Protokół Nr IV/07

PROTOKÓŁ NR IV/07
Z IV SESJI RADY POWIATU W AUGUSTOWIE
Z DNIA 26 STYCZNIA 2007 R.

Ad. pkt 1)
IV sesja Rady Powiatu w Augustowie rozpoczęła się o godz. 11.00 w sali konferencyjnej Powiatowego Zarządu Dróg w Augustowie (ul. Wojska Polskiego 54). Obrady otworzył Radny Senior Czesław Warakomski, który powitał przybyłych na sesję radnych, naczelników wydziałów Starostwa Powiatowego, dyrektorów i kierowników powiatowych jednostek organizacyjnych, służb, inspekcji i straży, przedstawicieli mediów lokalnych (lista zaproszonych gości stanowi załącznik nr 1 do protokołu).
Stwierdził, że zgodnie z podpisaną listą obecności w chwili obecnej w sesji bierze udział 19 radnych, w związku z czym Rada Powiatu może obradować i podejmować prawomocne uchwały(lista obecności radnych stanowi załącznik nr 2 do protokołu).
Następnie Radny Senior odczytał treść pisma podpisanego z upoważnienia Wojewody przez Panią Lidię Stupak Dyrektora Wydziału Nadzoru i Kontroli, które wpłynęło do Rady Powiatu w dniu 15 stycznia2007 r. zawierającego odpowiedź na zapytania prawne dotyczące sytuacji, w której znalazł się Powiat Augustowski po rozstrzygnięciach nadzorczych Wojewody Podlaskiego. Zgodnie z tym pismem osobą uprawnioną do zwołania sesji jest przewodniczący II kadencji Rady Powiatu, osobą uprawniona do przyjęcia ślubowania trzynastu radnych jest najstarszy wiekiem radny obecny na sesji, a sześciu radnych, którzy złożyli ślubowanie, nie dokonują jego reasumpcji (treść pisma stanowi załącznik nr 3 do protokołu). Przypomniał, że zwołanie dzisiejszej sesji było podyktowane wspólną wolą wszystkich radnych na ostatnim spotkaniu Rady.    


Ad. pkt 2)
Radny Czesław Warakomski poinformował, że będzie kolejno wyczytywał z nazwiska i imienia radnych z listy według kolejności alfabetycznej, a każdy wyczytany radny powstanie i wypowie treść ślubowania. Przypomniał, że treść ślubowania w formie pisemnej została rozdana wszystkim radnym (załącznik nr 4 do protokołu). Dodał, że jeśli ktoś z tych sześciu radnych, którzy wcześniej złożyli ślubowanie, chce je powtórzyć, to nie ma prawnych przeciwwskazań, aby to uczynić ponownie, w związku z czym pozostawia to do decyzji radnych.  
Radny Senior odczytał treść roty i jako pierwszy złożył ślubowanie. Następnie ponownie poinformował, że będzie kolejno wyczytywał nazwiska radnych, których poprosił o złożenie ślubowania poprzez odczytanie treści roty. 

Nikt z radnych nie zgłosił zastrzeżeń odnośnie zaproponowanego sposobu ślubowania.  
 
Następnie spośród radnych wyczytywanych w kolejności alfabetycznej w  przez Radnego Seniora, 16 radnych złożyło ślubowanie, odczytując treść roty ślubowania z dodaniem formuły „Tak mi dopomóż Bóg”. 
Natomiast radni: Małgorzata Bielang, Kazimierz Skokowski i Dariusz Jan Szkiłądź oświadczyli, że już złożyli ślubowanie na pierwszej sesji Rady Powiatu w dniu 27 listopada 2006 r.    

Radny Senior stwierdził, że wszyscy radni Rady Powiatu, niektórzy wcześniej, inni w dniu dzisiejszym, złożyli ślubowanie.

Ad. pkt 3)
Radny Senior Czesław Warakomski przypomniał, że proponowany porządek obrad IV sesji,   przygotowany przez zwołującego sesję Przewodniczącego Rady poprzedniej kadencji - Pana Romana Krzyżopolskiego (załącznik nr 5 do protokołu), został dostarczony radnym wraz z zaproszeniem na sesję. Następnie zwrócił się z zapytaniem, czy ktoś z radnych chce zgłosić wniosek o zmianę bądź uzupełnienie porządku sesji.
W związku z tym, że nie zgłoszono żadnych dodatkowych punktów do rozpatrzenia na forum Rady, Radny Senior zarządził głosowanie nad porządkiem.
W głosowaniu jawnym Rada Powiatu jednomyślnie, tj. 19 głosami „za” przyjęła i przystąpiła do realizacji porządku obrad IV sesji, obejmującego niżej wymienione punkty:
 
1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
2. Ślubowanie radnych.
3. Przedstawienie porządku obrad.
4. Wybór Przewodniczącego Rady Powiatu:
a) zgłaszanie kandydatów,
b) powołanie komisji skrutacyjnej,
c) prezentacja kandydatów,
d) przeprowadzenie głosowania,
e) podjęcie uchwały stwierdzającej wybór.
5. Przejęcie prowadzenia obrad przez Przewodniczącego Rady Powiatu od Radnego Seniora.
6. Wybór Wiceprzewodniczących Rady Powiatu:
a) ustalenie ilości wybieranych wiceprzewodniczących,
b) zgłaszanie kandydatów,
c) powołanie komisji skrutacyjnej,
d) prezentacja kandydatów,
e) przeprowadzenie głosowania,
f) podjęcie uchwały stwierdzającej wybór.
7. Wybór Starosty Augustowskiego:
a) zgłaszanie kandydatów,
b) wybór komisji skrutacyjnej,
c) prezentacja kandydatów
d) przeprowadzenie głosowania,
e) podjęcie uchwały stwierdzającej wybór.
8. Wybór Wicestarosty Augustowskiego: 
a) zgłoszenie kandydata przez Starostę Augustowskiego,
b) wybór komisji skrutacyjnej,
c) prezentacja kandydata,
d) przeprowadzenie głosowania,
e) podjęcie uchwały stwierdzającej wybór.
9. Wybór członków Zarządu Powiatu w Augustowie:
a) zgłoszenie kandydatów przez Starostę Augustowskiego,
b) wybór komisji skrutacyjnej,
c) prezentacja kandydatów,
d) przeprowadzenie głosowania,
e) podjęcie uchwały stwierdzającej wybór.
10. Ustalenie składu osobowego Komisji Rewizyjnej:
a) zgłaszanie kandydatów,
b) podjęcie uchwały.
11.Ustalenie składu osobowego Komisji Budżetu i Finansów:
a) zgłaszanie kandydatów,
b) podjęcie uchwały.
12. Ustalenie składu osobowego Komisji Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki:
a) zgłaszanie kandydatów,
b) podjęcie uchwały.
13. Ustalenie składu osobowego Komisji Rodziny, Zdrowia i Pomocy Społecznej, Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Obywateli:
a) zgłaszanie kandydatów,
b) podjęcie uchwały.
14.Ustalenie składu osobowego Komisji Budownictwa, Dróg, Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami, Ochrony   Środowiska, Gospodarki Wodnej, Leśnictwa i Rolnictwa.
a) zgłaszanie kandydatów,
b) podjęcie uchwały.
15. Interpelacje radnych.
16. Wolne wnioski i zapytania radnych.
17. Zakończenie obrad.

Andrzej Chmielewski Wicemarszałek Województwa Podlaskiego poprosił o zabranie głosu w celu złożenia radnym gratulacji z okazji wyboru na radnych Powiatu Augustowskiego.

Radny Senior poddał pod głosowanie Rady udzielenie głosu w tym momencie obrad   Wicemarszałkowi Województwa Podlaskiego. 

Radny Roman Krzyżopolski poinformował, że jest za nie zmienianiem porządku obrad sesji, w którym przedostatnim punktem są „wolne wnioski i zapytania radnych”.    

W głosowaniu jawnym za udzieleniem w tym momencie obrad głosu Andrzejowi Chmielewskiemu Wicemarszałkowi Województwa Podlaskiego głosowało ośmiu radnych, dziewięciu radnych było przeciwnych, dwóch radnych wstrzymało się od głosu. 
Radny Senior stwierdził, że Rada Powiatu w Augustowie postanowiła nie udzielać w tym momencie głosu Wicemarszałkowi. Następnie poinformował, że Pan Andrzej Chmielewski będzie mógł zabrać głos w dalszej części obrad. 

  
Ad. pkt 4)
Radny Senior Czesław Warakomski poinformował, że zgodnie z §11 Statutu Powiatu Augustowskiego Rada Powiatu wybiera ze swego grona przewodniczącego bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.
Następnie przystąpiono do realizacji poszczególnych podpunktów dotyczących wyboru przewodniczącego, zgodnie z przyjętym porządkiem.

pkt 4a)
Radny Senior poprosił o zgłaszanie kandydatów na stanowisko Przewodniczącego Rady Powiatu w Augustowie. Przypomniał, że zgłoszony kandydat musi wyrazić zgodę na kandydowanie, w związku z czym każdorazowo będzie zwracał się do poszczególnych osób z zapytaniem w tej sprawie.

Radny Adam Medykiewicz zgłosił kandydaturę radnego Romana Krzyżopolskiego na Przewodniczącego Rady Powiatu. Zgłoszony kandydat wyraził zgodę na kandydowanie. 

Radny Dariusz Szkiłądź zgłosił kandydaturę radnego Zenona Sieńko, który wyraził na to zgodę. 

Innych kandydatur nie zgłoszono. 

pkt 4b)
Radny Senior Czesław Warakomski zaproponował, aby komisja skrutacyjna składała się z trzech osób i zwrócił się z zapytaniem, czy są inne propozycje dotyczące składu liczbowego komisji.

W związku z tym, że nie zgłoszono innych propozycji, Radny Senior poddał pod głosowanie powołanie komisji w składzie trzyosobowym.

W wyniku jawnego głosowania Rada Powiatu jednomyślnie 19 głosami “za” ustaliła, że komisja skrutacyjna będzie składała się z trzech członków.

