Protokół Nr XIV/04
Protokół Nr XIV/04
z XIV sesji Rady Powiatu w Augustowie
z dnia 24 lutego 2004 r.
Ad. pkt 1) - Otwarcie obrad.
XIV sesja Rady Powiatu w Augustowie rozpoczęła się o godz. 1305 w sali konferencyjnej Powiatowego Zarządu Dróg w Augustowie. Roman Krzyżopolski, Przewodniczący Rady Powiatu
w Augustowie, otworzył obrady i powitał przybyłych na sesję radnych, naczelników wydziałów Starostwa Powiatowego, dyrektorów i kierowników powiatowych jednostek organizacyjnych, przedstawicieli mediów lokalnych (lista zaproszonych gości stanowi załącznik nr 1 do protokołu).
Ad. pkt 2) - Przedstawienie porządku obrad.
Przewodniczący Rady Powiatu Roman Krzyżopolski poinformował, że zgodnie z podpisaną listą obecności w sesji bierze udział 15 radnych, w związku z czym obrady są prawomocne (lista obecności radnych stanowi załącznik nr 2 do protokołu). Zapytał, czy ktoś z radnych chce zgłosić wniosek
o uzupełnienie lub zmianę proponowanego porządku obrad, który został przekazany w materiałach
na XIV sesję (zał. nr 3 do protokołu).
Na sali obrad znajduje się 15 radnych.
Franciszek Wiśniewski Przewodniczący Zarządu Powiatu zgłosił wniosek o zdjęcie z porządku obrad sesji pkt 9, tj. - Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia poręczenia kredytu bankowego dla SPZOZ
w Augustowie.
W głosowaniu jawnym Rada Powiatu większością 14 głosów "za" i przy 1 głosie "wstrzymującym się" zdjęła z porządku obrad sesji pkt 9, zgodnie z wnioskiem zgłoszonym przez Przewodniczącego Zarządu Powiatu.
Roman Krzyżopolski Przewodniczący Rady Powiatu zgłosił wniosek o włączenie do porządku obrad jako punktu 9 - Podjęcie uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego Andrzeja Słomskiego.
W głosowaniu jawnym Rada Powiatu jednogłośnie (15 głosami "za") włączyła do porządku obrad XIV sesji, punkt dotyczący podjęcia uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego Andrzeja Słomskiego jako punkt 9, zgodnie z wnioskiem zgłoszonym przez Przewodniczącego Rady Powiatu.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym jednogłośnie przyjęła porządek obrad XIV sesji, uwzględniający wprowadzone zmiany.
Następnie przystąpiono do realizacji porządku obrad, obejmującego niżej wymienione punkty:
1. Otwarcie obrad.
2. Przedstawienie porządku obrad.
3. Informacja o działalności Biebrzańskiego Parku Narodowego.
4. Sprawozdanie Starosty Augustowskiego z pracy Zarządu Powiatu w Augustowie.
5. Interpelacje radnych.
6. Sprawozdania z pracy komisji Rady Powiatu w Augustowie za 2003 rok.
7. Sprawozdanie Starosty Augustowskiego z działalności Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa
i Porządku za 2003 rok.
8. Podjęcie uchwały w sprawie budżetu Powiatu Augustowskiego na 2004 rok.
9. Podjęcie uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego Andrzeja Słomskiego.
10. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia Regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom: dodatku funkcyjnego, dodatku motywacyjnego, dodatku za warunki pracy, nagród ze specjalnego funduszu nagród, dodatku mieszkaniowego oraz regulaminu określającego szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw.
11. Podjęcie uchwały w sprawie zbycia części nieruchomości zabudowanej położonej w Augustowie przy ul. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich.
12. Podjęcie uchwały w sprawie utworzenia Rodzinnego Domu Dziecka z siedzibą w miejscowości
Szczebra 48B, gm. Nowinka.
13. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na użycie herbu Powiatu Augustowskiego przez Powiatowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Augustowie.
14. Podjęcie uchwał w sprawie zatwierdzenia planu pracy na 2004 rok komisji Rady Powiatu:
a) Komisji Rewizyjnej,
b) Komisji Budżetu i Finansów,
c) Komisji Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki,
d) Komisji Rodziny, Zdrowia i Pomocy Społecznej, Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Obywateli,
e) Komisji Budownictwa i Dróg, Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami, Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Leśnictwa i Rolnictwa.
15. Odpowiedzi na interpelacje radnych.
16. Przyjęcie protokołu z XII Sesji Rady Powiatu z dnia 22 grudnia 2003 r. oraz protokołu
z XIII nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu z dnia 31 grudnia 2003 r.
17. Wolne wnioski i zapytania radnych.
18. Zakończenie obrad.
Ad. pkt. 3) - Informacja o działalności Biebrzańskiego Parku Narodowego.
