Cele strategiczne założone w programie ochrony środowiska to:
- poprawa jakości wód powierzchniowych,
- ochrona przed zanieczyszczeniami wód podziemnych i racjonalne ich użytkowanie,
- ograniczenie zanieczyszczeń powietrza ze wszystkich źródeł,
- ochrona walorów krajobrazowych powiatu,
- zmniejszenie uciążliwości transportu drogowego,
- właściwa gospodarka odpadami,
- podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa.
2) Program gospodarki odpadami
Aktualnie jedynie 33% wytworzonych odpadów trafia na funkcjonujące na terenie powiatu augustowskiego składowiska. Selektywna zbiórka odpadów funkcjonuje w nieznacznym stopniu, a sieć punktów skupu surowców wtórnych jest słabo rozwinięta, przez co niewielkie ilości odpadów są przeznaczane do dalszego przetwarzania. Na terenie powiatu poważnym problemem jest zaśmiecanie poboczy dróg, lasów oraz nabrzeży jezior i rzek, a także gromadzenie odpadów w miejscach przypadkowych, niezalegalizowanych, tzw. dzikich wysypiskach. Nie występują również punkty zbiórki zwłok zwierzęcych oraz grzebowiska padliny. Nie jest znana ilość wyrobów zawierających azbest znajdująca się w obiektach budowlanych oraz stopień ich zużycia. Ponadto świadomość społeczności lokalnej w zakresie racjonalnej gospodarki odpadami jest bardzo niska.
Działania programowe:
- podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa, szczególnie w zakresie minimalizacji ilości wytwarzanych odpadów oraz ich selektywnej zbiórki,
- ograniczenie składników biodegradowalnych w odpadach kierowanych na składowiska,
- wdrażanie selektywnej zbiórki odpadów ze szczególnym uwzględnieniem odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, odpadów budowlanych i niebezpiecznych,
- wprowadzanie rozwiązań gospodarki odpadami komunalnymi o zasięgu ponadlokalnym, w tym budowa sortowni, kompostowni, obiektów termicznego unieszkodliwiania odpadów, składowisk,
- wdrażanie nowoczesnych technologii odzysku i unieszkodliwiania odpadów,
- modernizacja składowisk w celu przystosowania ich do gromadzenia odpadów "poakcyjnych," powypadkowych, powstających w wyniku zdarzeń drogowych,
- modernizacja i wyposażanie w niezbędny sprzęt składowisk odpadów komunalnych w celu dostosowania ich do wymogów ochrony środowiska lub zamykanie składowisk, które nie spełniają odpowiednich parametrów oraz rekultywacja terenów powysypiskowych,
- zapobieganie powstawaniu dzikich wysypisk śmieci, zanieczyszczaniu odpadami terenów leśnych, poboczy dróg oraz terenów ruchu turystycznego.
Radny Józef Bućko przedstawił opinię Komisji Budownictwa i Dróg, Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami, Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Leśnictwa i Rolnictwa w sprawie Programu ochrony środowiska powiatu augustowskiego na lata 2004-2007 oraz Programu gospodarki odpadami (załącznik nr 5 do protokołu).
Do projektu uchwały nie zgłoszono żadnych pytań.
W głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały w sprawie uchwalenia "Programu Ochrony Środowiska Powiatu Augustowskiego na lata 2004-2007" wraz z "Powiatowym Planem Gospodarki Odpadami" głosowało 16 radnych, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Uchwałą Nr 87/XII/03 Rada Powiatu w Augustowie uchwaliła "Program Ochrony Środowiska Powiatu Augustowskiego na lata 2004-2007" wraz z "Powiatowym Planem Gospodarki Odpadami".
Ad. pkt 6) - Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia "Powiatowego programu działań na rzecz osób niepełnosprawnych na lata 2003 - 2006".