Radny Senior Czesław Warakomski poprosił o zgłaszanie radnych do składu komisji skrutacyjnej, która przeprowadzi tajne głosowanie w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu. 

Radny Witold Naumowicz zgłosił radnych Dariusza Bednarczyka i Jerzego Szczytko.

Radny Dariusz Szkiłądź zgłosił radną Jolantę Prostko. 

Radny Senior zwrócił się do zgłoszonych radnych z zapytaniem, czy wyrażają zgodę na kandydowanie do składu komisji skrutacyjnej. Wszystkie zgłoszone osoby zgodziły się. 

W związku z tym, iż innych kandydatur nie zgłoszono, Radny Senior poddał pod głosowanie powołanie komisji skrutacyjnej, do składu której zaproponowano ww. radnych.

W wyniku jawnego głosowania Rada Powiatu w Augustowie 17 głosami “za”, przy braku głosów przeciwnych i dwóch głosach “wstrzymujących się” powołała komisję skrutacyjną do przeprowadzenia wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu w składzie:
- Dariusz Bednarczyk,
- Jolanta Prostko,
- Jerzy Szczytko.  
 
Radny Senior poprosił członków komisji  skrutacyjnej o przystąpienie do pracy. 

pkt 4c)  
Czesław Warakomski poprosił o prezentację zgłoszonych kandydatów na Przewodniczącego Rady Powiatu w kolejności alfabetycznej. Sylwetkę kandydata może przedstawić on sam lub osoba, która go zgłosiła.  
 
Radny Roman Krzyżopolski poinformował, że uważa, iż nie ma na sali obrad osób, które nie znałyby go, a prezentacja jego kandydatury została przedstawiona na sesji Rady w dniu 27 listopada 2006 r. przy pierwszym głosowaniu w sprawie wyboru na Przewodniczącego Rady Powiatu. Przypomniał, że ma 46 lat, jest żonaty, wyznania katolickiego. Pracuje w Urzędzie Miejskim w Augustowie jako kierownik Wydziału Edukacji, a w ostatniej kadencji był Radnym Powiatu Augustowskiego i Przewodniczącym Rady.

Radny Zenon Sieńko poinformował, że od 35 lat jest pracownikiem Urzędu Gminy w Sztabinie. Przez 10 lat pełnił funkcję radnego tej Gminy do momentu zmiany ustawy o samorządzie gminnym, zgodnie z którą pracownik urzędu gminy, nie może być jednocześnie radnym gminy. W tym przez dwie kadencje był Przewodniczącym Rady Gminy Sztabin i delegatem na sejmik samorządowy Województwa Suwalskiego. Następnie został wybrany na radnego Rady Powiatu w Augustowie i był członkiem Zarządu Powiatu. Poinformował, że ma 58 lat, jest wdowcem i posiada średnie wykształcenie.   

Do zaprezentowanych kandydatów nie zgłoszono żadnych pytań.

pkt 4d)  
Radny Senior Czesław Warakomski poprosił komisję skrutacyjną o rozdanie kart do głosowania i przedstawienie zasad głosowania.     

Radny Jerzy Szczytko przewodniczący komisji skrutacyjnej przedstawił zasady głosowania w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu w Augustowie. Zasady te były następujące:
 
1) Zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym wybór Przewodniczącego Rady Powiatu w Augustowie następuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady Powiatu.

2) Karta do głosowania opatrzona jest pieczęcią Rady Powiatu w Augustowie oraz podpisami członków komisji skrutacyjnej.

3) Na karcie do głosowania w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu umieszczono dwa nazwiska zgłoszonych kandydatów w kolejności alfabetycznej. Przy nazwisku każdego kandydata znajdują sie trzy kratki z możliwością oddania głosu „ZA”, „PRZECIW” lub „WSTRZYMUJĘ SIĘ”.

4) Każdy z radnych ma dwa głosy, po jednym na każdego kandydata.

5) Przy nazwisku danego kandydata każdy z radnych stawia znak „X” tylko w jednej kratce.  

6) Postawienie znaku “X” więcej niż w jednej kratce przy nazwisku kandydata oraz nie postawienie znaku „X” w żadnej kartce przy nazwisku kandydata powoduje nieważność głosu, przysługującego na tego kandydata. 

7) Radni wyczytywani z listy w porządku alfabetycznym przez członka komisji skrutacyjnej wrzucają do urny wypełnione karty do głosowania.  

Przewodniczący komisji skrutacyjnej dodał, że na sali obrad zostało wydzielone stanowisko do tajnego głosowania. Radni mogą wypełnić na swoim miejscu kartę do głosowania lub też oddać głos korzystając z przygotowanego parawanu, a następnie wrzucić kartę do urny.     

Radny Kazimierz Skokowski stwierdził, że radni powinni głosować wypełniając otrzymaną kartę do głosowania w wydzielonym miejscu za parawanem, po czym wrzucić kartę do urny. 

Radny Zenon Sieńko poinformował, że ma zastrzeżenia odnośnie sformułowania karty do głosowania. Stwierdził, że skoro jest dwóch kandydatów to na karcie należałoby umieścić dwie kratki po jednej przy nazwisku każdego kandydata. Radni głosowaliby poprzez postawienie znaku w kratce przy nazwisku kandydata, za którego wyborem się opowiadają, a na Przewodniczącego Rady Powiatu zostałby wybrany kandydat, który uzyskał największą liczbę głosów. Umieszczenie w tej sytuacji  na karcie więcej kratek przy każdym kandydacie komplikuje głosowanie. Natomiast w przypadku zgłoszenia jednego kandydata np. na stanowisko Starosty, zastosowanie zaproponowanej formy karty byłoby właściwe.    

Radny Roman Krzyżopolski, zwracając się do radnego Zenona Sieńko, poinformował, że karta do głosowania została opracowana w sposób zgodny z wnioskiem opozycyjnych  radnych, a także z ustaleniami przyjętymi na spotkaniu radnych w dniu 17 stycznia 2007 r., w związku z czym uwzględnia ona możliwość oddania głosu „za”, „przeciw” i „wstrzymuję się”. W nawiązaniu do wniosku radnego Kazimierza Skokowskiego, stwierdził, że radny ma przywilej głosowania tajnego, natomiast nie ma obowiązku czynienia tego w „zatajnionym” miejscu. Jeśli jednak radny chce głosować w taki sposób, może skorzystać z przygotowanego parawanu.

Radny Senior Czesław Warakomski w związku z powyższymi wypowiedziami dodał, że każdy radny będzie miał zapewnioną możliwość tajnego głosowania w wydzielonym miejscu za parawanem i niezbędny czas aby to uczynić, a następnie zapytał radnego Kazimierza Skokowskiego czy podtrzymuje swój wniosek.   

Radny Kazimierz Skokowski poinformował, że podtrzymuje swój wniosek, zgodnie z którym każdy radny powinien głosować za parawanem, przez co uniknie presji ze strony pozostałych radnych.    

Radny Senior stwierdził, iż należy poddać pod głosowanie wniosek radnego Kazimierza Skokowskiego. Przypomniał, że zgłoszono również wniosek, zgodnie z którym radny może wypełnić kartę do głosowania za parawanem lub też może głosować w dowolnym miejscu.

Radny Władysław Rukściński poinformował, że przychyla się do wniosku radnego Kazimierza Skokowskiego i uważa, że każdy radny powinien podejść do parawanu, za którym wypełni kartę do głosowania. 
     
W głosowaniu jawnym za wnioskiem radnego Kazimierza Skokowskiego głosowało sześciu radnych, dziesięciu radnych było przeciwnych i trzech radnych wstrzymało się od głosu.

Radny Senior Czesław Warakomski stwierdził, że w wyniku jawnego głosowania ww. wniosek został odrzucony w związku z czym bezprzedmiotowe jest przeprowadzanie głosowania nad drugim wnioskiem zgłoszonym w tej sprawie.  Dlatego też radny ma możliwość wyboru, czy będzie głosować za parawanem, czy też wypełni kartę do głosowania w dowolnym miejscu, a następnie wrzuci ją do urny.

Radny Senior poinformował, że podda pod głosowanie wniosek zgłoszony przez radnego Zenona Sieńko dotyczący karty do głosowania. Przypomniał, że karty zostały przygotowane w taki sposób, gdyż dotyczył tego jeden z zarzutów zgłoszonych przez sześciu radnych we wniosku skierowanym do Wojewody. Dodał, że sformułowanie karty nie ma wpływu na sposób, w jaki radni będą głosować, aczkolwiek karta zaproponowana przez radnego Zenona Sieńko uprościłaby głosowanie.

Radny Zenon Sieńko na przykładzie wyborów do rady poinformował, że jeżeli z jednomandatowego okręgu ma zostać wybrany jeden radny spośród kilku kandydatów, to na karcie do głosowania przy nazwisku każdego kandydata znajduje się jedna kratka i głosuje się   poprzez postawienie znaku „X” przy nazwisku tego kandydata, którego kandydaturę się popiera. Stwierdził, że w przypadku zgłoszenia dwóch kandydatów na Przewodniczących Rady, taka formuła karty powinna być zastosowana. Wyjaśnił, że zarzut podnoszony we wniosku do Wojewody w sprawie sformułowania karty do głosowania dotyczył jedynie głosowania na jednego kandydata np. na stanowisko Starosty, Wicestarosty, gdzie należy zapewnić możliwość oddania głosu „za”, „przeciw” lub „wstrzymuję się”.

Radny Roman Krzyżopolski poprosił o rozdanie kart do głosowania.

Członek komisji skrutacyjnej radny Dariusz Bednarczyk rozdał wszystkim radnym przygotowane przez komisję karty do głosowania. 
 
Radny Władysław Rukściński poprosił o zabranie głosu w tej sprawie przez radcę prawnego i wyjaśnienie zasad głosowania.

W głosowaniu jawnym za przygotowaniem nowych kart do głosowania, na których przy nazwisku każdego z dwóch kandydatów zostałaby umieszczona jedna kratka, zgodnie z wnioskiem zgłoszonym przez radnego Zenona Sieńko, nie głosował żaden radny, 13 radnych było przeciwnych, 6 radnych wstrzymało się od głosu.  

