Protokół Nr XXII/05

Protokół Nr XXII/05

z XXII sesji Rady Powiatu w Augustowie

z dnia 17 marca 2005 r.

Ad. pkt 1. - Otwarcie obrad.

O godzinie 1100 w sali konferencyjnej Powiatowego Zarządu Dróg w Augustowie, Pan Mirosław Dęmski - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Augustowie otworzył obrady XXII sesji Rady Powiatu w Augustowie. Wiceprzewodniczący przywitał przybyłych na sesję radnych oraz zaproszonych gości (lista zaproszonych gości stanowi załącznik nr 1 do protokołu).

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu - Mirosław Dęmski poinformował, iż zgodnie z podpisaną listą obecności w obradach sesji bierze udział 15 radnych, w związku z czym obrady są prawomocne (lista obecności radnych stanowi załącznik nr 2 do protokołu).

Ad. pkt 2. - Przedstawienie porządku obrad.

Wiceprzewodniczący Rady poinformował, że porządek obrad XXII sesji (załącznik nr 3 do protokołu) został przekazany w materiałach na sesję.
Dodał, iż otrzymał wniosek Zarządu Powiatu (załącznik nr 4 do protokołu) w sprawie ujęcia w porządku obrad XXII sesji Rady Powiatu projektu uchwały w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2005 r.
Zwrócił się z zapytaniem, czy ktoś z Pań i Panów radnych wnioskuje o uzupełnienie porządku obrad sesji.
Wiceprzewodniczący stwierdził, że nikt nie zgłosił dodatkowych spraw do rozpatrzenia przez Radę Powiatu.
W związku z czym Wiceprzewodniczący Rady poddał pod głosowanie pytanie: "Kto z Pań i Panów radnych jest za zmianą porządku sesji, zgodnie z wnioskiem Zarządu Powiatu?". Wynik głosowania przedstawiał się następująco: 15 głosów za.
W związku ze zrealizowaniem na sesji Rady Powiatu w dniu 8 marca br. punktu 7 z porządku dzisiejszych obrad, Wiceprzewodniczący zaproponował umieścić w to miejsce zgłoszony przez Zarząd Powiatu dodatkowy projekt uchwały.

W głosowaniu jawnym Rada Powiatu jednomyślnie, tj. 15 głosami "za" przyjęła porządek obrad XXII sesji obejmujący niżej wymienione punkty:

1. Otwarcie obrad.

2. Przedstawienie porządku obrad.

3. Sprawozdanie Starosty Augustowskiego z pracy Zarządu Powiatu w Augustowie.

4. Interpelacje radnych.

5. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zniesienie współwłasności zabudowanej nieruchomości położonej w Augustowie przy ul. Żabiej 5.

6. Podjęcie uchwały w sprawie wyboru banku prowadzącego bankową obsługę budżetu Powiatu Augustowskiego.

7. Podjęcie uchwały w sprawie w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2005 r.

8. Podjecie uchwały w sprawie budżetu Powiatu Augustowskiego na 2005 r.

9. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr 124/XVI/04 Rady Powiatu
w Augustowie z dnia 7 czerwca 2004 r. w sprawie przyjęcia "Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Augustowskiego na lata 2004 - 2006".

10. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia Regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom: dodatku funkcyjnego, dodatku motywacyjnego, dodatku za warunki pracy, dodatku za wysługę lat, nagród ze specjalnego funduszu nagród, dodatku mieszkaniowego oraz regulaminu określającego szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw.

11. Podjęcie uchwały w sprawie w sprawie przekształcenia Policealnego Studium Zawodowego dla Dorosłych w Augustowie, ul. Tytoniowa 6, wchodzącego w skład Zespołu Szkół Technicznych im. Gen. I. Prądzyńskiego w Augustowie, ze szkoły ponadpodstawowej w szkołę ponadgimnazjalną - Szkolę Policealną dla Dorosłych Nr 2 w Augustowie.

12. Podjęcie uchwały w sprawie przekształcenia Policealnego Studium Zawodowego
w Augustowie, ul. Tytoniowa 6 wchodzącego w skład Zespołu Szkół Technicznych im. Gen. I. Prądzyńskiego w Augustowie, ze szkoły ponadpodstawowej w szkołę ponadgimnazjalną - Szkołę Policealną Nr 2 w Augustowie.

13. Podjęcie uchwały w sprawie przekształcenia Szkoły Policealnej dla Dorosłych Nr 1
w Augustowie, Al. Kardynała Wyszyńskiego 3, wchodzącego w skład Augustowskiego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Augustowie, ze szkoły ponadpodstawowej w szkołę ponadgimnazjalną dla dorosłych.

14. Podjęcie uchwały w sprawie przekształcenia Policealnego Studium Zawodowego
w Augustowie, Al. Kard. Wyszyńskiego 3, wchodzącego w skład Augustowskiego Centrum Edukacyjnego w Augustowie, ze szkoły ponadpodstawowej w szkołę ponadgimnazjalną - Szkołę Policealną Nr 1 w Augustowie.

15. Informacja Komendanta Powiatowego Policji w Augustowie o stanie porządku
i bezpieczeństwa publicznego w Powiecie Augustowskim za 2004 r.

16. Sprawozdanie Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie
w zakresie realizacji kierunków i celów funkcjonowania KSRG na szczeblu powiatu
w roku 2004.

17. Sprawozdanie z pracy Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za 2004 r.

18. Podjęcie uchwały w sprawie delegowania radnych do składu Komisji Bezpieczeństwa
i Porządku.

19. Informacja o realizacji uchwały Nr 159/XVIII/04 Rady powiatu w Augustowie w sprawie zobowiązania Zarządu Powiatu w Augustowie do opracowania kierunków zmian
i przekształceń Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Augustowie.

20. Sprawozdania z działalności komisji stałych Rady Powiatu w Augustowie.

21. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Augustowie.

22. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Budżetu i Finansów Rady Powiatu w Augustowie.

23. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu w Augustowie.

24. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rodziny, Zdrowia
i Pomocy Społecznej, Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Obywateli Rady Powiatu w Augustowie.

25. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Budownictwa i Dróg, Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami, Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Leśnictwa i Rolnictwa Rady Powiatu w Augustowie.

26. Odpowiedzi na interpelacje radnych.

27. Przyjęcie protokołu z XXI sesji Rady Powiatu z dnia 8 marca 2005 r.

28. Wolne wnioski i zapytania radnych.

29. Zakończenie obrad.

Ad. pkt 3. - Sprawozdanie Starosty Augustowskiego z pracy Zarządu Powiatu w Augustowie.

Franciszek Wiśniewski Starosta Augustowski poinformował, iż Zarząd Powiatu doceniając wkład pracy Dyrektora Augustowskiego Centrum Edukacyjnego - Pana Bogdana Dyjuka oraz uzyskanie przez ACE certyfikatu PN-EN ISO 9001:2001, przyznał mu nagrodę Starosty Augustowskiego w wysokości 1.500 zł. W tym miejscu Starosta uroczyście wręczył list gratulacyjny Dyrektorowi ACE.

Bogdan Dyjuk - Dyrektor ACE w Augustowie podziękował za wyróżnienie i przyznaną nagrodę.

/w trakcie przedstawiania przez Starostę sprawozdania do obecnych na sesji radnych dołączyli: radny Stanisław Sokołowski i radny Adam Medykiewicz/

Franciszek Wiśniewski Starosta Augustowski przedstawił sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu w Augustowie za okres od 8 marca do 17 marca 2005 r. (załącznik nr 5 do protokołu).

Treść sprawozdania przedstawia się następująco:

"Panie Przewodniczący, Wysoka Rado,

Składam Państwu Radnym sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu za okres od 8 do 17 marca 2005 r.

W tym okresie Zarząd odbył 2 posiedzenia, na których podjął 7 uchwał.

Jak już informowałem Państwa w sprawozdaniu z działalności Zarządu przedstawionym na poprzedniej sesji w dniu 8 marca, Zarząd Powiatu, pod obrady Wysokiej Rady skierował szereg projektów uchwał, które będą przedmiotem obrad dzisiejszej sesji.

Dotyczą one między innymi:

- budżetu Powiatu Augustowskiego na 2005 r.,

- wyboru banku prowadzącego bankową obsługę budżetu Powiatu,

- przyjęcia "Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Augustowskiego na lata 2004 - 2006",

- spraw oświatowych.

Zgodnie z przyjętym porządkiem obrad szczegółowe omówienie wraz z uzasadnieniem do każdego projektu uchwały zostanie Państwu Radnym przedstawione w dalszej części obrad.

Na dzisiejszej sesji przedstawiona zostanie także Państwu Radnym informacja o realizacji uchwały Rady w sprawie zobowiązania Zarządu Powiatu do opracowania kierunków zmian i przekształceń Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Augustowie.

Wysoka Rado,

Informuję, że zgodnie z podjętą na sesji w dniu 8 marca br. przez Radę Powiatu uchwałą w sprawie zaciągnięcia długoterminowego kredytu bankowego z przeznaczeniem na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynkach Augustowskiego Centrum Edukacyjnego w Augustowie, Zarząd Powiatu podpisał 3 umowy kredytowe z Bankiem Ochrony Środowiska S.A. w Warszawie Oddział w Białymstoku.

Zarząd Powiatu na posiedzeniu w dniu 15 marca podjął uchwałę dotyczącą zmiany prowizorium budżetowego w 2005 roku, polegającą na zmianie wykazu zadań ujętych w limicie wydatków na wieloletnie programy inwestycyjne. Dokonanie zmiany było niezbędne w celu przekazania Burmistrzowi Miasta Augustowa oświadczeń o wspólnym udziale powiatu w realizacji zadania "Program budowy ulic miejskich i powiatowych w Augustowie - etap II" - ul. Kwaśna i ul. Młodości.

Wysoka Rado,

Do Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego zostaną zgłoszone dwa zadania:

W ramach:

1) działania 1.4. - Rozbudowa Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Augustowie jako Centrum Sportów Wodnych i Turystyki "Augustów",

2) działania 3.5. - Przystosowanie Bursy Międzyszkolnej w Augustowie do funkcji całorocznego schroniska młodzieżowego.

Zarząd Powiatu upoważnił Dyrektora Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego oraz Dyrektora Bursy Międzyszkolnej do opracowania niezbędnej dokumentacji w celu złożenia wniosków.

Informuję, że Zarząd Powiatu podjął również uchwały o współfinansowaniu:

1) Międzynarodowego Turnieju Piłki Siatkowej Mężczyzn o Puchar Starosty Augustowskiego organizowanego przez Ludowy Klub Sportowy "Biebrza",

2) Konkursu Piosenki Obcojęzycznej organizowanego przez Zespół Szkół Ogólnokształcących w Augustowie,

3) III Powiatowego Przeglądu Wielkanocnej Plastyki Obrzędowej organizowanego przez Osiedlowy Dom Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej w Augustowie.

Jednocześnie Zarząd Powiatu doceniając wkład pracy Dyrektora Augustowskiego Centrum Edukacyjnego - Pana Bogdana Dyjuka oraz uzyskanie przez ACE certyfikatu PN-EN ISO 9001:2001, przyznał mu nagrodę Starosty Augustowskiego w wysokości 1.500 zł.

Informuję również, iż Zarząd zaakceptował wniosek Dyrektora Augustowskiego Centrum Edukacyjnego dotyczący doposażenia specjalistycznych stanowisk służących przeprowadzeniu zewnętrznych egzaminów zawodowych. Wniosek składany jest w ramach organizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu, projektu pn.: "Wyposażanie centrów kształcenia ustawicznego, centrów kształcenia praktycznego oraz wybranych szkół zawodowych w specjalistyczne stanowiska do przeprowadzania zewnętrznych egzaminów zawodowych". Projekt ten jest realizowany w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu Państwa.

Augustowskie Centrum jest jedynym ośrodkiem w północnej części województwa podlaskiego, w którym takie egzaminy będą przeprowadzane. Otrzymane doposażenie będzie także służyło do prowadzenia zajęć dydaktycznych i szkoleniowych.

Wysoka Rado,

Informuję, iż w dniach 10 - 11 marca 2005 r. odbywało się w Warszawie VIII Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich, w którym reprezentowałem Powiat Augustowski.

Zgromadzenie podjęło uchwały w sprawie:

- przyjęcia sprawozdania Prezesa Zarządu Związku Powiatów Polskich z działalności w roku 2004,

- przyjęcia sprawozdania Prezesa Zarządu z wykonania budżetu Związku Powiatów Polskich za rok 2004 i przyjęcia budżetu na 2005 rok,

- Komisji Związku i przyjęcia pracy regulaminu pracy Komisji,

- zmiany uchwały Zgromadzenia ZPP dotyczącej wysokości i terminu płatności składek członkowskich,

Przyjęto założenia do programu działania ZPP na 2005 rok.

Ponadto Zgromadzenie Ogólne zajęło stanowisko w sprawie:

- podatku VAT,

- funkcjonowania powiatowych urzędów pracy,

- wzmocnienia pozycji ustrojowej samorządu powiatowego w Rzeczypospolitej Polskiej,

- dróg publicznych,

- środków finansowych na realizację zadań oświatowych,

- bezpieczeństwa publicznego,

- wstępnego Projektu Narodowego Planu Rozwoju,

- funkcjonowania systemu opieki społecznej,

- realizacji programu stypendialnego, oraz

- systemu ubezpieczeń zdrowotnych.

Wszystkie materiały dostępne są w Starostwie Powiatowym i znajdują się u Pełnomocnika ds. Promocji, Rozwoju Powiatu i Integracji Europejskiej. Zachęcam do ich lektury. "

Do przedłożonego sprawozdania nie zgłoszono żadnych zapytań.

Ad. pkt 4. - Interpelacje radnych.

Pan Mirosław Dęmski Wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Augustowie zwrócił się do radnych o zgłaszanie interpelacji.

Nie zgłoszono żadnych interpelacji.

Ad. pkt 5. - Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zniesienie współwłasności zabudowanej nieruchomości położonej w Augustowie przy ul. Żabiej 5.

Pan Mirosław Dęmski - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu poprosił Franciszka Wiśniewskiego - Starostę o omówienie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zniesienie współwłasności zabudowanej nieruchomości położonej w Augustowie przy ul. Żabiej 5.

Franciszek Wiśniewski - Starosta poinformował, iż Powiat Augustowski stał się współwłaścicielem przedmiotowych nieruchomości na mocy aktu notarialnego darowizny z dnia 28 grudnia 2004 r. mocą, którego Skarb Państwa podarował swoje udziały Powiatowi Augustowskiemu na cel publiczny - budowa przedłużenia ulicy Rajgrodzkiej. W celu realizacji budowy ul. Rajgrodzkiej niezbędne jest wyjście ze współwłasności.

Mirosław Dęmski poinformował, iż w/w projekt uchwały był przedmiotem obrad Komisji Budownictwa i Dróg Rady Powiatu. Poprosił Józefa Bućko - Przewodniczącego Komisji o przedstawienie opinii w sprawie w/w projektu uchwały (opinia stanowi załącznik nr 6 do protokołu).