Andrzej Krzywicki Kierownik Powiatowego Urzędu Pracy powiedział, że podstawą do opracowania przedmiotowego programu są przepisy ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, zgodnie z którymi do zadań powiatu należy opracowywanie
i realizacja programów działań na rzecz osób niepełnosprawnych, a także konieczność określenia interesów i potrzeb osób niepełnosprawnych (na terenie powiatu augustowskiego mieszka ok. 6 tysięcy osób dotkniętych różnego rodzaju niepełnosprawnością). Uchwalenie programu pozwoli na korzystanie w szerszym zakresie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. Program szczegółowo określa cele
i zadania zaplanowane do realizacji w ramach każdego z pięciu priorytetów tj. rehabilitacji społecznej, edukacji i wychowania, aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych, likwidacji barier architektonicznych oraz zagwarantowania osobom niepełnosprawnym prawa do reprezentacji własnego środowiska. Projekt programu uzyskał pozytywną opinię Powiatowej Rady Zatrudnienia oraz Podlaskiego Oddziału PFRON.
Radny Mirosław Kruszewski przedstawił opinię Komisji Rodziny, Zdrowia i Pomocy Społecznej, Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Obywateli dotyczącą programu działań na rzecz osób niepełnosprawnych na lata 2003 - 2006 (załącznik nr 6 do protokołu).
Do przedłożonego projektu uchwały nie zgłoszono żadnych pytań.
W głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały w sprawie uchwalenia "Powiatowego programu działań na rzecz osób niepełnosprawnych na lata 2003-2006"głosowało 16 radnych, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Uchwałą Nr 88/XII/03 Rada Powiatu w Augustowie uchwaliła "Powiatowy program działań na rzecz osób niepełnosprawnych na lata 2003-2006".
Ad. pkt 7) - Podjęcie uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Augustowskiego na 2003 rok.
Mirosław Krakowski Skarbnik Powiatu poinformował, że zmiany budżetu proponowane z projekcie uchwały zwiększają plan dochodów i wydatków budżetu, nie powodując zmiany wysokości założonego deficytu budżetu i mają charakter porządkowy.
1) Zmiany planu dochodów dotyczą:
- otrzymania darowizny w kwocie 5.000 zł od Augustowskiego Przedsiębiorstwa Drogowego przeznaczonej na utworzenie stanowiska komputerowego w Komendzie Powiatowej Policji,
- zwiększenia o kwotę 215.873 zł części oświatowej subwencji ogólnej,
- otrzymania zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu przejętej pożyczki udzielonej SPZOZ w kwocie 7.200 zł,
- zwiększenia dochodów realizowanych przez jednostki budżetowe - Zespół Szkół Technicznych, Międzyszkolny Ośrodek Sportowy oraz Bursę Międzyszkolną.
2) Zmiany planu wydatków wynikają głównie:
- ze zwiększenia wydatków o kwotę 140.000 zł na spłaty dla Nordea Bank Polska S.A. w Gdyni
z tytułu udzielenia poręczenia za przejęte zobowiązania SPZOZ w Augustowie,
- ze zwiększenia o 235.343 zł rezerwy celowej przeznaczonej na finansowanie zadań z zakresu oświaty i edukacyjnej opieki wychowawczej,
- ze zwiększenia planu wydatków o 5.000 zł z przeznaczeniem na dofinansowanie utworzenia stanowiska komputerowego w KPP,
- ze zwiększenia planu wydatków Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie o 2.000 zł, Zespołu Szkół Technicznych o 21.960 zł oraz Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego o 5.939 zł,
- z dokonania zmian w planie wydatków bieżących i wprowadzenia nowych zadań w planie wydatków inwestycyjnych w Zespole Szkół Specjalnych w kwocie 4.000 zł przeznaczonej na zakup kserokopiarki oraz w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w kwocie 5.732 zł przeznaczonej na zakup komputera.
3) Zmiany planu przychodów i rozchodów budżetu wynikają z zamiaru przesunięcia terminów spłaty pożyczek udzielonych przez powiat dla SPZOZ w Augustowie w wysokości 407.000 zł, zgodnie
z projektem uchwały, przekazanej w materiałach na sesję.
4) Zmiany w wykazie zadań inwestycyjnych dotyczą:
- wprowadzenia zadania polegającego na zakupie kserokopiarki w Zespole Szkół Specjalnych oraz zakupie zestawu komputerowego w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej;
- dofinansowania utworzenia stanowiska komputerowego w Komendzie Powiatowej Policji
w związku z dotacją przekazaną przez Augustowskie Przedsiębiorstwo Drogowe,
5) Zmiany kwot dotacji dla instytucji i podmiotów dotyczą:
- zwiększenia o 900 zł kwoty dotacji dla Augustowskiego Wodnego Pogotowia Ratunkowego,
- przyznania dotacji w kwocie 400 zł dla Stowarzyszenia Rodziców Osób Niepełnosprawnych
i Osób Wspierających przy WTZ w Augustowie.