Radny Senior Czesław Warakomski stwierdził, że wniosek radnego Zenona Sieńko został odrzucony, a następnie poddał pod głosowanie kartę do głosowania zaproponowaną przez komisję skrutacyjną.

W głosowaniu jawnym za przyjęciem karty do głosowania w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu w Augustowie, na której przy nazwisku każdego z dwóch zgłoszonych kandydatów umieszczono trzy kratki z możliwością głosowania „za”, „przeciw” lub „wstrzymania się od głosu”, głosowało 18 radnych, 1 radny był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.    
 
Radny Senior Czesław Warakomski poprosił komisję skrutacyjną o ponowne przedstawienie zasad głosowania. Dodał również, że jeśli będzie taka potrzeba, to zgodnie z prośbą radnego Władysława Rukścińskiego głos zabierze radca prawny. 

Radny Jerzy Szczytko przewodniczący komisji skrutacyjnej ponownie odczytał zasady głosowania w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu (załącznik nr 6 do protokołu).

Radny Dariusz Szkiłądź zgłosił wniosek o umieszczenie na karcie do głosowania zapisu, zgodnie z którym w przypadku postawienia znaku „X” w kratce z głosem „za” przy nazwiskach obu kandydatów, głos uznaje się za nieważny.

Radny Czesław Warakomski powiedział, że „jeżeli nie jest to zapisane, to się nie kłóci zupełnie, gdyż wybieramy jednego przewodniczącego”.

Radny Roman Krzyżopolski powiedział, że jest za wnioskiem radnego Dariusza Szkiłądzia i zaproponował dopisanie na karcie, że w przypadku oddania głosu „za” dwoma kandydatami głos jest nieważny.

Radny Czesław Warakomski powiedział, że nie są to wnioski konieczne, gdyż to, że wybieramy jednego przewodniczącego wyklucza możliwość głosowania „za” dwoma kandydatami ze względu na zasady logiki.  Wyjaśnił, że głos będzie ważny kiedy radny postawi znak „x”tylko w jednej kratce przy nazwisku każdego z dwóch kandydatów, z tym że może głosować „za” tylko za jednym kandydatem. Natomiast jeśli postawi w obu przypadkach znak „x” w kratce z głosem „przeciw” lub „wstrzymuję się” głos będzie ważny.     
 
Radni wyczytywani w kolejności alfabetycznej przez członka komisji skrutacyjnej radnego Dariusza Bednarczyka podchodzili i wrzucali do urny już wypełnione karty do głosowania lub oddawali głos za parawanem w wydzielonym do tego miejscu, po czym wrzucali karty do urny.

Nikt z radnych nie zgłosił żadnych uwag co do sposobu przeprowadzenia głosowania.

Radny Senior ogłosił 10 minut przerwy.

Przerwa
Po wznowieniu obrad i przeliczeniu głosów przez komisję skrutacyjną Radny Senior Czesław Warakomski poprosił o przedstawienie wyników głosowania.

Radny Jerzy Szczytko przewodniczący komisji skrutacyjnej odczytał protokół komisji skrutacyjnej z przeprowadzonego głosowania tajnego w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu w Augustowie o następującej treści:

 “Komisja Skrutacyjna w składzie:
- Jerzy Józef Szczytko - Przewodniczący komisji,
- Jolanta Prostko - członek,
- Bednarczyk Dariusz - członek

stwierdza, co następuje:
1. W obradach sesji Rady Powiatu według listy obecności bierze udział 19  radnych.
2. W głosowaniu tajnym wzięło udział 19 radnych, wstrzymało się od głosowania zero radnych.
3. Komisja stwierdza, że na 19 oddanych kart do głosowania w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu w Augustowie głosów ważnych oddano 19, nieważnych nie było.
4. W wyniku tajnego głosowania za wyborem:
1)  Krzyżopolskiego Romana głosowało 13 radnych,
      przeciw głosowało 6 radnych, 
      wstrzymało się od głosu zero radnych.   
2) Sieńko Zenona głosowało 6 radnych,
    przeciw głosowało 13 radnych,
wstrzymało się od głosu zero radnych.
5. Wybór Przewodniczącego Rady Powiatu następuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady, która wynosi 10.
6. Komisja Skrutacyjna stwierdziła, że w wyniku tajnego głosowania Rada Powiatu w Augustowie bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady wybrała Pana Romana Krzyżopolskiego na Przewodniczącego Rady Powiatu w Augustowie”.
(protokół podpisany przez członków komisji wraz z kartami do głosowania umieszczonymi w zaklejonej kopercie stanowi załącznik nr 7 do protokołu).

pkt 4e) 
Radny Senior odczytał treść projektu uchwały w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu w Augustowie, a następnie zwrócił sie z zapytaniem do radcy prawnego, czy podjęcie ww. uchwały wymaga przeprowadzenia głosowania.

Tadeusz Pieślak radca prawy wyjaśnił, że powyższa uchwała stwierdza wybór na Przewodniczącego Rady Powiatu i ma charakter deklaratoryjny, w związku z czym nie wymaga  głosowania.

Radny Czesław Warakomski na podstawie protokołu komisji skrutacyjnej stwierdził, że Rada Powiatu w Augustowie podjęła uchwałę w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu w Augustowie (uchwała nr 18/IV/07 stanowi załącznik nr 8 do protokołu). 

Następnie złożył gratulacje radnemu Romanowi Krzyżopolskiemu w związku z wyborem na Przewodniczącego Rady Powiatu, życząc sukcesów i owocnej pracy na rzecz całej społeczności powiatowej.

Roman Krzyżopolski Przewodniczący Rady Powiatu podziękował wszystkim radnym, którzy oddali na niego swoje głosy.  Przypomniał, że w związku z wyborem na Przewodniczącego Rady już w dniu 27 listopada 2006 r. deklarował, iż będzie czynił wszystko dla dobra powiatu augustowskiego i zgodnie z prawem wypełniał obowiązki związane z jego funkcją.    

Ad. pkt 5)
Radny Senior Czesław Warakomski przekazał dalsze prowadzenie obrad wybranemu Przewodniczącemu Rady Powiatu Romanowi Krzyżopolskiemu.         

Radna Małgorzata Bielang na podstawie §49 i §50 Statutu Powiatu Augustowskiego zgłosiła ustnie Przewodniczącemu Rady Powiatu w Augustowie, a następnie przedłożyła w formie pisemnej informację o powstaniu Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości wraz z podaniem nazwisk członków Klubu i regulaminem działania Klubu PiS (załącznik nr 9 do protokołu).  

Roman Krzyżopolski Przewodniczący Rady Powiatu powiedział, że Statut Powiatu Augustowskiego jasno określa warunki założenia klubu radnych, a także wymagane dokumenty i usankcjonowanie Klubu PiS nastąpi na następnej sesji. Natomiast w dniu dzisiejszym zgłoszenie powstania klubu jest tylko do wiadomości Rady Powiatu. 

Radna Małgorzata Bielang poprosiła o zabranie głosu w tej sprawie przez radcę prawnego.

Tadeusz Pieślak radca prawny wyjaśnił, że klub istnieje z chwilą założenia go i zgłoszenie faktu powstania klubu radnych nie musi nastąpić na sesji Rady. Sprawa ta nie podlega zajęciu stanowiska przez Radę Powiatu w drodze głosowania.    
 
Roman Krzyżopolski powiedział, że „rozumiem, że Państwo zmierzacie do wyboru członków pewnej komisji, o czym my wiemy i czego nie trzeba ukrywać. Państwo chcecie jak gdyby usankcjonować prawo statutowe, więc po co takie podchody robić”.
   
Ad. pkt 6)
Roman Krzyżopolski Przewodniczący Rady Powiatu poinformował, że zgodnie z §11 Statutu Powiatu Augustowskiego Rada Powiatu wybiera ze swego grona jednego lub dwóch wiceprzewodniczących bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.    
 
pkt 6a)
Przewodniczący Rady Powiatu poprosił radnych o zajęcie stanowiska w sprawie ustalenia liczby Wiceprzewodniczących Rady Powiatu, którzy zostaną wybrani.

Radny Władysław Rukściński zaproponował wybór jednego Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu. Stwierdził, że Pan Przewodniczący Rady Powiatu jest na tyle doświadczoną osobą, iż  wybór jednego jego zastępcy jest wystarczający. Ponadto jest to wskazane ze względu na kondycję finansową powiatu.   

Radny Witold Naumowicz zgłosił wniosek w sprawie wyboru dwóch Wiceprzewodniczących Rady Powiatu. Poinformował, iż uważa, że w związku z obecną sytuacją powiatu, a także doświadczeniami z poprzedniej kadencji Rady Powiatu, niezbędne jest powołanie dwóch osób na to stanowisko. Ponadto dieta ryczałtowa przysługująca Wiceprzewodniczącemu Rady nie spowoduje dużego obciążenia finansowego powiatu. 

Radna Małgorzata Bielang wyraziła swoje poparcie dla wniosku zgłoszonego przez radnego Władysława Rukścińskiego dotyczącego wyboru jednego wiceprzewodniczącego, szczególnie z uwagi na trudną sytuację ekonomiczną powiatu.   
W głosowaniu jawnym za wyborem jednego Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu w Augustowie zgodnie z wnioskiem radnego Władysława Rukścińskiego głosowało 5 radnych, 13 radnych było przeciwnych, jeden radny wstrzymał się od głosu. 

W głosowaniu jawnym za wyborem dwóch Wiceprzewodniczących Rady Powiatu w Augustowie zgodnie z wnioskiem radnego Witolda Naumowicza głosowało 13 radnych, 5 radnych było przeciwnych, jeden radny wstrzymał sie od głosu.   

Roman Krzyżopolski stwierdził, że Rada Powiatu ustaliła, iż ze swego grona będzie wybierała dwóch Wiceprzewodniczących Rady Powiatu.   

pkt 6b)
Roman Krzyżopolski poprosił o zgłaszanie kandydatów na Wiceprzewodniczących Rady Powiatu w Augustowie.