Józef Bućko poinformował, iż Komisja Budownictwa i Dróg Rady Powiatu na posiedzeniu w dniu 25 lutego 2005 r. pozytywnie zaopiniowała przedmiotowy projekt uchwały Rady.

Do przedłożonego projektu uchwały nie zgłoszono żadnych pytań.

Następnie Wiceprzewodniczący Rady Powiatu poddał pod głosowanie projekt uchwały.

W głosowaniu jawnym Rada Powiatu w Augustowie, przy 17 głosach "za"
podjęła uchwałę Nr 168/XXII/05 w sprawie wyrażenia zgody na zniesienie współwłasności zabudowanej nieruchomości położonej w Augustowie przy ul. Żabiej 5.

Ad. pkt 6. - Podjęcie uchwały w sprawie wyboru banku prowadzącego bankową obsługę budżetu Powiatu Augustowskiego.

Wiceprzewodniczący Rady poprosił Mirosława Krakowskiego - Skarbnika Powiatu o przedstawienie projektu uchwały w sprawie wyboru banku prowadzącego bankową obsługę budżetu Powiatu Augustowskiego.

Mirosław Krakowski - Skarbnik Powiatu poinformował, iż zgodnie z ustawą o finansach publicznych bankową obsługę budżetu wykonuje bank wybrany przez organ stanowiący w trybie określonym w przepisach o zamówieniach publicznych. Na przetarg wpłynęła jedna oferta. W wyniku przeprowadzonego przez Zarząd Powiatu przetargu nieograniczonego na okres 5 lat została wybrana oferta Banku Zachodniego WBK S.A. w Augustowie. Skarbnik Powiatu przedstawił także warunki jakie zaoferował Bank Zachodni WBK S.A. Dodał, iż są one korzystniejsze od dotychczasowych.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu poinformował, iż przedmiotowy projekt uchwały był przedmiotem obrad Komisji Budżetu i Finansów Rady Powiatu. Poprosił Witolda Naumowicza - Przewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów o zabranie głosu w tej sprawie.

Witold Naumowicz - Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów poinformował, iż Komisja na posiedzeniu w dniu 25 lutego 2005 r. pozytywnie zaopiniowała przedmiotowy projekt uchwały Rady (opinia stanowi załącznik nr 7 do protokołu).

Do przedłożonego projektu uchwały nie zgłoszono żadnych pytań.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu poddał pod głosowanie projekt uchwały.

W głosowaniu jawnym Rada Powiatu w Augustowie, przy 17 głosach "za"
podjęła uchwałę Nr 169/XXII/05 w sprawie wyrażenia wyboru banku prowadzącego bankową obsługę budżetu Powiatu Augustowskiego.

Ad. pkt 7. - Podjęcie uchwały w sprawie w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2005 r.

Wiceprzewodniczący Rady poprosił Mirosława Krakowskiego - Skarbnika Powiatu o przedstawienie projektu uchwały w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2005 r.

Mirosław Krakowski - Skarbnik Powiatu poinformował, iż zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych do kompetencji Rady Powiatu należy uchwalanie zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Prezes PFRON przekazał pismo informujące, że przeznacza się dla Powiatu Augustowskiego kwotę 730.553 zł przypadającą według algorytmu w 2005 r. na realizację zadań określonych w ustawie z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Skarbnik Powiatu poinformował, iż podziału środków na 2005 r. dokonano na podstawie propozycji zgłoszonych przez Powiatowy Urząd Pracy w Augustowie, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Augustowie oraz Starostwo Powiatowe w Augustowie. Podział środków został pozytywnie zaopiniowany przez Powiatową Społeczną Radę do spraw Osób Niepełnosprawnych na posiedzeniu w dniu 22.02.2005 r. Skarbnik Powiatu przedstawił informację na temat planowanego rozdysponowania środków na zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej w 2005 r.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu poinformował, iż projekt uchwały w tej sprawie był przedmiotem obrad Komisji Budżetu i Finansów Rady Powiatu. Poprosił Witolda Naumowicza - Przewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów o zabranie głosu w tej sprawie.

Witold Naumowicz - Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów poinformował, iż Komisja na posiedzeniu w dniu 25 lutego 2005 r. pozytywnie zaopiniowała przedmiotowy projekt uchwały Rady (opinia stanowi załącznik nr 8 do protokołu).

Do projektu uchwały nie zgłoszono żadnych pytań.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu poddał pod głosowanie projekt uchwały.

W głosowaniu jawnym Rada Powiatu w Augustowie, przy 17 głosach "za"
podjęła uchwałę Nr 170/XXII/05 w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2005 r.

Ad. pkt 8. - Podjęcie uchwały w sprawie budżetu Powiatu Augustowskiego na 2005 r.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu poprosił Franciszka Wiśniewskiego - Starostę do zabrania głosu w tej sprawie.

Franciszek Wiśniewski - Starosta zwrócił się do Rady Powiatu z następującym wystąpieniem:

"Panie Przewodniczący, Wysoka Rado,

W dniu dzisiejszym pod obrady przedkładam w imieniu Zarządu Powiatu jeden z najważniejszych i podstawowych dokumentów wytyczający kierunki działania Powiatu Augustowskiego na 2005 rok tj. budżet powiatu. Projekt tej uchwały odzwierciedla dotychczasową pracę Zarządu oraz wytycza kierunki działania na ten rok.

Pragnę podkreślić, że jest to rok kolejnych zmian w sposobie finansowania samorządu terytorialnego. Zwiększony został udział powiatu w podatku dochodowym od osób fizycznych z 8,42% w 2004 r. na 10,25% w 2005 r. co powinno (wg Ministerstwa Finansów) spowodować uzyskanie większych wpływów o 1.360 tys. zł. Jednocześnie jednak od 1 stycznia 2005 r. nie będzie dotacji na finansowanie placówek opiekuńczo-wychowawczych, a powiat jest zobowiązany do pokrywania kosztów pobytu dzieci przebywających w placówkach położonych na terenie innych powiatów. Wydatki na ten cel zaplanowano w wysokości 666 tys. zł. Trudno jednak obecnie wyliczyć ostatecznie jaki będzie poziom tych wydatków, ponieważ nie można ocenić jaka będzie w 2005 r. ilość dzieci, którym trzeba będzie zapewnić opiekę poprzez umieszczenie w placówce opiekuńczo-wychowawczej. Dotychczasową kwotę wyliczono na podstawie ostrożnej oceny ze świadomością potrzeby jej zwiększenia.

Przedstawiony projekt budżetu na 2005 rok zakłada:

1. Osiągnięcie dochodów w wysokości 34.388 tys. zł, tj. o blisko 3% większe niż osiągnięte w 2004 r. Wzrost wynika przede wszystkim z większej absorpcji środków pochodzących z Unii Europejskiej. Zakładamy, że w 2005 roku uzyskamy z funduszyUE kwotę 2.611 tys. zł jako finansowanie następujących programów:

-

2.085 tys.

-

Budowa ciągu drogowego Rutki - Rajgród,

-

61 tys.

-

"Poznajmy się-spotkanie młodzieży polskiej i białoruskiej na szlakach Puszczy i Kanału Augustowskiego",

-

33 tys.

-

"Euroregionalne Mistrzostwa Wodnych Służb Poszukiwawczo-Ratowniczych",

-

200 tys.

-

Udoskonalanie systemu zarządzania sytuacjami niebezpiecznymi noszącymi znamiona nadzwyczajnych zagrożeń środowiska naturalnego w układzie transgranicznym północno-wschodniej Polski na bazie Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Augustowie"

-

45 tys.

-

Stypendia dla studentów

-

187 tys.

-

Stypendia dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

2. Wydatki na 2005 rok zaplanowano w wysokości 35.246 tys. zł, tj. 8,6% wyższe niż zrealizowane w 2004 roku. W wymiarze kwotowym większe o blisko 2.805 tys. zł.

W tym miejscu chciałbym wspomnieć o kilku najistotniejszych zagadnieniach. Wzrost wydatków jest wynikiem zaplanowania inwestycji w wysokości 5.338 tys. zł, tj. 15% wydatków ogółem. Główne zadania inwestycyjne, które będą realizowane w 2005 r. to:

- budowa ciągu drogowego Rutki-Rajgród w łącznej kwocie 2.780 tys. zł, z czego 2.085 tys. zł stanowią fundusze Unii Europejskiej,

- termomodernizacja 3 budynków Augustowskiego Centrum Edukacyjnego - 1.800 tys. zł, z czego 858 tys. zł pochodzące z kredytu preferencyjnego termomodernizacyjnego, a pozostałe to środki własne,

- wspólnie z Burmistrzem Miasta Augustowa realizowany "Program budowy ulic miejskich i powiatowych w Augustowie - I etap" obejmujący wykonanie przebicia ul. Rajgrodzkiej o łącznej wartości blisko 19 mln zł, w którym wkład powiatu wyniesie w 2005 r. kwotę 118 tys. zł i w latach następnych 307 tys. zł.

Ponadto w tym roku przygotujemy dokumentację niezbędną do przeprowadzenia inwestycji w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym i Bursie Międzyszkolnej. Wykonania dokumentacji umożliwi złożenie wniosków o dofinansowanie realizacji tych zadań z funduszy UE.

Chciałbym jednocześnie podkreślić, że to dzięki oszczędnościom wydatków w oświacie dokonanych w ubiegłych dwóch latach udało się wygospodarować w 2005 r. środki na kolejne inwestycje i remonty w jednostkach oświatowych. Przypominam, że w 2004 r. dokonano termomodernizacji budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących, Zespołu Szkół Technicznych oraz wykonano prace polegające na odgrzybieniu budynku II Liceum Ogólnokształcącego.

Również znaczącą pozycję w budżecie powiatu w 2005 r. zajmują wydatki przejęte jako zobowiązania poprzedniej Rady Powiatu związane z funkcjonowaniem Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Augustowie. W 2005 r. powiat będzie:

- kontynuował spłatę zobowiązań wobec Nordea Bank Polska S.A. (wydatek w 2005 r - 1.395 tys. zł),

- spłacał kredyt wieloletni wobec Banku Zachodniego wraz z odsetkami (1.015 tys. zł), z którego kwota 2.776 tys. zł została wykorzystana przez Powiat na przejęcie i spłatę zobowiązań Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Augustowie w 2003 roku,

- udzieli poręczenia kredytu bankowego zaciągniętego przez SP ZOZ
w wysokości 2.500 tys. zł. Przewidywane skutki z tego tytułu dla Powiatu w 2005 r. wyniosą 806 tys. zł.

Łączne więc zaangażowanie środków Powiatu w pomoc finansową dla SP ZOZ w Augustowie wyniesie w 2005 r. kwotę 3.216 tys. zł, co stanowi blisko 9% wydatków ogółem budżetu.

Przy tym należy pamiętać o pożyczkach udzielonych szpitalowi przez Powiat w latach poprzednich, które nie zostały spłacone. Zadłużenie z tego tytułu wobec Powiatu wynosi 1.084 tys. zł.

Jednak w tym miejscu ponownie pragnę podkreślić, że jest to kres możliwości finansowych Powiatu. Nie posiadamy środków, które można angażować w bezpośrednią dalszą pomoc szpitalowi, tym bardziej, że pomoc ta nie znajduje właściwego zrozumienia załogi i nie motywuje jej do działań w kierunku zbilansowania budżetu. Jest to warunek bezwzględny dalszego istnienia szpitala w obecnej formule SP ZOZ.

Proponowany budżet na 2005 rok zakłada, że nadwyżka wydatków nad planowanymi dochodami wyniesie 858 tys. zł i zostanie pokryta kredytem preferencyjnym termomodernizacyjnym. Uzyskanie tego kredytu umożliwi wykonanie wszystkich prac termomodernizacyjnych w ACE w 2005 r. oraz otrzymanie premii termomodernizacyjnej w wysokości 214.700 zł. O tyle mniej Powiat spłaci kredytu.

Projekt budżetu na 2005 rok przedstawiony dzisiaj Wysokiej Radzie zapewnia zachowanie poziomu zadłużenia w wysokości zbliżonej do roku 2004. W 2005 roku zamierzamy korzystać z kredytu w wysokości 858 tys. zł. Natomiast spłata kredytu wieloletniego wyniesie 780 tys. zł. Planowane zadłużenie Powiatu na dzień 31.12.2005r. wyniesie 4.367 tys. zł i będzie większe o 78 tys. zł w stosunku do stanu na początek roku oraz mniejsze o 1.109 tys. zł do stanu zadłużenia na 31 grudnia 2002 r.

Projekt uchwały Rady Powiatu został przyjęty przez Zarząd w dniu 11 lutego 2005 r. i przedłożony Wysokiej Radzie. Jednak życie toczy się szybko i już teraz wystąpiła konieczność dokonania zmian. Wprowadzenie proponowanych przez Zarząd zmian w formie autopoprawki umożliwi zlecenie wykonania dokumentacji i innych prac związanych z potrzebnymi inwestycjami w MOS-sie i Bursie oraz boisk w przy II Liceum Ogólnokształcącym. Istnieje możliwość złożenia wniosków o przyznanie środków z funduszy UE na ich realizację w latach 2006 - 2007. Jednak niezbędnym warunkiem jest posiadanie i złożenie razem z wnioskiem kompletnej dokumentacji projektowej i wymaganych pozwoleń. Stąd też konieczne jest szybkie ich przygotowanie. Bez wprowadzenia tych zadań do budżetu wykonanie ich jest niemożliwe.

Przedłożony projekt uchwały Rady w sprawie budżetu powiatu na 2005 rok jest efektem bardzo intensywnej pracy Zarządu. Uważam, że cele określone w projekcie budżetu są ambitne i realne. Pomyślna realizacja przewidzianych w nim celów spowoduje, iż będzie odczuwalna zmiana zarówno w funkcjonowaniu placówek oświatowych jak też poprawy stanu dróg powiatowych.

Dziękuję wszystkim, którzy pracowali przy opracowywaniu zagadnień mających swoje odzwierciedlenie w budżecie powiatu. Szczególne słowa podziękowania kieruję do członków Zarządu Powiatu, wszystkich kierowników jednostek powiatowych oraz pracowników Starostwa Powiatowego i innych powiatowych jednostek samorządowych. Szczególnie chciałbym podziękować Panu Przewodniczącemu Rady Powiatu, który bardzo aktywnie uczestniczył w pracach Zarządu nad projektem budżetu.

Przedkładając projekt uchwały proszę Wysoką Radę o jego przyjęcie".

Starosta dodał, iż poszczególne zadania ujęte w budżecie na 2005 rok i środki na ich realizację omówi Skarbnik Powiatu.