6) Pozostałe zmiany dotyczą zwiększenia planu przychodów i wydatków środka specjalnego
w Zespole Szkół Technicznych o kwotę 25.250 zł oraz ujęcia nowych środków specjalnych utworzonych w Bursie Międzyszkolnej - remont i odtworzenie mienia oraz darowizny.
Radny Witold Naumowicz odczytał opinię Komisji Budżetu i Finansów w sprawie zmiany budżetu powiatu augustowskiego na 2003 rok (załącznik nr 7 do protokołu).
Do w/w projektu uchwały nie zgłoszono żadnych pytań.
W głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały w sprawie zmian w budżecie powiatu augustowskiego na 2003 rok głosowało 16 radnych, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Uchwałą Nr 89/XII/03 Rada Powiatu w Augustowie wprowadziła zmiany w budżecie powiatu augustowskiego na 2003 rok.
Ad. pkt 8) - Podjęcie uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Augustowskiego na 2003 rok.
Mirosław Krakowski Skarbnik Powiatu powiedział, że zgodnie z ustawą o finansach publicznych niezrealizowane kwoty wydatków, zaplanowanych w budżecie jednostki samorządu terytorialnego wygasają z upływem roku budżetowego. Jednakże Rada Powiatu może w drodze uchwały określić wydatki, które nie wygasają z końcem roku i mogą być poniesione w roku następnym w terminie wskazanym przez Radę. W przedłożonym projekcie uchwały proponuje się ustalenie jako wydatku niewygasającego z upływem 2003 roku kosztów związanych z zakupami inwestycyjnymi dla tworzonego wspólnie z Miastem i Gminą Augustów Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w kwocie 30.000 zł. Zadanie to zostanie zrealizowane do końca marca 2004 roku.
Radny Witold Naumowicz odczytał opinię Komisji Budżetu i Finansów w sprawie zmiany budżetu powiatu augustowskiego na 2003 rok (załącznik nr 8 do protokołu).
Do w/w projektu uchwały nie zgłoszono żadnych pytań.
W głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały w sprawie zmian w budżecie powiatu augustowskiego na 2003 rok głosowało 16 radnych, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Uchwałą Nr 90/XII/03 Rada Powiatu w Augustowie dokonała zmian w budżecie powiatu augustowskiego na 2003 rok.
Ad. pkt 9) - Podjęcie uchwały w sprawie dokonania przeniesień pomiędzy zadaniami, na które przeznacza się środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
w 2003 roku.
Mirosław Krakowski Skarbnik Powiatu powiedział, że dokonanie przeniesień w kierunkach wydatkowania środków PFRON zapewni prawidłowe, zgodne ze zgłaszanymi potrzebami ich wykorzystanie w bieżącym roku. Ponadto wysokość środków PFRON przypadających dla powiatu
w roku następnym jest zależna od stopnia ich wykorzystania w roku poprzednim. Proponowane zmiany polegają na zwiększeniu o kwotę 576 zł limitu środków przeznaczonych na finansowanie kosztów szkoleń prowadzonych przez Powiatowy Urząd Pracy dla osób niepełnosprawnych w ramach zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej, natomiast przeniesienia środków na zadania z zakresu rehabilitacji społecznej są zgodne z wnioskiem zgłoszonym przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.
Radny Witold Naumowicz przedstawił opinię Komisji Budżetu i Finansów w sprawie dokonania przeniesień pomiędzy zadaniami, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (załącznik nr 9 do protokołu).
Do przedłożonego projektu uchwały nie zgłoszono żadnych pytań.
W głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały w sprawie dokonania przeniesień pomiędzy zadaniami, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
w 2003 roku głosowało 16 radnych, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Uchwałą Nr 91/XII/03 Rada Powiatu w Augustowie dokonała przeniesień pomiędzy zadaniami,
na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2003 roku.
Ad. pkt 10) - Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia terminów spłaty pożyczek udzielonych Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Augustowie.