Radny Franciszek Wiśniewski zgłosił kandydatury radnych: Krystyny Grajewskiej oraz Roberta Jagłowskiego. Dodał, iż kandydatury zgłoszonych radnych prezentował na pierwszej sesji Rady Powiatu, w związku z czym poinformował, iż nie będzie ponownie ich przedstawiał.      

Radna Małgorzata Bielang w imieniu Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości  zgłosiła kandydaturę Kazimierza Skokowskiego.

Roman Krzyżopolski zwrócił się z zapytaniem do zgłoszonych osób, czy wyrażają zgodę na kandydowanie.

Wszyscy zgłoszeni radni zgodzili się kandydować na Wiceprzewodniczących Rady Powiatu.  

Innych kandydatur nie zgłoszono, w związku z czym Przewodniczący Rady Powiatu zamknął listę zgłoszeń.

pkt. 6c)
Przewodniczący Rady Powiatu zaproponował, aby głosowanie w sprawie wyboru Wiceprzewodniczących Rady Powiatu przeprowadziła komisja skrutacyjna, która została powołana do przeprowadzenia wyboru Przewodniczącego. 
 
Innych propozycji nie zgłoszono. 

W głosowaniu jawnym Rada Powiatu w Augustowie 17 głosami “za”, przy braku głosów przeciwnych i dwóch głosach “wstrzymujących się” postanowiła, że głosowanie tajne w sprawie wyboru Wiceprzewodniczących Rady przeprowadzi komisja skrutacyjna w składzie :
- Jerzy Szczytko
- Jolanta Prostko,
- Dariusz Bednarczyk.

Przewodniczący Rady Powiatu poprosił komisję skrutacyjną o przystąpienie do pracy, przygotowanie kart do głosowania i zasad głosowania. 

pkt 6d)
Radni: Krystyna Grajewska, Robert Jagłowski i Kazimierz Skokowski w kolejności zaprezentowali swoje kandydatury.

Radna Krystyna Grajewska poinformowała, że z zawodu a także z zamiłowania jest psychologiem. Czuje się też twórcą poradnictwa psychologiczno-pedagogicznego na terenie  powiatu augustowskiego. Pomimo przejścia na emeryturę nadal pracuje zawodowo. Dodała, że jej zainteresowania psychologiczne są bardzo szerokie - zajmuje się psychologią rodziny, sądowniczą. W poprzedniej kadencji pełniła funkcję radnej powiatu.

Radny Robert Jagłowski

Radny Kazimierz Skokowski poinformował, że posiada duże doświadczenie w pracy w samorządzie, gdyż obecnie jest to trzecia kadencja, w której uzyskał mandat radnego. W pierwszej kadencji sprawował funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu w Augustowie. Był członkiem komisji rewizyjnych, a także pracował w samorządzie rolniczym.    

pkt 6e)
Radny Jerzy Szczytko przewodniczący komisji skrutacyjnej przedstawił zasady głosowania w sprawie wyboru Wiceprzewodniczących Rady Powiatu w Augustowie (załącznik nr 10 do protokołu). Zasady te były następujące:

1) Zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym wybór Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu w Augustowie następuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady Powiatu.

2) Karta do głosowania opatrzona jest pieczęcią Rady Powiatu w Augustowie oraz podpisami członków Komisji Skrutacyjnej.

3) Na karcie do głosowania w sprawie wyboru Wiceprzewodniczących Rady Powiatu umieszczono trzy  nazwiska zgłoszonych kandydatów w kolejności alfabetycznej. Przy nazwisku każdego kandydata znajduje się jedna kratka z możliwością oddania głosu „ZA”.

4) Każdy z radnych ma dwa głosy.

5) Radny stawia znak “X” przy nazwiskach kandydatów, na których głosuje. 

6) Postawienie znaku “X” więcej niż w dwóch kratkach powoduje nieważność głosu.  

7) Radni wyczytywani z listy  w porządku alfabetycznym przez członka komisji skrutacyjnej wrzucają do urny wypełnione karty do głosowania.  

Następnie przewodniczący komisji skrutacyjnej stwierdził, że do powyższych zasad głosowania należy dodać, iż nie postawienie na karcie do głosowania znaku „X” w kratce przy żadnym nazwisku, oznacza głos nieważny.

Roman Krzyżopolski Przewodniczący Rady Powiatu poprosił o rozdanie przygotowanych przez komisje skrutacyjna kart do głosowania.      
 
Członek komisji skrutacyjnej radny Dariusz Bednarczyk rozdał wszystkim radnym karty do głosowania w sprawie wyboru Wiceprzewodniczących Rady Powiatu w Augustowie.

Radny Władysław Rukściński zapytał, ile głosów przysługuje radnemu.

Roman Krzyżopolski wyjaśnił, że radny może postawić znak „X” dwukrotnie, gdyż należy dokonać wyboru dwóch Wiceprzewodniczących.

Radna Małgorzata Bielang zaproponowała, aby karta do głosowania została skonstruowana w taki sam sposób jak karta w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu. Zaproponowana karta w sprawie wyboru Wiceprzewodniczących zawiera możliwość głosowania tylko „za”, natomiast nie przewiduje oddania głosu „przeciw” i „wstrzymującego się”. Zapytała, czy skoro radnemu przysługują dwa głosy, a postawi znak „X” tylko przy nazwisku jednego kandydata, to czy głos będzie ważny.

Przewodniczący Rady Powiatu wyjaśnił, że głos będzie ważny jeśli postawi się znak „X” przy nazwisku jednego kandydata lub przy nazwiskach dwóch kandydatów, natomiast nieważność głosu będzie powodowało trzykrotne postawienie znaku „X”. 

W głosowaniu jawnym Rada Powiatu w Augustowie jednomyślnie 19 głosami „za” przyjęła kartę do głosowania w sprawie wyboru Wiceprzewodniczących Rady Powiatu w Augustowie, na której przy nazwisku każdego z trzech  zgłoszonych kandydatów umieszczono po jednej kratce z możliwością głosowania „za”.

Radni wyczytywani przez członka komisji skrutacyjnej radnego Dariusza Bednarczyka w kolejności alfabetycznej podchodzili i wrzucali do urny już wypełnione karty do głosowania lub oddawali głos za parawanem w wydzielonym do tego miejscu, po czym wrzucali karty do urny.

Nikt z radnych nie zgłosił żadnych uwag co do sposobu przeprowadzenia głosowania. 
 
Po przeliczeniu głosów przez komisję skrutacyjną Przewodniczący Rady Powiatu poprosił o przedstawienie wyników głosowania.

Radny Jerzy Szczytko przewodniczący komisji skrutacyjnej odczytał protokół komisji skrutacyjnej z przeprowadzonego głosowania tajnego w sprawie wyboru Wiceprzewodniczących Rady Powiatu w Augustowie o następującej treści:

 “Komisja Skrutacyjna w składzie:
- Jerzy Józef Szczytko  - Przewodniczący komisji
- Jolanta Prostko - członek
- Dariusz Bednarczyk - członek.
stwierdza, co następuje:
1.  W obradach sesji Rady Powiatu według listy obecności bierze udział 19  radnych.
2.  W głosowaniu tajnym wzięło udział 19 radnych, wstrzymało się od głosowania zero radnych.
3. Komisja stwierdza, że na 19 oddanych kart do głosowania w sprawie wyboru Wiceprzewodniczących Rady Powiatu w Augustowie głosów ważnych oddano 19, nieważnych zero.
4. W wyniku tajnego głosowania za wyborem:
1) Grajewskiej Krystyny głosowało 13 radnych,
2) Jagłowskiego Roberta głosowało 13 radnych.
3) Skokowskiego Kazimierza głosowało 6 radnych.
5. Wybór Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu następuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady, która wynosi 10.
6. Komisja Skrutacyjna stwierdziła, że w wyniku tajnego głosowania Rada Powiatu w Augustowie bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady na Wiceprzewodniczących Rady Powiatu w Augustowie wybrała:
      Grajewską Krystynę
      Jagłowskiego Roberta”. 
(protokół podpisany przez członków komisji wraz z kartami do głosowania umieszczonymi w zaklejonej kopercie stanowi załącznik nr 11 do protokołu).
 

pkt 6 f)
Na podstawie protokołu komisji skrutacyjnej Przewodniczący Rady Powiatu Roman Krzyżopolski stwierdził, że Rada Powiatu podjęła uchwałę w sprawie wyboru Wiceprzewodniczących Rady Powiatu w Augustowie (uchwała Nr 19/IV/07 stanowi załącznik nr 12 do protokołu).   

Ad. pkt 7)
Roman Krzyżopolski Przewodniczący Rady Powiatu poinformował, że zgodnie z art. 27ust. 2 ustawy o samorządzie powiatowym Rada Powiatu wybiera Starostę bezwzględną większością głosów ustawowego składu Rady, w głosowaniu tajnym. Wybrany Starosta pełni jednocześnie funkcję Przewodniczącego Zarządu.   

pkt 7a)
Przewodniczący Rady Powiatu poprosił o zgłaszanie kandydatów na stanowisko Starosty Augustowskiego.

Radny Jerzy Szczytko zgłosił na Starostę Augustowskiego radnego Franciszka Wiśniewskiego. Poinformował, że  kandydaturę tę uzasadniał na pierwszej sesji Rady Powiatu.

Radny Władysław Rukściński zgłosił kandydaturę radnego Dariusza Szkiłądzia. Poinformował, że jest to człowiek dynamiczny, wykształcony, który ma światłe spojrzenie na wiele spraw i „powiatowi doskonale się przyda”.

Innych kandydatur nie zgłoszono, z związku z czym Przewodniczący Rady Powiatu zamknął listę zgłoszeń. 

Roman Krzyżopolski zwrócił się z zapytaniem do zgłoszonych kandydatów, czy wyrażają zgodę na kandydowanie.