Mirosław Krakowski - Skarbnik Powiatu poinformował, iż przedstawiony projekt budżetu na 2005 r. został opracowany w oparciu o analizę kształtowania się budżetu w roku 2004 oraz na podstawie informacji Ministra Finansów i decyzji Wojewody Podlaskiego o wysokości subwencji i dotacji na rok 2005 przyznanych Powiatowi Augustowskiemu. Podczas opracowywania projektu budżetu wykorzystano materiały oraz propozycje i wnioski do budżetu przedłożone przez powiatowe jednostki budżetowe. Skarbnik Powiatu poinformował, że dochody powiatu zaplanowano na kwotę 34 mln 388 tys. zł, co stanowi tylko 3 % więcej niż faktycznie zrealizowane dochody w roku 2004. Skarbnik Powiatu szczegółowo omówił strukturę dochodów. Największy udział w dochodach, bo aż 54 % wszystkich dochodów stanowią subwencje (18 mln. 662 tys. zł). Druga pozycją w dochodach jest udział w podatku dochodowym od osób fizycznych, który wynosi ponad 4 mln zł, co stanowi około 12 % wszystkich dochodów. Trzecim podstawowym źródłem dochodów są dotacje z budżetu państwa w wysokości 5 mln 511 tys. zł, co stanowi 16 % wszystkich dochodów. Jest to kwota mniejsza o ponad 1 mln zł w stosunku do roku ubiegłego. Następnym elementem są środki z funduszy unijnych w kwocie 2 mln 611 tys. zł, czyli ponad 8 % środków wchodzących w skład ogólnej sumy dochodów. Jeśli chodzi o planowane dochody własne powiatu to jest kwota blisko 3 mln zł. Z czego najważniejszą pozycję stanowią opłaty komunikacyjne (1 mln zł), sprzedaż mienia powiatowego (858 tys. zł) oraz wpływy z tytułu dzierżawy i wynajmu pomieszczeń (271 tys. zł). Skarbnik Powiatu dodał, iż dochody powiatu zostały zaplanowane z ostrożnością i stanowią prognozę planowanych wpływów do budżetu. Następnie Skarbnik Powiatu omówił wydatki budżetu powiatu, w których ujęto inwestycje na kwotę 5 mln 338 tys. zł. (15 % wydatków budżetu). Skarbnik dodał, iż w roku 2004 na ten cel przeznaczono 18 % wydatków, jednakże nominalnie te kwoty są prawie na tym samym poziomie. Największy tytuł wydatków stanowią wynagrodzenia wraz pochodnymi wszystkich pracowników w jednostkach samorządu powiatowego na łączną kwotę ponad 17 mln zł. Kolejnym wydatkiem jest obsługa zadłużenia powiatu na kwotę 2 mln 476 tys. zł, co stanowi 7 % wszystkich wydatków. Zaplanowano kwotę 10 mln zł (prawie 30 % wszystkich wydatków) na wydatki bieżące związane z realizacją różnych zadań, jak też promocją i utrzymaniem jednostek powiatowych. Skarbnik Powiatu podsumował, iż w strukturze działowej największy udział wydatków wykazuje dział Oświata oraz Edukacyjna opieka wychowawcza na kwotę około 16 mln zł, co stanowi 47 % wszystkich wydatków budżetu powiatu. Kolejnym działem jest Transport, w którym wydatki przewiduje się na kwotę ponad 4 mln zł (są to przede wszystkim wydatki związane z inwestycjami drogowymi). W dziale Opieka społeczna przewidziana jest kwota 4 mln zł wydatków, która wynika z funkcjonowania: 2 domów pomocy społecznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz opłaty za dzieci przebywające w placówkach opiekuńczo - wychowawczych i świadczenia dla rodzin zastępczych. W dziale Administracji publicznej przeznaczona jest kwota wydatków w wysokości 3 mln 146 tys. zł (9 % budżetu powiatu). W Dziale Bezpieczeństwo Publiczne wydatki wynoszą 2 mln 865 tys. zł, czyli 8 % wszystkich wydatków. Kolejną pozycją wydatków jest Obsługa długu publicznego, która stanowi 7 % wydatków budżetu. Skarbnik Powiatu poinformował, iż uchwała Rady Powiatu w sprawie budżetu powiatu na 2005 r. określa również kompetencje dla Zarządu Powiatu, co do wykonywania i realizacji budżetu oraz do zaciągania zobowiązań i udzielania poręczeń. Kompetencje te zostały określone na poziomie roku 2004. Wyjątkiem jest określanie wysokości zaciągania zobowiązań, która wzrosła z 1,5 mln zł w roku 2004 do 2 mln na rok 2005. Pozwoli to Zarządowi Powiatu na podpisanie umów z wykonawcami zadań inwestycyjnych. Zaciągnięcie zobowiązań przewyższających kwotę 2 mln zł wymagać będzie uzyskania każdorazowo zgody Rady Powiatu. Następnie Skarbnik Powiatu kolejno omówił poszczególne załączniki do projektu uchwały w sprawie budżetu powiatu augustowskiego na 2005 r. Poinformował także, iż Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku Inspektorat w Suwałkach uchwałą z dnia 15.12.2004 r. pozytywnie zaopiniowała przedłożony przez Zarząd Powiatu w Augustowie projekt budżetu powiatu na 2004 r., wskazując jednocześnie na konieczność dokonania analizy realności przychodów z tytułu zwrotu udzielonych pożyczek dla SPZOZ w Augustowie.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu poinformował, iż projekt uchwały przedłożony przez Zarząd Powiatu był opiniowany przez wszystkie Komisje Rady Powiatu. Komisje wydały swoje opinie i złożyły je do Przewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów. Opinie te są pozytywne (załącznik nr 9 do protokołu). W związku z czym poprosił Pana Witolda Naumowicza - Przewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów o przedstawienie opinii Komisji w tej sprawie.

Witold Naumowicz - Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów, poinformował iż Komisja trzykrotnie na swych posiedzeniach zajmowała się kwestią związaną z projektem budżetu powiatu na 2005 r. Następnie zapoznał Radę Powiatu z treścią przedmiotowych opinii Komisji, która pozytywnie ustosunkowała się do przedłożonego przez Zarząd Powiatu projektu uchwały.

Radna Krystyna Grajewska zwróciła uwagę, iż załącznik nr 6 w projekcie uchwały dotyczący kwot dotacji dla innych jednostek samorządu terytorialnego na podstawie porozumień na 2005 r., bardzo dobrze obrazuje jak wysokie koszty powiat ponosi w związku z utrzymaniem dzieci pochodzących z terenu powiatu augustowskiego przebywających w placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz rodzinach zastępczych na terenie innych powiatów. W związku z czym bardzo ważną kwestią jest tworzenie jednostek tego typu na terenie naszego powiatu.

Nie zgłoszono dodatkowych pytań do przedmiotowego projektu uchwały.

W związku z powyższym Wiceprzewodniczący Rady Powiatu poddał pod głosowanie projekt uchwały.

W głosowaniu jawnym Rada Powiatu w Augustowie, przy 17 głosach "za"
podjęła uchwałę Nr 171/XXII/05 w sprawie budżetu Powiatu Augustowskiego na 2005 r.

Ad. pkt 9. - Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr 124/XVI/04 Rady Powiatu w Augustowie z dnia 7 czerwca 2004 r. w sprawie przyjęcia "Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Augustowskiego na lata 2004 - 2006".

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu poprosił Starostę o przedstawienie projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr 124/XVI/04 Rady Powiatu w Augustowie z dnia 7 czerwca 2004 r. w sprawie przyjęcia "Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Augustowskiego na lata 2004 - 2006".

Starosta poinformował, iż niezbędne jest dokonanie zmiany Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Augustowskiego na lata 2004 - 2006. Wynika to z konieczności dostosowania Planu do zmienionej uchwałą Nr 161/XIX/04 Rady Powiatu w Augustowie z dnia 29 grudnia 2004 r. "Strategii Rozwoju Powiatu Augustowskiego do 2020 roku" oraz aktualizacją zapisów w związku ze składaniem wniosków o dofinansowanie zadań do funduszy zewnętrznych. Zmiany te są wynikiem dokonanej oceny możliwości finansowych Powiatu oraz deklaracji samorządów lokalnych o współfinansowaniu inwestycji.

Wiceprzewodniczący Rady poinformował, iż przedłożony projekt uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez wszystkie Komisje Rady Powiatu. Następnie Przewodniczący poszczególnych komisji przedstawili opinie w tej sprawie (załącznik nr 10 do protokołu).

Wiceprzewodniczący Rady zwrócił się do radnych o zgłaszanie pytań do przedmiotowego projektu uchwały.

Głos zabrała radna Barbara Wierzbicka. Zwróciła się z apelem, aby podczas realizacji inwestycji zawartych w Planie Rozwoju Lokalnego, uwzględnić potrzeby osób niepełnosprawnych w zakresie likwidacji barier architektonicznych. Prośba ta w szczególności skierowana jest do Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego oraz Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Augustowie.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu poddał pod głosowanie projekt uchwały.

W głosowaniu jawnym Rada Powiatu w Augustowie, przy 17 głosach "za"
podjęła uchwałę Nr 172/XXII/05 w sprawie zmiany uchwały Nr 124/XVI/04 Rady Powiatu
w Augustowie z dnia 7 czerwca 2004 r. w sprawie przyjęcia "Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Augustowskiego na lata 2004 - 2006".

Ad. pkt 10. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia Regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom: dodatku funkcyjnego, dodatku motywacyjnego, dodatku za warunki pracy, dodatku za wysługę lat, nagród ze specjalnego funduszu nagród, dodatku mieszkaniowego oraz regulaminu określającego szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw.

Wiceprzewodniczący poprosił Jarosława Szlaszyńskiego - Wicestarostę o przedstawienie projektu uchwały w sprawie ustalenia Regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom: dodatku funkcyjnego, dodatku motywacyjnego, dodatku za warunki pracy, dodatku za wysługę lat, nagród ze specjalnego funduszu nagród, dodatku mieszkaniowego oraz regulaminu określającego szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw.

Jarosław Szlaszyński - Wicestarosta poinformował, iż konieczność podjęcia tej uchwały związana jest z faktem, iż uległy zmianie zapisy w Ustawie z dnia 26.01.1982 r. - Karta Nauczyciela oraz straciło moc Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 maja 2000 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego za jedną godziną przeliczeniową, wykazu stanowisk oraz dodatkowych zadań i zajęć uprawniających do dodatku funkcyjnego, ogólnych warunków przyznawania dodatku motywacyjnego, wykazu trudnych i uciążliwych warunków pracy stanowiących podstawę przyznania dodatku za warunki pracy oraz szczególnych przypadków zaliczania okresów zatrudnienia i innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat. Weszło natomiast w życie Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31.01.2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy. Zgodnie z art. 30 ust. 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego, uwzględniając przewidywaną strukturę zatrudnienia, określa corocznie dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego, w drodze regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom: dodatku funkcyjnego, dodatku motywacyjnego, dodatku za warunki, dodatku za wysługę lat, dodatku mieszkaniowego oraz regulaminu określającego szczegółowy sposób obliczania wynagradzania za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw. W związku z powyższym przedłożony projekt uchwały uwzględnia wszelkie zmiany prawne oraz aktualną sytuację finansową naszego powiatu w zakresie oświaty i edukacyjnej opieki wychowawczej. Ponadto projekt uchwały został uzgodniony z odpowiednimi srukturami związkowymi oraz zaopiniowany przez Komisję Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu poprosił Panią Krystynę Grajewską - Przewodniczącą Komisji Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki o przedstawienie opinii do w/w projektu uchwały.

Krystyna Grajewska - Przewodnicząca Komisji Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu przedstawiła pozytywną opinię komisji odnośnie przedmiotowego projektu uchwały Rady (opinia stanowi załącznik nr 11 do protokołu).

Do przedłożonego projektu uchwały nie zgłoszono żadnych pytań.

W głosowaniu jawnym Rada Powiatu w Augustowie, przy 17 głosach "za"
podjęła uchwałę Nr 173XXII/05 w sprawie ustalenia Regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom: dodatku funkcyjnego, dodatku motywacyjnego, dodatku za warunki pracy, dodatku za wysługę lat, nagród ze specjalnego funduszu nagród, dodatku mieszkaniowego oraz regulaminu określającego szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw.

Ad. pkt 11. - Podjęcie uchwały w sprawie przekształcenia Policealnego Studium Zawodowego dla Dorosłych w Augustowie, ul. Tytoniowa 6, wchodzącego w skład Zespołu Szkół Technicznych im. Gen. I. Prądzyńskiego w Augustowie, ze szkoły ponadpodstawowej w szkolę ponadgimnazjalną - Szkolę Policealną dla Dorosłych Nr 2 w Augustowie.

W tej sprawie, jak i w sprawie trzech następnych projektów uchwał Rady Powiatu, Mirosław Dęmski - Wiceprzewodniczący Rady, poprosił o zabranie głosu Pana Wicestarostę.

Jarosław Szlaszyński - Wicestarosta poinformował, iż podjęcie czterech kolejnych uchwał w sprawie przekształcenia szkół policealnych w szkoły ponadgimnazjalne, związane jest z reformą ustroju szkolnego rozpoczętą 1 września 1999 r., wprowadzającą sześcioletnie szkoły podstawowe i trzyletnie gimnazja. Następnie od 1 września 2002 r. tworzono nowy typ szkół - szkoły ponadgimnazjalne, tj.: licea ogólnokształcące, licea profilowane, technika i zasadnicze szkoły zawodowe. Z dniem 1 września 2004 r. przekształcono szkoły dla dorosłych ze szkół ponadpodstawowych w szkoły ponadgimnazjalne. Zgodnie z przepisami wprowadzającymi reformę ustroju szkolnego z dniem 1 września 2005 r., organy prowadzące dotychczasowe szkoły policealne mają obowiązek przekształcić je w szkoły ponadgimnazjalne. Do każdego z projektów uchwał w tej sprawie załącznik stanowi akt przekształcenia szkoły.

Następnie Krystyna Grajewska - Przewodnicząca Komisji Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu poinformowała, iż temat ten był przedmiotem obrad komisji, która pozytywnie ustosunkowała się do przedmiotowych projektów uchwał (opinia stanowi załącznik nr 12 do protokołu).

Do przedłożonego projektu uchwały nie zgłoszono żadnych pytań.

W głosowaniu jawnym Rada Powiatu w Augustowie, przy 17 głosach "za"
podjęła uchwałę Nr 174/XXII/05 w sprawie przekształcenia Policealnego Studium Zawodowego dla Dorosłych w Augustowie, ul. Tytoniowa 6, wchodzącego w skład Zespołu Szkół Technicznych im. Gen. I. Prądzyńskiego w Augustowie, ze szkoły ponadpodstawowej w szkolę ponadgimnazjalną - Szkołę Policealną dla Dorosłych Nr 2 w Augustowie.

Ad. pkt 12. - Podjęcie uchwały w sprawie przekształcenia Policealnego Studium Zawodowego w Augustowie, ul. Tytoniowa 6 wchodzącego w skład Zespołu Szkół Technicznych im. Gen. I. Prądzyńskiego w Augustowie, ze szkoły ponadpodstawowej w szkołę ponadgimnazjalną - Szkołę Policealną Nr 2 w Augustowie.