Mirosław Krakowski Skarbnik Powiatu poinformował, że Dyrektor SPZOZ wystąpił do Zarządu Powiatu z wnioskiem o rozłożenie na raty i przesunięcie terminów spłaty trzech pożyczek udzielonych zakładowi przez powiat augustowski:
1) w dniu 8 sierpnia 2002 r. w kwocie 400.000 zł,
2) w dniu 19 lutego 2003 r. w kwocie 34.072 zł,
3) w dniu 16 maja 2003 r. w kwocie 150.000 zł.
Pożyczki zostaną spłacone przez SPZOZ w następnym roku budżetowym. Ustalenie terminów spłaty pożyczek należy do wyłącznej właściwości Rady Powiatu, dlatego też niezbędne jest podjęcie przez Radę uchwały w przedmiotowej sprawie.
Radny Witold Naumowicz przedstawił opinię Komisji Budżetu i Finansów dotyczącą projektu uchwały w sprawie ustalenia terminów spłaty pożyczek udzielonych SPZOZ w Augustowie (załącznik nr 10 do protokołu).
Do przedłożonego projektu uchwały nie zgłoszono żadnych pytań.
W głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały w sprawie ustalenia terminów spłaty pożyczek udzielonych Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Augustowie głosowało
16 radnych, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Uchwałą Nr 92/XII/03 Rada Powiatu w Augustowie ustaliła terminy spłaty pożyczek udzielonych Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Augustowie.
Ad. pkt 11) - Podjęcie uchwały w sprawie nieodpłatnego nabycia prawa własności nieruchomości położonych w Augustowie na osiedlu Śródmieście.
Franciszek Wiśniewski Starosta Augustowski przypomniał, że sprawa dotycząca nieruchomości położonych na osiedlu Śródmieście, które stanowią części dróg powiatowych tj. ul. Licealnej, Mickiewicza i Hożej, a są własnością Gminy Miasta Augustów, była już przedmiotem obrad Rady Powiatu. Spółdzielnia Mieszkaniowa w Augustowie w dniu 29 września br. umową darowizny przekazała na rzecz powiatu augustowskiego prawo wieczystego użytkowania nieruchomości, a Rada Miasta Augustów w dniu 29 października br. wyraziła zgodę na przekazanie powiatowi w formie darowizny prawa własności przedmiotowych działek. Podjęcie przedłożonego projektu uchwały przez Radę Powiatu pozwoli na sfinalizowanie rozpoczętej w tej sprawie procedury.
Radni Józef Bućko i Witold Naumowicz przedstawili w kolejności opinie Komisji Budownictwa
i Dróg, Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami, Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Leśnictwa i Rolnictwa (załącznik nr 11 do protokołu) oraz Komisji Budżetu i Finansów (załącznik nr 12 do protokołu) w sprawie nieodpłatnego nabycia prawa własności nieruchomości położonych
w Augustowie na osiedlu Śródmieście.
Do przedłożonego projektu uchwały nie zgłoszono żadnych pytań.
W głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały w sprawie nieodpłatnego nabycia prawa własności nieruchomości położonych w Augustowie na osiedlu Śródmieście głosowało 16 radnych, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Uchwałą Nr 93/XII/03 Rada Powiatu w Augustowie pojęła decyzję o nieodpłatnym nabyciu prawa własności nieruchomości położonych w Augustowie na osiedlu Śródmieście.
Ad. pkt 12) - Odpowiedzi na interpelacje radnych.
Nie zgłoszono żadnych interpelacji radnych, w związku z czym nie udzielono na nie odpowiedzi.
Ad. pkt. 13) - Przyjęcie protokołu z XI sesji Rady Powiatu w Augustowie z dnia 14 listopada
2003 roku.
Roman Krzyżopolski Przewodniczący Rady Powiatu powiedział, że protokół z obrad XI sesji Rady Powiatu z dnia 14 listopada br. był wyłożony do wglądu w Wydziale Organizacyjno - Prawnym Starostwa Powiatowego i podczas dzisiejszych obrad. Zapytał, czy ktoś ma uwagi lub zastrzeżenia
do treści protokołu.
Żadnych uwag do protokołu nie zgłoszono.