Radni Dariusz Szkiłądź i Franciszek Wiśniewski w kolejności alfabetycznej oświadczyli, że wyrażają zgodę na kandydowanie na stanowisko Starosty Augustowskiego.  

pkt 7b)
Przewodniczący Rady Powiatu zaproponował, aby głosowanie w sprawie wyboru Starosty Augustowskiego przeprowadziła komisja skrutacyjna, która przeprowadziła dwie poprzednie procedury głosowań.  
 
W związku z tym, iż nie zgłoszono innych propozycji Przewodniczący Rady zapytał członków komisji skrutacyjnej, czy wyrażają wolę dalszej pracy w komisji. Wszyscy członkowie  zgodzili się.  

W głosowaniu jawnym Rada Powiatu w Augustowie jednomyślnie 19 głosami “za” postanowiła, że głosowanie tajne w sprawie wyboru Starosty Augustowskiego przeprowadzi komisja skrutacyjna w składzie :
- Jerzy Szczytko,
- Jolanta Prostko,
- Dariusz Bednarczyk.

Roman Krzyżopolski poprosił komisję skrutacyjną o przystąpienie do pracy.

Radny Jerzy Szczytko przewodniczący komisji skrutacyjnej zwrócił się do radnych z zapytaniem, czy karta do głosowania w sprawie wyboru Starosty Augustowskiego ma być skonstruowana w taki sam sposób jak w przypadku przeprowadzonego głosowania tajnego dotyczącego wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu, czy też Wiceprzewodniczących Rady Powiatu.

Radny Czesław Warakomski zaproponował, aby karta do głosowania w sprawie wyboru Starosty została opracowana w taki sam sposób jak w przypadku głosowania na Wiceprzewodniczących Rady tj. po jednej kratce przy nazwisku każdego z dwóch zgłoszonych kandydatów.

Radny Władysław Rukściński wyraził swoje poparcie dla powyższej propozycji i stwierdził, że taka formuła karty uprości przeprowadzenie głosowania.

Innych propozycji nie zgłoszono.

W głosowaniu jawnym za przyjęciem karty do głosowania w formie zaproponowanej przez radnego  Czesława Warakomskiego, głosowało 17 radnych, nikt nie był przeciwny i dwóch radnych wstrzymało się od głosu.  

Przewodniczący Rady Powiatu poprosił komisję skrutacyjną o przygotowanie kart do głosowania.
Następnie poinformował, że w dniu dzisiejszym podczas obrad Sejmu RP była rozpatrywana kwestia budowy obwodnicy Augustowa. W debacie zabrali głos również parlamentarzyści Ziemi Podlaskiej - Pan Marek Strzaliński i Andrzej Fedorowicz, którzy w swoich wystąpieniach z determinacją wskazywali, że powinien nastąpić czas rozstrzygnięć i decyzji w tej sprawie.  

pkt 7c)
Roman Krzyżopolski poprosił kandydatów na stanowisko Starosty Augustowskiego o zaprezentowanie swojej osoby.

Obaj zgłoszeni kandydaci - Dariusz Szkiłądź i Franciszek Wiśniewski oświadczyli, iż swoje autoprezentacje przedstawiali na pierwszej sesji Rady Powiatu.  

pkt 7d)  
Roman Krzyżopolski Przewodniczący Rady Powiatu poprosił komisję skrutacyjną o rozdanie kart do głosowania i przedstawienie zasad głosowania tajnego w sprawie wyboru Starosty Augustowskiego.

Członek Komisji Dariusz Bednarczyk rozdał radnym przygotowane karty do głosowania. Natomiast radny Jerzy Szczytko przewodniczący komisji skrutacyjnej przedstawił zasady głosowania, które były następujące: 

1) Zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym wybór Starosty następuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu Rady Powiatu. W przypadku Rady Powiatu w Augustowie liczba ta wynosi 10.

2) Karta do głosowania opatrzona jest pieczęcią Rady Powiatu w Augustowie oraz podpisami członków Komisji Skrutacyjnej.

3) Na karcie do głosowania w sprawie wyboru Starosty Augustowskiego umieszczono dwa nazwiska zgłoszonych kandydatów w kolejności alfabetycznej. Przy nazwisku każdego kandydata umieszczono jedną kratkę z możliwością oddania głosu „ZA”.

4) Każdy z radnych ma jeden głos.

5) Każdy z radnych stawia znak „X” w kratce przy nazwisku kandydata, na którego głosuje. 

6) Postawienie znaku „X” więcej niż w jednej kratce powoduje nieważność głosu.

7) Radni wyczytywani z listy w porządku alfabetycznym przez członka komisji skrutacyjnej wrzucają do urny wypełnione karty do głosowania.
(zasady głosowania stawią załącznik nr 13 do protokołu)   

W związku z tym, iż nie zgłoszono żadnych pytań, Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad kartą oraz zasadami głosowania w sprawie wyboru Starosty Augustowskiego.

W głosowaniu jawnym Rada Powiatu w Augustowie 16 glosami „za”, przy braku głosów „przeciwnych” i 3 głosach „wstrzymujących się” przyjęła opracowaną przez komisję skrutacyjną kartę do głosowania oraz zatwierdziła zaproponowane zasady głosowania.

Głosowanie odbywało się w taki sam sposób jak w przypadku wyboru Przewodniczącego i Wiceprzewodniczących Rady Powiatu. Członek komisji skrutacyjnej radny Dariusz Bednarczyk w kolejności alfabetycznej wyczytywał radnych, którzy podchodzili i wrzucali do urny już wypełnione karty do głosowania lub oddawali głos za parawanem w wydzielonym do tego miejscu, a następnie wrzucali karty do urny.

Nikt z radnych nie zgłosił uwag co do sposobu przeprowadzenia głosowania. 
 
Po przeliczeniu głosów przez komisję skrutacyjną Roman Krzyżopolski poprosił o przedstawienie wyników głosowania. 

Radna Jolanta Prostko odczytała treść protokołu komisji skrutacyjnej z przeprowadzonego głosowania tajnego w sprawie wyboru Starosty Augustowskiego o następującej treści:

 “Komisja Skrutacyjna w składzie:
- Jerzy Szczytko - Przewodniczący komisji,
- Jolanta Prostko - członek,
- Dariusz Bednarczyk - członek
stwierdza, co następuje:
1. W obradach sesji Rady Powiatu według listy obecności bierze udział 19  radnych.
2. W głosowaniu tajnym wzięło udział 19 radnych, wstrzymało się od głosowania zero radnych.
3. Komisja stwierdza, że na 19 oddanych kart do głosowania w sprawie wyboru Starosty Augustowskiego głosów ważnych oddano 19, nieważnych zero.
4. W wyniku tajnego głosowania „za” wyborem:
       Szkiłądzia Dariusza Jana głosowało 6 radnych,
       Wiśniewskiego Franciszka głosowało 13 radnych.
5. Wybór Starosty Augustowskiego następuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu Rady. W przypadku Rady Powiatu w Augustowie, która wynosi 10.
6. Komisja Skrutacyjna stwierdziła, że w wyniku tajnego głosowania Rada Powiatu w Augustowie bezwzględną większością głosów ustawowego składu Rady wybrała Wiśniewskiego Franciszka na stanowisko Starosty Augustowskiego”.
(protokół podpisany przez członków komisji wraz z kartami do głosowania umieszczonymi w zaklejonej kopercie stanowi załącznik nr 14 do protokołu).  

pkt 7e)
Na podstawie protokołu komisji skrutacyjnej Przewodniczący Rady Powiatu Roman Krzyżopolski stwierdził, że Rada Powiatu podjęła uchwałę w sprawie wyboru Starosty Augustowskiego (uchwała Nr 20/IV/07 stanowi załącznik nr 15 do protokołu).
Następnie złożył gratulacje nowo wybranemu Staroście Franciszkowi Wiśniewskiemu.  
 
Franciszek Wiśniewski Starosta Augustowski podziękował wszystkim, którzy niego głosowali. Dodał, że to podziękowanie jest tym głębsze, gdyż zarówno stanowisko jak i jego osoba została poddana presji medialnej, trwającej dwa miesiące.  Z uwagi na to, iż wynik dzisiejszych wyborów jest taki sam, stwierdził, że ci którzy oddali na niego głos „są ludźmi, którzy wiedzieli, co robią 27 listopada; są to ludzie honoru” i za to im dziękuje.

Przewodniczący Rady Powiatu ogłosił 15 minut przerwy w obradach.

Przerwa

Po wznowieniu obrad przystąpiono do realizacji kolejnych punktów porządku sesji.

Ad. pkt 8)  
Przewodniczący Rady Powiatu poinformował, że zgodnie z art. 27 ust. 3 ustawy o samorządzie powiatowym Rada Powiatu wybiera Wicestarostę na wniosek Starosty zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady, w głosowaniu tajnym. Wybrany Wicestarosta jest również członkiem Zarządu Powiatu.  

pkt 8a)
Starosta Augustowski Franciszek Wiśniewski zgłosił kandydaturę radnego Jarosława Szlaszyńskiego na stanowisko Wicestarosty. Kandydaturę tę uzasadniał  w dniu 27 listopada 2006 r. w związku z czym uważa, iż w dniu dzisiejszym nie ma potrzeby ponownej prezentacji.

Przewodniczący rady Powiatu zwrócił się z zapytaniem do zgłoszonego kandydata, czy wyraża zgodę na kandydowanie.

Radny Jarosław Szlaszyński oświadczył, że zgadza się kandydować na stanowisko Wicestarosty Augustowskiego.  

pkt 8b)
Roman Krzyżopolski zaproponował, aby głosowanie w sprawie wyboru Wicestarosty Augustowskiego przeprowadziła komisja skrutacyjna, która przeprowadziła trzy poprzednie procedury głosowań.  
 
W związku z tym, iż nie zgłoszono innych propozycji, Przewodniczący Rady Powiatu zwrócił się z zapytaniem do członków komisji skrutacyjnej, czy wyrażają wolę dalszej pracy i przeprowadzenia czynności związanych z głosowaniem. Wszyscy członkowie komisji zgodzili się.