W związku z informacjami przedstawionymi przez Wicestarostę oraz Przewodniczącą Komisji Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki w pkt.11, Mirosław Dęmski - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu poddał pod głosowanie projekt uchwały.

W głosowaniu jawnym Rada Powiatu w Augustowie, przy 17 głosach "za"
podjęła uchwałę Nr 175/XXII/05 w sprawie przekształcenia Policealnego Studium Zawodowego w Augustowie, ul. Tytoniowa 6 wchodzącego w skład Zespołu Szkół Technicznych im. Gen. I. Prądzyńskiego w Augustowie, ze szkoły ponadpodstawowej w szkołę ponadgimnazjalną - Szkołę Policealną Nr 2 w Augustowie.

Ad. pkt 13. - Podjęcie uchwały w sprawie przekształcenia Szkoły Policealnej dla Dorosłych Nr 1 w Augustowie, Al. Kardynała Wyszyńskiego 3, wchodzącego w skład Augustowskiego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Augustowie, ze szkoły ponadpodstawowej w szkołę ponadgimnazjalną dla dorosłych.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu zwrócił się do radnych z pytaniem: "Czy ktoś ma pytania w sprawie kolejnego projektu uchwały dotyczącego przekształcenia szkoły policealnej w szkołę ponadgimnazjalną?".

Nie zgłoszono żadnych pytań do przedłożonego projektu uchwały

W głosowaniu jawnym Rada Powiatu w Augustowie, przy 17 głosach "za"
podjęła uchwałę Nr 176/XXII/05 w sprawie przekształcenia Szkoły Policealnej dla Dorosłych Nr 1 w Augustowie, Al. Kardynała Wyszyńskiego 3, wchodzącego w skład Augustowskiego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Augustowie, ze szkoły ponadpodstawowej w szkołę ponadgimnazjalną dla dorosłych.

Ad. pkt 14. - Podjęcie uchwały w sprawie przekształcenia Policealnego Studium Zawodowego w Augustowie, Al. Kard. Wyszyńskiego 3, wchodzącego w skład Augustowskiego Centrum Edukacyjnego w Augustowie, ze szkoły ponadpodstawowej w szkołę ponadgimnazjalną - Szkołę Policealną Nr 1 w Augustowie.

W związku z wyjaśnieniem przedstawionym w pkt. 11 oraz brakiem pytań, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu podał pod głosowanie projekt uchwały.

W głosowaniu jawnym Rada Powiatu w Augustowie, przy 17 głosach "za"
podjęła uchwałę Nr 177/XXII/05 w sprawie przekształcenia Policealnego Studium Zawodowego w Augustowie, Al. Kard. Wyszyńskiego 3, wchodzącego w skład Augustowskiego Centrum Edukacyjnego w Augustowie, ze szkoły ponadpodstawowej w szkołę ponadgimnazjalną - Szkołę Policealną Nr 1 w Augustowie.

Ad. pkt 15. - Informacja Komendanta Powiatowego Policji w Augustowie o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego w Powiecie Augustowskim za 2004 r.

Mirosław Dęmski - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu poinformował, iż stosownie do art. 10 ust. 1 ustawy o policji, Komendant Powiatowy Policji składa Radzie Powiatu roczne sprawozdanie ze stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego za rok ubiegły. Pisemne opracowanie zawierające w/w sprawozdanie wpłynęło 15 lutego br.

Wiceprzewodniczący Rady zwrócił się do Pana Komendanta o przedstawienie informacji o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego z terenu działania Komendy Powiatowej Policji w Augustowie za 2004 r.

Jerzy Pieńczykowski - Komendant Powiatowy Policji w Augustowie szczegółowo omówił sprawozdanie stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie powiatu augustowskiego w 2004 roku (sprawozdanie stanowi załącznik nr 13 do protokołu). Komendant Powiatowy Policji przedstawił analizę stanu zagrożenia przestępczością i uzyskanych efektów wykrywczych z uwzględnieniem informacji na temat:

- wszczęć postępowań przygotowawczych,

- przestępczości stwierdzonej i dynamiki,

- ilości przestępstw stwierdzonych w latach 2001 - 2004,

- bezpieczeństwa na drogach powiatu augustowskiego.

Podsumowując 2004 r. Komendant poinformował, iż zdołano ograniczyć przestępczość, szczególnie w kategoriach kryminalnych. Najbardziej uwidocznione jest to w dynamice kradzieży z włamaniem, kradzieży cudzej rzeczy. Zwiększyła się także liczba wszczęć na podstawie materiałów operacyjnych i własnych Policji.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu podziękował Komendantowi Powiatowemu Policji za przedstawienie sprawozdania i zwrócił się z zapytaniem do radnych czy ktoś ma pytania w tej sprawie.

Barbara Wierzbicka - radna zwróciła się z zapytaniem do Komendanta o przedstawienie informacji na temat działań podejmowanych przez Komendę Powiatową Policji na rzecz profilaktyki w zakresie ochrony przed przestępczością oraz stosowaniem środków uzależniających wśród młodzieży szkolnej.

Komendant Powiatowy Policji poinformował, iż do realizacji działań prewencyjnych wśród młodzieży szkolnej powołany został specjalny 3 - osobowy zespół funkcjonariuszy Policji. Ponadto Komenda na bieżąco realizuje programy prewencyjne w tym zakresie. Do każdej szkoły przypisany jest dzielnicowy. Komenda współpracuje również z pedagogami szkolnymi oraz Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Augustowie. Komendant poinformował, iż organizowane są w szkołach specjalne prewencyjne zajęcia lekcyjne dla uczniów.

Czesław Warakomski - radny, na podstawie obserwacji w/w zajęć przeprowadzonych przez funkcjonariuszy Policji w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Płaskiej, stwierdził, iż są one bardzo pomocne i charakteryzują się wysokim poziomem. W tym miejscu Czesław Warakomski podziękował Komendantowi Policji za możliwość korzystania z pomocy funkcjonariuszy Policji w prowadzeniu specjalnych zajęć prewencyjnych wśród młodzieży szkolnej.

Franciszek Wiśniewski - Starosta podziękował Komendantowi Policji za wkład pracy włożony w 2004 r. na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Powiatu Augustowskiego. Efektem tych prac jest zmniejszenie się wskaźnika przestępczości na terenie powiatu. Starosta dodał, iż w związku ze zmniejszeniem limitu środków finansowych dla KPP w Augustowie przyznawanych przez Komendę Wojewódzką Policji w Białymstoku, Zarząd oraz Rada Powiatu podejmie działania, aby w miarę możliwości finansowych powiatu pomoc tej jednostce.

Ad. pkt 16. - Sprawozdanie Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie w zakresie realizacji kierunków i celów funkcjonowania KSRG na szczeblu powiatu w roku 2004.

Marcin Pożarowski - Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie przedłożył Radzie Powiatu, szczegółowo omawiając, sprawozdanie w zakresie realizacji kierunków i celów funkcjonowania Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego na szczeblu powiatu w roku 2004 (sprawozdanie stanowi załącznik nr 14 do protokołu). Komendant PSP poinformował, iż w 2004 r. zanotowano 805 interwencji. Jest to wzrost o 19 % w stosunku do roku poprzedniego. W wyniku przeprowadzonych działań straży pożarnej uratowano mienie na łączną kwotę 7 mln 968 tys. zł. Nie udało się uratować mienia na kwotę 2 mln 216 tys. zł. Komendant PSP poinformował, iż jednostka dysponuje: 4 samochodami gaśniczymi, 5 samochodami specjalnymi i 6 pojazdami pomocniczymi Średnia wieku tych pojazdów to 10 lat. Dodał, iż z 37 jednostkach ratowniczych Ochotniczych Straży Pożarnych, 32 posiadają samochody gaśnicze. Z czego 12 samochodów jest w systemie, a średnia wieku tych pojazdów to 19,5 lat. Komendant PSP poinformował, iż w 2004 r. udało się doposażyć w/w jednostki systemowe.

Komenda PSP w roku 2004 r. dokonała 151 kontroli, z czego stwierdzono 575 nieprawidłowości w 305 kontrolowanych obiektach.

Budżet jednostki w minionym roku kształtował się w wysokości 2 mln 668 tys. zł. Komendant poinformował o otrzymanych przez jednostkę dotacjach, etapie prac związanych z stworzeniem w budynku PSP Centrum Zarządzania Kryzysowego, stanie posiadanego przez jednostkę sprzętu oraz osiągnięciach sportowych strażaków z PSP w Augustowie.

Radna Barbara Wierzbicka zwróciła się z zapytaniem do Komendanta PSP: "Czy na terenie powiatu augustowskiego stwierdzono zjawisko tzw. podpaleń?".

Komendant PSP odpowiedział, iż część zdarzeń, do których interweniowano można by sklasyfikować jako "podpalenia", jednakże dochodzenie w tych sprawach prowadzone jest przez Komendę Powiatową Policji w Augustowie.

Franciszek Wiśniewski - Starosta podziękował Komendantowi PSP do wkład pracy włożony w 2004 roku na rzecz sprawnego funkcjonowania Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego. Z przedłożonego sprawozdania wynika, iż zmniejszyła się liczba interwencji do pożarów, jednakże wzrosła ilość interwencji do zdarzeń drogowych. Starosta zwrócił uwagę, iż w związku z faktem, iż na terenie powiatu znajduje się jeden z głównych węzłów komunikacyjnych kraju, należy zadbać, aby nasze jednostki ratownicze dysponowały jak najefektywniejszym sprzętem. Zwrócił także uwagę, iż sprzęt w PSP w Augustowie, który jest wymieniany na nowy jest przekazywany na potrzeby Ochotniczych Straży Pożarnych. W związku z czym działania na rzecz poprawy stanu sprzętu w PSP, przynoszą także pozytywny efekt dla OSP na terenie powiatu.

O godz. 1327 Mirosław Dęmski - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu zarządził 10 minutową przerwę.

O godzinie 1345 wznowiono obrady XXII sesji Rady Powiatu.

Po przerwie w obradach sesji uczestniczyło 13 radnych (obrady sesji opuścili radni: Cz. Warakomski, M. Chodorski, J. Bućko, A. Snarski).

Ad. pkt 17. Sprawozdanie z pracy Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za 2004 r.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu poprosił Pana Starostę - Przewodniczącego Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku o złożenie sprawozdania z pracy Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za 2004 r.

Franciszek Wiśniewski - Starosta poinformował, iż w 2004 r., zgodnie z przyjętym rocznym planem pracy, Komisja Bezpieczeństwa i Porządku:

1) oceniła stan bezpieczeństwa drogowego na terenie Powiatu Augustowskiego w I kwartale 2004 r.,

2) dokonała oceny zjawisk i problemów związanych z narkomanią w szkołach oraz działalnością sekt,

3) oceniła stan bezpieczeństwa i ochrony ludności na terenie Powiatu Augustowskiego w przypadku ewentualnych ataków terrorystycznych,

4) omówiła przepisy dotyczące lokalizacji parkingów, na których istnieje możliwość umieszczania pojazdów z materiałami niebezpiecznymi.

(informacja z działalności Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za rok 2004 stanowi załącznik nr 15 do protokołu).

Radny Andrzej Ślinko zwrócił się z zapytaniem czy na terenie powiatu stwierdzono problem związany z istnieniem sekt.

Starosta odpowiedział, że fakt podnoszenia tego tematu podczas obrad Komisji Bezpieczeństwa i Porządku świadczy, iż problem ten istnieje, jednakże dochodzenie w tego typu sprawach, zgodnie z kompetencją, prowadzi Komenda Powiatowa Policji. Starosta nadmienił, iż materiały z pracy Komisji są do wglądu w Starostwie Powiatowym w Augustowie.

Radna Barbara Wierzbicka zwróciła się z zapytaniem o wskazanie miejsc, które zostały wytypowane na parkingi dla pojazdów przewożących materiały niebezpieczne.

Starosta poinformował, iż kwestia wydzielenia tego rodzaju parkingów znajduje się w gestii Marszałka Województwa Podlaskiego. Nadmienił, iż aktualnie jest to problem nie tylko ogólnowojewódzki, ale także ogólnokrajowy. Zostały wyznaczone miejsca z przeznaczeniem na ten cel, jednakże nie jest ich dużo.

Ad. pkt 18. Podjęcie uchwały w sprawie delegowania radnych do składu Komisji Bezpieczeństwa i Porządku.

Zgodnie z przedłożonym w materiałach na sesję uzasadnieniem do projektu uchwały w sprawie delegowania radnych do składu Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu zwrócił się do radnych o zgłaszanie kandydatów do składu w/w Komisji.

Radny Adam Medykiewicz przedstawił propozycję delegowania do składu Komisji Bezpieczeństwa i Porządku radnych: Marka Roszkowskiego oraz Witolda Naumowicza.

Radni Marek Roszkowski i Witold Naumowicz wyrazili zgodę na pracę w przedmiotowej Komisji.

(do radnych obecnych na sesji dołączył radny J. Bućko)

W związku z powyższym Wiceprzewodniczący poddał pod głosowanie stosowny projekt uchwały w tej sprawie.

W głosowaniu jawnym Rada Powiatu w Augustowie, przy 12 głosach "za" (2 radnych wstrzymało się od głosu) podjęła uchwałę Nr 178/XXII/05 w sprawie w sprawie delegowania radnych do składu Komisji Bezpieczeństwa i Porządku.

Ad. pkt 19. - Informacja o realizacji uchwały Nr 159/XVIII/04 Rady powiatu w Augustowie w sprawie zobowiązania Zarządu Powiatu w Augustowie do opracowania kierunków zmian i przekształceń Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Augustowie.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu poprosił Starostę o zabranie głosu w tej sprawie Pana Starostę Franciszka Wiśniewskiego.