Adam Sieńko Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego przedstawił informacje dotyczące działalności Parku w 2003 roku. Najważniejszymi wydarzeniami w ubiegłym roku były:
- obchody jubileuszu 10-lecia istnienia Biebrzańskiego Parku Narodowego połączone z nadaniem sztandaru,
- II Mistrzostwa Polski w Koszeniu Biebrzańskich Łąk,
- Ogólnopolski Finał Olimpiady Wiedzy Ekologicznej.
Park, jako jednostka budżetowa, funkcjonuje w oparciu o środki finansowe przekazywane
z Ministerstwa Środowiska oraz dotacje pozabudżetowe, głównie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (w 2003 roku Park uzyskał dotacje w wysokości 3,5 miliona zł). Ważnym elementem działalności Parku jest realizacja różnych programów dotyczących m. in. ochrony zasobów wodnych, ochrony zasobów leśnych, zakupu sprzętu do prowadzenia aktywnej ochrony zagrożonych gatunków ptaków, ochrony otwartych terenów bagiennych, budowy przydomowych oczyszczalni ścieków itp. Szczegółowe informacje dotyczące działalności Parku w okresie 10 lat zawiera Biuletyn Informacyjny (załącznik nr 4 do protokołu).
Do przedstawionej informacji nie zgłoszono żadnych pytań.
Ad. pkt. 4) - Sprawozdanie Starosty Augustowskiego z pracy Zarządu Powiatu w Augustowie.
Starosta Augustowski Franciszek Wiśniewski przedstawił sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu
w Augustowie w okresie od 29 grudnia 2003 roku do 18 lutego 2004 roku (zał. nr 5 do protokołu).
Do przedłożonego sprawozdania nie zgłoszono żadnych pytań.
Ad. pkt 5) - Interpelacje radnych.
Nie zgłoszono żadnych interpelacji radnych.
Ad. pkt 6) - Sprawozdania z pracy komisji Rady Powiatu w Augustowie.
Roman Krzyżopolski Przewodniczący Rady Powiatu poinformował, że zgodnie z § 44 ust. 3 Statutu Powiatu Augustowskiego, komisje co najmniej raz w roku są obowiązane przedstawić Radzie Powiatu sprawozdanie ze swojej działalności.
Przypomniał, że w materiałach na sesję radni otrzymali sprawozdania z pracy pięciu stałych komisji Rady Powiatu za 2003 rok.
Do przedłożonych sprawozdań nie zgłoszono żadnych pytań.
Rada Powiatu przyjęła jednogłośnie (15 głosami "za") sprawozdania z działalności za 2003 rok:
- Komisji Rewizyjnej (załącznik nr 6 do protokołu),
- Komisji Budżetu i Finansów (załącznik nr 7 do protokołu),
- Komisji Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki (załącznik nr 8 do protokołu),
- Komisji Rodziny, Zdrowia i Pomocy Społecznej, Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Obywateli (załącznik nr 9 do protokołu),
- Komisji Budownictwa i Dróg, Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami, Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Leśnictwa i Rolnictwa (załącznik nr 10 do protokołu).
Ad. pkt 7) - Sprawozdanie Starosty Augustowskiego z działalności Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za 2003 rok.
Przewodniczący Rady Powiatu Roman Krzyżopolski poinformował, że zgodnie z art. 38b ust. 3 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym "nie później niż do końca stycznia następnego roku kalendarzowego, Starosta składa Radzie Powiatu sprawozdanie z działalności Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za rok ubiegły". Sprawozdanie zostało przedłożone
w ustawowym terminie i przekazane radnym wraz z materiałami na sesję. Ponadto zgodnie
z przepisami w/w ustawy sprawozdanie zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.
Do przedłożonego sprawozdania nie zgłoszono żadnych pytań.
Rada Powiatu jednogłośnie (15 głosami "za") przyjęła sprawozdanie z działalności Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za 2003 rok.
(sprawozdanie stanowi załącznik nr 11 do protokołu)
Ad. pkt 8) - Podjęcie uchwały w sprawie budżetu Powiatu Augustowskiego na 2004 rok.
Przewodniczący Rady Powiatu powiedział, że zgodnie z art. 12 pkt 5 ustawy z dnia 5 czerwca
1998 roku o samorządzie powiatowym uchwalanie budżetu powiatu należy do wyłącznej właściwości Rady Powiatu. Terminem ustawowym, wynikającym z art. 54 ust. 2 cytowanej ustawy, w jakim Rada Powiatu powinna podjąć uchwałę budżetową, jest 31 marca.