W głosowaniu jawnym Rada Powiatu w Augustowie jednomyślnie 19 głosami “za” postanowiła, że głosowanie tajne w sprawie wyboru Wicestarosty Augustowskiego przeprowadzi komisja skrutacyjna w składzie :
- Jerzy Szczytko,
- Jolanta Prostko,
- Dariusz Bednarczyk.

pkt 8c)
Starosta Augustowski nie dokonywał ponownej prezentacji kandydata na stanowisko Wicestarosty, gdyż jego osobę przedstawił na pierwszej sesji Rady Powiatu.

pkt 8d)
Radny Jerzy Szczytko przewodniczący komisji skrutacyjnej przedstawił zasady głosowania w sprawie wyboru Wicestarosty Augustowskiego. Zasady te były następujące:

1) Zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym Rada Powiatu wybiera Wicestarostę na wniosek Starosty zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady Powiatu.

2) Karta do głosowania opatrzona jest pieczęcią Rady Powiatu w Augustowie oraz podpisami członków Komisji Skrutacyjnej .

3) Na karcie do głosowania w sprawie wyboru Wicestarosty Augustowskiego przy nazwisku kandydata umieszczono trzy kratki z możliwością oddania głosu „ZA”, „PRZECIW” lub „WSTRZYMUJĘ SIĘ”.

4) Każdy z radnych stawia  na karcie do głosowania znak “X” w jednej z kratek.

5) Postawienie znaku „X” więcej niż w jednej kratce oraz nie postawienie znaku “X” w żadnej kratce oznacza głos nieważny. 

6) Radni wyczytywani z listy w porządku alfabetycznym przez członka komisji skrutacyjnej wrzucają do urny wypełnione karty do głosowania.  
(zasady głosowania wraz z podpisami członków komisji skrutacyjnej stanowią załącznik nr 16 do protokołu)

Członek Komisji Dariusz Bednarczyk rozdał radnym przygotowane karty do głosowania.

Radny Zenon Sieńko stwierdził, że karta do głosowania w sprawie wyboru Wicestarosty została opracowana w sposób właściwy.

W głosowaniu jawnym Rada Powiatu jednomyślnie 19 głosami „za” zaproponowaną przez komisję skrutacyjną formę karty do głosowania w sprawie wyboru Wicestarosty Augustowskiego.

Radny Dariusz Bednarczyk wyczytywał w kolejności alfabetycznej nazwiska radnych, którzy głosowali wypełniając kartę na swoim miejscu lub korzystając z parawanu, którą następnie wrzucali do urny. 
 
Nikt z radnych nie zgłosił żadnych uwag co do sposobu przeprowadzenia głosowania.

Po przeliczeniu głosów przez komisję skrutacyjną przewodniczący komisji radny Jerzy Szczytko odczytał protokół z przeprowadzonego głosowania tajnego w sprawie wyboru Wicestarosty Augustowskiego o następującej treści:
 “Komisja Skrutacyjna w składzie:
- Jerzy Szczytko - Przewodniczący komisji
- Jolanta Prostko - członek
- Dariusz Bednarczyk - członek.
stwierdza, co następuje:
1.  W obradach sesji Rady Powiatu według listy obecności bierze udział 19  radnych.
2.  W głosowaniu tajnym wzięło udział 19 radnych, wstrzymało się od głosowania zero radnych.
3.  Komisja stwierdza, że na 19 oddanych kart do głosowania w sprawie wyboru Wicestarosty Augustowskiego głosów ważnych oddano 19, nieważnych zero.
4. W wyniku tajnego głosowania za wyborem Szlaszyńskiego Jarosława głosowało 19 radnych, przeciw głosowało zero radnych, wstrzymało się od głosu zero radnych.
5. Wybór Wicestarosty Augustowskiego następuje zwykłą większością głosów w obecności conajmniej połowy ustawowego składu Rady.
6.  Komisja Skrutacyjna stwierdziła, że w wyniku tajnego głosowania Rada Powiatu w Augustowie zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady wybrała Szlaszyńskiego Jarosława  na stanowisko Wicestarosty Augustowskiego”.
(protokół podpisany przez członków komisji wraz z kartami do głosowania umieszczonymi w zaklejonej kopercie stanowi załącznik nr 17 do protokołu)
 
pkt 8e)
Na podstawie protokołu komisji skrutacyjnej Przewodniczący Rady Powiatu stwierdził, że Rada Powiatu w Augustowie podjęła uchwałę w sprawie wyboru Wicestarosty Augustowskiego (uchwała Nr  21/IV/07 stanowi załącznik nr 18 do protokołu).
Następnie złożył gratulacje nowo wybranemu Wicestaroście.

Jarosław Szlaszyński Wicestarosta Augustowski podziękował radym za zaufanie.

Ad. pkt 9)
Przewodniczący Rady Powiatu poinformował, że zgodnie z art. 27 ust. 3 ustawy o samorządzie powiatowym Rada Powiatu wybiera członków Zarządu Powiatu na wniosek Starosty zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady, w głosowaniu tajnym.

pkt 9a)
Starosta Augustowski Franciszek Wiśniewski na członków Zarządu Powiatu w Augustowie zgłosił kandydatury radnych:
- Adama Medykiewicza,
- Zbigniewa Szymańskiego,
- Witolda Naumowicza
Poinformował, że dwie pierwsze kandydatury przedstawiał na sesji Rady Powiatu w dniu 27 listopada 2006r. Natomiast odnośnie osoby radnego Witolda Naumowicza powiedział, że posiada on duże doświadczenie samorządowe. Przez okres poprzedniej kadencji Rady Powiatu pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów i zdobyta przez niego wiedza z pewnością będzie pomocna w pracy Zarządu. Ponadto kandydat ten dysponuje dużą ilością czasu, co jest bardzo istotne w sprawowaniu funkcji członka Zarządu Powiatu ze względu na intensywność pracy tego organu.      

Wszyscy zgłoszeni kandydaci wyrazili zgodę na kandydowanie.

pkt 9b)  
Roman Krzyżopolski zaproponował, aby głosowanie w sprawie wyboru członków Zarządu Powiatu w Augustowie przeprowadziła komisja skrutacyjna w dotychczasowym składzie. 
 
Nie zgłoszono innych propozycji, w związku z czym Przewodniczący Rady Powiatu zwrócił się z zapytaniem do członków komisji skrutacyjnej, czy wyrażają wolę dalszej pracy i przeprowadzenie procedury głosowania. Wszyscy członkowie komisji oświadczyli, że zgadzają się nadal pracować w komisji.

O godz. 13.40  radny Zenon Sieńko opuścił salę obrad, w związku z czym w dalszej części sesji uczestniczyło 18 radnych.

W głosowaniu jawnym Rada Powiatu w Augustowie jednomyślnie 18 głosami “za” postanowiła, że głosowanie tajne w sprawie wyboru członków Zarządu Powiatu w Augustowie przeprowadzi komisja skrutacyjna w dotychczasowym składzie tj:
- Jerzy Szczytko,
- Jolanta Prostko,
- Dariusz Bednarczyk.

pkt 9c)  - został zrealizowany w pkt 9b). 
 

pkt 9d)
Radna Jolanta Prostko przewodnicząca komisji skrutacyjnej przedstawiła przygotowane przez komisję zasady głosowania w sprawie wyboru członków Zarządu Powiatu w Augustowie. Zasady te były następujące:
1) Zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym Rada Powiatu wybiera członków Zarządu Powiatu na wniosek Starosty  zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady Powiatu.
2) Karta do głosowania opatrzona jest pieczęcią Rady Powiatu w Augustowie oraz podpisem Przewodniczącego Obrad.
3) Na karcie do głosowania w sprawie wyboru członków Zarządu Powiatu umieszczono w kolejności alfabetycznej trzy nazwiska zgłoszonych kandydatów. Przy każdym nazwisku umieszczono jedną kratkę.
4)  Każdy z radnych posiada trzy głosy.
5) Każdy z radnych stawia  na karcie do głosowania znak “X” w kratce przy nazwisku kandydata, co oznacza że opowiada się za jego wyborem.
6) Nie postawienie znaku “X” w kratce przy nazwisku kandydata oznacza głos przeciwny. 
7) Radni wyczytywani z listy  w porządku alfabetycznym przez członka komisji skrutacyjnej wrzucają do urny wypełnione karty do głosowania.  

Nikt z radnych nie zgłosił uwag co do przedstawionych zasad głosowania.

Radna Krystyna Grajewska członek komisji skrutacyjnej rozdała karty do głosowania wszystkim radnym, którzy przystąpili do głosowania, a następnie w kolejności alfabetycznej wrzucali karty do urny.

Nikt z radnych nie zgłosił żadnych uwag co do sposobu przeprowadzenia głosowania.

Po przeliczeniu głosów przez komisję skrutacyjną przewodnicząca komisji radna Jolanta Prostko odczytała protokół z przeprowadzonego głosowania tajnego w sprawie wyboru członków Zarządu Powiatu w Augustowie o następującej treści:

 “Komisja Skrutacyjna w składzie:
- Prostko Jolanta - Przewodniczący/a komisji
- Bednarczyk Dariusz - członek
- Grajewska Krystyna - członek.
stwierdza, co następuje:
1. W obradach sesji Rady Powiatu według listy obecności bierze udział 19  radnych.
2. W głosowaniu tajnym wzięło udział 19 radnych, wstrzymało się od głosowania zero radnych.
3. Komisja stwierdza, że na 19 oddanych kart do głosowania w sprawie wyboru członków Zarządu Powiatu głosów ważnych oddano 19, nieważnych nie było.
4. W wyniku tajnego głosowania za wyborem:
- Medykiewicza Adama głosowało 11 radnych, 8 głosów było przeciwnych,
- Szczytko Jerzego Józefa głosowało 11 radnych, 8 głosów było przeciwnych,
- Szymańskiego Zbigniewa głosowało 13 radnych, 6 głosów było przeciwnych.
5. Wybór członków Zarządu Powiatu następuje zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady.
6. Komisja Skrutacyjna stwierdziła, że w wyniku tajnego głosowania Rada Powiatu w Augustowie   
    zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady:
- wybrała Medykiewicza Adama na członka Zarządu Powiatu w Augustowie,
- wybrała Szczytko Jerzego na członka Zarządu Powiatu w Augustowie,
- wybrała Szymańskiego Zbigniewa na członka Zarządu Powiatu w Augustowie”.     
(protokół podpisany przez członków komisji wraz z kartami do głosowania umieszczonymi w zaklejonej kopercie stanowi załącznik nr 14 do protokołu).

pkt 9e) 
Na podstawie protokołu komisji skrutacyjnej Roman Krzyżopolski Przewodniczący Rady Powiatu stwierdził, że Rada Powiatu podjęła uchwałę w sprawie wyboru członków Zarządu Powiatu w Augustowie (uchwałą Nr 5/I/06 stanowi załącznik nr 15 do protokołu).