Franciszek Wiśniewski - Starosta poinformował, iż zgodnie z uchwałą Rady Powiatu podjętą na sesji w dniu 30 listopada 2004 r. w sprawie zobowiązania Zarządu Powiatu do opracowania kierunków zmian i przekształceń Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Augustowie (w terminie do 28 lutego 2005 r.), powołano zespół, który pod względem prawnym opracował propozycję kierunków zmian i przekształceń SPZOZ w Augustowie. Przedmiotowy materiał został przedłożony radnym w materiałach na sesję (informacja na temat kierunków zmian i przekształceń SPOZ w Augustowie stanowi załącznik nr 16 do protokołu). Materiał ten był przedmiotem obrad Komisji Rodziny, Zdrowia i Pomocy Społecznej, Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Obywateli Rady Powiatu. Opinia w tej sprawie zostanie przedstawiona w dalszej części omawiania tego tematu. Starosta poinformował, iż termin dzisiejszych obrad Rady Powiatu wynika z faktu, iż niezbędne było uchwalenie budżetu, aby składać projekty i wnioski o dofinansowanie z funduszy UE. Data sesji ustalona na dzień dzisiejszy tj. 17 marca br. wynika także z faktu, iż Zarząd Powiatu oczekiwał, że parlament RP podejmie do tego czasu ustawę o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Jednakże parlament odrzucił projekt w/w ustawy, z czym nie zgadzał się Związek Powiatów Polskich i różnego rodzaju związki i stowarzyszenia. Starosta poinformował, iż w dniu 17 lutego br. uczestniczył w posiedzeniu Komisji Zdrowia Związku Powiatów Polskich, gdzie podjęto stanowisko mówiące o konieczności przyjęcia tej ustawy. W dniu 18 lutego Minister Zdrowia złożył projekt ustawy do Parlamentu RP, który uwzględniał wszystkie uwagi, które zgłosił Związek Powiatów Polskich. Starosta nadmienił, iż podstawowe założenia w/w projektu ustawy zostały dostarczone radnym w materiałach na sesję. Aktualnie projekt ustawy jest już po dwóch czytaniach w Komisji. Dodał, iż wystąpienia Ministra Zdrowia na Zgromadzaniu Ogólnym ZPP świadczą, że jest, a przynajmniej była wola, żeby to ustawę przyjąć. Starosta stwierdził, iż jego zdaniem najprawdopodobniej ta ustawa będzie przyjęta, trudno jednakże określić w jakim kształcie. Starosta oświadczył, iż w związku z tym, że sesja w dniu dzisiejszym musiała się odbyć z w/w względów, to materiał, który został przedłożony radnym zawiera rozwiązania prawne, jakie na dzień dzisiejszy można było Radzie Powiatu zaprezentować. Przedmiotowy materiał zawiera 4 kierunki przekształceń, w tym ostatni (czwarty) kierunek wynikający z ustawy, której nie ma na dzień dzisiejszy. Jest więc aktualnie jedynie zasygnalizowaniem takiej możliwości. Przedłożona informacja została opracowana zgodnie wiedzą zespołu na temat aktualnych możliwych rozwiązań prawnych. Starosta dodał, iż na sesji Rady Powiatu w dniu 30 listopada 2004 r. apelował do wszystkich obecnych na sali, a także do wszystkich mieszkańców Powiatu Augustowskiego o zgłaszanie propozycji do Zarządu Powiatu odnośnie przyszłych rozwiązań w sprawie szpitala. Starosta stwierdził, iż żaden wniosek nie wpłynął w tej sprawie. W związku z czym Zarząd Powiatu "został sam" i opracował materiał w odniesieniu do aktualnych możliwości prawnych. Materiał zawiera dokładne informacje na temat statusu prawnego SPZOZ w Augustowie, dotychczasowych działań organu założycielskiego zmierzających do poprawy sytuacji finansowej Zakładu oraz szczegółowe omówienie proponowanych kierunków zmian.

Starosta zwrócił się do Przewodniczącego Rady Powiatu o udzielenie głosu dla Pani Haliny Agaciak - Radcy Prawnego, celem przedstawienia poszczególnych kierunków zmian.

Następnie Halina Agaciak - Radca Prawny kolejno omówiła 4 proponowane kierunki zmian tj.:

1. Wykonywanie zadań z zakresu ochrony zdrowia przez niepubliczny zoz utworzony przez spółkę prawa handlowego.

2. Wykonywanie zadań z zakresu ochrony zdrowia przez jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością Powiatu Augustowskiego.

3. Subkontraktowanie świadczeń zdrowotnych zakontraktowanych przez SP ZOZ u niepublicznych zoz w trybie określonym w art. 35 i 35a ustawy o zoz łącznie z prywatyzacją usług o charakterze niemedycznym.

4. Restrukturyzacja SP ZOZ zgodnie z proponowaną przez Rząd formą pomocy publicznej przewidzianej w projekcie ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz o zmianie niektórych ustaw.

"CHARAKTERYSTYKA POSZCZEGÓLNYCH KIERUNKÓW:

Ad.1. Wykonywanie zadań z zakresu ochrony zdrowia przez niepubliczny zoz utworzony przez spółkę prawa handlowego.

Realizacja tego kierunku wymaga:

1. Utworzenia przez spółkę prawa handlowego, niebędącą spółką komunalną Powiatu Augustowskiego niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej.

2. Świadczenia usług zdrowotnych przez niepubliczny zakład opieki zdrowotnej utworzony przez spółkę, w miejsce dotychczasowego SP ZOZ.

3. Przeprowadzenia procesu likwidacji SP ZOZ.

4. Spłaty zobowiązań zlikwidowanego SP ZOZ przez spółkę.

Powstały niepubliczny zoz, aby rozpocząć działalność, musi uzyskać wpis do rejestru prowadzonego przez Wojewodę Podlaskiego.

Podstawą wpisu do rejestru jest stwierdzenie przez organ prowadzący rejestr, że zakład opieki zdrowotnej spełnia wymagania określone w art. 9 - 11 ustawy o zoz-ach, tj. :

- pomieszczenia i urządzenia zakładu powinny odpowiadać wymaganiom fachowym i sanitarnym, określonym rozporządzeniem MZiOS z dnia 21 września 1992 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 74, poz. 366 z póź. zm. ),

- zakład powinien zapewnić właściwy poziom i jakość świadczeń zdrowotnych, zgodnie ze standardami postępowania i procedurami medycznymi określonymi przez Ministra właściwego ds. Zdrowia na podstawie upoważnienia zawartego w art. 9 ust. 3 ustawy o zoz,

- zakład ma obowiązek nabywać i stosować wyroby medyczne odpowiadające wymaganiom ustawy z dnia 27 lipca 2001r. o wyrobach medycznych (Dz. U. Nr 126, poz. 1380),

- świadczenia zdrowotne w zakładzie mogą być udzielane wyłącznie przez osoby wykonujące zawód medyczny oraz spełniające wymagania zdrowotne, określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2002 r. w sprawie uzyskiwania tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia (Dz. U. Nr 173, poz. 1419),

- zakład powinien zatrudniać taką ilość pracowników działalności podstawowej, aby spełnić minimalne normy zatrudnienia określone rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 1999 r. w sprawie sposobu ustalania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych w zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 111, poz. 1314 ),

- ustrój zakładu oraz sprawy dotyczące jego funkcjonowania, nieuregulowane w ustawie o zoz - ach, powinien określać statut nadany przez podmiot, który utworzył zakład.

Kolejnym etapem jest zawarcie przez utworzony niepubliczny zoz kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia Oddział w Białymstoku na świadczenie usług zdrowotnych w zakresie nie mniejszym niż wykonywał to dotychczas SP ZOZ.

Proces związany z likwidacją SP ZOZ Rada Powiatu powinna rozpocząć od uzyskania opinii do projektu uchwały o likwidacji SP ZOZ od Wojewody Podlaskiego, Sejmiku Województwa Podlaskiego, rad gmin z terenu powiatu oraz Rady Społecznej SP ZOZ. Następnie, na podstawie art. 43 i art. 60 ust. 3, 4b, 5 i 6 ustawy o zoz - ach, Rada Powiatu podejmuje uchwałę o likwidacji Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Augustowie.

Uchwała powinna określać sposób i formę zapewnienia osobom korzystającym z oznaczonych rodzajowo świadczeń zdrowotnych likwidowanego zakładu dalsze, nieprzerwane udzielanie takich świadczeń, bez istotnego ograniczenia ich dostępności, warunków udzielania i jakości oraz termin zakończenia działalności, przy czym należy pamiętać, że nie może on być krótszy niż 3 miesiące od daty podjęcia uchwały o likwidacji. Ponadto uchwała o likwidacji powinna dokładnie określać zakład podlegający likwidacji, oznaczenie dnia otwarcia likwidacji, określenie sposobu i trybu zadysponowania składnikami materialnymi i niematerialnymi. Powinna wskazywać podmiot, który przejmie prawa i obowiązki likwidowanego zakładu, oraz określenie zakresu tych praw i zobowiązań, jak również oznaczenie dnia zakończenia czynności likwidacyjnych.

Zgodnie z art. 60 ust.6 ustawy o zoz -ach zobowiązania i należności Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, po jego likwidacji, stają się zobowiązaniami i należnościami właściwej jednostki samorządu terytorialnego - w naszym przypadku - Powiatu Augustowskiego.

W związku z tym, że n-zoz będzie świadczył usługi zdrowotne na bazie majątku SP ZOZ, który może mu być oddany w dzierżawę na okres 10 lat, należy dążyć do podpisania umów przejęcia zobowiązań likwidowanego SP ZOZ przez n-zoz, pod warunkiem wyrażenia zgody przez wierzycieli SP ZOZ.

Należy zauważyć, że w omawianym kierunku przyjęte zgodnie z uchwałą Rady Powiatu założenia, zostały uwzględnione i tak:

1. zapewnia się mieszkańcom Powiatu ciągłość dostępu do świadczeń zdrowotnych w Szpitalu w Augustowie,

2. zostanie utrzymane minimum obecnego poziomu i zakresu świadczeń zdrowotnych w lecznictwie zamkniętym,

3. utworzony zostanie nowy podmiot, który przejmie zobowiązania SP ZOZ,

4. zachowana zostanie własność samorządowa całego majątku służącego do świadczenia usług zdrowotnych.

Ad.2. Wykonywanie zadań z zakresu ochrony zdrowia przez jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością Powiatu Augustowskiego.

Realizacja tego kierunku wymaga:

1. Utworzenia przez Powiat Augustowski jednoosobowej spółki z o.o. działającej na podstawie Kodeksu spółek handlowych.

2. Utworzenia niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej przez Sp. z o.o.

3. Świadczenia usług zdrowotnych przez niepubliczny zakład opieki zdrowotnej utworzony przez spółkę w miejsce dotychczasowego SP ZOZ.

4.Przeprowadzenia procesu likwidacji SP ZOZ.

5. Spłaty zobowiązań zlikwidowanego SP ZOZ.

W tym miejscu należy przypomnieć, że w 2001r. Rada Powiatu podjęła uchwałę, na mocy której utworzony został Powiatowy Zakład Usług Medycznych Sp. z o.o. w Augustowie. Obecnie spółka ta została postawiona w stan likwidacji na mocy Uchwały Rady Powiatu Nr 68/IX/03 z dnia 29.08.2003r.

Na dzień składania powyższej informacji likwidacja nie została zakończona.

W związku z powyższym, przy przyjęciu tego kierunku restrukturyzacji, należy rozważyć wniosek o uchylenie Uchwały Rady Powiatu o likwidacji Powiatowego Zakładu Usług Medycznych Sp. z o.o. w Augustowie.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991r. o zoz, zakład opieki zdrowotnej może rozpocząć działalność dopiero po uzyskaniu wpisu do rejestru. Dla zakładów opieki zdrowotnej mających siedzibę na obszarze województwa rejestr prowadzi wojewoda (art. 12 ust. 3). Wymagania związane z wpisem zakładu opieki zdrowotnej do rejestru zostały omówione przy pierwszym proponowanym kierunku restrukturyzacji SP ZOZ. Wystarczy jedynie powtórzyć, że podstawą wpisu do rejestru jest stwierdzenie przez organ prowadzący rejestr, że zakład opieki zdrowotnej spełnia wymagania określone w art. 9 - 11 ustawy o zoz-ach.

Ustrój niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej oraz sprawy dotyczące jego funkcjonowania, nieuregulowane w ustawie o zoz powinien określać statut nadany przez podmiot, który utworzył nzoz.

Następnym etapem jest zawarcie kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia Oddział w Białymstoku na świadczenie usług zdrowotnych w zakresie nie mniejszym niż wykonywał to Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Augustowie.

Rozpoczęcie procesu związanego z likwidacją SP ZOZ powinno poprzedzać uzyskanie opinii do projektu uchwały o likwidacji SP ZOZ od Wojewody Podlaskiego, Sejmiku Województwa Podlaskiego, rad gmin z terenu powiatu oraz Rady Społecznej SP ZOZ.

Następnie, na podstawie art. 43 i art. 60 ust. 3, 4b, 5 i 6 ustawy o zoz - ach, Rada Powiatu podejmuje uchwałę o likwidacji Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Augustowie.

Uchwała powinna określać sposób i formę zapewnienia osobom korzystającym z oznaczonych rodzajowo świadczeń zdrowotnych likwidowanego zakładu dalsze, nieprzerwane udzielanie takich świadczeń, bez istotnego ograniczenia ich dostępności, warunków udzielania i jakości oraz termin zakończenia działalności, przy czym należy pamiętać, że nie może on być krótszy niż 3 miesiące od daty podjęcia uchwały o likwidacji. Ponadto uchwała o likwidacji powinna dokładnie określać zakład podlegający likwidacji, oznaczenie dnia otwarcia likwidacji, określenie sposobu i trybu zadysponowania składnikami materialnymi i niematerialnymi. Powinna wskazywać podmiot, który przejmie prawa i obowiązki likwidowanego zakładu, oraz określenie zakresu tych praw i zobowiązań, jak również oznaczenie dnia zakończenia czynności likwidacyjnych.

Reasumując, są to te same wymagania, o których była mowa przy omawianiu pierwszego kierunku restrukturyzacji.

Zgodnie z art. 60 ust. 6 ustawy o zoz -ach, zobowiązania i należności Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej po jego likwidacji stają się zobowiązaniami i należnościami właściwej jednostki samorządu terytorialnego - w naszym przypadku - Powiatu Augustowskiego. Należy rozważyć ewentualną możliwość przejęcia części zobowiązań likwidowanego SP ZOZ przez utworzoną spółkę. Do rozwiązania pozostaje problem obsługi pozostałego zadłużenia SP ZOZ przez Powiat.

I choć w kraju wiele jednostek samorządu terytorialnego w ten sposób przeprowadziło proces restrukturyzacyjny samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dla których były organem założycielskim, to przy podejmowaniu decyzji należy mieć na uwadze pogląd wyrażony przez Sąd Najwyższy, w składzie 3 sędziów, który na pytanie prawne Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Olsztynie dnia 22 września 2004 r. stwierdza: spółka z o.o. utworzona przez jednostkę samorządu terytorialnego ma - w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych i promocji zdrowia - status samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, choćby działalność tę prowadziła poprzez wewnętrzną jednostkę organizacyjną nazwaną niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej.

W omawianym kierunku, tak jak w przypadku pierwszego, przyjęte na wstępie założenia zostały uwzględnione, tzn.:

1. zapewnia się mieszkańcom Powiatu ciągłość dostępu do świadczeń zdrowotnych w Szpitalu w Augustowie,

2. zostanie utrzymane minimum obecnego poziomu i zakresu świadczeń zdrowotnych w lecznictwie zamkniętym,

3. utworzony zostanie nowy podmiot,

4. zachowana zostanie własność samorządowa całego majątku służącego do świadczenia usług zdrowotnych,

5. część zobowiązań przejmie utworzony podmiot.

Do rozwiązania pozostaje temat możliwości finansowych Powiatu do obsługi pozostałego zadłużenia SP ZOZ.

Ad. 3.Subkontraktowanie świadczeń zdrowotnych przez SP ZOZ u niepublicznych zoz w trybie określonym w art. 35 i 35a ustawy o zoz łącznie z prywatyzacją usług o charakterze niemedycznym.