Starosta Augustowski Franciszek Wiśniewski powiedział, że projekt budżetu na 2004 rok zakłada następujące cele: minimalizację kosztów funkcjonowania jednostek powiatowych, zapewnienie funkcjonowania augustowskiego szpitala oraz realizację inwestycji z jak największym udziałem środków pomocowych. W bieżącym roku planowane jest przeprowadzenie następujących inwestycji: termomodernizacja i wymiana stolarki okiennej w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących, wykonanie prac odgrzybieniowych murów wewnętrznych i zewnętrznych wraz z izolacją pionową
i poziomą w budynku II Liceum Ogólnokształcącego, termomodernizacja budynku Zespołu Szkół Technicznych oraz wykonanie dodatkowej kondygnacji w budynku Starostwa Powiatowego.
Na salę obrad wszedł radny Adam Medykiewicz, w związku z czym w sesji bierze udział 16 radnych.
Mirosław Krakowski Skarbnik Powiatu poinformował, że zmiany wprowadzone ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, obowiązujące od 1 stycznia bieżącego roku, polegają na ograniczeniu kwot dotacji celowych przyznawanych powiatowi z budżetu państwa na rzecz zwiększenia dochodów własnych. W związku z tym w 2004 roku powiat nie otrzymał dotacji przeznaczonej na nadzór nad gospodarka leśną, wypłaty świadczeń dla rodzin zastępczych, utrzymanie Powiatowego Urzędu Pracy i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Natomiast zwiększono udział powiatu w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz wprowadzono udział w podatku dochodowym od osób prawnych. Ponadto przyznawana dotychczas subwencja drogowa została zastąpiona tzw. subwencją wyrównawczą.
Skarbnik poinformował, że Zarząd Powiatu przyjął zmiany do projektu uchwały w sprawie budżetu powiatu na 2004 rok, przekazanego radnym w materiałach na sesję, które uwzględniają:
- uwagi Regionalnej Izby Obrachunkowej dotyczące projektu budżetu na 2004 rok przedłożonego przez Zarząd Powiatu (załącznik nr 12 do protokołu),
- uwagi zgłoszone przez komisje Rady Powiatu,
- aktualny stan środków finansowych na rachunku bankowym na początek roku.
Ponadto pomimo zdjęcia z porządku obrad sesji punktu dotyczącego podjęcia uchwały w sprawie udzielenia poręczenia kredytu dla SPZOZ, projekt budżetu zawiera prognozowane skutki finansowe ewentualnego poręczenia kredytu przez powiat.
Dochody budżetu powiatu to:
- subwencje - dotychczas stanowiły 49 - 50 % budżetu, po zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego stanowią 47% dochodów budżetu,
- udział w podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych - dotychczas nie przekraczał 1%, a obecnie stanowi ok. 8,5% dochodów budżetu,
- dotacje z budżetu państwa - dotychczas stanowiły 30 - 40 % dochodów budżetu, a obecnie 17,1%,
- dochody własne - stanowią 6% dochodów budżetu (głównie z tytułu opłat komunikacyjnych).
W projekcie budżetu jako dochody zostały również ujęte dotacje od samorządów oraz środki
z funduszy unijnych przeznaczone na realizację inwestycji drogowych, co stanowi ok. 4% dochodów budżetu.
Dochody budżetu powiatu na 2004 rok kształtują się na poziomie zbliżonych do dochodów w roku 2003 .
Wydatki:
Na strukturę wydatków budżetu miało wpływ zaangażowanie powiatu w pomoc finansową dla SPZOZ w Augustowie, a skutki finansowe z tym związane w wysokości 2.553 tys. zł obejmują:
- spłatę kredytu zaciągniętego w Banku Zachodnim,
- poręczenie udzielone przez powiat z tytułu przejęcia zobowiązań SPZOZ przez Nordea Bank Polska S.A. w Gdyni,
- ewentualne skutki poręczenia kredytu dla SPZOZ.
Kierunki wydatkowania środków budżetu powiatu:
- oświata i edukacyjna opieka wychowawcza - ok. 43% wydatków budżetu,
- transport i łączność - ok. 16% wydatków budżetu (zadania inwestycyjne na drogach oraz bieżące utrzymanie dróg tj. sprzątanie, remonty, odśnieżanie),
- opieka społeczna - ok. 10% budżetu (funkcjonowanie Domów Pomocy Społecznej i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, świadczenia dla rodzin zastępczych),
- administracja publiczna - ok. 10% wydatków budżetu,
- bezpieczeństwa publiczne - ok. 7% wydatków budżetu (funkcjonowanie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz inne wydatki powiatu związane z bezpieczeństwem publicznym),
- obsługa długu publicznego - ok. 6% wydatków budżetu.
Budżet powiatu na 2004 rok zakłada deficyt w wysokości 320.000 zł w związku z zamiarem zaciągnięcia kredytu preferencyjnego na sfinansowanie termomodernizacji budynku Starostwa Powiatowego.