Ad. pkt 10) 
Roman Krzyżopolski Przewodniczący Rady Powiatu poinformował, że zgodnie z § 36 Statutu Powiatu Augustowskiego Rada Powiatu wybiera komisję rewizyjną w liczbie 5 osób, w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów.

pkt 10a)  
Przewodniczący Rady Powiatu poprosił o zgłaszanie kandydatów do składu Komisji Rewizyjnej.

Radny Adam Medykiewicz zgłosił radnych:
- Czesława Warakomskiego,
- Beatę Biedulewicz,
- Witolda Naumowicza,
- Krystynę Grajewską,
- Dariusza Bednarczyka.

Wszyscy zgłoszeni radni wyrazili zgodę na kandydowanie do składu Komisji Rewizyjnej.
Radny Dariusz Szkiłądź zgłosił kandydatury radnych: Kazimierza Skokowskiego i Jolanty Prostko, którzy wyrazili na to zgodę.
Innych kandydatur nie zgłoszono.
Roman Krzyżopolski wyjaśnił, że w związku ze zgłoszeniem więcej niż pięciu radnych do składu Komisji Rewizyjnej, należy przegłosować oddzielnie poszczególne kandydatury. Jednakże każdy radny może oddać głos “za” tylko pięć razy lub mniej.
W głosowaniach jawnych zgłoszeni kandydaci do składu komisji uzyskali następującą liczbę głosów:
- za kandydaturą radnego Czesława Warakomskiego głosowało 13 radnych, 1 radny był przeciwny, 5 radnych wstrzymało się od głosu,
- za kandydaturą radnej Beaty Biedulewicz głosowało 12 radnych, nikt nie był przeciwny, 7 radnych wstrzymało się od głosu,
- za kandydaturą radnego Witolda Naumowicza głosowało 11 radnych, 2 radnych było przeciwny, 5 radnych wstrzymało się od głosu,
- za kandydaturą radnej Krystyny Grajewskiej głosowało 13 radnych, nikt nie był przeciwny,
6 radnych wstrzymało się od głosu,
- za kandydaturą radnego Dariusza Bednarczyka głosowało 12 radnych, nikt nie był przeciwny, 7 radnych wstrzymało się od głosu,
- za kandydaturą radnego Kazimierza Skokowskiego głosowało 7 radnych, nikt nie był przeciwny, 12 radnych wstrzymało się od głosu,
- za kandydaturą radnej Jolanty Prostko głosowało 6 radnych, nikt nie był przeciwny, 13 radnych wstrzymało się do głosu.

Na podstawie wyników głosowania Przewodniczący Rady Powiatu stwierdził, że największą liczbę głosów uzyskali kandydaci:    
- Czesława Warakomski,
- Beata Biedulewicz,
- Witold Naumowicz,
- Krystyna Grajewska,
- Dariusz Bednarczyk.
 Roman Krzyżopolski stwierdził, że Rada Powiatu w Augustowie podjęła uchwałę w sprawie ustalenia składu osobowego Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu i powołała do jej składu wyżej wymienionych radnych (uchwała nr 6/I/06 stanowi załącznik nr 16 do protokołu).  

Ad. pkt 11)
Roman Krzyżopolski poinformował, że zgodnie z §43 Statutu Powiatu Augustowskiego Rada Powiatu wybiera komisje stałe w liczbie 5 osób, w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów.
Przewodniczący Rady Powiatu poprosił o zgłaszanie radnych do składu Komisji Budżetu i Finansów.
Następnie zgłosił kandydatury radnych:       
- Witolda Naumowicza,
- Krystyny Grajewskiej,
- Roberta Jagłowskiego,
- Jolanty Prostko. 
 
Zgłoszeni radni wyrazili zgodę na kandydowanie za wyjątkiem radnej Krystyny Grajewskiej, która nie zgodziła się.

Radna Małgorzata Bielang zgłosiła kandydaturę Kazimierza Skokowskiego, który wyraził na to zgodę. 
 
Radna Jolanta Prostko zgłosiła kandydaturę radnego Dariusza Szkiłądzia, natomiast  radny Adam Medykiewicz zgłosił do składu komisji Grzegorza Wojdackiego.

Zgłoszeni radni wyrazili zgodę na kandydowanie. 

W głosowaniu jawnym Rada Powiatu 18 głosami “za”, przy braku głosów przeciwnych i przy jednym głosie wstrzymującym się podjęła decyzję o zamknięciu listy zgłoszeń kandydatów do składu Komisji Budżetu i Finansów.

W głosowaniach jawnych zgłoszeni kandydaci do składu komisji uzyskali następującą liczbę głosów:
- za kandydaturą radnego Witolda Naumowicza głosowało 11 radnych, nikt nie był przeciwny,
 7 radnych wstrzymało się od głosu,
Radny Zenon Sieńko nie brał udziału w głosowaniu.
- za kandydaturą radnego Roberta Jagłowskiego głosowało 11 radnych, nikt nie był przeciwny,
6 radnych wstrzymało się od głosu,
Radni: Zenon Sieńko i Władysław Rukściński nie brali udziału w głosowaniu.
- za kandydaturą radnej Jolanty Prostko głosowało 19 radnych, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu,
- za kandydaturą radnego Dariusza Szkiłądzia głosowało 8 radnych, nikt nie był przeciwny,
11 radnych wstrzymało się od głosu,
- za kandydaturą radnego Kazimierza Skokowskiego głosowało 16 radnych, nikt nie był przeciwny, 3 radnych wstrzymało się od głosu,
- za kandydaturą radnego Grzegorza Wojdackiego głosowało 9 radnych, 5 radnych było przeciwnych, 4 radnych wstrzymało się od głosu.

Na podstawie wyników głosowania Przewodniczący Rady Powiatu stwierdził, że największą liczbę głosów uzyskali kandydaci:     
- Witold Naumowicz, 
- Robert Jagłowski, 
- Jolanta Prostko,
- Kazimierz Skokowski,
- Grzegorz Wojdacki.
Roman Krzyżopolski stwierdził, że Rada Powiatu w Augustowie podjęła uchwałę w sprawie ustalenia składu osobowego Komisji Budżetu i Finansów Rady Powiatu i powołała do jej składu wyżej wymienionych radnych (uchwała nr 7/I/06 stanowi załącznik nr 17 do protokołu).  

Ad. pkt 12)
Przewodniczący Rady Powiatu Roman Krzyżopolski poinformował, że zgodnie z §43 Statutu Powiatu Augustowskiego Rada Powiatu wybiera komisje stałe w liczbie 5 osób,
w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów.
Następnie poprosił o zgłaszanie radnych do składu Komisji Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki.  

Radny Dariusz Szkiłądź zgłosił kandydaturę radnej Małgorzaty Bielang, która wyraziła zgodę na kandydowanie. 

Radna Małgorzata Bielang zgłosiła do składu komisji radnego Dariusza Szkiłądzia, który wyraził na to zgodę.

Radny Witold Naumowicz zgłosił kandydatury radnych: 
- Krystyny Grajewskiej,
- Czesława Warakomskiego,
- Dariusza Bednarczyka.
Wszyscy zgłoszeni radni wyrazili zgodę na kandydowanie. 

W głosowaniu jawnym Rada Powiatu większością 17 głosów postanowiła o zamknięciu listy zgłoszeń kandydatów do składu Komisji Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki.  

W związku ze zgłoszeniem pięciu radnych, Przewodniczący Rady zaproponował przeprowadzenie głosowania na wszystkie zgłoszone kandydatury łącznie. 

W głosowaniu jawnym Rada Powiatu 18 głosami “za”, przy braku głosów przeciwnych i wstrzymujących się zadecydowała o przeprowadzeniu jednego głosowania łącznie na pięć kandydatur. 
Radny Zenon Sieńko nie brał udziału w głosowaniu.

 W wyniku jawnego głosowania Rada Powiatu w Augustowie 18 głosami “za”, przy braku głosów przeciwnych i wstrzymujących się powołała do składu Komisji Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki następujących radnych:
- Dariusza Szkiłądzia,
- Małgorzatę Bielang,
- Krystynę Grajewską,
- Czesława Warakomskiego,
- Dariusza Bednarczyka.   
Radny Zenon Sieńko nie brał udziału w głosowaniu.  
Roman Krzyżopolski stwierdził, że Rada Powiatu podjęła uchwałę w sprawie ustalenia składu osobowego Komisji Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu (uchwała Nr 8/I/06 stanowi załącznik nr 18 do protokołu).


Ad. pkt 13)
Przewodniczący Rady Powiatu Roman Krzyżopolski poinformował, że zgodnie z §43 Statutu Powiatu Augustowskiego Rada Powiatu wybiera komisje stałe w liczbie 5 osób, w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów.
Następnie poprosił o zgłaszanie radnych do składu Komisji Rodziny, Zdrowia i Pomocy Społecznej, Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Obywateli.  

Radna Małgorzata Bielang zaproponowała wprowadzenie zmiany w nazwie ww. komisji poprzez dodanie wyrażenia “... i Rynku Pracy”.

Przewodniczący Rady Powiatu wyjaśnił, że nazwa komisji wynika z Regulaminu działania Rady Powiatu. Poinformował, że do zmiany nazwy komisji niezbędne jest zgłoszenie formalnego wniosku i jego pozytywne rozpatrzenie przez komisję statutową.