Prywatyzacja usług jest zjawiskiem, które może wystąpić w sytuacji dalszego istnienia SP ZOZ i polegać będzie w takim przypadku na:

- przekazaniu przez SP ZOZ do korzystania określonej części majątku na podstawie umowy najmu lub dzierżawy, oraz

- przejęciu pracowników zatrudnionych w związku z tym majątkiem przez nowo utworzony niepubliczny zoz.

Jak czytamy w art. 1 ustawy o zoz, jednym z elementów składających się na formułę prawno-organizacyjną zakładu opieki zdrowotnej jest zespół osób.

Podstawową grupą osób pracujących lub współpracujących z zakładem jest personel medyczny - głównie lekarze i pielęgniarki.

Następną grupą działającą w zakładzie jest obsługa administracyjno - finansowa, do której zalicza się kadrę zarządzającą. Kolejna grupa, to osoby zajmujące się działalnością eksploatacyjno - techniczną.

Kadra medyczna przy proponowanym kierunku zmian wykazywać powinna inicjatywę zorganizowania się w niepubliczny zakład lub utworzenia indywidualnej/specjalistycznej albo grupowej praktyki lekarskiej bądź pielęgniarskiej i zaoferowania zakładowi współpracę na zasadzie subkontraktowania usług medycznych.

Pracownicy pionu eksploatacyjno - technicznego powinni utworzyć samodzielne podmioty gospodarcze i zaoferować konkurencyjne warunki na wykonywanie różnego rodzaju usług niezbędnych dla zakładu.

Realizacja tego kierunku wymaga:

1. Opracowania przez kierownictwo SP ZOZ programu zawierającego kierunki i możliwości prywatyzacji usług w zakładzie.

2. Utworzenia niepublicznych zoz, podmiotów gospodarczych, które będą świadczyły usługi medyczne i niemedyczne na rzecz SP ZOZ.

Kierownictwo SP ZOZ w wyniku dokonanej analizy finansowo-organizacyjnej stawia wnioski o podjęcie działań mających na celu prywatyzację określonego zakresu usług.

Subkontraktowanie usług dopuszcza art. 35 ustawy o zoz, który pozwala SP ZOZ udzielać zamówienia na świadczenie zdrowotne niepublicznym zakładom opieki zdrowotnej.

Tworzenie i rejestracja n-zoz -ów następuje zgodnie z procedurą, która została przedstawiona przy opisywaniu kierunku pierwszego.

Przy wyborze tego kierunku zmian w funkcjonowaniu SP ZOZ, do rozwiązania pozostaje problem obsługi zadłużenia Szpitala.

Przyjęte na wstępie założenia, określone w uchwale Rady Powiatu, uwzględnia również realizacja tego kierunku. To znaczy:

1. zapewnia się mieszkańcom Powiatu ciągłość dostępu do świadczeń zdrowotnych w Szpitalu w Augustowie,

2. zostanie utrzymane minimum obecnego poziomu i zakresu świadczeń zdrowotnych w lecznictwie zamkniętym,

3. utworzone zostaną nowe podmioty,

4. zachowana zostanie własność samorządowa całego majątku służącego do świadczenia usług zdrowotnych,

5. Do rozwiązania pozostaje temat obsługi zadłużenia SP ZOZ.

Ad. 4.Restrukturyzacja SP ZOZ zgodnie z proponowaną przez Rząd formą pomocy publicznej przewidzianej w projekcie ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz o zmianie niektórych ustaw.

W 2003 i 2004 roku nadzieje wiązano z podejmowanymi przez Rząd działaniami, które miały na celu przeprowadzenie restrukturyzacji w SP ZOZ, przekształceniu ich w spółki użyteczności publicznej, a następnie budowę Krajowej Sieci Szpitali.

Od 1 stycznia 2004 roku miała wejść w życie ustawa o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz o zmianie ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne. Mamy rok 2005.

Dnia 6 stycznia bieżącego roku, uczestnicy konferencji "okrągłego stołu" dla ochrony zdrowia, wystąpili wspólnie do Posłów o odrzucenie rekomendowanego przez resort zdrowia projektu ustawy o pomocy publicznej zakładów opieki zdrowotnej oraz o zmianie niektórych ustaw.
W apelu czytamy: "Projekt ustawy, w tytule której znajdujemy złudne stwierdzenie o pomocy publicznej, jest wyłącznie pomysłem na bałaganiarskie zbycie problemu, a nie szansą naprawy autentycznie dramatycznej sytuacji polskiego systemu lecznictwa. Ustawa rekomendowana Posłom, pozoruje jedynie procesy naprawcze, bowiem w praktyce nie będzie ich można przeprowadzić. Przeszkodą są propozycje błędnych i niekonstytucyjnych zapisów. To kolejny bubel legislacyjny, którego nie wolno przyjąć....".

Po odrzuceniu w dniu 16 lutego br. przedłożonego przez Rząd projektu ustawy, należy rozważyć i taką możliwość, że projekt ustawy, przedłożony przez Prezydenta RP, zostanie przez Sejm przyjęty i stanie się aktem obowiązującym.

Ma to więc znaczenie przy podejmowaniu decyzji o wyborze kierunku restrukturyzacji SP ZOZ w Augustowie.

Projekt ustawy określa zasady i warunki restrukturyzacji finansowej publicznych zakładów opieki zdrowotnej, tryb postępowania w sprawie restrukturyzacji oraz zasady udzielania pomocy publicznej publicznym zakładom opieki zdrowotnej.

Restrukturyzacja finansowa zakładów obejmuje:

- zobowiązania publicznoprawne,

- zobowiązania cywilnoprawne,

- indywidualne roszczenia pracowników wynikające z art. 4a ustawy z dnia 16 grudnia 1994 r. o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców oraz o zmianie niektórych ustaw, powstałe w okresie od dnia 1 stycznia 1999 r. do dnia 31 marca 2004 r.

(propozycja Ministerstwa Zdrowia z dnia 18.02.br. do prezydenckiego projektu ustawy dotyczy okresu od 1 stycznia 1999 r. do 31 grudnia 2004 r.)

Restrukturyzacja finansowa zakładów polegać ma na:

- umorzeniu zobowiązań publicznoprawnych, o których mówi art. 6 projektu ustawy,

- rozłożeniu na raty spłaty zobowiązań z tytułu składek na ubezpieczenia emerytalne, społeczne i zdrowotne - mówi o tym art. 7 projektu ustawy,

- zawarciu przez zakład ugody restrukturyzacyjnej z wierzycielami wierzytelności cywilnoprawnych,

- zawarciu przez zakład ugód z pracownikami w zakresie roszczeń wynikających z art. 4a ustawy z dnia 16 grudnia 1994 r.

Realizacja tego kierunku polega na:

1. Złożeniu do organu restrukturyzacyjnego wniosku o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego.

Wniosek o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego składa zakład albo podmiot, który utworzył zakład, w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

Wniosek złożony po terminie nie będzie rozpatrywany.

Wniosek musi zawierać wszystkie dane, o których mowa w art. 21 projektu ustawy. Na szczególne podkreślenie zasługują zapisy zawarte w art. 21 ust. 2 pkt. 10, 11, 12, w których się mówi, że:

- składany z wnioskiem projekt programu restrukturyzacyjnego musi być pozytywnie zaopiniowany przez podmiot, który utworzył zakład,

- należy razem z wnioskiem złożyć projekt ugody restrukturyzacyjnej z wierzycielami wierzytelności cywilnoprawnych, oraz

- należy razem z wnioskiem złożyć projekt ugód dotyczących indywidualnych roszczeń pracowników wynikających z art. 4a ustawy z dnia 16 grudnia 1994r.

2. Organ restrukturyzacyjny wszczyna postępowanie restrukturyzacyjne w formie postanowienia.

W terminie 7 dni od otrzymania kompletnego wniosku, organ restrukturyzacyjny wydaje postanowienie o wszczęciu postępowania restrukturyzacyjnego.

Zakład, który uzyska postanowienie o wszczęciu postępowania restrukturyzacyjnego oraz spełnia warunki określone w art. 35 projektu ustawy, może w terminie do miesiąca od wydania postanowienia
o wszczęciu postępowania restrukturyzacyjnego, złożyć wniosek o pożyczkę. Pożyczka udzielana zakładowi przez Skarb Państwa, w imieniu którego wszystkie czynności wykonuje Bank Gospodarstwa Krajowego, może być udzielona w wysokości i wyłącznie na zaspokojenie zobowiązań określonych w art. 35 projektu ustawy.

( propozycja Ministerstwa Zdrowia z dnia 18.02.br. do prezydenckiego projektu ustawy stanowi, że nie ma warunku zrzeczenia się przez zakład pracy roszczeń w stosunku do Skarbu Państwa z tytułu tzw. ustawy 203)

Zakład w celu uzyskania środków finansowych na restrukturyzację finansową może również emitować obligacje, zaciągać kredyty bankowe.

W przypadku, gdy zakład przekształci się w spółkę użyteczności publicznej, Skarb Państwa, z dniem wpisania spółki do rejestru przedsiębiorców, umarza:

- 50% pozostałej do spłaty części należności głównej z tytułu pożyczki, gdy zakład przekształci się w spółkę w okresie 24 miesięcy od dnia wydania decyzji o warunkach restrukturyzacji,

- 25% pozostałej do spłaty części należności głównej z tytułu pożyczki, gdy zakład przekształci się w spółkę po upływie 24 miesięcy i nie później niż 5 lat od dnia wydania decyzji o warunkach restrukturyzacji.

( propozycja Ministerstwa Zdrowia z dnia 18.02.br. do prezydenckiego projektu ustawy stanowi, że pożyczka podlega umorzeniu w części niespłaconej, jeśli zakład otrzymał decyzję o zakończeniu postępowania restrukturyzacyjnego i spłacił 50 % pożyczki w okresie nie dłuższym niż 5 lat od wydania decyzji o warunkach restrukturyzacji)

Kolejne etapy realizacji tego kierunku to:

3. Uzgodnienie projektu programu z wierzycielami wierzytelności publicznoprawnych.

4. Zawarcie ugody restrukturyzacyjnej z wierzycielami wierzytelności cywilnoprawnych.

5. Zawarcie ugody dotyczącej indywidualnych roszczeń pracowników.

Czynności określone w pkt. 3-5 zakład wykonuje w terminie do 3 miesięcy od dnia wydania postanowienia o wszczęciu postępowania restrukturyzacyjnego oraz w wyznaczonym terminie i zgodnie z zapisami art.26 projektu ustawy, przekazuje wszystkie informacje organowi restrukturyzacyjnemu.

6. Organ restrukturyzacyjny wydaje decyzję o warunkach restrukturyzacji.

Wydanie decyzji o warunkach restrukturyzacji zależne jest od spełnienia wszystkich warunków określonych w projekcie ustawy oraz sprawdzenia, czy z analizy wniosku oraz dołączonych do niego dokumentów i danych wynika, że zamierzone przez zakład działania prowadzić będą do jego efektywnego funkcjonowania w przyszłości.

Programu restrukturyzacyjny SP ZOZ w szczególności ma zawierać działania zakładu mające na celu: naprawę sytuacji ekonomicznej poprzez zbilansowanie budżetu szpitala, umożliwienie terminowego regulowania zobowiązań publicznoprawnych i obsługę zadłużenia, a także zawierają proponowane zmiany organizacyjne w zakładzie.

Organ restrukturyzacyjny decyzję o warunkach restrukturyzacji wydaje w terminie do 4 miesięcy od dnia wydania postanowienia o wszczęciu postępowania.

7. Przekształceniu samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej w spółkę użyteczności publicznej (sup).

( w propozycji Ministerstwa Zdrowia z dnia 18.02.br. do prezydenckiego projektu ustaw dopuszcza się możliwość przekształcenia samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej w spółkę użyteczności publicznej na zasadzie dobrowolności)

Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej może zostać przekształcony w spółkę użyteczności publicznej.

Spółka wstępuje we wszystkie stosunki prawne, których podmiotem był samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej. Czynności prawnych związanych z przekształceniem sp zoz w sup dokonuje organ wykonawczy właściwej jednostki samorządu terytorialnego.

Przekształcenie może być dokonane:

- z inicjatywy podmiotu, który utworzył zakład,

- na wniosek dyrektora zakładu,

- na wniosek poparty przez ponad 50 % pracowników zakładu w głosowaniu tajnym, przy czym organ dokonujący przekształcenia nie jest związany treścią wniosku.

Organ dokonujący przekształcenia sporządza akt przekształcenia sp zoz w spółkę użyteczności publicznej aktem przekształcenia, który zastępuje czynności określone w Kodeksie spółek handlowych, poprzedzające złożenie wniosku o wpisanie sup do rejestru przedsiębiorców.

Dniem przekształcenia sp zoz w sup jest pierwszy dzień miesiąca przypadającego po wpisaniu spółki do rejestru przedsiębiorców. Z dniem przekształcenia następuje z urzędu wykreślenie sp zoz z Krajowego Rejestru Sądowego.

Z dniem przekształcenia pracownicy sp zoz stają się, z mocy prawa, pracownikami sup.

Grunty stanowiące własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego stają się z dniem przekształcenia, z mocy prawa, nieodpłatnie przedmiotem użytkowania wieczystego sup. Budynki i inne urządzenia oraz lokale znajdujące się na gruntach, stają się z mocy prawa, nieodpłatnie własnością sup. Nabycie prawa użytkowania wieczystego gruntów oraz własności budynków, innych urządzeń i lokali stwierdza decyzją organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego.

8. Organ restrukturyzacyjny wydaje decyzję o zakończeniu postępowania restrukturyzacyjnego.

Wydanie decyzji o zakończeniu postępowania restrukturyzacyjnego następuje po spełnieniu wszystkich warunków w terminie do 24 miesięcy od dnia wydania decyzji o warunkach restrukturyzacji.

Również i ten kierunek uwzględnia przyjęte na wstępie założenia, tzn.:

1. zapewnia się mieszkańcom Powiatu ciągłość dostępu do świadczeń zdrowotnych w Szpitalu w Augustowie,

2. zostanie utrzymane minimum obecnego poziomu i zakresu świadczeń zdrowotnych w lecznictwie zamkniętym,

3. przekształcenie SP ZOZ i utworzenie nowego podmiotu jest dobrowolne (projekt ustawy stwarza możliwość przekształcenia SP ZOZ w SUP),

4. w przypadku pozostania w strukturach SP ZOZ zachowana zostanie własność samorządowa całego majątku służącego do świadczenia usług zdrowotnych; w przypadku przekształcenia w spółkę użyteczności publicznej - tryb przekazania mienia został omówiony wyżej,

5. przy wyborze tego kierunku, SP ZOZ na obsługę swojego zadłużenia korzysta z możliwości, jakie zostały zapisane w projekcie ustawy."