Przewidywaną sytuację finansową powiatu na lata 2004-2009 z tytułu dotychczas zaciągniętych kredytów oraz udzielonych poręczeń, jak też planowanego zaciągnięcia kredytu na termomodernizację budynku Starostwa i udzielenia poręczenia kredytu dla SPZOZ, obrazuje załącznik nr 11 do projektu budżetu.
W załączniku nr 3 założono, że raty kredytu będą częściowo spłacane kwotami pożyczek zwracanych przez SPZOZ, które zostały udzielone przez powiat.
Ponadto projekt budżetu powiatu obejmuje:
- wykaz zadań inwestycyjnych - zał. nr 4,
- kwoty dotacji dla instytucji i podmiotów - zał. nr 5,
- kwoty dotacji dla innych jednostek samorządu terytorialnego na podstawie porozumień - zał. nr 6,
- przychody i wydatki środków specjalnych - zał. nr 7,
- plan przychodów i wydatków funduszy powiatowych, tj. Powiatowego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym oraz Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej - zał. nr 8 i nr 9,
- prognozę kwoty długu powiatu na dzień 31 grudnia 2004 r - zał. nr 10,
- limity wydatków na wieloletnie programy inwestycyjne - zał. nr 12,
- dochody i wydatki związane z realizacją wspólnych zadań inwestycyjnych w drodze umów lub porozumień z innymi jednostkami samorządu terytorialnego - zał. nr 13 (zgodnie z opinią RIO dochody i wydatki związane z realizacją takich zadań inwestycyjnych powinny być wyodrębnione z treści uchwały budżetowej).
Skarbnik Powiatu przedstawił i ustosunkował się do opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej
w sprawie projektu budżetu powiatu augustowskiego na 2004 rok. Opinia została również przekazana wszystkim radnym.
Radny Witold Naumowicz przedstawił opinię Komisji Budżetu i Finansów w sprawie budżetu Powiatu Augustowskiego na 2004 rok (załącznik nr 13 do protokołu).
Do w/w projektu uchwały nie zgłoszono żadnych pytań.
W głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały w sprawie budżetu Powiatu Augustowskiego na 2004 rok głosowało 14 radnych, nikt nie był przeciwny, 2 radnych wstrzymało się od głosu.
Uchwałą Nr 95/XIV/04 Rada Powiatu w Augustowie uchwaliła budżet Powiatu Augustowskiego na 2004 rok.
(uchwała stanowi załącznik nr 14 do protokołu)
Przewodniczący Rady Powiatu ogłosił przerwę w obradach.
Przerwa
Po wznowieniu obrad przystąpiono do realizacji kolejnych punktów porządku sesji.
Ad. pkt 9) - Podjęcie uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego Andrzeja Słomskiego.
Roman Krzyżopolski Przewodniczący Rady Powiatu poinformował, że Andrzej Słomski złożył pisemną rezygnację z pełnienia funkcji radnego Rady Powiatu w Augustowie (załącznik nr 15 do protokołu). Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 16 lipca 1998 roku - ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, w przypadku pisemnego zrzeczenia się mandatu przez radnego, Rada Powiatu stwierdza wygaśnięcie mandatu w drodze uchwały. W związku z tym niezbędne jest podjęcie przez Radę uchwały w przedmiotowej sprawie.
Następnie poinformował, że po stwierdzeniu wygaśnięcia mandatu radnego, na następnej sesji Rada Powiatu podejmuje uchwałę o wstąpieniu na jego miejsce kandydata z tej samej listy, który
w wyborach uzyskał kolejno największą liczbę głosów i spełnia wymogi określone w przepisach w/w ustawy.
Do w/w projektu uchwały nie zgłoszono żadnych pytań.
W głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego Andrzeja Słomskiego głosowało 16 radnych, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Uchwałą Nr 96/XIV/04 Rada Powiatu w Augustowie stwierdziła wygaśnięcie mandatu radnego Andrzeja Słomskiego.
(uchwała stanowi załącznik nr 16 do protokołu)
Ad. pkt 10) - Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia Regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom: dodatku funkcyjnego, dodatku motywacyjnego, dodatku za warunki pracy, nagród ze specjalnego funduszu nagród, dodatku mieszkaniowego oraz regulaminu określającego szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia
za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw.
Roman Krzyżopolski Przewodniczący Rady Powiatu poinformował, że do dnia 23 lutego bieżącego roku, trwały negocjacje z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych, w wyniku których wprowadzono zmiany do projektu uchwały przekazanego w materiałach na sesję. Zmiany
te zostały przyjęte przez Zarząd Powiatu oraz omówione na posiedzeniu Komisji Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki.
Następnie poprosił Wicestarostę Augustowskiego Jarosława Szlaszyńskiego o przedstawienie propozycji zmian do projektu przedmiotowej uchwały.