Radny Dariusz Szkiłądź zgłosił kandydaturę Małgorzaty Bielang, która wyraziła zgodę na kandydowanie. 
 
Radna Małgorzata Bielang zgłosiła Dariusza Szkiłądzia, który zgodził się kandydować do składu komisji.

Radny Czesław Warakomski zgłosił następujących radnych:
- Beatę Biedulewicz,
- Roberta Jagłowskiego,
- Witolda Naumowicza,
- Grzegorza Wojdackiego.
Wszyscy zgłoszeni radni wyrazili zgodę na kandydowanie.

W głosowaniu jawnym Rada Powiatu jednomyślnie 19 głosami “za” podjęła decyzję o zamknięciu listy zgłoszeń kandydatów do składu Komisji Rodziny, Zdrowia i Pomocy Społecznej, Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Obywateli.

W głosowaniach jawnych zgłoszeni kandydaci do składu komisji uzyskali następującą liczbę głosów:
- za kandydaturą radnej Małgorzaty Bielang głosowało 9 radnych, nikt nie był przeciwny, 10 radnych wstrzymało się od głosu,
- za kandydaturą radnego Dariusza Szkiłądzia głosowało 19 radnych, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu,
- za kandydaturą radnej Beaty Biedulewicz głosowało 12 radnych, nikt nie był przeciwny, 7 radnych wstrzymało się od głosu,
- za kandydaturą radnego Roberta Jagłowskiego głosowało 12 radnych, nikt nie był przeciwny, 7 radnych wstrzymało się od głosu,
- za kandydaturą radnego Witolda Naumowicza głosowało 10 radnych, nikt nie był przeciwny, 8 radnych wstrzymało się od głosu,
Radny Zenon Sieńko nie brał udziału w głosowaniu.
- za kandydaturą radnego Grzegorza Wojdackiego głosowało 11 radnych, 4 radnych było przeciwnych, 3 radnych wstrzymało się od głosu.
Radny Zenon Sieńko nie brał udziału w głosowaniu.
Na podstawie wyników głosowania Przewodniczący Rady Powiatu stwierdził, że największą liczbę głosów uzyskali kandydaci:     
- Dariusz Szkiłądź,
- Beata Biedulewicz,
- Robert Jagłowski,
- Witold Naumowicz,
- Grzegorz Wojdacki.
Roman Krzyżopolski stwierdził, że Rada Powiatu w Augustowie podjęła uchwałę w sprawie ustalenia składu osobowego Komisji Rodziny, Zdrowia i Pomocy Społecznej, Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Obywateli Rady Powiatu i powołała do jej składu wyżej wymienionych radnych (uchwała nr 9/I/06 stanowi załącznik nr 20 do protokołu).  


Ad. pkt 14)
Przewodniczący Rady Powiatu poprosił o zgłaszanie kandydatów do składu Komisji Budownictwa i Dróg, Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami, Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Leśnictwa i Rolnictwa.    

Radny Dariusz Szkiłądź zgłosił kandydatury radnych: Jolanty Prostko i Małgorzaty Bielang, które wyraziły zgodę na kandydowanie.
Radny Kazimierz Skokowski zgłosił do składu komisji Władysława Rukścińskiego, który wyraził na to zgodę. 

Jarosław Szlaszyński Wicestarosta Augustowski zgłosił kandydatury:
- Jerzego Szczytko,
- Zbigniewa Szymańskiego,
- Adama Medykiewicza.
Zgłoszeni radni wyrazili zgodę na kandydowanie. 

Franciszek Wiśniewski Starosta Augustowski zgłosił radnego Zenona Sieńko. Zgłoszony kandydat nie wyraził zgody na kandydowanie.

W głosowaniu jawnym Rada Powiatu jednomyślnie 19 głosami “za” zadecydowała o zamknięciu listy zgłoszeń kandydatów do składu Komisji Budownictwa i Dróg, Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami, Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Leśnictwa i Rolnictwa.     
W głosowaniach jawnych zgłoszeni kandydaci do składu komisji uzyskali następującą liczbę głosów:
- za kandydaturą radnej Jolanty Prostko głosowało 19 radnych, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu,
- za kandydaturą radnej Małgorzaty Bielang głosowało 8 radnych, nikt nie był przeciwny, 10 radnych wstrzymało się od głosu,
Radny Dariusz Szkiłądź nie brał udziału w głosowaniu. 
- za kandydaturą radnego Władysława Rukścińskiego głosowało 15 radnych, nikt nie był przeciwny, 4 radnych wstrzymało się od głosu,
- za kandydaturą radnego Jerzego Szczytko głosowało 11 radnych, nikt nie był przeciwny, 8 radnych wstrzymało się od głosu,
- za kandydaturą radnego Adama Medykiewicza głosowało 12 radnych, nikt nie był przeciwny, 7 radnych wstrzymało się od głosu,
- za kandydaturą radnego Zbigniewa Szymańskiego głosowało 13 radnych, nikt nie był przeciwny, 6 radnych wstrzymało się od głosu. 
Na podstawie wyników głosowania Przewodniczący Rady Powiatu stwierdził, że największą liczbę głosów uzyskali kandydaci:     
- Jolanta Prostko,
- Władysław Rukściński,
- Jerzy Szczytko
- Adam Medykiewicz,
- Zbigniew Szymański.
Roman Krzyżopolski stwierdził, że Rada Powiatu w Augustowie podjęła uchwałę w sprawie ustalenia składu osobowego Komisji Budownictwa i Dróg, Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami, Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Leśnictwa i Rolnictwa i powołała do jej składu wyżej wymienionych radnych (uchwała nr 10/I/06 stanowi załącznik nr 21 do protokołu).  

 


Ad. pkt 15)
Nie zgłoszono żadnych interpelacji radnych.


Ad. pkt 16)
Radna Małgorzata Bielang złożyła oświadczenie w imieniu Prawa i Sprawiedliwości, w którym zwróciła się z prośbą, aby radni, którzy w wyborach do Rady Powiatu uzyskali mandat z listy Komitetu Wyborczego PiS, a po wyborach okazali się nielojalni wobec ustaleń radnych PiS-u, a przede wszystkim zawiedli w ten sposób zaufanie wyborców, głosujących na te osoby jako kandydatów z listy Prawa i Sprawiedliwości, o nie powoływanie się w wypowiedziach publicznych na program wyborczy PiS oraz nie posługiwanie się symbolami tej partii. Poprosiła również o nie informowanie, że są radnymi Prawa i Sprawiedliwości.  

Radna Krystyna Grajewska  poinformowała, że poproszono ją o poinformowanie, z jakiej listy kandydowała do Rady Powiatu, w związku z czym zgodnie z prawdą oświadczyła, iż startowała z listy PiS. Dlatego też poprosiła, aby nie mieć jej za złe przedstawienia takiej informacji, co miało miejsce przed wysłuchaniem wystąpienia radnej Małgorzaty Bielang. Poinformowała, że nie będzie więcej posługiwać się symbolami tej partii.

Starosta Augustowski Franciszek Wiśniewski powiedział, że “szkoda, iż dopiero w tym momencie radna Małgorzata Bielang złożyła swoje oświadczenie”, gdyż Redaktor Kuriera Porannego Helena Wysocka zebrała od wszystkich radnych pewne informacje m.in. dotyczące listy, z której startowali w wyborach do Rady Powiatu. W związku z tym siedmiu radnych, którzy uzyskali mandat z ramienia PiS, już przekazało do prasy informacje, że kandydowali z listy tej partii. Oświadczył, że “czuje się zaszczycony, że startował w wyborach z listy Prawa i Sprawiedliwości, gdyż tak to pojmuje. Natomiast nie chciałby w imieniu wszystkich radnych, którzy uzyskali mandat z tej listy, mówić kto był lojalny, kto nielojalny i w stosunku do czego lub do kogo. Faktem jest, że Prawo i Sprawiedliwość uzyskało najwięcej mandatów, czyli siedem, a także faktem jest, że na szczeblu takiej jednostki jaką jest powiat, wybory powinny odbywać się w układzie politycznym. W dyskusjach jakie miały miejsce przed dzisiejszą sesją większość radnych opowiadała się za tym, że polityka powinna dotyczyć województwa, kraju i to tam należy ulokować myślenie polityczne”. Zwrócił się z prośbą do radnych, aby praca  w Radzie odbywała się bez programów politycznych, gdyż mamy jeden powiat i jedną społeczność powiatową.                     

Radna Małgorzata Bielang poinformowała, że cieszy się, że Pani radna Krystyna Grajewska powiedziała, że nie już ma potrzeby posługiwania się symbolami PiS. Wcześniej nie przedstawiła swojego wniosku, gdyż zgodnie z porządkiem obrad dzisiejszej sesji, dopiero w tym momencie jest realizowany punkt, w którym radni mogą zgłaszać wnioski i zapytania. Oświadczyła, że radni PiS są skłonni przekazać stosowne oświadczenie również do prasy.

Roman Krzyżopolski pogratulował wyboru przybyłym na sesję nowo wybranym wójtom gmin z terenu Powiatu Augustowskiego.     

Innych wniosków i zapytań nie zgłoszono.  

Ad. pkt 17)
Roman Krzyżopolski, Przewodniczący Rady Powiatu w Augustowie podziękował radnym i zaproszonym gościom za udział w obradach oraz w związku z wyczerpaniem przyjętego porządku posiedzenia o godz. 1445 zamknął obrady I inauguracyjnej sesji Rady Powiatu w Augustowie.

Przewodniczący Rady Powiatu

Roman Krzyżopolski


Protokołowała:

Dorota Wiszniewska

 

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Powiatu Augustowskiego

Wytwarzający/odpowiadający: Grzegorz Haraburda

Wprowadzający: Grzegorz Haraburda

Data wprowadzenia: 2007-03-22

Data modyfikacji: 2007-03-22

Opublikował: Sylwia Zajkowska

Data publikacji: 2007-03-22