W wyniku jawnego głosowania Rada Powiatu w Augustowie 15 głosami "za" i przy jednym głosie "wstrzymującym się" przyjęła protokół z obrad XI sesji Rady z dnia 14 listopada 2003 roku.
Ad. pkt 14) - Wolne wnioski i zapytania radnych.
Przewodniczący Rady Powiatu Roman Krzyżopolski poinformował, że Wojewoda Podlaski w dniu
21 listopada bieżącego roku na podstawie art. 85a ust. 2 ustawy o samorządzie powiatowym wydał Zarządzenie zastępcze stwierdzające wygaśnięcie mandatów radnych Rady Powiatu Augustowskiego - Mirosława Kruszewskiego i Stanisława Sokołowskiego oraz o możliwości wniesienia
od powyższego zarządzenia skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego w terminie 30 dni od daty jego doręczenia.
Poinformował również, że radni powiatu oraz pracownicy Starostwa Powiatowego uczestniczyli
w 8 - miesięcznym szkoleniu pn. Budowanie Potencjału Instytucjonalnego Administracji Lokalnej
i Regionalnej, podczas którego opracowali projekt "System zarządzania jakością w Starostwie Powiatowym w Augustowie". System ten będzie wdrażany od 1 stycznia 2004 roku.
Następnie przekazał na ręce Starosty certyfikat, który uzyskał zespół, oraz złożył gratulacje
i podziękowania za udział w szkoleniu i zaangażowanie w prace nad projektem radnym powiatu
- Krystynie Grajewskiej i Józefowi Bućko. Wręczono również certyfikaty Wicestaroście Augustowskiemu Jarosławowi Szlaszyńskiemu, Sekretarzowi Powiatu Barbarze Łoboda oraz Pełnomocnikowi ds. Promocji, Rozwoju Powiatu i Integracji Europejskiej Małgorzacie Mikos.
Innych wniosków i zapytań nie zgłoszono.
Ad. pkt 15) - Zakończenie obrad.
Roman Krzyżopolski Przewodniczący Rady Powiatu w Augustowie o godz. 11 00 podziękował radnym i zaproszonym gościom za udział w obradach oraz w związku z wyczerpaniem przyjętego porządku posiedzenia zamknął obrady XII Sesji Rady Powiatu w Augustowie.
PRZEWODNICZĄCY RADY
POWIATU W AUGUSTOWIE
Roman Krzyżopolski
Protokół sporządziła:
Dorota Wiszniewska
Załączniki:
(do wglądu w Wydziale Organizacyjno-Prawnym w siedzibie Starostwa Powiatowego w Augustowie)
1) lista osób zaproszonych na XII sesję;
2) lista obecności radnych;
3) porządek posiedzenia XII sesji;
4) sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu w okresie od 27 listopada do 17 grudnia 2003 r.
5) opinia Komisji Budownictwa i Dróg, Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami, Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa ws. "Programu ochrony środowiska powiatu augustowskiego
na lata 2004-2007" wraz z "Powiatowym planem gospodarki odpadami,"
6) opinia Komisji Rodziny, Zdrowia i Pomocy Społecznej, Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Obywateli ws. "Powiatowego programu działań na rzecz osób niepełnosprawnych na lata 2003-2006",
7) opinia Komisji Budżetu i Finansów ws. zmian w budżecie Powiatu Augustowskiego na 2003 rok;
8) opinia Komisji Budżetu i Finansów ws. zmian w budżecie Powiatu Augustowskiego na 2003 rok;
9) opinia Komisji Budżetu i Finansów ws. projektu uchwały dotyczącego dokonania przeniesień pomiędzy zadaniami, na które przeznacza się środki PFRON w 2003 r.,
10) opinia Komisji Budżetu i Finansów ws. projektu uchwały dotyczącej ustalenia terminów spłaty pożyczek udzielonych SPZOZ w Augustowie,
11) opinia Komisji Budownictwa i Dróg, Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami, Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa ws. nieodpłatnego nabycia prawa własności nieruchomości położonych w Augustowie na osiedlu Śródmieście,
12) opinia Komisji Budżet i Finansów ws. nieodpłatnego nabycia prawa własności nieruchomości położonych
w Augustowie na osiedlu Śródmieście,
13) uchwały Rady Powiatu w Augustowie podjęte na XII sesji.
Metryka strony