Jarosław Szlaszyński Wicestarosta Augustowski poinformował, że podjęcie przedmiotowej uchwały jest podyktowane zmianą przepisów prawnych regulujących wynagrodzenia nauczycieli, w związku
z czym stracą moc uchwały wcześniej podjęte przez Radę Powiatu, a także aktualną sytuacją finansową powiatu w zakresie oświaty i edukacyjnej opieki wychowawczej. Projekt uchwały wraz
z załącznikami został uzgodniony z nauczycielskimi związkami zawodowymi. Zmiany wprowadzone do projektu do dnia 23 lutego br. w wyniku negocjacji dotyczą konstrukcji samych zapisów uchwały
i nie są to zmiany merytoryczne.
W wyniku wprowadzonych zmian:
1. § 5 Uchwały otrzymuje brzmienie:
"Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego, z wyjątkiem § 2 i § 4 Regulaminu stanowiącego Załącznik Nr 1 do niniejszej Uchwały, które wejdą w życie z dniem 1.09.2004 r."
2. W Załączniku Nr 1 do Uchwały:
1) § 3 ust. 2 pkt 3 otrzymuje brzmienie: "posiadanie co najmniej dobrej oceny pracy",
2) § 3 ust. 3 pkt 1 i 2 - określa wysokość dodatku motywacyjnego dla dyrektorów - do 5% ,
a dla nauczycieli - do 2% wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela mianowanego z wyższym wykształceniem magisterskim z przygotowaniem pedagogicznym, określonego
w rozporządzeniu, na jeden etat kalkulacyjny nauczyciela lub dyrektora,
3) w § 7 ust. 2 po wyrazach "miesięcznej stawki" dodaje się wyrazy "minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku kalendarzowym",
4) w § 8 po wyrazach: "za wychowawstwo klasy", dodaje się wyrazy; "i za pełnienie funkcji opiekuna stażu",
5) wykreślono § 10 i w związku z powyższym uległa zmianie numeracja kolejnych paragrafów, dodano § 11 w brzmieniu " Treść niniejszego Regulaminu została uzgodniona z odpowiednimi instancjami związkowymi"
3. W Załączniku Nr 2 do Uchwały:
1) pkt 2 otrzymuje brzmienie: "Decyzję o przyznaniu, bądź pozbawieniu prawa do dodatku motywacyjnego, z powodów, o których mowa w pkt 7 podejmuje Starosta Augustowski"
2) pkt 8 otrzymuje brzmienie: "Z wnioskiem o przyznanie, bądź pozbawienie dodatku motywacyjnego występuje do Starosty Augustowskiego Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu",
3) dodano pkt 9 w brzmieniu: "Treść niniejszego Regulaminu została uzgodniona
z odpowiednimi instancjami związkowymi",
4. W Załączniku Nr 3 do Uchwały:
1) pkt 2 otrzymuje brzmienie: "Nagrodę Starosty Augustowskiego, mającą charakter uznaniowy zwaną dalej Nagrodą Starosty, mogą otrzymać nauczyciele, zatrudnieni w szkołach, dla których powiat augustowski jest organem prowadzącym",
2) pkt 3 ppkt 13 otrzymuje brzmienie: "kierowanie zespołem nauczycielskim, problemowo-zadaniowym, przedmiotowym oraz wychowawczym",
3) w pkt 4 ppkt 3, 8, 10 i 13 otrzymują brzmienie:
" 3) dbałość o wysoki poziom pracy szkoły, poprzez odpowiedni dobór kadry,
8) dbałość o bazę i mienie szkoły,
10) terminową realizację powierzonych zadań i wydanych zaleceń przez organ prowadzący,
13) współdziałanie z organizacjami związkowymi i organem prowadzącym szkołę".
9) pkt 5 i 6 otrzymują brzmienie:
"5. Nauczyciele i dyrektorzy szkół typowani do Nagrody Starosty powinni posiadać wyróżniającą ocenę pracy, dokonaną nie później niż 5 lat kalendarzowych przed wystąpieniem z wnioskiem
o przyznanie Nagrody Starosty.
6.Nagroda Starosty Augustowskiego może być przyznana nauczycielowi nie wcześniej niż po przepracowaniu 3 lat w szkole".
5) pkt 7 ppkt 3 otrzymuje brzmienie:
"Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu dla dyrektorów szkół"
6) dodaje się pkt 11 w brzmieniu: "Treść niniejszego Regulaminu została uzgodniona
z odpowiednimi instancjami związkowymi"
5. W załączniku do Regulaminu dotyczącego zasad i trybu przyznawania nagród Starosty Augustowskiego
1) w pkt 1po wyrazie "nauczyciela" dopisuje się wyraz "dyrektora"
2) w pkt 8 werset pierwszy otrzymuje brzmienie - "Ministra Edukacji Narodowej i Sportu".