Mirosław Dęmski - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu poinformował, iż Komisja Rodziny, Zdrowia i Pomocy Społecznej, Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Obywateli na posiedzeniu w dniu 25 lutego 2005 roku, zorganizowanym z udziałem członków:

a) Komisji Budżetu i Finansów,

b) Komisji Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki,

c) Komisji Budownictwa i Dróg, Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami, Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Leśnictwa i Rolnictwa,

po szczegółowym zapoznaniu się z materiałem przedłożonym przez Zarząd Powiatu w Augustowie zatytułowanym "Kierunki zmian i przekształceń Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Augustowie" stanowiącym realizację uchwały Nr 159/XVIII/04 Rady Powiatu w Augustowie z dnia 30 listopada 2004 r. w sprawie zobowiązania Zarządu Powiatu w Augustowie do opracowania kierunków zmian i przekształceń SP ZOZ w Augustowie jednomyślnie przyjęła w/w informację do wiadomości. (opinia Komisji stanowi załącznik nr 17 do protokołu)

Przed przystąpieniem do dyskusji na ten temat, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu zaznaczył, iż wszystkie osoby, które chcą zabrać głos w tej sprawie mają obowiązek przestrzegania przepisów prawa. Zaznaczył, iż Konstytucja RP przyznaje każdemu wolność wypowiedzi, jednakże wolność ta ma swoje granice. Zgodnie z art. 21 pkt. 3 ustawy z dnia 5 czerwca 2998 r. o samorządzie powiatowym, w związku z wykonywaniem mandatu, radny korzysta z ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych. Prawo karne mówi, że kto obraża funkcjonariusza publicznego podlega odpowiedzialności karnej. Wiceprzewodniczący poprosił o uwzględnienie tej kwestii podczas dyskusji.

Następnie Wiceprzewodniczący Rady otworzył dyskusję na ten temat. Poprosił o zgłaszanie się radnych, a później osób chętnych do zabrania głosu w tej sprawie. Zaznaczył, że głos będzie udzielany według kolejności zgłoszeń. Wiceprzewodniczący poprosił także, aby poszczególne wystąpienia dotyczyły merytorycznie tematu dyskusji i nie zawierały odniesień nie związanych z omawianą sprawą.

O zabranie głosu w przedmiotowej sprawie poprosili radni: Mirosław Kruszewski i Krystyna Grajewska. Ponadto do zabrania głosu w dyskusji wyraził wolę Andrzej Chmielewski - przedstawiciel "Samoobrony" oraz Jarosław Tałałaj - Dyrektor SPZOZ w Augustowie. Zgodnie ze sporządzoną przez Przewodniczącego Rady Powiatu listą mówców głos zabiorą, najpierw radni, później osoby spoza Rady Powiatu, zgodnie z w/w kolejnością zgłoszenia.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu udzielił głosu rademu Mirosławowi Kruszewskiemu.

Radny Mirosław Kruszewski po analizie przedłożonego przez Zarząd Powiatu materiału, stwierdził, iż przedłożony materiał, świadczy o bardzo dużym wkładzie pracy. Stwierdził, iż materiał ten został rzetelnie opracowany. Jego zdaniem jest to zbiór przepisów prawnych niezbędnych do podjęcia tematu kierunków zmian SPZOZ w Augustowie. Zaznaczył, iż "szpital nie jest celem tylko środkiem". W związku z czym pomoc szpitalowi jest równoznaczna z pomocą mieszkańcom powiatu, którzy wymagają hospitalizacji w lecznictwie zamkniętym. Pan. Mirosław Kruszewski powiedział, iż wybrany kierunek zmian i przekształceń powinien być przeprowadzony bardzo rzetelnie. Uważa, że najpierw trzeba określić potrzeby tzn. przeanalizować dynamikę zmian demograficznych w powiecie augustowskim, z uwzględnieniem wskaźników statystyczno - medycznych takich jak np. zachorowalność. Jego zdaniem do podjęcia prac w tym kierunku powinien zostać powołany specjalista ds. organizacji ochrony zdrowia, który potrafiłby zanalizować, przetworzyć przedmiotowe dane statystyczne i zaproponować ilość zatrudnienia na poszczególnych oddziałach szpitala, dostosowaną do faktycznych potrzeb. Ponownie podkreślił, iż pomoc dla szpitala jest jednoznaczna z pomocą dla ludzi najbardziej potrzebujących z terenu powiatu, a zapewnienie opieki zdrowotnej jest obowiązkiem Rady Powiatu. Ponadto myśląc o zapewnieniu opieki zdrowotnej trzeba mieć na uwadze, iż w okresie wakacyjnym na teren powiatu przybywa bardzo duża liczba turystów. Ponadto przez teren powiatu przebiega ważny ciąg komunikacyjny kraju, co wpływ ma także na wypadkowość. M. Kruszewski stwierdził, iż po przeanalizowaniu w/w kwestii dopiero będzie można podjąć decyzję o wyborze kierunku zmian SPZOZ w Augustowie. Wyraził także nadzieję, iż możliwe będzie poznanie nazwy podmiotu, który jest reprezentowany przez Kancelarię Prawniczą w Białymstoku.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu poprosił o zabranie głosu Panią Radą Krystynę Grajewską.

Radna Krystyna Grajewska - wyraziła stwierdzenie, iż ilość spotkań, zebrań poświęconych tematowi SPZOZ w Augustowie świadczy, iż zapewnienie właściwej opieki zdrowotnej mieszkańcom powiatu jest kwestią priorytetową dla Rady Powiatu. Dodała, iż Zarząd Powiatu może czuć się osamotniony w tych działaniach, gdyż dużo osób jest chętnych do dyskusji, a mało tych którzy wskazaliby dodatkowy kierunek zmian. Podkreśliła, iż mieszkańcy powiatu muszą mieć zapewnioną ciągłość dostępu do świadczeń medycznych oraz minimum dotychczasowego poziomu. W dniu dzisiejszym Rada znajduje się w sytuacji, że nie może "mówić o konkretach". Zauważyła, iż z czterech proponowanych kierunków zmian, tylko jeden daje szansę pozyskania środków finansowych. Przy omawianiu każdego z kierunków pojawia się kwestia przejęcia zadłużenia SPZOZ w Augustowie. Zaznaczyła, iż Rada Powiatu wciąż liczy na przyjęcie przez Sejm RP projektu ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej, która stworzy możliwość pozyskania dodatkowych środków finansowych. Mowa jest o umarzaniu zadłużenia. Wyraziła nadzieję, iż w najbliższym czasie zostanie przyjęta przedmiotowa ustawa, która uzupełni brakujące informacje w opracowanym materiale. Podsumowując wyraziła opinię, iż decyzja o wyborze kierunku, może zostać podjęta w momencie, kiedy znane wszystkie niezbędne elementy. Dlatego wskazane jest wstrzymać się podjęciem decyzji, do czasu określenia przez Rząd przedmiotowych rozwiązań systemowych.

Mirosław Dęmski - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu zaznaczył iż, uczestniczył w pracach zespołu opracowującego kierunki zmian i przekształceń SPZOZ, w związku z czym ma świadomość dużego nakładu pracy, który został włożony w przedłożony materiał. Następnie Wiceprzewodniczący udzielił głosu Panu Andrzejowi Chmielewskiemu.

Pan Andrzej Chmielewski - przedstawiciel "Samoobrony" nawiązał do wypowiedzi Pana Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu zapowiadającej otwarcie dyskusji. Andrzej Chmielewski powiedział, iż według jego obserwacji jedyną osobą, która naruszyła "dobrą cześć" innej osoby jest Pan Franciszek Wiśniewski. Stwierdził, iż na sesji w dniu 30 listopada 2004 r. został obrażony przez Pana Franciszka Wiśniewskiego, co nosi znamiona przestępstwa, zgodnie z art. 212 kodeksu karnego oraz art. 23 i art. 24 kodeksu cywilnego. W związku z czym Andrzej Chmielewski zaznaczył, iż sprawa ta zostanie skierowana do sądu. Odnosząc się do wypowiedzi Pana Franciszka Wiśniewskiego dotyczącej braku oferowania pomocy przy opracowywaniu kierunków zmian i przekształceń SPZOZ, Andrzej Chmielewski stwierdził, iż nie jest to prawdą.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu zwrócił uwagę Panu Andrzejowi Chmielewskiemu, iż jeżeli w swej wypowiedzi będzie stale nawiązywał do osoby Pana Starosty, to zostanie mu odebrany głos, zaś następnym działaniem będzie nakazanie opuszczenie sali obrad.

Pan Andrzej Chmielewski powiedział, iż w marcu ubiegłego roku na piśmie Biuro Powiatowe "Samoobrony" zaprosiło Pana Franciszka Wiśniewskiego między innymi na dyskusję na temat sytuacji w służbie zdrowia. Ponadto 18 grudnia 2004 r. odbyło się spotkanie z Wiceprezesem w Narodowym Funduszu Zdrowia, w którym uczestniczył Pan Dyrektor SPZOZ - Jarosław Tałałaj oraz przedstawicielka pielęgniarek. Pan Franciszek Wiśniewski również otrzymał zaproszenie na to spotkanie, z którego nie skorzystał. Stąd też nie powinno być mowy o braku oferowania pomocy.

Odnośnie propozycji 4 kierunków zmian przedłożonych przez Zarząd Powiatu, Pan Andrzej Chmielewski stwierdził, iż podziela zdanie radnego Mirosława Kruszewskiego odnośnie rzetelności zebrania przepisów prawnych w tym zakresie. Zaznaczył, iż jest to tylko zestawienie prawidłowo dobranych przepisów prawnych. Warto jest dyskutować na tymi propozycjami 4 kierunków działań i dążyć do ich rozszerzenia. Zwrócił uwagę, iż Zarząd Powiatu nie odpowiedział na kluczowe pytanie: "Co zamierza zrobić z 14 mln długiem?". Stwierdził, iż tylko jeden z zaproponowanych kierunków tj. dopuszczenie obcego podmiotu gospodarczego, daje nadzieję, że przejmie on zadłużenie szpitala.

Następnie Wiceprzewodniczący Rady Powiatu poprosił o zabranie głosu Pana Jarosława Tałałaj - Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Augustowie.

Pan Jarosław Tałałaj - Dyrektor SPZOZ w Augustowie nawiązując do materiału dotyczącego kierunków zmian i przekształceń SPZOZ, stwierdził, iż jest to zbiór przepisów prawnych w tym zakresie, bez konkretnych wniosków. Przyznał, iż opracowany materiał świadczy o dużym nakładzie pracy, jednakże Rada Powiatu musi mieć świadomość, że może nie zdążyć z jakimkolwiek przekształceniami szpitala. Jarosław Tałałaj przedstawił informację na temat sytuacji SPZOZ w Augustowie przez okres, w którym opracowywano w/w informację o kierunki zmian. Pan Jarosław Tałałaj powiedział, iż od 1 września 2004 r. Zarząd Powiatu wstrzymał pomoc finansową dla SPZOZ, nie licząc spłat rat zobowiązań szpitala wobec Nordea Bank Polska S.A. oraz pożyczki udzielonej SPZOZ w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia pacjentów. Poinformował, iż jako Dyrektor Zakładu, do zatwierdzenia bilansu za 2003 rok doprowadził dopiero w miesiącu październiku 2004 r. Zarząd Powiatu nie wyraził zgody na pokrycie ujemnego bilansu SPZOZ za rok 2003. Nadmienił, iż poprawa kondycji finansowej Zakładu wiązała się z naciskiem Zarządu na dokonanie oszczędności kosztem zwolnień pracowniczych i redukcji wynagrodzeń. Zaznaczył, iż jest to koncepcja słuszna, jednakże normy zatrudnienia w SPZOZ są regulowane ustawą o zoz-ach. Jarosław Tałałaj stwierdził, iż w obecnej sytuacji finansowej Zakładu nie wolno powtarzać błędu związanego ze zmianą systemu płac. Nadmienił, iż w ciągu ostatnich 4 miesięcy ubiegłego roku (tj. od września do grudnia) w sposób znaczny obniżono kwoty, które były wydatkowane na wynagrodzenia pracownicze. Jego zdaniem Zarząd Powiatu nie traktuje z należytą powagą kwestii zwiększenia przychodów SPZOZ. Jako przykład podał fakt, iż od miesiąca stycznia br. Zarząd Powiatu nie wydaje decyzji o ustaleniu proponowanej ceny za wynajm gruntów, w związku z ofertą prywatnej apteki, która płaciłaby z tego tytułu czynsz. Dodał, iż będąc na spotkaniu, w którym także uczestniczyli także: Dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Suwałkach - Pan Szałanda, Burmistrza Lipska, był świadkiem jak Starosta nie wsparł szpitala w przejęciu pomocy ambulatoryjnej z Akcji Świątecznej Pomocy. W efekcie czego NFZ innej jednostce przydzielił tą pomoc. Dyrektor SPZOZ zwrócił także uwagę, iż pisma otrzymywane od Zarządu Powiatu są pisane w tym samym tonie tj. zobowiązują dyrekcję szpitala do podjęcia działań, celem zbilansowania wydatków szpitala z jego przychodami. Jarosław Tałałaj stwierdził, że zajęcia komornicze wpłynęły na powstanie długów SPZOZ wobec ZUS, a starania Zakładu o układ ratalny zakończyły się niepowodzeniem. Dodał, iż deklarowane podczas spotkania w Inspektoracie ZUS w Augustowie, przez Starostę wsparcie nie zostało zrealizowane. Jarosław Tałałaj poinformował, iż w pismach z dnia 18 i 25 lutego br. Zarząd Powiatu wyraził opinię, iż konieczne jest podjęcie przez dyrekcję szpitala niezbędnych działań, celem zawarcia korzystnego układu ratalnego dotyczącego spłaty zobowiązań SPZOZ wobec ZUS. Zdaniem Dyrektora SPZOZ samodzielne ułożenie się z ZUS bez wsparcia Powiatu, nie jest możliwe do wykonania na tym szczeblu. Zdaniem Jarosława Tałałaj SPZOZ musi jak najszybciej zostać przekształcony, w takiej formie prawnej, która zapewniałaby przejęcie zobowiązań Zakładu. Dodał, iż od października SPZOZ jest zmuszony samodzielnie obsługiwać zadłużenie. W związku z czym trudno jest, aby budżet SPZOZ bilansował się. Dodał, iż przy założeniu realizacji, któregokolwiek z w/w kierunków, poza pierwszym, to Powiat zostanie obciążony zobowiązaniami SPZOZ. Jarosław Tałałaj stwierdził, iż uspokojona została sytuacja w Zakładzie, płacone są bieżące wynagrodzenia. Na zakończenie swej wypowiedzi Jarosław Tałałaj użył porównania, iż: "płacimy za dług, ale w dalszym ciągu utrzymuje się szpital dzięki bezpośredniemu, masażowi serca, co nie jest metodą prowadzenia szpitala, ani jakiejkolwiek instytucji finansowej, a szczególnie jednostki finansów publicznych".

Następnie Jarosław Tałałaj poinformował Radnych o rezygnacji z pełnienia funkcji Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Augustowie.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu poprosił o zabranie głosu Pana Starostę.