Radna Krystyna Grajewska przedstawiła opinię Komisji Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu
i Turystyki w sprawie przedmiotowego projektu uchwały (załącznik nr 17 do protokołu).
Do przedłożonego projektu uchwały nie zgłoszono żadnych pytań.
W głosowaniu jawnym Rada Powiatu w Augustowie jednogłośnie (16 głosami "za") podjęła uchwałę Nr 97/XIV/04 w sprawie ustalenia Regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom: dodatku funkcyjnego, dodatku motywacyjnego, dodatku za warunki pracy, nagród ze specjalnego funduszu nagród, dodatku mieszkaniowego oraz regulaminu określającego szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe
i za godziny doraźnych zastępstw.
(uchwała stanowi załącznik nr 18 do protokołu)
Ad. pkt 11) - Podjęcie uchwały w sprawie zbycia części nieruchomości zabudowanej położonej
w Augustowie przy ul. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich.
Starosta Augustowski Franciszek Wiśniewski poinformował, że Zarząd Powiatu postanowił przekazać część budynku, w którym mieściła się siedziba zlikwidowanego Centrum Kształcenia Praktycznego, na rozszerzenie działalności Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Długoterminowej w Augustowie. Ponadto Zarząd podjął decyzję o ujęciu w tegorocznym budżecie kwoty 300 tys. zł z przeznaczeniem na remont i adaptację piętra przedmiotowego budynku
na potrzeby Zakładu. Pomimo propozycji umieszczenia w pozostałej części budynku Warsztatów Terapii Zajęciowej, a także ofert dotyczących zagospodarowania nieruchomości zgłaszanych przez zainteresowane podmioty, część budynku nadal nie jest użytkowana. Pozostawienie nieruchomości
w aktualnym stanie doprowadzi do jej dewastacji i znacznie obniży jej wartość. W związku z tym Zarząd Powiatu uważa za zasadne zbycie części przedmiotowej nieruchomości.
Radny Józef Bućko przedstawił opinię Komisji Budownictwa i Dróg, Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami, Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Leśnictwa i Rolnictwa w sprawie projektu uchwały dotyczącego zbycia części nieruchomości zabudowanej położonej w Augustowie przy ul. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich (załącznik nr 19 do protokołu).
Do przedłożonego projektu uchwały nie zgłoszono żadnych pytań.
W głosowaniu jawnym Rada Powiatu w Augustowie jednogłośnie (16 głosami "za") podjęła uchwałę Nr 98/XIV/04 w sprawie zbycia części nieruchomości zabudowanej położonej w Augustowie przy
ul. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich.
(uchwała stanowi załącznik nr 20 do protokołu)
Ad. pkt 12) - Podjęcie uchwały w sprawie utworzenia Rodzinnego Domu Dziecka z siedzibą
w miejscowości Szczebra 48B, gm. Nowinka.
Franciszek Wiśniewski Starosta Augustowski poinformował, że Zarząd Powiatu analizował wniosek skierowany do PCPR o utworzenie w miejscowości Szczebra, gm. Nowinka, Rodzinnego Domu Dziecka. Wnioskodawcy w zakresie warunków mieszkaniowych, kwalifikacji oraz predyspozycji indywidualnych spełniają wymogi określone przepisami prawa do prowadzenia tego typu placówki.
Z uwagi na aktualne potrzeby dotyczące funkcjonowania na terenie powiatu placówek opiekuńczo-wychowawczych dla dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej, Zarząd Powiatu popiera inicjatywę utworzenia Rodzinnego Domu Dziecka w Szczebrze.
Radny Mirosław Kruszewski przedstawił stanowisko Komisji Rodziny, Zdrowia i Pomocy Społecznej, Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Obywateli w sprawie utworzenia Rodzinnego Domu Dziecka w miejscowości Szczebra 48B, gmina Nowinka (załącznik nr 21 do protokołu).
Do przedłożonego projektu uchwały nie zgłoszono żadnych pytań.
W głosowaniu jawnym Rada Powiatu w Augustowie jednogłośnie (16 głosami "za") podjęła uchwałę Nr 99/XIV/04 w sprawie utworzenia Rodzinnego Domu Dziecka z siedzibą w miejscowości Szczebra 48B, gm. Nowinka.
(uchwała stanowi załącznik nr 22 do protokołu)
Ad. pkt 13) - Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na użycie herbu Powiatu Augustowskiego przez Powiatowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Augustowie.
Jarosław Szlaszyński Wicestarosta Augustowski poinformował, że do Zarządu Powiatu wpłynął wniosek Powiatowego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe o wyrażenie zgody na użycie herbu Powiatu Augustowskiego na transparencie prezentowanym podczas zawodów sportowych na terenie Polski. Podejmowanie uchwał w sprawach herbu i flagi powiatu należy do wyłącznej właściwości Rady Powiatu. Ponadto w uchwale dotyczącej ustanowienia przedmiotowych insygniów określono krąg podmiotów uprawnionych do ich używania. Natomiast inne podmioty mogą używać herbu i flagi wyłącznie za zgodą Rady Powiatu. W związku z tym niezbędne jest podjęcie przez Radę uchwały
w przedmiotowej sprawie.
Do w/w projektu uchwały nie zgłoszono żadnych pytań.
W głosowaniu jawnym Rada Powiatu w Augustowie jednogłośnie 16 głosami "za" podjęła uchwałę Nr 100/XIV/04 w sprawie wyrażenia zgody na użycie herbu Powiatu Augustowskiego przez Powiatowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Augustowie.
(uchwała stanowi załącznik nr 23 do protokołu)
Ad. pkt 14) - Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia planu pracy na 2004 rok komisji Rady Powiatu:
a) Komisji Rewizyjnej,
b) Komisji Budżetu i Finansów,
c) Komisji Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki,
d) Komisji Rodziny, Zdrowia i Pomocy Społecznej, Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Obywateli,
e) Komisji Budownictwa i Dróg, Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami, Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Leśnictwa i Rolnictwa.
Przewodniczący Rady Powiatu Roman Krzyżopolski poinformował, że zgodnie z § 44 ust. 2 Statutu Powiatu Augustowskiego "komisja stała działa zgodnie z planem pracy zatwierdzonym przez Radę".
Do propozycji planów pracy komisji nie zgłoszono żadnych pytań ani uwag, w związku z czym przystąpiono do głosowania.
W głosowaniu jawnym Rada Powiatu w Augustowie jednogłośnie 16 głosami "za" podjęła:
- uchwałę Nr 101/XIV/04 w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Augustowie na 2004 rok (załącznik nr 24 do protokołu),
- uchwałę Nr 102/XIV/04 w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Budżetu i Finansów Rady Powiatu w Augustowie na 2004 rok (załącznik nr 25 do protokołu),
- uchwałę Nr 103/XIV/04 w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu w Augustowie na 2004 rok (załącznik nr 26 do protokołu),
- uchwałę Nr 104/XIV/04w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rodziny, Zdrowia
i Pomocy Społecznej, Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Obywateli Rady Powiatu
w Augustowie na 2004 rok (załącznik nr 27 do protokołu),
- uchwałę Nr 105/XIV/04 w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Budownictwa i Dróg, Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami, Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Leśnictwa i Rolnictwa Rady Powiatu w Augustowie na 2004 rok (załącznik nr 28 do protokołu).
Ad. pkt 15) - Odpowiedzi na interpelacje radnych.
Nie zgłoszono żadnych interpelacji radnych, w związku z czym nie udzielono na nie odpowiedzi.
Ad. pkt. 16) - Przyjęcie protokołu z XII sesji Rady Powiatu z dnia 22 grudnia 2003 r. oraz protokołu z XIII nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu z dnia 31 grudnia 2003 r.
Roman Krzyżopolski Przewodniczący Rady Powiatu powiedział, że protokoły z obrad XII sesji Rady Powiatu z dnia 22 grudnia 2003 r. oraz z XIII nadzwyczajnej sesji Rady z dnia 31 grudnia 2003 r. były wyłożone do wglądu w Wydziale Organizacyjno - Prawnym Starostwa Powiatowego i podczas dzisiejszych obrad. Zapytał, czy ktoś ma uwagi lub zastrzeżenia do treści protokołów.
Nie zgłoszono żadnych uwag do treści protokołów.
W wyniku jawnego głosowania Rada Powiatu w Augustowie jednogłośnie 16 głosami "za" przyjęła protokół z obrad XII sesji Rady z dnia 22 grudnia 2003 r. oraz protokół z obrad XIII nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu z dnia 31 grudnia 2003 r.
Ad. pkt 17) - Wolne wnioski i zapytania radnych.
Radny Andrzej Ślinko poinformował, że na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Sztabińskiej, przy wsparciu Urzędu Gminy Sztabin i Pana Starosty, rok 2004 został ogłoszony na Podlasiu - Rokiem Karola Brzostowskiego, a w dniu 21 lutego br. w Sztabinie odbyła się uroczystość inauguracyjna. Honorowy patronat objął Marszałek Województwa Podlaskiego. Uroczystość ta zapoczątkowała cykl imprez kulturalno-oświatowych i sportowych, a centralne obchody Roku Karola Brzostowskiego zaplanowano w dniach 12 - 13 czerwca br.