Pan Franciszek Wiśniewski - Starosta podziękował za wyrażone opinie na temat przedłożonego materiału dotyczącego kierunków zmian i przekształceń SPZOZ. Zaznaczył, iż materiał ten zawiera propozycje, na które aktualnie zezwala obowiązujące prawo. Przedmiotowe kierunki zgodne są z materiałem informacyjnym załączonym do w/w uchwały Rady Powiatu z dnia 30 listopada 2004 r. Dodał, iż na dzień dzisiejszy nie jest możliwe przeprowadzenie analizy spłaty zobowiązań SPZOZ przez Powiat. Jeżeli Powiat przejmie te zobowiązanie należy odpowiedzieć na pytania: "Czy przyjęty w dniu dzisiejszym budżet będzie można zrealizować? Czy będzie można myśleć o inwestycjach przez najbliższe lata?". Stwierdził, iż odpowiedź na te pytania jest negatywna. Kwestia ta zależna jest od postępowania układowego z wierzycielami. Powiat Augustowski nie dysponuje środkami finansowymi na ten cel. W tym roku na spłacenie zobowiązań SPZOZ przewidziana jest kwota 3 mln 260 tys. zł. Powiat nie dysponuje wolną kwotą, którą wystawiłby do postępowania układowego z wierzycielami. Starosta zaznaczył, iż po dokonaniu przez Radę Powiatu wyboru odpowiedniego kierunku, Zarząd dokona analizy i symulacji możliwości postępowania układowego w zakresie spłaty zobowiązań SPZOZ. Analizując przedłożone kierunki należy mieć przede wszystkim na względzie dobro szpitala, świadczącego usługi dla mieszkańców powiatu i nie tylko. Dodał, iż w szpitalu w Sejnach połowa łóżek zajmują pacjenci z Powiatu Augustowskiego. Starosta zaznaczył, iż zwracał się na poprzedniej sesji z apelem o zgłaszanie propozycji i wniosków, co do przyszłych rozwiązań w SPZOZ. Ponownie zaznaczył, iż Zarząd i Rada Powiatu nie otrzymała żadnych wskazówek. Nawiązując do wypowiedzi Pana Andrzeja Chmielewskiego, Starosta powiedział, iż w swych wypowiedziach nie obraził go. Podkreślił, iż wypowiadając się mówi prawdę, za co odpowiada. W związku z czym oczekuje wezwania do sądu.

Starosta ponownie zwrócił się z apelem, aby zgłaszać wnioski i uwagi co do propozycji kierunków zmian i przekształceń SPZOZ. Zaznaczył, iż obecnie wskazana jest dyskusja na ten temat, a nie wtedy kiedy trzeba już będzie podjąć decyzję.

Starosta zwracając się do Pana Jarosława Tałałaj, stwierdził, iż podejmując się pełnienia funkcji dyrektora, znał on sytuację finansową szpitala. Oczekiwania Zarządu były jednoznaczne tzn. zbilansowanie budżetu, nie generowanie dalszych strat w związku z bieżącą działalnością. Starosta nawiązał do wypracowanego wspólnie ze związkami zawodowymi przy SPZOZ programu naprawczego szpitala, który został zaakceptowany przez wszystkie związki zawodowe działające przy SPZOZ. Stwierdził, iż gdyby program ten został zrealizowany szpital znajdowałby się dziś w innej sytuacji. Po weryfikacji programu przez związki zawodowe szczebla wojewódzkiego nie wniesiono zastrzeżeń do tego programu. Jednakże w efekcie tych działań szpital nie dostał ani "złotówki" z Komitetu Sterującego. Starosta powiedział, iż popiera działania prowadzone przez Dyrektora SPZOZ. Zaznaczył jednakże, iż potrzebne jest dokonanie zmian, które przyniosą efekt finansowy w wysokości na ponad 1,5 mln zł rocznie. Bowiem w takiej wysokości występuje strata. Stratę taką zanotowano w roku 2003, zaś w roku 2004 r. było już prawie 3 mln zł straty. Starosta powiedział, iż również załoga szpitala powinna sobie zadać pytanie na ile pomogła w ratowaniu szpitala. Nadmienił, iż z augustowskiego szpitala od 1999 r. wyprowadzono do komornika prawie 2 mln zł pieniędzy publicznych.

Nawiązując do wypowiedzi radnego Mirosława Kruszewskiego, Starosta powiedział, iż Zarząd Powiatu oczekuje na propozycję Komisji Rodziny, Zdrowia i Pomocy Społecznej, Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Obywateli o rozszerzenie składu zespołu ds. opracowania kierunków zmian i przekształceń SPZOZ. Zaznaczył, iż gdyby ta propozycja została zgłoszona wcześniej, można byłoby powołać do składu dodatkową osobę - specjalistę ds. przekształceń w ochronie zdrowia. Starosta przypomniał, iż Komisja na swym posiedzeniu nie wniosła uwag odnośnie projektu uchwały w sprawie zobowiązania Zarządu Powiatu do opracowania kierunków zmian i przekształceń SPZOZ, która była podstawą do prac Zarządu w tym zakresie.

Starosta zgodził się z Dyrektorem, że sytuacja SPZOZ jest bardzo trudna. Niestety układ z ZUS nie powstał, pomimo prowadzonych rozmów. W związku z czym należy spodziewać się komornika z ZUS.

Starosta zaznaczył, iż załoga dostaje wynagrodzenia, ale pochodnych od tych wynagrodzeń szpital nie jest w stanie płacić. Wyraził także uwagę odnośnie nierównego podziału środków finansowych na służbę zdrowia w skali kraju. Apele w tej sprawie skierowane do NFZ nie przynoszą skutku.

Nawiązując do wypowiedzi Pana Andrzeja Chmielewskiego, Starosta poinformował, iż nie wziął udziału we wspomnianym spotkaniu, gdyż zdawał sobie sprawę, iż nie przyniesie ono efektów finansowych dla szpitala. Starosta podkreślił, iż niedopuszczalne jest aby zadłużenie szpitala było dalej generowane.

Odnośnie kwestii poruszonej przez Dyrektora Jarosława Tałałaj dotyczącej oferty utworzenia prywatnej apteki na terenie Zakładu, Starosta stwierdził, iż przyniosłoby to znikomy efekt finansowy. Ponadto teren Zakładu zostałby "zaśmiecony" przedmiotowym hangarem.

Starosta popiera głos radnej Krystyny Grajewskiej, iż na dzień dzisiejszy nie można dokonać wyboru konkretnego kierunku, gdyż ten materiał nie jest i nie mógł być kompletny. Właściwym jest poczekanie na decyzję sejmu w tej sprawie. W przypadku przyjęcia przez Sejm przedmiotowej ustawy, przedłożony materiał zostanie uszczegółowiony. Zawarte w nim zostaną także wszelkie zgłoszone propozycje.

W nawiązaniu do materiału przedstawionego przez Dyrektora SPZOZ dla Zarządu Powiatu dotyczącego malejącej straty w okresie sierpień- grudzień, Starosta powiedział, iż analizę tego typu sporządza się w układzie rocznym, gdyż w takim układzie bilansuje się budżet.

Ponadto w związku z notatką, która ukazała się w dniu dzisiejszym w Gazecie Współczesnej tj. 17.03.2005 r. dotyczącej planowanych przekształceń w SPZOZ w Augustowie, w której znalazło się stwierdzenie mówiące, iż Zarząd Powiatu w Augustowie "od kilku miesięcy prowadzi rozmowy z Toruńskimi Zakładami Materiałów Opatrunkowych", Starosta oświadczył, iż Zarząd Powiatu nie prowadził i nie prowadzi rozmów ze wskazanym w publikacji podmiotem. Zarząd Powiatu prowadzi rozmowy z Kancelarią Prawniczą w Białymstoku, reprezentującą podmiot, którego nazwy na dzień dzisiejszy nie znamy. Wynikiem tych rozmów jest, zgodnie z zawartą umową, sporządzenie audytu prawno-finansowo-kadrowego SPZOZ w Augustowie, który mamy nadzieję w najbliższym czasie zostanie opracowany. Starosta podkreślił, iż nikt z mediów nie rozmawiał z nim o tym. Zarząd Powiatu nie zgadza się na publikowanie nie sprawdzonych informacji.

Na zakończenie Starosta zaapelował o dyskusję nad przedłożonymi propozycjami kierunków zmian i przekształceń SPZOZ w Augustowie.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu ogłosił zakończenie dyskusji.

Ad. pkt 20. - Sprawozdania z działalności komisji stałych Rady Powiatu w Augustowie

Mirosław Dęmski - Wiceprzewodniczący Rady poinformował, iż zgodnie z § 35 Regulaminu działania Rady Powiatu w Augustowie, Przewodniczący poszczególnych Komisji Rady Powiatu złożyli sprawozdania z działalności Komisji, które zostały przekazane radnym w materiałach na sesję. (sprawozdania z prac komisji stanowią załącznik nr 18 do protokołu)

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu zwrócił się do radnych z zapytaniem: "Czy ktoś z Pań i Panów radnych ma pytania do złożonych sprawozdań?"

W związku z brakiem pytań Wiceprzewodniczący stwierdził, iż Rada Powiatu przyjęła przedmiotowe sprawozdania z działalności komisji stałych bez uwag.

Ad. pkt 21, 22, 23, 24, 25 - Podjęcie uchwał w sprawie zatwierdzenia planów pracy komisji stałych Rady Powiatu w Augustowie.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu poinformował, iż zgodnie z art.17 ust.1 ustawy o samorządzie powiatowym plany pracy komisji stałych zatwierdza Rada Powiatu. Plany pracy wypracowane przez poszczególne Komisje Rady Powiatu zostały przekazane radnym w materiałach na sesję.

Do przedmiotowych planów pracy Komisji nie zgłoszono żadnych pytań.

W związku z powyższym Wiceprzewodniczący Rady Powiatu poddał pod głosowanie poszczególne projekty uchwał w sprawie zatwierdzenia planów pracy na 2005r. komisji stałych Rady Powiatu.

W głosowaniu jawnym Rada Powiatu w Augustowie, przy 13 głosach "za" podjęła:

1) uchwałę Nr 179/XXII/05 w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Augustowie.

2) uchwałę Nr 180/XXII/05 w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Budżetu i Finansów Rady Powiatu w Augustowie.

3) uchwałą Nr 181/XXII/05 w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu w Augustowie.

4) uchwałę Nr 182/XXII/05 w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rodziny, Zdrowia i Pomocy Społecznej, Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Obywateli Rady Powiatu w Augustowie,

5) uchwałę Nr 183/XXII/05 w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Budownictwa i Dróg, Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami, Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Leśnictwa i Rolnictwa Rady Powiatu w Augustowie.

Ad. pkt 26. - Odpowiedzi na interpelacje radnych.

Podczas obrad nie zgłoszono żadnych interpelacji.

Ad. pkt 27. - Przyjęcie protokołu z XXI sesji Rady Powiatu z dnia 8 marca 2005 r.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu - Mirosław Dęmski poinformował, że protokół
z obrad XXI sesji Rady Powiatu z dnia 8 marca 2005 r. był wyłożony do wglądu
w Wydziale Organizacyjno - Prawnym Starostwa Powiatowego i podczas dzisiejszych obrad, w związku z czym radni mieli możliwość zapoznania się z jego treścią. Zapytał, czy ktoś ma uwagi lub zastrzeżenia do treści protokołu.

Nie zgłoszono żadnych uwag do protokołu z obrad XXI sesji.

W wyniku jawnego głosowania Rada Powiatu w Augustowie, przy 13 głosach "za" przyjęła protokół z obrad XXI sesji Rady Powiatu w Augustowie z dnia 8 marca 2005 r.

Ad. pkt 28. - Wolne wnioski i zapytania radnych.

Franciszek Wiśniewski - Starosta udzielił odpowiedzi na zapytanie radnej Barbary Wierzbickiej złożone podczas obrad XXI sesji Rady Powiatu w Augustowie dotyczące przedstawienia informacji na temat wysokości środków finansowych przeznaczonych przez British American Tobacoo Polska S.A. na wsparcie działalności Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej oraz Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Długoterminowej w Augustowie (odpowiedź na zapytanie stanowi załącznik nr 19 do protokołu). Starosta poinformował, iż BAT nie ma prawnego obowiązku przekazywania środków finansowych na w/w służby zdrowia i zgodnie ze strategią firmy nie informuje o wysokościach przekazywanych darowizn. Jednakże z uwagi na zapytanie Pani Radnej otrzymaliśmy od BAT informację na temat przekazywanych darowizn na cele społeczne w tym na ochronę zdrowia. W roku 2003 była to kwota 39.000 zł, a roku 2004 r. - 37.300 zł. Starosta przekazał także informację Prezydium Narodowego Funduszu Zdrowia - Oddział w Suwałkach na temat zakupionego i przekazanego sprzętu medycznego dla MOPS w Augustowie, Stacji Pogotowia Ratunkowego w Augustowie. Przy czym kwota 38.671 zł pozostawiono do dyspozycji Dyrektora SPZOZ z przeznaczeniem na zakup aparatury medycznej i sprzętu diagnostyczno-rehabilitacyjnego.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu - Mirosław Dęmski zwrócił się z zapytaniem czy ktoś z radnych chciałaby zgłosić wniosek lub zapytanie.

Głos zabrała radna Barbara Wierzbicka. Zwróciła się z wnioskiem o przyśpieszenie działań porządkowych na drogach przez służby odpowiedzialne za zimowe utrzymanie dróg, celem zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Radna Barbara Wierzbicka zwróciła także uwagę, aby protokół z poprzedniej sesji przedkładany był radnym podczas obrad sesji, celem zapoznania się z jego treścią.

Pozostali radni stwierdzili, iż powyższa uwaga jest bezprzedmiotowa, gdyż protokół z poprzedniej sesji każdorazowo wyłożony jest do wglądu podczas obrad Rady Powiatu oraz w Wydziale Organizacyjno - Prawnym Starostwa Powiatowego.

Mirosław Dęmski - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu zapoznał radnych z treścią otrzymanego od Rady Miasta Płocka apelu skierowanego do wszystkich radnych i władz samorządowych polskich samorządów wszystkich szczebli o jednorazowe opodatkowanie się na pomoc ofiarom tragedii w Azji południowo - wschodniej wywołanej tsunami. (załącznik nr 20 do protokołu)

Ad. pkt 29. - Zakończenie obrad - godz. 1520.

Mirosław Dęmski - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Augustowie podziękował radnym i zaproszonym gościom za udział w obradach oraz w związku z wyczerpaniem przyjętego porządku posiedzenia zamknął obrady XXII sesji Rady Powiatu w Augustowie.

(kserokopie uchwał podjętych przez Radę Powiatu podczas obrad XXII sesji stanowią załącznik nr 21 do protokołu)

Protokołowała:

Anna Jadeszko

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu

Mirosław Dęmski

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Powiatu Augustowskiego

Wytwarzający/odpowiadający: Grzegorz Haraburda

Wprowadzający: Grzegorz Haraburda

Data wprowadzenia: 2005-05-10

Data modyfikacji: 2005-05-10

Opublikował: Małgorzata Mitros

Data publikacji: 2005-05-10