Radny Antoni Snarski zgłosił wniosek o wystąpienie do Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich
w Białymstoku z prośbą o wykonanie naprawy nawierzchni drogi wojewódzkiej Augustów - Lipsk. Aktualny stan techniczny drogi utrudnia ruch pojazdów i stanowi duże zagrożenie dla bezpieczeństwa, szczególnie w okresie zimowym, ze względu na liczne ubytki w jezdni.
Radny Józef Bućko w imieniu Powiatowego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe podziękował
za podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na użycie herbu powiatu na transparencie prezentowanym przez LZS podczas zawodów sportowych na terenie Polski.
Roman Krzyżopolski Przewodniczący Rady Powiatu podziękował radnym za udział
w uroczystościach pogrzebowych Ks. Prałata Czesława Domela.
Innych wniosków i zapytań nie zgłoszono.
Ad. pkt 18) - Zakończenie obrad.
Roman Krzyżopolski Przewodniczący Rady Powiatu w Augustowie o godz. 1450 podziękował radnym i zaproszonym gościom za udział w obradach oraz w związku z wyczerpaniem przyjętego porządku posiedzenia zamknął obrady XIV Sesji Rady Powiatu w Augustowie.
PRZEWODNICZĄCY RADY
POWIATU W AUGUSTOWIE
Roman Krzyżopolski
Protokół sporządziła:
Dorota Wiszniewska
Załączniki:
1) lista osób zaproszonych na XIV sesję;
2) lista obecności radnych;
3) porządek posiedzenia XIV sesji;
4) Biuletyn Informacyjny dotyczący 10-lecia Biebrzańskiego Parku Narodowego,
5) sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu w okresie od 29 grudnia 2003 r. do 18 lutego 2004 r.,
6) sprawozdanie z pracy Komisji Rewizyjnej za 2003 rok,
7) sprawozdanie z pracy Komisji Budżetu i Finansów za 2003 rok,
8) sprawozdanie z pracy Komisji Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki za 2003 rok,
9) sprawozdanie z pracy Komisji Rodziny, Zdrowia i Pomocy Społecznej, Porządku Publicznego
i Bezpieczeństwa Obywateli za 2003 rok,
10) sprawozdanie z pracy Komisji Budownictwa i Dróg, Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami, Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Leśnictwa i Rolnictwa za 2003 rok,
11) sprawozdanie z działalności Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w 2003 roku,
12) opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie projektu budżetu na 2004 r.,
13) opinia Komisji Budżetu i Finansów w sprawie budżetu Powiatu Augustowskiego na 2004 rok,
14) uchwała Nr 95/XIV./04 w sprawie budżetu powiatu augustowskiego na 2004 rok,
15) pismo radnego Andrzeja Słomskiego w sprawie rezygnacji z funkcji radnego powiatu,
16) uchwała Nr 96/XIV/04 w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego Andrzeja Słomskiego,
17) opinia Komisji Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki w sprawie projektu uchwały dotyczącej regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków do wynagrodzeń,
18) uchwała Nr 97/XIV/04 w sprawie ustalenia Regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom: dodatku funkcyjnego, dodatku motywacyjnego, dodatku za warunki pracy, nagród ze specjalnego funduszu nagród, dodatku mieszkaniowego oraz regulaminu określającego szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw,
19) opinia Komisji Budownictwa i Dróg, Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami, Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa w sprawie zbycia części nieruchomości zabudowanej położonej w Augustowie przy ul. 1 Pułku ułanów Krechowieckich,
20) uchwała nr 98/XIV/04 w sprawie zbycia części nieruchomości zabudowanej położonej w Augustowie przy ul. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich,
21) opinia Komisji Rodziny, Zdrowia i Pomocy Społecznej, Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Obywateli w sprawie utworzenia Rodzinnego Domu Dziecka,
22) uchwała Nr 99/XIV/04 w sprawie utworzenia Rodzinnego Domu Dziecka z siedzibą w miejscowości Szczebra 48B, gm. Nowinka,
23) uchwała Nr 100/XIV/04 w sprawie wyrażenia zgody na użycie herbu powiatu augustowskiego przez Powiatowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Augustowie,
24) uchwała Nr 101/XIV/04 w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Augustowie na 2004 rok,
25) uchwała Nr 102/XIV/04 w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Budżetu i Finansów Rady Powiatu w Augustowie na 2004 rok,
26) uchwała Nr 103/XIV/04 w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu w Augustowie na 2004 rok,
27) uchwała Nr 104/XIV/04 w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rodziny, Zdrowia
i Pomocy Społecznej, Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Obywateli Rady Powiatu
w Augustowie na 2004 rok,
28) uchwała Nr 105/XIV/04 w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Budownictwa i Dróg, Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami, Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Leśnictwa i Rolnictwa Rady Powiatu w Augustowie na 2004 rok.
Metryka strony